Споделена история от Тинейджърски

Боен спорт
Здравейте, пише ви едно момче на 13 години. Та отскоро се замислих и реших, че искам да се науча да се бия. Знам някой неща, гледал съм клипове, но друго си е да има човек, който да ти обяснява и да ти показва. Спортувам активно, всеки ден ставам в 6:30 за да ходя на фитнес, за да имам време и да уча, а пък 2 дни в седмицата ходя и на плуване (вече седма година ходя). Та какво бойно изкуство бихте ми препоръчали? Главно искам да се науча да се бия, защото искам да мога да се отбранявам, ако някой ме нападне. Предполагам знаете как е, всеки втори се мисли за ултрас и има няма, половината от моето училище ходят с ножове. Надявам се да ми помогнете с избора!

Коментари

1.   Таекуон-до ITF. Момиче съм и тренирам от 9 години, в него има доста дисциплини и ще научиш много. Ако се отдадеш, ще стане твоята страст.
П. С- от кой град си :) (в повечето градове има по1-2 клуба)

2.   Аз тренирам кикбокс и ти го препоръчвам, ако искаш наистина да се научиш да се биеш и да продължиш професионално, ако не ти се занимава с тежки тренировки, за самозащита айкидото например е идеално.

3.   Бих ти препоръчал бокс.И не кик бокс, а класически бокс.Аз съм на 15 и от 4 месеца тренирам този спорт и мога да ти кажа, че няма да се научиш да се биеш само, а и ще се научиш на ред и дисциплина, самоотбрана, сдържаност, а и ще добиеш нови приятели и познати.Сега когато тренирам съм изпълнен с щастие, защото няма нищо по-хубаво от това да идеш на тренировка, а пък петъците на спаринг и освен да премериш сила с някой, също и да се научиш на нещо от него или да научиш него.Обаче имай впредвид, че бокса е тежък и интензивен спорт, а и в него се иска психика.Ако те е страх някой да те удари, по-добре не се записвай, защото имам 3-4 приятели, които бяха много страхливи, но се записаха, за да "създават респект" и после двамата се отказаха на второто дълго тичане, а другите двама на първия спаринг.Затова приеми, че рано или късно ще има счупени носове, синини и други травми, естествено ако продължиш повече време де.Ако те е страх, по-добре се ориентирай към нещо по-леко като карате, таекуондо.В никакъв случай не искам да те плаша, но бокса си е тежък спорт и както казах иска здрава психика.Кажи от кой град си и можем да те насочим за зала.

4.   Крав Мага е добра система за самозащита.

5.   Винг Чун ще ти препоръчам. Занимавам се от две години и съм много доволен. Треньора е много свестен човек, много добър, но и строг. Успява да изкара най-доброто от нас. Израстнах много в личен план с това бойно изкуство. Това е сайта на школата ни: www.vingtsun.bg
Препортчвам ти го, защото е хубаво нещо млади момчета като нас да се занимават с нещо, развиващо смислени умения.
Момче на 15

6.   Аз тренирам кикбокс и муай тай и много ми харесва.

8.   Най-доброто бойно изкуство е умението да се избягват конфликти. Тренирай за здраве, визия и настроение.

9.   От автора:
Навит съм за тежки тренировки, но не ми се занимава да ходя по състезания, камо ли пък да се занимавам професионално. Не съм страхлив и травмите не ми пречат. От София съм, така че предлагайте зали, независимо за какво изкуство са. А попринцип много ми харесва джудото или пък муай тай, но не знам, ще изчакам още предложения от вас.

10.   Номер 8 даде най-добрия съвет, но все пак се налага и човек да знае как да се брани.
И пак - Крав Мага. Има 1001 бойни спорта, но те са пригодени бой в контролирани условия. Има ринг, има медик, има правила, дисквалификации, противниците знаят, какво да очакват един от друг, освен това, всичко може да бъде спряно за секунда. В реалния свят, не е така. Там се налага да ползваш всяко преимущесвто. Няма смисъл, да удряш някого в главата, когато гушата е открита. Ако противника ти е на земята, няма по-добро време от това, да го изриташ и да се свършва. Ако той се разсее, погледне в друга посока, тръгне да се обеснява и отпусне... това е твоя шанс да нанесеш удър. Ако е висок, удряй в слабините. Ако те събори на земята, хвърли му пръст в очите, събори го, скочи му на глезена и избягай. Най-важния си ти, а не някаква чест, глупави правила, реноме и още по-малко - противника ти. Всичко друго е спорт и изкуство.

11.   Много добре се развиваш. Най-важното е, че имаш режим и тренираш най-основното - плуване. Запиши кикбокс и след това ММА. Ако си намериш добър треньор можеш направо отсега да започнеш с ММА. Не спирай с плуването. Ако бях с 8-10 години по-малка щях да те изпапкам ;)

12.   Аз съм момиче на 12 скоро 13 и много искам да се науча да се бия. Но ако примерно започна тренировка дали ще ми е спокойно да се бия докато съм в цикъл. Незнам на какъв боен спорт да отида. Съвети, мнения...

13.   Аз съм момиче на 12 скоро 13 и много искам да се науча да се бия. Но ако примерно започна тренировка дали ще ми е спокойно да се бия докато съм в цикъл. Не знам на какъв боен спорт да отида. Съвети, мнения...

14.   Аз съм момиче на 12 скоро 13 и много искам да се науча да се бия. Но ако примерно започна тренировка дали ще ми е спокойно да се бия докато съм в цикъл. Незнам на какъв боен спорт да отида. Съвети, мнения...

16.   Нали знаеш че клиповете, които гледаш не могат да те научат да се биеш така че не си мисли че знаеш нещо