Как да му помогна?
Имам проблем.
С приятеля ми живеем заедно от много години (поне 6).
През последните няколко години аз дръпнах много нагоре - развих се добре емоционално, кариерно, откъм образование... всичко.
Имам чудесна работа, която обичам, вкъщи винаги се старая да ни е хубаво и подредено, да има нещо вкусно на масата, да съм красива и привлекателна.
Като цяло, мога да се нарека с гордост добра жена - развита в професионален план и в личен, като партньор и домакиня.
Мъжът ми, обаче, е в постоянна бездна.
Не успя да завършо висшето си образование (за което родителите му платиха), все още баща му плаща частта му от общите сметки, докато самият той работи на 4 часа и изкарва съвсем минимални доходи, което го вкисва ужасно много.
Кандидатства на много места, но не го взимат на работа.
Самата му професия е такава, че няма много търсене на подобни кадри, а и той е доста избухлив напоследък, изнервен..
Говорих с него просто да се замисли и да разработи някакъв бизнес план или да смени професионалното си направление, щом не е доволен в момента, а оттам... скандал и тряскане на врати. Исках да помогна, а то..
Като цяло, започна да се държи грубо с мен.
В един момент просто спря да се радва и на успехите ми. Всеки път, когато успея в нещо и съм на седмото небе от щастие, той е тъжен и кисел.
Много болно ми става от това.
Та той е най-близкия ми човек...
Но въпреки това опитвах и продължавам да опитвам да говоря с него за това, да го накарам да се чувства по-добре.
На няколко пъти дори скрих успеха си, за да не го нараня.
Просто... Станал е толкова негативен и мразещ.
Всеки ден слушам как "държавата ни е шибана", как света е ужасен и т. н.
Дори и по време на закуска през уикендите.
Идва ми в повече.
Старая се да живеем добре, давам всичките си средства и усилия в името на връзката ни и това да бъде всичко наред, а той просто не вижда какво има.
Предпочита да е негативен и когато има време, да бяга от реалността чрез игри или др.
Бяга от реалноста, вместо да измъкне най-доброто от нея.
Моля, посъветвайте ме как да му помогна да се развие и да бъде щастлив?
Как мога да подобря отношенията ни?
Какво мога да направя, за да се чувства добре покрай мен?
Как да променя чееногледството му?

(не знам дали е от значение в случая, но и двамата сме на 28)

Коментари

1.   Едва ли ще те можеш да го промениш. Просто има хора, които са неудачници. Все някой друг им е виновен и така им е по-лесно. Запознали сте се рано. Тогава това не си е личало, но сега го виждаш. Цял живот ще е така. А ти си прецени има ли смисъл да стоиш с него. Винаги ще те дърпа назад.

2.   Миличката, продължавай да го играеш на майка Тереза и се бий в гърдите колко си успяла, а всъщност си една развалина

3.   Изобщо няма да нужда да продължваш да го галиш с перце. Кажи му директно или се стягаш и се оправяш или се разделяме. На мен мрънкало и тежест не ми трябва. Нека се постресне. Дай му и срок, да разбере че си сериозна. В дългосрочен план, ако той не се промени, ще ти провали живота. Абе това мъж ли е или медуза, бе, както би казал проф. Вучков.

4.   Според мен се махай. Най-много на себе си да навредиш...

5.   От авторката:
№ 1 , има смисъл, обичам този човек и ще остана с него докрай.
Неслучайно сме заедно от толкова време. Държим един на друг и сме заедно в истинския смисъл на думата.
№ 2 , не се правя на никаква майка Тереза, съжалявам, че ме асоциираш с някой от личното ти обкръжение, който те дразни.
По-добре изобщо да не беше коментирал.
Хората като теб, които само си чешат езиците , са безполезни.
№3, №4, приятелят ми е добър мъж, просто е в дупка и от доста дълго време насам не е на себе си. Има нужда от помощ. Затова и писах тук, за съвети и споделен личен опит.

Като цяло, май писах на грешното място за съвети :)
Благодаря за включването на всички, ще се пренасоча към специалисти - психолози, които да дадат адекватна оценка на ситуацията.

Лека вечер!

6.   Принципно не съм фен на разделите за щяло и нещяло, но в случая май това е единствения изход. Не можеш да му помогнеш, единствено можеш да потънеш с него. Има си хора, които са си неудачници по рождение и винаги нещо им пречи. Не сте малки и според мен вече е късно да го вадиш от това положение. Ти си човек, който е постигнал много за годините си според думите ти, тепърва можеш още да постигнеш, но повярвай ми с такъв воденичен камък на врата си далече няма да стигнеш. Когато родиш вече ще трябва да разчиташ почти изцяло на него и просто не те виждам. Естествено може да си от онзи жени, които искат те да са мъжа в къщата и твоя да го курдисаш в кухнята между печката и пералнята докато гледа децата, а ти в същото време да си гониш кариерата и целите си. Ама дали ще те устройва това положение, дали и него ще го устройва не се наемам да кажа. Съвета ми е, мисли добре преди да решите да имате дете, защото след това вече става късно за мислене. Успех.

7.   Бил съм в положението на приятеля ти и ще ти кажа - не можеш да промениш друг човек. Можеш само да му помогнеш да се промени, да го обичаш и подкрепяш, АКО ТОЙ САМ РЕШИ ДА СЕ ПРОМЕНЯ, заради себе си, не заради друг.
Аз се измъкнах от подобна бездна, смених си професията, започнах да изкарвам пари, да съм по-позитивен. Стана много бавно и трудно, още не напълно. Но го направих, защото аз исках. Писна ми да ми е зле. Да, много ми помогнаха - приятели, семейство, колеги. Но аз потърсих помощта им. Ако той не поиска, безсилна си, съжалявам.

8.   Не можеш да му помогнеш, по добре помогни на себе си като се махнеш от него.

9.   Според мен не бива да се опитваш да му дадеш решение на проблема, това както виждаш не помага само го кара да се чувства по-зле, защото като мъж не успява да се справи и това за него наистина е срамно. Представи си какво значи един мъж да не може да осигори на човека, който обича нормален живот, хората около него да си мислят, че той е тежест на човека до себе си. Тва за мъжката психика не е никак... приятно. Не е успял да завърши образованието си, това е тежест, която дори подсъзнателно го кара да чувства, че не е успял в това, което иска. Може би трябва да го окуражиш да започне от там, но без да го препираш, това няма да помогне, най-много да ви отдалечи. Според мен единствения начин да му помогнеш е да го подкрепяш, да си много търпелива, да го караш да се чувства добре, т. е да направиш нещо, от което да знае, че е обичан... нещо малко, като любимо ястие, разходка или даже да седнеш с него и да играеш на компютъра за малко. Идеята е той да не се чувства различен и по-скоро ПО-НИЩОЖЕН от теб самата, трябва да му помогнеш да си изгради самочувствието, което предполагам е имал преди. Ако имаш успех в работата, просто да му кажеш "благодаря ти, без теб нямаше да успея", това е в общ смисъл, няма как повече да кажа, защото не знам какво ви е ежедневието, но дано коментара да е от полза