Моята голяма любов/ заболяване
Здравейте! имам проблем. Моят приятел има тежко заболяване, а аз съм здрава. Шансовете за деца са 50% здрави и 50% болни. Искам да имам щастливо семейство, обичам моят приятел повече от всичко, но искам здрави дечица. Не знам какво да правя искам децата ми да са от него, но и искам да знам, че те ще бъдат здрави. Какво да правя.. това е неизлечима болест, а искам да прекарам остатъка от живота си с него. Моля Ви посъветвайте ме.. сърцето ми подсказва да остана при моята голяма любов, обаче искам и здрави деца. Докато не забременея няма как да разбера дали всичко е ОК, но ако забременея няма да абортирам. Помогнете ми да събера мислите си.
(ж.24)

Коментари

1.   Първо - какво е заболяването и второ - помислете за донор на сперма. Така детето поне ще е наполовина твое, отколкото ако осиновите. Говори с мъжът ти как гледа на идеята. Ако осиновите той пак няма да е бащата, а така поне ти ще си му майка. Той пак ще е баща на детето ти, но биологически баща му ще е друг. Но е по-важно кой те е отгледал, а не кой е дал семето.

2.   Ако направите ин витро процедура, доколото знам лекарите избират най-жизнените ембриони с най-добри показатели, така че дали не може да се изследват за болестта и да изберат здрав?
Поразрови се, разпитай лекари, може и да може, нямам идея. Може да звучи гадно да си "избереш" здраво дете, но нали не искаш да родиш болно, което да се мъчи цял живот?
Ако искаш дете ще трябва да направиш такъв избор, а и също така може би няма да имаш повече от едно, то с такъв риск и едно си е цяло щастие. Съжалявам много, че това ти се случва, бъди силна и проучи дали ин витро може да ти помогне. Желая ти много любов и здрава рожба.

3.   Здравей! Не пишеш какво е заболяването на приятеля ти. Това е трудна дилема. С някои заболявания в днешно време хората живеят пълноценен живот приемайки медикаменти. Във всеки случай това не е решение, което някой друг, освен вас двамата, може да вземе. Ако решите детето да е ваше и рискувате ви пожелавам да се роди здравичко, но ако нещата не се развият по този начин помислете изискват ли се по-особени грижи, можете ли да си ги позволите и няма ли други варианти за дете. Някои наследствени заболявания могат да се изследват докато жената е бременна и ако заболяването е наистина тежко да се прекъсне бременността, но и това е трудно решение. Може да осиновите дете. Това, което бих ви посъветвала е да се консултирате с лекар и да послушате вътрешната си интуиция. Успех!

4.   Значи приятелят ти има автозомно доминантно заболяване. Преимплантационна диагностика: инвитро оплождане, генетично изследване на ембрионите и имплантация на здрав ембрион. Направете медико генетична консултация.

5.   Номер 1, и защо предпочиташ донор на сперма пред осиновяване? Мъжът е прецакан и в двата случая - децата не са негови. Пък нали не било важно от кой е семето, а кой го бил отгледал. Тогава значи и яйцеклетката не е важна от кого е.
Това, което искам да кажа, е, че мисленето ти е безумно и няма общо с реалността. Всеки мъж подсъзнателно знае кога детето е негово и кога не е и го третира по съответния начин. При жените е още по-силно усещането, затова и думата мащеха е с толкова негативни конотации.

А авторке, ти - трябва да преодолееш табуто на аборта.

6.   Потърси информация по този въпрос
http://dnes.dir.bg/news/roditeli-dnk-bebe-24029793?nt=4