Споделена история от Други

Искам обезщетение че не съм получавал детски
Здравейте!
Честита Коледа! Весели празници! Живи и здрави!

Ако някой има нещо общо с темата, нека сподели опита си и имало ли е или не резултат.

Аз съм на 21 години и от както се помня, нито аз, нито сестра ми сме получавали детски надбавки.
За 18 години не съм получил нито стотинка от държавата.
Ако изчислим правилно, за тези 18г. * 35лв. /мес., трябва да получа сума в размер на 7560лв.
Искам държавата да ме обезщети с тези пари, защото това си е чиста дискриминация. Аз кой съм? Не съм ли бил дете на тази държава? Не съм ли бил българче? Не съм ли се изучил и продължавам да се изучавам в България?
Можем да говорим и да негодуваме срещу това, че няма равенство между половете, но че едно дете може да получава (смешни/мизерни/обидни) детски, а друго не може, само защото родителите получават малко по-добри заплати от минималната такава, с години въпросът си виси, непогледнат.
Много ми харесва един израз: "Евтиното излиза скъпо".
С тия 35лв. (евтиното), хвърлени, като на куче, да не се окаже, след време, много такива, като мен, да си потърсят(излиза) своето и всеки да поиска обезщетение в размер на 7, 5хил. (скъпо)! Не сме малко българчетата, неполучавали детски. М-да.

Коментари

1.   Има си закон, според чиито изисквания се получават. Щом не отговаряш на тях няма да получаваш. Това не зависи от това колко си българин. Вместо това се запитай ти какво можеш да дадеш на държавата, че ако всеки започне само да иска, а никой не дава...

2.   Първо, детските добавки се дават на семейства с ниски доходи, не на пораснали вече отгледани деца. Те сега са 35 лв, но преди не са били по толко. Не се изплащат за минало време.
И второ щом учиш, значи си на издръжката на държавата, освен ако не си в частно училище. Но ако си в частно училище значи не ви е до тези 35 лв.

3.   че ти си се сетил бе човек. Нали затова се подават и декларации как ти се струва тази работа вероятно за да не си получавал не си подавал и не си се вмествал в лимита за граница на доходите

4.   Ето това е българина, предпочита заплатата да му е ниска, но да получава детски. В твоя случай съжаляваш, че родителите ти са имали прилични заплати и не са получавали детски помощи.
Да, дискриминация е, но се нарича позитивна, също се търси да се постигне някаква социална справедливост. На 21 си, на тези пари ли чакаш? Колко душмани имали бедните семейства...

5.   Вие с родителите ви какви доходи имате и какви сте имали през годините.

Да ти кажа само, че ме съмнява да стане каквото и да било :).

Поздрави, Узунов

6.   Когато ти се родил, тези надбавки бяха по 10 лева. Така че намали иска си наполовина. Другото важно нещо - Да, парите са за най-бедните. Щом си стигнал до положението да учиш висше, значи не си умрял от глад.

А и като бял мъж, християни, предполагам и хетеросексуален, роден в европейска страна, от семейство от средна класа, израстнал без домашно насилие... Нямаш от какво да се оплакваш, повярвай ми. Не и ако говорим за дискриминация.

Е разбира се, ако се окаже, че си будист или че чичо ти, те е навестявал през нощите, моите извиненя.

7.   Не съм юрист, но съм скептична. Че дори на деца, имащи "право" да получават, не се изплаща със задна дата, ако родителите не са подали заявлиние, а камо ли в твоя случай... Не знам. Да вземат отношение компетентни лица.

8.   Никое дете не получава детски, получават ги родителите. Нали циганите с такива пари преживяват. И полагащите се пари, нарочени за тебе, все някой ги е получавал, те са били планувани в бюджета. Ако сте били по домове или пансиони, те са превеждани там, за вашето отглеждане. Много мрънкаха и за ергенският данък, но нищо не постигнаха. Съвсем правилно е бил замислен, като не искаш свои деца, ще храниш чужди(нали всички те са за държавата). Трябва и сега да се въведе, само така ще се подобри раждаемостта.

9.   А майка ти не ги ли е получавала?
За да ги получава, трябва месечният доход на човек в семейството да е до Х лева. Ако е повече, не се получават.
Ако са ви се полагали и майка ти не ги е търсила, си е ваш проблем, никой не ви е виновен.
Егати нахалното момче си.

10.   Ама ти от коя планета падаш.... Естествено, че не всеки получава детски. За целта се изисква първо, определен размер доход (т. е. да не си НАД него), второ - родителите ти да са здравноосигурени, да си плащат данъци и т. н. - всичко изрядно. Вероятно нещо от изброените е убягвало и затова не си получавал детски. Говори първо с вашите. И не се надявай на смешни готови пари - никъв шанс. :)

11.   Авторе много грешиш, в държавата ни не съществува такова нещо "детски"!
35-те лева за които говориш са социални помощи за отглеждане на дете и те се полагат на родители с ниски доходи. Хората на разговорен език наричат социалната помощ "детски"
На никое дете не се полагат държавни пари, тези пари се полагат на бедни родители в помощ за отглеждане на дете.

Да се сърдиш, че родителите ти са нямали нужда от социални помощи е не само смешно, но и трагично. Да твърдиш че на 21г се обучаваш значи учиш висше, а това че не знаеш какво е "детски" говори лошо за теб. Надявах се учащите висше да са малко по информирани или поне да се информират преди да твърдят небивалици.

12.   Няма детски пари, има семейни добавки.
Тези пари се дават на родителите, не на децата.
И не, не е честно на едни да се помага, на други не, но това е положението.
Това което си замислил е кауза пердутта.