Наистина ли сме зле ?
Оставки и протести, пълни ресторанти, пълни дискотеки и пълни молове, километрични задръствания в столицата и всеки по-голям град в страната - стотици хиляди коли... Снимки във фейсбук с лъскави парцалки и чинии със скариди, раци, суши и телешко. Екзотични почивки и баба, която проси. Ей това е реалността от неделя сутрин по новините и социалните мрежи.
И сега идва моят въпрос - ако в действителност сме толкова бедни, откъде имаме пари за шикозния живот, който се демонстрира? Винаги съм се чудил как ако не работиш можеш да си позволиш да вечеряш да речем в “Sasa” - известен столичен ресторант в мол “Парадайз”. Питам, защото снощи бях там. Освен че беше пълно, на входа имаше опашка от 30 човека. Вътре имаше както младежи, така и семейни - с деца, без деца. Вечерята няма как да ти излезе по-малко от 30/40 лв на човек, без да пиеш алкохол. “Капитан Кук”, друго популярно място, също винаги е пълен, често и с девойки, за които съм убеден, че нямат един работен ден в живота си и стари тарикати - демек са забогатели преди 20 години ( за всички е ясно как ставаха нещата ). Облечени са на стойност от 2 до 20 хил. Не знам откъде, при все че едва ли са от родителите им. А ако са от тях, е любопитно какво работят, че си позволяват толкова висок стандарт за децата си в уж бедната ни държава.
Започвам да си мисля, че на българинът му се иска да го съжаляват колко трудно се справя, как едва свързва двата края, колко му е тежко, как трябва да си почива обаче уикендите, щото е свикнал да се напива като безпардонна свиня и да си спи до късно.
Сега ще отворя и другата ми любима тема. За наркотиците, с които от няколко години доста сериозно се бори родната полиция и има успешни акции. Големите риби вече ги няма, а тия малките се редуват в арестите и се надпяват повече отколкото в църковния хор. По мой спомен 120 лв струваше грам кокаин. Познавам хора, които си купуват 10 за едно излизане. Тоест дават 1200лв на вечер за дрога, още толкова за алкохол, вечеря и т. н. Това е четири месечната пенсия на баба му или дядо му, нали така? Но не им помагат на тях, а твърдят, че сме бедна държава и не е нормално това живуркане. Ами да, не е нормално да имаш двоен стандарт. Да ти е сложно да се храниш с нож и вилица, да пишеш котка с Д, самолет с Д, но да караш кола за 200 хил., изкарани незнайно как, тъй като едва си завършил 12 клас. Разбира се, че не е нормално. Разбира се, че като ти секнат кранчето на далаверите, ще искаш да се смени системата, правителството и всичко по реда си. Тъкмо я докарахме до връщане на умните и способни хора на работа, и пак се започва едно мрънкане. Защото глупаците са повече. Честно да ви кажа и на мен не ми е приятно да работя от като гламав на минимум две места, да съм изчел един вагон книги за да стана лекар и някоя фолк певачка, която едва ли някога си е помисляла за висше образование, да изкарва на вечер, колкото аз за два месеца. Даже ми е много болно. Не ми е никак приятно и някакъв глупендер от подбалканско градче, който се е помислил за Тони Монтана да живее в къща, която струва колкото докторската заплата за 100 години сумарно.... Само дето тези индивиди, за които говоря, не са се родили вчера. Има ги от поне 20 години, те са се размножавали и децата им ще ядат от златна лъжичка, защото тате е мутра, а мама се е “оженила, за който трябва”. Нали разбирате, че не ни е виновна държавата, а сме си виновни ние, които сме дали възможност на тези хора да забогатеят по лесния начин. “Наведена главица, сабя не я сече. ” Години наред на нас ни е забавно да слушаме мазна чалга, да даваме по сто лева за салфетки в кръчмата, или последните си пари за шише водка за вкъщи, да си купуваме скъпи коли на лизинг, да се бутаме в моловете, да лижем задниците на “силните на деня” ( като тук изобщо не визирам политическия елит), да се възхищаваме на бизнесмените, които станаха такива благодарение на приватизацията и червените куфарчета, да не спазваме законите, защото на нас ще ни се размине, да не знаем как се разпределят парите в общините, защото това не е наша работа, но пък после да търсим сметка, да си записваме децата в частни училища, щото е модерно и да им купуваме ранички на LV и Gucci. Тесен ни е кръгозорът, искаме да сме богати, без много работа, да правим далаверки, да прецакаме приятелите си, да мислим единствено и само за себе си. Има разделение на класите - много богати и много бедни. Ама на тия с многото не им дреме за тия с малкото. Да си знаете. И докато някой се съгласява да работи за друг, чиято чанта или часовник струва, колкото годишната му заплата и си мълчи пред него, а обвинява държавата, че не му дава надбавки/добавки/бонуси, ще си живеем по този начин. Започнете да протестирате първо пред огледалото, щото иначе изглежда лицемерно. Ако някога напусна България, то ще е заради скапаната ни народопсихология, щото завистта, озлоблението, гневът и агресията минават всякакви граници. А когато говорим за съчувствие към бедните, ще ви дам следния пример - организира се благотворителен бал, пристигат лимузини с красиво облечени дами и господа, на входа съм оставила актьор, облечен като просяк. Никой от тези, запътили се към бала, не му даде пари. Гледаха го с погнуса и казваха, че имат само кредитни карти. Те бързаха да покажат рокли и диаманти, и да, щяха да дадат пари за бедните, но само ако ги снимат журналистите.

