Споделена история от Други

Незаконно ли е и какво мога да направя?
Здравейте,
Наскоро си смених телефона и съм с нов телефонен номер. Давал съм го на най близките си хора и по никакви фирми и сайтове. Преди по малко от седмица обаче имах проблеми с компютъра и го занесох на сервиз. Там ми поискаха телефонен номер за да се обадят като е готов и аз им го дадох. Няколко дни по късно следобедният ми сън е нарушен от обаждане от София с цел да ми предложат оферта за кредитна карта.
Не знам как става с телефоните но зНам за имейли и знам колко ценни могат да бъдат и как се продават в интернет с цел да рекламираш продикта си по тях. Знам че се правят подобни шашми и с телефони. Събират се и се продават на маркетингови компании. Каква е вероятността моите подозрителни техници да събират телефони и да изкарват някой допълнителен лев продавайки телефонни номера на някои подобни компании. Това не е ли незаконно? Това са мой лични данни които са един вид откраднати. Но съм им дал разрешеноето да се дават камоли продават. С кой знае колко фирми работи тази компания и колко май различни рекламни обаждания ще получавам.

Моля да не ми се явява някой с конспирацията че телефонните оператори продават телефоните защото е смешно. Никога не съм имал такива обаждания преди на никой оператор. Благодаря.

Коментари

1.   Ами едва ли тези техници са ти продали телефона - не си заслужава просто за 1-2 номерца, а има хакери и хора от телекомуникационните компании, които продават например 10 000 номера и дори 100 000 номера на пакет. 1-2 номерца не са работа. И на мен ми се обаждаха, но като няколко пъти ги отхвърлиш, спират.
Аз не вдигам на такива номера.

2.   И аз като 1 мисля, че едва ли техниците нарочно са тръгнали да го дават на агенция. По-скоро може тяхната база данни да е хакната и агенцията да вижда всички регистрирани хора за ремонт, знам ли?

3.   Авторе първо прочети ЗЗЛД. Телефоният ти номер не е "лични данни" докато не знаят на кого точно се обаждат не знаят ЕГН-то ти. Те не знаят лични данни за теб дори да знаят фамилията и телефонният ти номер.
Лични данни са онези чрез които можете да бъдете идентифициран/а по безспорен начин. На кратко – лични данни представлява всяка една информация, която може да доведе до моето разпознаване/идентифициране. Това включва абсолютно всичко, което може да доведе до моята физическа, психологическа, икономическа, социална и културна самоличност. Адресът, на който живея например, също е информация, която представлява лични данни, както и IP-то на компютъра ми. Документите, свързани с получено образование, натрупан трудов стаж или такива, касаещи здравословното ми състояние отново са вид лични данни. Като ЕГН или номер на лична карта, или такива които разкриват етнически произход, сексуална ориентация или политическа принадлежност.
Работата е там че за да осъдиш някой за злоупотреба с личните ти данни, то той трябва да е дал на трето лице телефонният ти номер заедно с трите ти имена и адреса. Само по телефонен номер няма как да бъдеш идентифициран, разбираш ли.
Разликата е там че ако ти кажа че "един човек е циганин" това не е лични данни, но ако ти кажа че "на улица еди коя си, в къща с номер еди кой си живее циганин който се казва Хасан Мюмюн Петров" е тогава е разпространение на лични данни.
Нали се сещаш за репортажите по телевизиите, те винаги съобщават само името и фамилията на човека макар че го снимат на собствения му адрес. Ако само с име и фамилия и разкритие на адреса чрез видео материал можеше да се нарече разпространение на лични данни, телевизиите щяха да работят само за обезщетения.

4.   Не вярвам техниците да са ти дали номера, по-скоро тези фирми си имат други начини да се сдобият с номерата на хората. Предполагам имаш банкова сметка, нали? Е, като си откриват сметка си даваш личните данни, вкл. и телефонния номер. Е, ти може и да не помниш, но те ти имат данните и са решили, че е време да се опитат да те зарибят с някоя карта. Ние дори не осъзнаваме колко често си даваме номерата с повод и без повод. Така, че не се тревожи, просто им заяви, че не проявяваш интерес и толкова.

5.   Много малко вероятно да са техниците. Виж какво пише на листчето което си попълнил. Много по-вероятно е телефонната ти компания да е продала номера ти. Или банката ти. Не е незаконно ако не е изрично написано в договора че няма да го правят. А може и да са избрали номера ти като са генерирали случайни номера. Просто блокирай телефонните номера. Също така ако те безпокоят редовно късно вечер може да искаш от тел. компания да ги блокира след като поне веднъж им кажеш да не се обаждат повече. Питай откъде имат номера ти.