Ако приятелката ми си позволява да ми посяга, време ли е да я напусна?
Веднага тук някои ще ми се насмеят, но да ви кажа - не ми дреме. Както има жени в неугодно положение, така има и мъже. С моята приятелка живеем заедно от 2014 година, когато бяхме и двамата на 18 и заедно отидохме да учим и живеем на квартира в София.
Тя от тогава си имаше проблеми с техните, разказвала ми е, че цялото семейство си имат проблеми с нервите и са си налитали на бой. Майка и баща й, брат й и тя, брат й и баща й, дори веднъж тя и баща й, както и брат й с майка й са се били. Общо взето - всеки с всеки. Заможни хора са, което е странното, но явно са си нерваци и нямат много ценности. От там и на нея й е останала травма и е свикнала със скандали да се разправя с хората. Вика и обижда. Но никога не е посягала на приятел/ка или на мен. Дълбоко в себе си е много добър човек - помага на хората и животните (филантроп бих я нарекъл), много е щедра и работлива, природно интелигентна. Наистина малко са жените като нея. Но пък си има и един отвратителен минус, който омазва всичките й добри качества. Вече го казах - избухлива, обижда и се държи отвратително грубо, пали се за малки неща. Аз винаги съм я балансирал и никога не съм я оставял именно заради тежкото минало, но нещата деградират. При нашите спорове тя започна да ми посяга, аз едва и удържам ръцете. Това нейното си е тантрум (внезапно избухване, поведение на малко дете). Като й отправя критика, тя тръгва да ми налети изненадващо, за да успее да ме удари и аз да не мога да я хвана. И мога да ви кажа, че удря като мъж. Обичам я и ми е жал, но и аз си имам чест и достойнство. Не съм селяндур, който планира да води физически битки с жена. Удачният вариант да я напусна ли е? След почти 5 години връзка...

Коментари

1.   Виж, такъв човек няма оправия. Днес тръгва теб да те бие, но ти като мъж винаги ще имаш превъзходство и ще можеш да я контролираш, но утре ще пребие детето или дори бебето ви и най-лошото - и децата ти могат да станат като нея.
В 21 век нямаме право на такива грешки. Избираш една жена за майка на децата си и ако си направил грешния избор си чукаш цял живот главата.
Такъв човек за съжаление имам в семейството. Сестра ми е с 4 г. по-голяма от мен и ме е пребивала буквално като малка. Посягала е и на родителите ни и то в центъра на града наскоро, а мен тръгна да ме бие буквално в центъра на голям европейски град с камери навсякъде. Стъпваш покрай нея на пръсти, защото не знаеш кога ще избухне. Това не е живот в спокойствие с партньорка, а мъчение.
Колкото и хубави качества да има един човек ако е такъв примитив просто не може да имаш семейство с него. Аз със сестра си никаква връзка не бих поддържала ако не ми беше сестра. И го казвам това, след като съм я познавала цял живот, а ти за 5 г. говориш. Аз съм живяла с нея 16 години заедно, ти за 5 години. Днес е майка и все още не е почнала да бие детето си, но забележи - то ѝ посяга и посяга на други деца и затова не може да го пусне на градина. Смятай. Не знам дали е генетично или просто детето е наблюдавало такова поведение вкъщи между родителите си, но определено и нейното дете има същия проблем, а няма още 3 годинки.
Внимавай, защото после ще гледаш децата си пребити или ще те пребиват като порастнат, защото тя е жена, а ако имаш такъв син???? . И лошото е, че ако се разделиш с такава майка децата ще останат пак при нея и не можеш да ги защитиш. Тоест рискуваш собствената ти кръв и плът да бъде пребивана ежедневно от тази жена и да отгледаш побойници на твой ред. Някой ден и теб ще те пребие ако те изненада, защото в нервната си криза такава истеричка придобива огромна енергия. Ти като мъж би могъл да я нокалтираш, разбира се, но ти ще излезнеш виновен. Аз като 16-17 годишна един път успях да надвия сестра си, но съм планирала точно как да го сторя и съм се готвила. Проблемът е, че като я надвиеш тя не се успокоява, а продължава да беснее. Мразя такова поведение, а в обществото дори може да доведе до полиция и обяснения. Асоциално и грозно!

Защо ти е всичко това?
Да не говорим за семейството ѝ. Ти ставаш рода с тях. Ами честито.

2.   Изобщо не е зa смях, товa е сериозен проблем и те поздрaвявaм зa товa, че търсиш помощ.
Aко со склонен/желaеш дa опитaш дa и помогнеш зa дa се "излекувa" и продължите зaедно, трябвa дa си крaен.
Изнaсяш се когaто я нямa, остaвяш и съобщение с обяснение зa кaкво и че aко искa връзкaтa ви дa продължи, зaдължително трябвa дa посещaвa психотерaпевт. A евентуaлно и зaедно дa ходите.
Aз със сигурност бих си тръгнaлa, не бих простилa нещо подобно, но... ти си знaеш.