Коментари

1.   Не и колкото го изкарват.

2.   Само част от хората си позволяват дадените неща, но не сме чак толкова зле. Гледаме че някои страни са по - добре от нас и искаме и ние по - висок стандарт. Но найстина пенсионерите си правят сметката, но повечето имат сюестявания.

5.   Истина е! Аз може да се обличам втора ръка, но купувам храна на баба ми, и не - не съм втора ръка. Втора ръка са Тея мацки с роклите по 200 лева, ама бедните им баба и дядо няма какво да ядат. Да, защото много са такива, ама държавата да дава. Семейство четирима - четири коли, за майка та, таткото, синковец и щерката. И протестират за горивото. Абе хора, от вашите коли видим по 50 минути в задръстване. Трябваше да въведат закон за максимум коли в семейството. Всички бедни - заведенията, които са на всеки ъгъл - пълни. Щото младите вместо да се бяха научили да работят - лафят по кафетата от 12 годишни, до 40. Нямало работа - работа има бол, ама няма кой да стане след като си изпие фреша и капучиното да работи.

6.   Не си излизал от София, нали? Естествено в центъра на София е пълно с богаташи, които се чудят как да демонстрират лукс. В мола няма как да видиш баба Пена с минималната пенсия. Обаче уви, центърът на София не е България. Преди години и аз бях като теб, с бившият ми печелехме добре, позволявахме си да ходим по заведенията, по екскурзии и дори не си давах сметка за реалния живот в останалата част от страната. Е, разведох се и трябваше да се издържам сама и то с една не много висока заплата и тогава ми просветна че съм била просто част от една малка част от населението с прилични доходи. Обаче останалите... хляб, малко сиренце, кисело мляко и дано сметката за парното или тока не е колкото половината заплата/пенсия, че лошо. Излез от моловете и се разходи до някое село или градче и ще разбереш истината.

8.   Преписано дословно. Този пост е публикуван от Калина Паскалева преди два дни в сайта на 168 часа. Същата, която преди няколко години написа "Дневникът на една курва". В книгата Калинчето дълго и напоително ни обясняваше, че да успеем в живота и в София, където тя е пристигнала с едно сакче багаж, трябва всеки ден да правим свирки на шефа си, и други подобни гнусотии. Сега, мислейки че сме забравили, започва да ни учи как трябва да живеем. И да, много сме зле, щом преписваш дословно, което всеки може да провери, има го и във ФБ, и дори не можеш да избереш от кого да преписваш, щом не можеш да изкажеш своето мнение.

9.   Проблема в България е в това, че хората са разделени на две групи: ботаги и бедни или накива каквито имат всички, и такива който едвам свързат дмата края. Срадна група няма. И за това сме си виновни самите ние. Днес ако нямаш пари намяш нищо. Образованието също го доказва. Колко много мой връстици учат и вече завършиха, и какво от това, че са с висше, като им се налага да работят в магазин за хранителни стоки или подобна позиция. Не, не си мислете, че това е срамно, не го казвам с тази цел, а е с цел, че дори за да можеш да работиш по специалността по която си завършил трабва да имаш връзки, иначе не става нищо. И не е само в образованието, ами и в болниците и навсякъде другаде. Относно хората по моловете и по скъпите ресторанти в София, забелязал, ли си че там ходят само богаташи както каза и ти. И не са богата защото много работят или са много умни, всички знаем защо са такива, защото страничните им доходи нямат нищо общо с това което работят. При нас в България както казай няма среден стандарт за живот. Или имаш или нямаш. Което е много, много жалко за нас. Но, ако ние не си опитаме да пломеним нещо ще става все по-зле и по-зле. Относно протестиращите, аз съм ЗА ПРОТЕСТИТЕ. Искат да ни вземат и това, което ни се полага. Знаеш ли, че искат да намалят майчинството, детските също са малко не мислиш ли. Дори местата в детските градини са малко и за там също ти трябват връзки. Хем да и по. малко майченството и да си върнеш на работа, но пък няма места в детските градини защото са първо записани децата на богаташите. Нормалните хора едвам успяват да гледат едно дете, а ромите раждат през година и имат по 10 деца. Това нормално ли е??? За мен не е, и колкото и расистко да звучи. Ние им плащаме всичко и те си живеят живота, някой даже по-добре и от нас. Не плащат сметки за нищо, ние когато не си платим един месец тока или водата ни го спират, а на тях не. Защо да е така. Всеки мрънка за нещо, но никой нищо не предприема. Трябда да се обединим и да се вдигнем всички на протест, а не само да седим отстрани и да си казваме"защо да ходя на протест, като има други който ще отидат", но не е така. Колкото повече, толкова по-добре. Но хората ги е страх и затова се крият като мишки и затова е такова положението с държавата ни и ще става и много по-зле ако не се вдигнем всички заедно и не се обединим както преди години. Това е нашата България, нашата Родина и трябда да се сплотени за да я имаме за дъло, а не да бягаме в чужбина. Трябда да се борим, както са се борили преди нашите придце, да защитем това което са ни оставили. Хора замислете си, ние сме силен народ с много възможности. Не се крийте по домовете се като мишки, а излезте и се борете за държавата ни и за правата който ни се полагат, но се опитват да ни вземат...

