Работа с рентген и бременност
Здравейте!
Знам, че по този въпрос трябва да се обърна към лекар, но има още много време дотогава, а мен постоянно си ме гложди. Сигурно се паникьосвам прекалено много, но ми се искаше да чуя още мнения.
В момента съм студентка по медицина и съм се насочила към специализация в инвазивната кардиология, което означава, че ще работя много с рентген. Наистина имам страст за това и ми е мечта да се занимавам с него. От друга страна искам да имам деца и напоследък се замислих дали работата с рентген може по някакъв начин да се отрази. Разбира се не смятам да работя с рентген по време на бременността, но въпреки това докато реша да имам деца ми се ще вече да имам специализация, тоест ще съм се "пооблъчила". Досега ми казаха само, че в днешно време не се използват толкова силни рентгенови лъчи, а и аз си знам, че винаги се слага предпазно облекло.
Интересно ми е какво мислите и вие по въпроса.
Благодаря предварително на отзовалите се :)

Коментари

1.   Ти учиш медицина, а питаш нас дали вреди? !

2.   Здравей, работя в тази област от 18 години, като и преподавам радиационна защита. Разликата между мъжете и жените е съществена - след облъчване при мъжете, увредените сперматозоиди малко по малко се изхвърлят от тялото, като се произвеждат нови - здрави. Докато, всички яйцеклетки при жените са "складирани" и са подложени на всякакви увреждания - от акохол, цигари и т. н. Но това означава само, че жените трябва да се пазят малко повече от мъжете по време на такава дейност. Имайки предвид дигитализацията на процеса на рентгеновите изследвания, навлизаща навсякъде, лъчението е намалено с около 10-12 пъти, спрямо конвенционалната апаратура, но това не отменя необходимостта от предпазно облекло. Т. е. просто е необходимо да носиш оловна престилка и оловна яка (за предпазване на щитовидната жлеза) по време на изследвания, като не правиш компромиси със себе си. Освен това, като човек работещ в среда на ЙЛ, всяка година подлежиш на специализиран медицински преглед, който те съветвам също да извършваш съвестно и безкомпромисно, като ще си наясно със здравословното си състояние. И освен това, когато се явяваш на курс за правоспособност, за работа с ИЙЛ, следва всичко това да ти бъде обяснено там. Но ако спазваш всички правила, може спокойно да забременееш (разбира се, тогава щв спреш да работиш в среда) и да си родиш и отгледаш здраво дете, така както съм виждал много лекарки и мед сестри около мен... Накратко - спазвай правилата безкомпромисно и не се филмирай... Късмет :)

4.   Ето, какви "лекари", ще ни лекуват!!!
Питай на живо лекари, а не виртуални хора, които я знаят, я не.
Всичко става с жив контакт, как ще започнеш работа?
За всеки медицински процес, ще питаш нас ли?
Ако искаш изобщо да работиш, това към което си се насочила, трябва да разпитваш подробно всеки учител и всяко медицинско лице!