3.   Тая е много зле. Явно има хормонални проблеми. Тази агресия е недопустима и ненормална. Явно, че не те харесва и уважава.
Има два варианта: Или я гониш като мръсно коте, на мига. Или я спукваш от бой. Щом не може да се сдържа, се държи като животно затова отговаря инстинктивно, и е решила да те нарани, само това е решението. От опит ти казвам, такива само от това разбират. Даже им е кеф.
Но най-добре не и падай на нивото ами я разкарай.

4.   Говори с нея, ако не желае да си осъзнае проблема и най-вече да се промени, знаеш логичното решение...
Умен и добър човек си, разбира се по писането. Бих искал да познавам повече такива хора.

6.   Извинявай, обаче ми стана смешно, като си я представих как те напада в гръб. Иначе никак не е смешно. Казваш, че много обичала да помага на хората и животните, обаче в същото време бие близките си. Тези две неща някак взаимно се изключват. Номер 1 е прав. Представи си, когато имате бебе, тя ще му посяга и на него. И ако наистина избухва така за някакви дреболии, ще си травмира детето и ще му създаде комплекси. Решението за нея е психолог, а за теб не знам... Ако мислиш, че усилията ти нямат и няма да имат и в бъдеще резултат, по-добре всеки да си търси щастието сам.

7.   1 - Или си наемаш добър адвокат и си намираш втора и трета жена - 21 век сме. Половината деца са със братя и сестри от други родители.

8.   Ако я напуснеш ще направиш голяма беля на следващия й. Така че си стой и кротувай докато смъртта ви раздели. Ако някой в тази зала е против да възрази или да замълчи завинаги!!!

9.   Единственият вариант да останете заедно, според мен, е тя да работи над проблема си. Може да започне да посещава психолог например.
Иначе не виждам смисъл. В крайна сметка не ви свързват деца или общи отговорности, така че нещата се свеждат до това да ви е приятно един с друг.
Тя не е виновна, че е отрасла в такова семейство или че е наследила избухлив характер, но ти си още по-малко виновен за това...
Ж29

11.   Вълкът козината си мени, но нрава не хората неслучайно са го казали! Няма как тепърва да превъзпиташ някой на 21 години правилно са ти казали по - нагоре да я зарежеш, защото иначе рискуваш да малтретира бъдещите ви деца или да им предаде агресивния си характер по наследство! Ако пък толкова държиш да и дадеш още един шанс и заяви, че или ще отиде на психолог или довиждане и всеки да си търси другаде щастието.

12.   Ти сериозно ли питаш това? Ще се оставиш да те бие една пръдла, защото имала тежко детство? !!! Ти си вече готова жертва.!
А след време като те бие пред децата ви? а като разберат вашите и приятелите ти, колегите?
Бягай с 2000!

13.   Сериозен и откровен разговор по въпроса с нея и след това посещение при психолог психотерапевт. Момичето има нужда от когнитивно-поведенческа терапия най-вероятно. Ако няма желание за промяна обаче, ти не можеш да направиш нищо и раздялата е единственото решение за теб.

14.   По принцип на тази възраст е безсмислено да имаш сериозна връзка, пък камоли за точно такъв човек.

Естествено, че е проблем, че ти посяга и се карате за глупости. Я си представи за нещо по-сериозно, ако се сдърпате, какво ще стане... И ако вземеш и ти да я удариш в изблик на емоции, после става страшно...

Ако толкова държиш да имаш сериозна връзка (което е безсмислено, повтарям) - защо не потърсиш друг човек, който ще ти допада повече? Пълно е с момичета, не се филмирай с тази любов и подобни глупости - това са женски думички.

15.   Заведи я на добър психолог! Той ще и помогне да контролира агресията и тя да не избива върху теб. Друго не можеш да направиш, но ако държиш на нея ще и помогнеш, тя не е виновна за състоянието и реакциите си, просто и трябва квалифицирана помощ. И много любов и разбиране!
Алек

19.   Н 3, ти си много по-зле от приятелкaтa нa aвторa! Съветвaш хо дa отговори нa aгресиятa с aгресия, че дaже можело дa и е кеф? !
Aми тези с животински инстинкти сте дa ви изолирaт някъде извън човечеството и сaми дa си се довършите!
Тя очевидно имa психологически проблем който имa вероятност и дa излекувa. Ти обaче си психопaт! Ти се нaслaждaвaш нa идеятa дa пребиеш някое МОМИЧЕ, тоест, по-слaб от теб човек. Но не си вярвaй толковa, aз съм женa и определено могa дa те нaпрaвя смешен aко тръгнеш нa мен дa нaлитaш нa бой.
Aвторе, не слушaй подобни съвети от много по-болни от приятелкaтa ти хорa. Тя имa нуждa от професионaлнa помощ, със или без теб! Но не следвaй и ти подобен модел нa поведение! Мъжко момче си, до сегa си реaгирaл aдеквaтно, не пaдaй нa животинско ниво.

