Да продължавам ли да се боря или краят вече е дошъл?
Здравейте!

Ще се опитам да бъда кратка, но искам да разкажа възможно най-много моменти от връзката ми...

С приятеля ми сме заедно вече 5 години, а всичко започна в края на последната година в училище. Бяхме в съседни класове и излизахме в обща компания, когато един ден нещата станаха по-сериозни, влюбихме се един в друг и като в началото на всяка връзка, всичко беше прекрасно. В края на годината станахме студенти, а родителите ми купиха апартамент в града, в който учихме. Предложих му да живеем заедно, за да видим дали наистина нещата могат да бъдат сериозни между нас и почти всичко беше страхотно - разбирахме се, помагахме си, обичахме се... Минаха няколко месеца, откакто живеехме заедно и година и половина откакто бяхме заедно.
Проблемът се появи тогава, когато той започна да поставя университета преди мен - не казвам, че това е нещо лошо, аз също държа на образованието и за мен университетът наистина беше място, в което да науча нови неща, които ще ми бъдат от полза в бъдеще, разбира се, не всичко беше такова, каквото очаквах, но образованието в България е друга тема... и така, когато аз исках да излизаме, да ходим на различни места, да се срещаме с различни хора и да бъдем част от живота около нас, той все имаше за учене, все беше притеснен и все нещата не му се получаваха. Разбирах го и го подкрепях, помагах му с каквото мога и изчаквах той да дава предложения за излизания и забавления. Но нещата ставаха по-зле - от напрежението той нямаше желание да правим и секс, не казвам, че това е най-важното в една връзка, но когато си на 20, живеете заедно и го правите веднъж в месеца, нещата не са особено нормални... Това повлия и на самочувствието ми, а никога не ми е липсвало внимание от други мъже, въпреки това, когато човекът до теб няма желание за близост, забравяш това, че има много други, които биха искали да са с теб. Не мислих за това, мислих само как да привлека вниманието му, как да не забравяме да се забавляваме в най-хубавите си години... Е, нещата не се получиха, но бях готова на всичко за връзката си. Един ден седнахме и говорихме, казах му как се чувствам и че не мога повече така, поисках да се разделим, за да видим дали нещата няма да се променят, но той не искаше да го приеме - дадохме си още един шанс, в който да си обръщаме повече внимание и така около няколко месеца, после нещата отново станаха като преди. Разговорите помежду ни бяха свързани само с това: "Как ти мина университетът днес?", "Какво да направя за вечеря?", а сексът вече беше по-рядко от веднъж месечно.
В края на втори курс вече и двамата работихме почасово на различни места и съчетавахме ученето с работата. Тогава, в работата ми, се появи едно момче - страхотен външен вид и характер, започнахме да си пишем, да си говорим, но нищо по-сериозно, просто ми обръщаше внимание и ме караше да се чувствам красива и ценена, но не след дълго той поиска нещата да станат по-сериозни - тогава аз приключих всичко с него - не бях готова да оставя човека до себе си, само защото в момента има някой, който ми обръща повече внимание...
След около месец беше 14-ти февруари, исках да направя нещо мило за двама ни - да поръчам от тениските с картинки за него и за нея, реших, че ще бъде приятно да имаме нещо такова, което да си носим заедно вкъщи и че това може да ни сближи... и понеже лаптопът ми беше развален, реших да потърся сайтове в неговия. Тогава той беше на работа, а аз имах почивен ден, отворих му лаптопа и започнах да търся различни сайтове за изработка на тениски, когато взеха да ми излизат различни порно сайтове, които беше гледал през последните няколко дни. Отворих му хронологията и видях, че всеки път, в който съм била на работа или университет, а той вкъщи - е гледал подобни сайтове.. Не знаех как да реагирам - не съм от хората, които са против порното, но е нещо, което директно го бях питала дали гледа или не и той категорично ми е отговарял, че не гледа. Почувствах се ужасно излъгана и с още по-ниско самочувствие, та той не искаше да го правим, защото все беше изморен, а ето каква била причината... Оставих сайтовете отворени и му написах в два листа как се чувствам, колко съм разочарована и как искам да си събере нещата и да не го виждам повече, написах му и всичко за момчето, с което бяхме колеги. Бях бясна повече заради лъжата, отколкото заради самото порно... Излезнах и се прибрах след няколко часа - докато бях навън не вдигах на обажданията му, а когато се прибрах, той ме чакаше с насълзени очи, искаше да му простя и отново с обещанията, че всичко ще се промени, че за него съм единствена и предпочита да го прави с мен, отколкото пред компютъра... накарах го да се изнесе, но след няколко дни разговори, си дадохме още един шанс... И отново - няколко месеца бяхме страшно щастливи, а след това всичко постарому.
Станаха общо 4 години, откакто бяхме заедно, а аз вече бях изморена да се боря за връзката ни - спряхме да си говорим, въпросите отново бяха само: "Как мина денят ти?", "Какво искаш за вечеря?", а сексът вече въобще го нямаше - вече и аз бях изгубила желанието си да съм с него, но не исках и никой друг. И така живеем вече година - забавляваме се от време на време, спорим за неща от ежедневието, понякога го правим покрай някой празник, но няма тръпка, няма нищо - вече сме само съквартиранти или поне аз виждам нещата така... Всичко изглеждаше много лесно, като за раздяла - седнахме и обсъдихме нещата, казах му, че не съм щастлива и че мисля, че не искам да сме заедно, че връзката ни се е изчерпала, но съм объркана и съм свикнала с него, той ми каза, че не смята, че може да бъде с друга, че ме обича... А на следващия ден всичко пак беше същото. Друг проблем е, че според хората около нас ние сме перфектната двойка, а семействата ни смятат, че е време дори нещата да станат по-сериозни, че двамата ще сме винаги заедно и всичко е ясно... Аз все още имам някакви чувства към него, но не знам дали имам желание да се боря, омръзна ми, изморих се, а той не предприема нищо... смята, че след като не се караме по цял ден, значи се разбираме, въпреки, че казва, че вижда промяна в мен, че не му изглеждам щастлива, а въпреки това не прави нищо, за да го промени... Знам, че собственото ни щастие би трябвало да зависи от нас самите, но съм объркана - не знам дали ако се разделим ще бъда по-щастлива или трябва да продължавам да давам шансове, за да бъда щастлива с него...

