Моята мечта
Здравейте, дано поне тук намеря разбиране :(
Майка ми е зъболекар, а баща ми ортопед. Освен тях, в рода ни също има хора, които са се занимавали с медицина.
Макар че все още съм на 15 години, родителите ми втълпяват, че като тяхна единствена дъщеря едва ли не съм длъжна след време и аз да продължа традицията, и да стана лекар.
Проблемът е, че аз не се интересувам от медицина. Мечтата ми е да се занимавам с рисуване. Смея да твърдя, че рисувам много добре, всяка година се записвам на проекти в училище. Участвала съм в много състезания и винаги съм била на първо или второ място, но нашите дори не ми обръщат внимание. Подценяват отличията ми. За тях са важни само химията и биологията. На сто процента съм сигурна, че като започна училище, пак ще ми обясняват същото, как да стана лекар. Не разбирам защо толкова настояват, аз дори не съм добра и по двата предмета, просто не ми се отдават, нямам интерес към това. Отвращавам се само като си представя, че човешки живот може да зависи от мен, да си лекар е голяма отговорност, аз не мога да я понеса на гърба си. Не мисля, че психиката ми би издържала.
Скоро проведох сериозен разговор с нашите точно заради това, те дори не искаха да ме чуят. За тях само медицината носи доходи и е нормална професия. Баща ми ясно заяви, че ако не изпълня тяхното желание, щял да ме изгони или пък щял да се отрече от мен и ей такива приказки, които ме нараниха ужасно.
Как да им обясня, че "от всяко дърво свирка не става"? Много ги обичам и двамата, за мен са правили всичко, но манията им да съм лекар им е промила мозъците, станала е фикс идея. Страшно ме нараняват, дори не считат за нужно да чуят какво искам аз.
Не искам след време да уча това, само защото те искат. Не искам да правя грешката, която направи един мой братовчед. Беше му втълпено да стане лекар и когато осъзна, че това не е за него вече беше късно. Оттогава, дори не поддържа връзка с техните. :(

Съжалявам, ако ви отегчих.
Моля, дайте ми съвет, сега съм само на 15, а като стана на 18 какъв ли АД ще е... Не искам да си развалям отношенията с нашите, но и не искам да съм лекар. Искам си моята мечта!!!

Помогнете!!!

Коментари

1.   Спокойно, нека учител или роднина СЕРИОЗНО те похвали. Обясни това на родителите си. Ако отново не те разберат просто си мълчи... А те рано или късно ще разберат това. Друга опция е да напишеш в дневника си нещо такова:
Скъпо дневниче,
Родителите ми искат да се занимавам с рисуване, печелела съм награди, но те просто не ме чуват. Това е моята мечта! Тъжно ми е... Поставих се на тяхно място, но пак искам да рисувам. Имам нужда от съвет :(
One girl

2.   Ами рисувай си, това може да ти остане хоби, не е задължително да си вадиш хляба с това. Избери си ти професия, не бързай, имаш време. Избереш ли веднъж дай всичко от себе си, стани от най-добрите и ще имаш успех и самочувствие. Малцина са наясно какво точно искат, в младежките години, когато трябва да инвестират в себе си, хващаш нещо, което ти се струва добро и действаш! Успех!

3.   Биологията ще ти е нужна за рисуването - анатомия на човекшкото тяло и (другите :)) животни. Имаш време, продължавай да рисуваш - оглеждай се в каква насока ще го използваш това рисуване професионално - дали като фрийлансър или фирми занимаващи се с компютърна графика и сродни неща. Като станеш на 18 и време за кандидатстване, дори и да те изгонят, ще имаш способности да си вадиш хляба.

4.   От авторката: Благодаря за хубавите съвети:)

5.   Има много време докато запишеш а и какво като те искат медицина ти избираш не те така, че избора е твой а до тогава ти може да искаш още 101 неща остави ги тях не го и мисли даже от сега а те са най малкия ти проблем

6.   Аз няма да ти дам съвет какво да направиш, само ще е питам това : ако станеш лекар или зъболекар и си гордостта на семеството ти, ще бъдеш ли горда със себе си. И един ден когато родителите ти починат и няма кой да се гордее с теб как ще се чувстваш — щастлива или като загубила времето си да удовлетворяваш чужди мнения и мечти.
Истината е че както един казваше ако станеш това което родителите ти искат може всичко да се обърка и да си нещастна, а може и всичко да се нареди както трябва. Ако започнеш да се занимваш с рисуване може да си щастлива, а може и да си нещастна. Идеата е че не знаеш какво ще се случи утре и правилно решение няма. Но ако не правиш нищо и се страхуваш да се провалиш то тогава и живота ти ще е в застой...

7.   Започни да разучаваш компютърните програми, вече има всичко в ю-тюб - прекрасни уроци. Като съвсем начинаеща можеш да разбереш кои програми се изискват за кандидатстване в определени професии, свързани с рисуването като влезнеш в сайтове с обяви за работа. Учи програмите, на твоите години много бързо се учи човек, има програми, които се ползват за рисуване, за илюстрации (илюстрации на книги, на манга, на коледни картички, за дизайн на опаковки... ), за анимация - двуизмерна и триизмерна, моделизация, имаш цели две години до 18 годишнината си, за да се ориентираш каква професия най-много би ти допаднала, според мен има и ще има доста хляб в сектора с компютърните игри, както са ти споделили по-горе, човешката анатомия ще ти е нужна. И спокойно, за две години даже имаш време, учейки се, да си съставиш едно добро портфолио, с което да ги изненадаш. Дерзай!