10.   Номер 6 го е казал/а добре.

За съжаление само в София е усеща евро лукса и ми е мъчно че не всеки град в България може да е на същото ниво.

Не обръщай внимание на позьорите. Те винаги са си били такива още от 90-те. Празни и повърхностни хора.

11.   Номер 6 го е казала много точно. Центърът на София и моловете са едно, останалата част е съвсем друго. И в Латинска Америка да отидеш, и в Азия, и в Африка, там също ще видиш подобни гледки. Това обаче съвсем не означава, че основната част от населението живее добре. Срамота е в държава, членка на ЕС от 12 години, заплатите да са по 300-400 евро! Вярно е, че има и страни в Азия и Африка, които са много по-зле от нас, но те нямат нашите климатични условия и са доста по-пренаселени от нас. Достатъчно е само да влезеш в един хранителен супермаркет в провинцията и да видиш какви продукти купуват хората - възможно най-евтините. Неслучайно и магазините за евтини китайски стоки процъфтяват у нас. Иначе, вярно е, че българите като цяло обичаме да се показваме и да се правим на такива, каквито не сме. Това е може би и до голяма степен, защото сме изключително нетолерантни към различните от нас. Само да видим, че някой е с по-скромни материални възможности и веднага започваме да се надуваме, да му се присмиваме и да го одумваме. Затова и част от хората предпочитат да имитират понякога някакъв стандарт, отколкото да станат обект на подигравки. Това обаче по никакъв начин не променя изключително лошата ситуация на страната ни. Реално погледнато за почти 30 години нямаме абсолютно никакъв напредък. Образованието и здравеопазването са все така лоши и неуредени, дори стават и по-зле. Улиците са все така разбити и непочистени през зимата, администрацията все така не работи, въпреки наличието на компютри. Полиция и съдебна система не вършат абсолютно никаква работа, а пенсиите са чист геноцид спрямо възрастните хора.

12.   Колко добре си описал жалката картина в България... Спасението ни не е тук - при връзкарите, милиардерите, простаците и селяндурите без капка човещина в тях! Спасението ни е навън, по-далече от тази корумпирана държава!

13.   Човече, толкова хубаво си го описал... Все едно си излял моите мисли, но аз нямам толкова дар слово, за да го напиша!

15.   Много хубаво си го описал положението в България и София.
Всяка държава заслужава своето управление като цяло и за това сме си виновни само ние.
Основния проблем на българите че не си помагаме и не сме заедно като едно както са циганите.
Ей може да се подигравате на циганите че роват по кофите само че те са единни и са сила, докато ние българите всеки си гледа настрана и ако си е добре си кротка там в дупката па други да се оправят как знаят.
Ние българите не след скоро ще станеме малцинство в собствената си държава.... трагедия.
Докато не почнеме като циганите да сме единни не само по изборите а всеки ден както и да си помагаме един на друг ще се затриеме като нация и държава.
Турци и цигани ще оправляват българия не след дълго а ние ще им бъдеме робите...
Типичния градски софиянец(новото поколение) след 85 набор - гледа лошо, взел си куче от бойните породи питбул, псува постоянно, и гледа как да те измами и прецака, агресивен и не му пука за нищо.
Наистина няма какво да кажа, жалко за българия.
Манталитета ни е като на някакви кухи мутри а жените - типичните блондинки.
В мафиотска държава с начело Мутрата бат Бойко Борисов какво очакваме да бъде и по-лошо ще става.
Р.

