Завиждам на бившата му
Здравейте.
Във връзка съм повече от година с човек, на когото истински държа.
Но имам един голям проблем: Не спирам да мисля за неговата бивша приятелка. Въпреки че са прекъснали връзка, аз съм обсебена от съществуването ми, което оказва негативен ефект не само върху мен, но и върху връзката ни.
Завиждам ѝ - по-близо е до идеала му за момиче (според критерии за външен вид), по-умна е от мен, от богато семейство, по-силен характер, въобще... чувствам се като бледа сянка. Най-големият ми проблем е, че тя е скъсала с него, не той с нея - иронично в деня, когато сме се запознали, той ѝ е звъннал да се чуе. (запознанството ни не беше планирано)

Чувствам се като преследвачка. Постоянно ѝ проверявам социалните мрежи, търсила съм в интернет информация за нея... не спирам да се сравнявам с нея и да установявам колко по-низша съм. Вместо да направя нещо градивно със себе си, се самосъжалявам.

Винаги съм се сравнявала с предходните приятелки, но сега е... просто ме убива. Завистта разяжда.
Всичко се усили след като веднъж приятелят ми сподели, че тя още на първата им среща се е отличила. А мен първоначално меме намирал за разглезена, лигава и т. н. А аз си мислех, че е любов от пръв поглед... ;( Бях съсипана, когато го прочетох...

Мисля, че губя себе си и индивидуалността си (не че е нещо уникално) в опит да заприличам на нея. :(

Не знам какво да правя, нямам никакво самочувствие.
Ще съм Ви благодарна, ако отделите време за историята ми и дадете съвет!

Коментари

1.   Има няколко варианта:
1. Блокираш я и не си правиш труда да я наблюдаваш, като през това време се стремиш да си по-добра в нещо - работа, образование, красота. Един вид да се поддържаш, каза че е по-богата, по-умна и т. н. просто бъди над нещата и си гледай твоя живот.
2. Казваш на приятеля си и го молиш да отидете на психолог, за да види откъде идва този проблем точно, дали той не ти го е внушил или ти сама на себе си
3. Осъзнай, че в момента е с теб и обича теб, ако толкова се притесняваш от факта че тя е скъсала с него седни и поговори на тази тема с него, но трябва да бъдеш деликатна, защото не всеки иска да говори за предишните си връзки.
4. Последния вариант, за който се сещам е да започнеш да правиш стъпка номер 1, която съм написала и ако няма разлика в мисленето ти за нея и т. н., тогава вече да направиш стъпка 3 и 2. Общо взето и трите.

2.   Влей си малко самоконтрол, това би било чудесно начало за справяне с обсебването ти. Спри да я следиш, преди напълно да си полудяла. Винаги ще има красиви, умни и различни жени, но това не означава, че ти не си такава също. Едното не изключва другото. Ако стоиш до мис Свят, това не те прави грозна, нали? Приятелят ти сега е с теб, заедно сте от година, нещо в теб го е привлякло. Значи според него си струваш, щом той е с теб. Миналото е без значение. Всеки си има първа любов, по-особена тръпка и така нататък, но продължаваме напред, намираме нови хора, влюбваме се повторно и е точно толкова красиво, колкото е било и първия път. Трябва да се радваш, щом си следващата след онази "идеалната". Мислиш ли, че след нещо толкова добро, той ще се задоволи с посредствена жена? Не, няма. Ти не си посредствена в очите му, той е с теб сега. Видял те е, харесал те е и вече година стои зад теб.

3.   Така, както го виждам има два варианта:
1. Проблемът е в мъжа, който ви сравнява, може би все още влюбен в бившата си
2. Проблемът е в теб, защото не обичаш и уважаваш себе си достатъчно.
Трябва да разбереш кое от двете е. Ако причината е в мъжа - според мен, не ти трябва такъв човек.
Ако причината е в теб - трябва да работиш над себе си - има литература по въпроса, психолози и т. н.
Възможно е и двата варианта да са верни, тогава ти трябва комбиниран подход.
Не позволявай на никой да ти втълпява, че не си достатъчно добра!

4.   Много зависи кога са се разделили и колко време са били заедно. Дали още и пази снимките, и колко често я споменава и
как говори за нея. Колко силни са били чувствата му и защо са се разделили. Може да не я забравил изцяло, затова се ччувстваш така. Аз винаги питам за тези неща, за да не бъда ппризрак на друга жена. Пишеш, че сте заедно от година, но не и кога са се разделили и колко сериозни са били нещата.

5.   Ти сама си правиш да страдаш, не се сравнявай с нея. Ако приятеля ти не я е преживял и те сравнява с нея също е подло. Поговори с него, двамата трябва за изчистите този проблем веднъж завинаги.