Великотърновски университет
Здравейте, май ще се наложи да уча във ВТУ и ми е притеснено. За първи път ще се отделя от нашите. От Пловдив съм. Същевременно обаче, съм развълнувана.
Има ли някой който ще учи там, или в момента учи, или е учил?
Какви са впечатленията ви от града?

Коментари

1.   Щом ще учиш във великотърновския вероятно си с военна специалност, и аз също кандидятствах там. Велико Търново не е чак такъв голям град колкото Пловдив, вероятно ще ми липсва нощния живот, гребната база и главната.

Все пак трябва да се примирим с някои факти, за да можем да си подковем бъдещето

М 19

2.   Здравей. Аз учех в Търново, бях приета английска филология и честно да ти кажа бях ходила в града само като малка, но все пак имах тази фикс идея да съм там, не исках никъде другаде. Та, в началото всичко беше добре, разглеждаш града, запознаваш се с нови хора, НО при мен вълнението изчезна след втория месец. Не искам да те отчайвам, просто споделям. Търново е доста малък град, интересните неща стават само в студентските общежития(аз бях на квартира). Центъра е една огромна главна улица и мола не е нищо впечатляващо. Хазяите живеят на гърба на студентите и единствените хубави и евтини квартири са в квартал Бузлужда, което е още по-далеч от мола и освен ако нямаш кола и пари за нея просто забрави. Хората първоначално ти изглеждат изключително груби и студени, но с времето се свиква. Живея на два часа път от града и ми беше толкова скучно там, че всеки петък се връщах в родния си град. Има един хубав парк до центъра, Марно поле, но там целия град се събира. Срещнах много хора, които живеят там, но родом са от други градове и всичките сме на едно мнение, че Търново не е град в който да се живее, а само да го посетиш за 2-3 седмици примерно. А когато исках просто да си взема дипломата не можеш да си представиш какъв ужас беше. Тези които отговарят за нещата на студентите вдигнаха едва ли не скандал, изпратиха ме при един декан, той обратно при тях и така в продължение на 30 минути обикалях сградата от точка А до точка Б защото те решили, че искам на момента да се отпиша и накрая заявиха, че не знам какво искам, въпреки че поисках само дипломата. На всички други дипломите им бяха раздадени на следващия ден. Повечето ми колеги преписваха на изпити без капка срам, но на тези които не можеше имаше масово двойки. Преди да запиша там срещнах едно момиче, което като мен също е учила година и се е отказала. Не искам да те отказвам колкото и негативно и песимистично да звуча в момента, това е опита ми с този град, но на теб може да ти хареса, зависи от това какъв човек си. :D

3.   Аз също искам да уча там, много добри отзиви съм чувал за университета, най-вече за филологиите. Успех ти желая :)

4.   Пет години учих във ВТУ. Най- хубавите години от живота ми. Сменял съм общежития и квартири през годините. Даже единият ми съквартирант и все още един от най- добрите ми приятели е от Пловдив.
Града много ми харесва, повечето хора са читави, заради студентите ще виждаш само млади и амбициозни хора. Можеби се изхвърлям малко, но родом съм от Сливен и като го сравня с Търново, виждам огромни разлики.
Ти щом си от Пловдив, можеби Търново ще ти се види доста малко... не знам.
Не се притеснявай, в реда на нещата е да се отделиш от родителите си, да се запознаеш с нови хора, да се образоваш и тн.
Пожелавам ти късмет.

5.   не знам как си успяла да влезеш в университет, като не можеш да сложиш една тема в правилен раздел.

6.   Града лично за мен е един от любимите ми. Спокоен, живописен, хората са някак по-спокойни, по-ведри. Кандидатствах там преди години, но гръмна страшен скандал след кандидатстудентските изпити, че учители са продавали отговорите на поразия и макар, че бях сигурна, че ще съм приета първо желание - не стана и на онзи акъл се ядосах, не изчаках следващите класирания и се записах другаде. Но имам познати, които завършиха там, някои в момента карат магистратура и са много доволни. Спахме една вечер в общежитията, бяха ремонтирани, обстановката беше прилична. Ако ти допадат по-малките и спокойни градчета - няма да сбъркаш. Имай предвид, че зимата там е доста по-студена и снежна от Пловдивската :)

7.   Благодаря на всички коментари освен на №5 /дано негативизма ти се връща/.
За щастие си ме приеха в Пловдив. Бях се притеснила, че няма да стане заради голямата навалица, но се оказа, че оценките са ми достатъчно добри.
Успех на всички!

8.   При мен ситуацията е същата и аз също ще уча във ВТУ и имам същите притеснения с адаптацията, разликата е че съм от много по-малък град и предпочитам спокойните градове, точно какъвто е и Велико Търново. :)