20.   Да бе виж как като е жена и веднага я оправдават не била виновна. То и мъжете побойници не са виновни, но не ги оправдавате.

21.   1. Не виждам защо някой може да се присмива. Това е проблем и похвално, че го изкарваш на масата, а не се самозаблуждаваш.
2. Ако една жена ти посяга, тя не те уважава- не коментирам дали е права или не, но...факт е. Приеми го. Не те уважава. Защо?
3. Иска ли да си реши проблема, или това само на теб пречи - някои хора могат да си пропилеят целия живот. Явно ти не от тях. Но....имаш ли наистина дилема, ако човекът не желае промяна? Насила хубост не става. Какви мерки е взела тя, че да си помогне? Какво мисли по въпроса? Какъв й е планът?
4. Ти си жертва - не е хубава мисъл, но е истина. Дълбоко в себе си си бил привлечен от агресор. Дали имаш синдром на спасител или е нещо друго, тези отношения не са нормални, знаеш го. Но притеснителното е, че ти си ги привлякъл в живота си и си ги избрал... Имаш дилема, което означава, че все още тези отношения са близки за теб и са приложими. Партньорът до нас е огледало, а твоето огледало е доста.... Използвай го. Вгледай се в себе си. Не защото нещо не ти е наред или ти си виновен, а защото , ако поработиш върху себе си ( грешни модели, нещо от детството, грешни убеждения), можеш да промениш себе си и да привлечеш друг вид жена. Иначе следващата връзка пак ще е увредена изначално.
7. Това връзка на зависимост ли е или е любов? Изясни си го.

Дано помогнах с нещо....

22.   Предложи й да отидете на психолог...според мен само такъв човек би помогнал (на някои сигурно ще прозвучи глупаво, но мисля, че е хубаво вече да се научим да се обръщаме към такива лица). Самата аз не един път съм се обръщала към тях особено в тинейджърските си години и смело мога да заявя, че помагат разбира се ако искаш да ти се помогне. От нея зависи дали е готова да говори за този проблем, но и би трябвало да я предразположат...Не знам обаче как точно трябва да подходиш с предложението...

23.   Следващият път, в който ти посегне, ѝ върни удара. Против съм насилието и над мъже, и над жени, но ако бях мъж, в твоята ситуация бих я ударила. Не може някой да посяга на някого, просто така! Детството е причина за нейното неконтролируемо поведение, но не и оправдание.
Както са ти казали по- горе - проведи сериозен разговор с нея и потърсете добър специалист и ако тя няма желание да се промени, си тръгни. Дано поне това я накара да се замисли.

Black Sabbath

24.   Малко смешно, но има вариант и да се обадиш на онези анимус ли бяха, които се занимават с домашното насилие и да поискаш съвет от тях. Въпреки, че е голям срам мъж да го шамаросва жена. Аз не бих разгласявал лични данни. Най-добре изчезни, смени града. Тази както я описваш ще те преследва да те бие. Да беше мъж - да и отвъртиш два шамара и кой когото, а то жена..

25.   Как няма да удря като мъж като се е била с баща си, все нещо е научила. Изследвайте я може да е наистина нещо хормонално, както е споменал н3 или се посъветвайте с психотерапевт. Успех.

26.   За разлика от всички коментирали съм момиче със същия проблем като приятелката ти. И аз съм избухлива с много проблемно детство.
Бих искала да дам един съвет - тя няма да се оправи. Аз имам приятел от почти четири години и никога не съм му посягала, защото той ме успокоява и ми помага да се оправя. Случвало се е да му налетя шеговито, но той ме хваща и се успокоявам и ми минава.
Някак си покрай него ставам като малко дете и съм по-спокойна.
Приятелката ти трябва да отиде на психолог, защото това може най-добре да й помогне. Друг вариант е да избива агресията си някъде другаде както аз правя - бокс или някакво друго изкуство. Най-вече трябва тя да си помогне. Казвам го като човек, страдащ от това. Тя не осъзнава какво ти причинява ни най-малко, но ти можеш да й помогнеш.
Аз лично бих ти препоръчала даже да я оставиш, ако не иска да отиде на психолог. Аз имам това и знам какво е. Наистина е много трудно за хората около нас, но аз съм намерила начин да се справям и приятелят ми много ми помага и не съм го пребила, нито има някакви тежни телесни повреди от мен, но е трудно психически. Всичко е на психическа основа. Могат да й предпишат някакви успокойтелни, но няма стопроцентова гаранция, че ще й помогнат, нито че тя ще ги пие.
Късмет, авторе.