Не знам дали имам нужда от съвет или просто имах нужда да споделя с хора, които не ме познават, но благодаря на всеки, който е прочел историята ми.

Коментари

2.   Малки сте се събрали и връзката се е изчерпала. При всички се случва рано или късно - на 50 или на 20.

3.   " директно го бях питала дали гледа или не и той категорично ми е отговарял, че не гледа. Почувствах се ужасно излъгана и с още по-ниско самочувствие, та той не искаше да го правим, защото все беше изморен, а ето каква била причината.." - първа твоя грешка, умна жена никога няма да зададе подобен въпрос. Няма мъж(още от юноша), на който да не му е интересно порното, нали от там черпи идеи. От порно човек не се изморява, а отмаря. А секса наистина изпива силите на мъжа, което пък е главната цел на жената, иска да го изсмуче като портокалов сок. Има и народна песен за това.

момата към момъка:

"Стани, стани мило либе,
слънце веч изгрява"

и отговора на момъка

" как да стана малка моме,
като нямам веке сила,
като ти си я изпила."

Това е малки моми, не мислете, че мъжете са машини. При който и да отидете, устройството на мъжете е еднакво. Два-три дена иху, и после пак тихо. Ако авторката отиде при новият, след месец пак ще пише същата тема. Тя явно си търси причини, за да успокои гузна съвест.

4.   момиче, нещо напълно нормално се е случило. пораснали сте и съответно са настъпили промени в характерите ви. жалко, че не сте се променили в една и съща посока. не си губете повече времето един на друг. и двамата заслужавате да сте с подходящ човек. имай предвид, че мъжете много по трудно "зарязват", затова ти трябва да го направиш. гледай само да не забременееш по някой "празник", защото тогава вече ще влезете в графата "типично българско семейство"

5.   Ми, трудно е да се даде някакво категорично мнение. Рядкото правене на секс наистина е притеснително, казвам го като мъж. Самото гледане на порно според мен не би трябвало да те тревожи. Тревожно е, ако е развил някаква мания към него или ако наистина го предпочита пред теб. За останалите неща мисля, че той си е прав. Университетът наистина е много по-важен от всякакви излизания. Това показва, че е сериозен и иска да постигне нещо, а не е дошъл просто да изхарчи парите на мама и татко. За излизания време се намира. Аз също винаги съм обичал да излизам, но в никакъв случай всяка седмица или заради самото излизане. Винаги ме е дразнело това. Специалността му също може би е тежка и изисква повече учене. Аз например имах съквартирант, който без почти да отваря изкарваше само 5 и 6. Не си мисли и че студентските години са най-хубавите. Според мен няма такова понятие като "най-хубави години". Естествено, има по-добри и по-лоши периоди, но това при всеки човек си е различно. И аз преди да стана студент отвсякъде чувах как това са най-хубавите, най-безгрижните, най-щастливите и т. н. години, но при мен не се получи точно така. Не, че не си бяха хубави, но примерно в училище ми беше по-добре. Всички години са хубави, след като завършиш също си е екстра. Ставаш постепенно самостоятелен, независим и т. н.

6.   Навик просто навик на мен ми трябваше две та и три години да го осъзная че след развода не мога да обичам бившия от страх че ще го загубя от това че все ми пишеше помниш ли това или онова и целувките или първата среща докато не разбрах за проститутките женените лелки отива колко слаб човек е. бягай момиче излез и с други мъже ще видиш по добре и сама но не и с грешния човек успех ти желая

7.   Не се ли замислш, че този човек се опитва да изгради бъдеще за двама ви? Освен това, на един мъж домашният уют и социалните контакти са му недостатъчни за щастлив живот - трябва му самодоказване, нещо, в което да е добър. Проблемът е, че ти търсиш човек, който да поставя на първо място вас двамата като двойка, а той иска освен този живот да има и друг - живота на професионалист. Би трябвало да се радваш, че имаш до себе си човек с интереси извън ежедневно-битовото. На твое място бих се борила за тази връзка, защото у този човек има потенциал.

ж. 26

9.   Изчакай да завърши университета.. ( знам, че е 4 години за повечето специалности ) и тогава опитай да промениш повече нещата... бъди малко по-предизвикателна понякога... примерно... разхождай се по тениска... Опитай се да възвърнеш чувствата... ако не се получи го остави... Това е моят съвет, въпреки че знам колко трудно е да оставиш човек, особено ако сте имали дълга връзка.

11.   Връзката ви се е изчерпала и ти го осъзнаваш затова на няколко пъти сте се разделяли. Ти не се чувстваш щастлива с него, не се разделяш с него защото не знаеш дали ще бъдеш щастлива и няма начин да разбереш дали ще бъдеш щастлива без него ако не опиташ. Според мен връзката ви е изчерпала и му даваш постоянно шансове защото просто си привързана към него. И смятам, че трябва да се разделите окончателно и да си дадеш шанс да бъдеш щастлива.
Талисманче Ж18