16.   На българина му дай на гол тумбак чифте пищови. Той може да живее в прогнилна панелка, но му е важно да кара лъскаво возило, да яде в мола и да демонстрира стандарт в очите на хората. Егото му е по крехко и от костен порцелан и той си го пази, та ако ще до края на месеца да искара скришом на леща и банички.

17.   Живея в София и мисля по същия начин като автора. Тук, а и в големите градове като цяло, по никакъв начин не личи да има някакъв проблем с доходите на населението. Моловете се пукат по шевовете и заведенията са пълни. Всеки се е качил на кола и реве, че му е скъпо горивото.... Аз съм на мнение, че истински протест за цени на нещо се прави с въздържание от потребление, а не пред парламента... Със същия успех една група хора могат да решат, че луканката е скъпа и да се изтипосат пред парламента, искайки цената и да отговаря на доходите им. Българите имаме тежкарски манталитет и ни е под достойнството да използваме градския транспорт или да караме колело като онези на Запад.. на които толкова гледаме в паниците.
Има, обаче, едно голямо НО... Факт е, че голяма част от населението не изкарва достатъчно за достоен живот. И повечето хора винят за това държавата, алчните чорбаджии изедници, политиците, илюминатите... всеки друг, само не и себе си. Манталитетът на българското население (включително и на доста образовани хора) е, че някой трябва да им осигури работа и да им плаща много добре, по възможност за по-малко труд и знания.
Не знам дали комунизмът е виновен за този манталитет, но той е факт. За съжаление предприемаческият дух в българите е мъртъв и това е основният ни проблем. Липсва ни вдъхновение, липсват ни идеи и творческо мислене. На пръсти се броят фирмите, които произвеждат нещо значимо за износ и се стремят към изобретяване на стоки и услуги, с които да привлечем финанси отвън към нас. Производството и износа на иновативни продукти с висока добавена стойност е истинския ключ към просперитета на една държава... не протестите пред Парламента за пари от държавата. Тези пари държавата не ги бере от дърветата. Тези пари трябва да бъдат изкарани от някой, та после държавата да ги раздава на сульо и пульо.
Имам едно любимо изречение - "Когато Колумб е стъпил на брега в Америка, никой не го е чакал да му предложи работа на добра заплата". На запад са богати, защото мислят с главите си, имат идеи, произвеждат разни неща, които ни продават и ни вземат парите. Когато и ние започнем да правим като тях... когато започнат да се търсят повече инженери, строители, механици, проектанти на машини и на всякакви други продукти, вместо бармани, шивачки, крупиета и оператори в кол центрове... тогава ще разберем, че сме на прави път към забогатяването.

18.   Пак ли мразите богатите?
Ами направете си бизнес и бъдете от тях.
Само, че не става нали?!
Еми ще си мрънкате тук и ще се оплаквате как някакви хора имат пари.

19.   Ами, авторе, стани певец, ако можеш да пееш. Престанете с тая злоба. Това, че се бъхтиш от работа не ти дава право да раздаваш морал. Не е твоя работа кой колко взима. В София нещата стоят по съвсем различен начин. Аз съм от Варна. И тук положението не е окей. Доста голяма. част от родителите на познатите ми работят извън България, помисли защо. Не си 16 годишен и мисля, че би трябвало да ти е ясно, че това колко много работиш
не е правопропорционално на това колко пари ще изкарваш. Честно, нечестно-нещата са такива. И колкото повече мрънкаш, толкова по-зле от тебе. Аз също нямам парични възможности, но не мога да си позволя да мисля в насока кой колко пари и от какво ги изкарва нито има логика в това, нито е достойно. Всеси сам чертае живота си. И за повечето от нещата в него двигателят си ти. Аз например, предпочитам да съм някоя проститутка, отколкото да работя в някой ресторант по 8 часа за 600-700 лева. И адски су ядосвам, когато хората намират трудното за почтено, а лесното за излагация. Не казвам, естествено, да обираш банки или да ставаш проститутка и тн. Просто нещата са такива. Всеки както си го направи. Иначе и за доста неща си прав. Българинът обича да го съжаляват, обича да се оплаква, да се прави на жертва, но реално мнозинството от хоря нямат пари. Защо ли? Ти си пример, аз също. Не можеш дяла си сам, да работиш за 700 лева и да плащат минимум 300 лева наем, след това, сметки, първобитни нужди и най-наврая да не ти останат пари за едно кафе навън. Положението в милата ни родина е просто ужасно. Хора умират, заради безпаричието. Народа емигрира. Затова, понеже и аз съм студент по медицина, след магистратурата, директно заминавам на майка си кътния.