Споделена история от Други

Връщане на осигуровки от чужбина
Здравейте :) Пиша ви относно един въпрос с осигуровките в чужбина и се надявам да ми кажете нещо по въпроса.
Аз съм студентка и ходих на бригада в Дания за 6 месеца,там ми се водиха всичко:договор,осигуровки...Като се върнах в България разбрах,че могат да ми върнат парите от НОИ,но трябва да им представя документ S041 с който да им докажа,че са ме осигурявали.Също ми се води стаж и искам да ми го напишат в трудовата книжка.Такъв документ обаче не ми дадоха,ходих до тяхната институция обещаха да ми пратят мина една година,а още нищо.Пратихме писмо чрез НЗОК до Дания казаха че са им изпратили документите и сега чакат отговор от Дания,но можело да се протака до 3 години.Искам да попитам някой бил ли е на такава бригада и до колко време са му пратили този документ?

Коментари

1.   Макар и да не е свързано със стаж и осигуровки, считам за важно да знаеш, че е много вероятно да получаваш някакви пари от данъците си, тъй като не си ползвала никакви социални придобивки, защото сигурно, си плащала 53-4% от дохода си, под формата на такси. Това е, ако не си работела на "черно".

Надявам се, да имаш NemID и сметка в местна банка (от рода на Nordea и DanskeBank, а не българска). От началото на месец март, ще можеш да пускаш заявление в skat. dk (за това ти трябва NemID), където можеш да опишеш различни разходи, свързани с работата ти (транспорт, дрехи и прочие). Дори и да нямаш такива, е напълно възможно да получиш част от данъците си обратно. Не е изключено това да се случи в период от три години (т. е. да ти се дава на части през годините, или дори и да ти се дадат чак след три години).
Тъй като си работела 6 месеца, ако имаш датски CPR, ще ти се полага и платена отпуска. В borger. dk, ще можеш да си поискаш почивните пари (fiere penge), от началото на месец април, и ще ги получиш май месец. За 6 месеца, ще ти се полагат 12-13 дни, при минимална заплата, около 450 крони за ден.

2.   Проблема е,че нямам NemID ,понеже шефа ни плати накрая всичко и ми прехвърли парите на БГ банковата ми сметка,а като бяхме там си взимахме аванс за нуждите ни.Наскоро си комуникирах с един украинец с който се бяхме видели там и ме пита дали имам това NemID и аз като казах не той много се учуди и каза ,че сигурно шефа ме е прецакал.Но не съм работила на черно всичко си беше по реда-договори,регистрация в общината,СКАТ...

3.   Вероятно, ще се наложи да почакаш, за отговора от Дания. Имаш и два други варианта - Първия е да поискаш нужните документи от Датското посолство, и предполагам, че нещата ще станат доста по-бързо. Втория е да отидеш в Дания и да потърсиш нужните права от някоя местна kommune (комуна - община), но ще трябва да имаш CPR (датски осигурителен номер - изпълнява функциите на ЕГН и се дава, както на граждани, така и на временно пребиваващи, но се изисква да си имала редовен адрес, при регистрацията му, иначе е невъзможно да ти се издаде). NemID, ще ти се издаде на момента. А за документа, може да ти го издадът на място, но по-често ще трябва да почакаш.
Ако нямаш CPR, то тогава няма да можеш да си вземеш тези пари, но все пак трябва да си получиш документа за осигуровките.