Смущавам се
Здравейте. Аз съм на 19 години, студент, първи курс. Знам, че въпросът, кой ме мъчи, ще ви се стори абсурден и адски смешен, но, все пак, това е анонимен сайт и затова искам да го споделя. Смущавам се от това, че повечето хора се обвързват, когато още са ученици или студенти и съответно нямат авторитет на хора, завършили отлично или поне много добре образованието си. Според мен, човек може да изпита радост от това да има гадже едва след като завърши висше, или още по - добре ако е направил доктурантура(аз ще кандидаствам за последното), защото така има авторитет на учен. Съответно и гаджето да е постигнало тези неща, в случай, че има разлика в годините. Поне за мен е така? Защо останалите не мислят по този начин?

Коментари

1.   Аз пък се смущавам от индивиди като теб. Как е възможно някой да е толкова сдухан?

Ж, 27

2.   Смущавам се от това, че повечето хора се обвързват, когато още са работещи и съответно нямат авторитет на хора, които имат пари и които са видели какво е да работиш цял живот. Според мен, човек може да изпита радост от това да има гадже едва след като завърши работа и събере пари, или още по-добре ако е работил 2-3 години след пенсионна възраст (аз ще се опитам за последното), защото така има авторитет на човек, който знае какво иска от живота и има пари. Поне за мен е така? Защо останалите не мислят по този начин?

3.   Това са абсолютни глупости... Няма такива неща "СЛЕД"! В живота всичко трябва да върви ПАРАЛЕЛНО! И учене, И гаджета, И спортове/хобита, И дори работа, И... , И... , И... , И...!

Човек не се учи на отношения от една връзка, нормално е да има няколко неуспешни такива докато се научи. Или да пробва последователно с няколко партньора, докато срещне накрая най-подходящия за себе си.

Но на мен ми се струва, че при теб проблемът е друг - нямаш опит или имаш някакви комплекси/страхове в тази област, за това постоянно отлагаш, оправдавайки се подобни глупави разсъждения...

Човек не се учи от разсъждения, а от действия - от проби и от грешки.
Влюбих се за първи път на 15 години (и дори на 10, но тогава още изобщо не разбирах за какво става въпрос). И какво, трябваше да стана на 30 ли, за да призная на момичето? За да се науча да се целувам?

И още нещо ще ти кажа под сурдинка - колкото повече време отлагаш, толкова по-рязко намалява броя на свестните момичета, които същевременно са неангажирани във връзка с някого!

Така че спира с глупостите и страховете, и си намери гадже! Може да сърби, може да боли, ама ще се научиш! Иначе завинаги ще си останеш дървен философ и девствен сексолог :)

4.   По твоята логика дай да стана завършена личност (което ще отнеме известно време -повече от доктуратурата ти ;) ) преди да имам сериозна връзка къде ще замине света. Не се чуди защо всички други го правят. Проблема е в теб, остава ти да разбереш причината. Мога леко да те насоча-имаш сериозен проблем със самочувствието и увереността ;) Потърси проблема в детството си и помощ, не е страшно. Успех

5.   Защото двете неща са възможни и заедно. Нищо не ти пречи да имаш гадже и същевременно да учиш. Гимназистите са малко по-ентусиазирани, при тях понякога се случва да се разсейват от гаджето, но студентите вече са свикнали с тази тръпка и успяват да съчетаят ученето с любовта. Всичко е до човек и до неговите приоритети. Аз съм втори курс. Живея с приятеля ми и не съм единствената в курса. Част от колегите ми вече имат сключен брак. Всички ходим редовно на лекции, взимаме си изпитите и си предаваме курсовите работи в посочения срок. Всеки се радва на любовта си тогава, когато я срещне и това не се случва в строго определен интервал от време.

7.   Така написана темата звучи като някаква провокация на тема - тия дето се женят рано или навреме са неудачници, а тия дето се женят по - късно са интелигентни. Явно някой опитва да ни наложи нов модел, защото той не може да се впише в обществото?
Имам много познати, които се ожениха в годината, в която се дипломираха и са много успели и имат семейства и работа хубава... Тази докторантура ти е пречка в намиране на работа извън държавна институция, и хич не говори за авторитет. Ще станеш като онези мишки дето в университет са много отворени като преподаватели, но навън са пълни мишки. Точно тези са стари ергени и моми.

8.   Като вземеш докторската степен, ела да ми се обадиш колко гаджета си шлякал авторитетно. Малоумник.

9.   Направо след като станеш професор!
А тези със средно и основно какво да правят?

10.   След 4-5 години очакваме тема "Помощ, на 30 съм и съм девствен".

11.   Само така! А като станеш Нобелов лауреат, може и да се ожениш.

12.   Лелеее вашите определено са се постарали да ти втълпят колко изключително фундаментално нещо е висшето..

13.   Странно мислене определено е това. Хваща се гадже, когато срещнеш нещо подходящо, а не когато вече нищо не учиш. Е наистина няма да имаш толкова време, но все пак внимавай да не изпуснеш влака

14.   Даже по-добре да изчакаш да ти мине и професурата и тогава да си търсиш гадже. Още по-авторитетно ще е ако станеш академик и си намериш една натокана млада академичка, така около 65-70 годишна.
А другите не мислят като тебе защото не са толкова гениални.
Ще чакам с интерес следващата ти тема " На 50 години и без опит с жените, помогнете".

15.   Това е твоят избор и останалите трябва да го уважават, както и ти трябва да уважаваш техния избор. А това с влюбването и обвързването понякога само се случва. Ти ако сега срещнеш най-готиното и сладко момиче със същия хъс и любов към знанието и ученето в университета, би ли я зарязал и дал шанс на някой друг да я вземе докато завършиш докторска степен?

16.   Ти мислиш различно от останалите, но все още си твърде млад и нямаш житейски опит. Ще се опитам да ти обясня къде грешиш. Първо, университетското образованието е понякога необходимо, но никога достатъчно условие да постигнеш успех в живота. Много по-важни са чертите на характера и емоционално-волевите качества, а те не се придобиват с диплома. Може да си голям технически специалист, но ако не искаш да поемаш рискове и да се занимаваш с организационни проблеми, няма как да станеш предприемач или ръководител, а някой с по-ниска образователна степен от теб може и да го направи, да ти стане шеф и да ти определя заплатата, а ти тогава ще се жалваш по форумите каква простотия цари в БГ и как никой не цени образованите кадри. На кого мислиш ще налитат гаджетата повече?
Второ, това с докторантурата е пълна тъпотия. Аз имах възможност ако искам да започна докторантура в Германия и дори и за момент не я смятах за добра алтернатива. Докторантурата в момента е масова и много ниско платена професия за черноработници, които ще вършат рутинната работа на професорите си, т. е да има публикации за да има бюджет. Повечето докторанти си остават само с докторската титла, което значи че са профукали 5-6 години от живота си в нископлатена позиция за едната титла, която нищо не им гарантира на пазара на труда. Голямата далавера в научната кариера е да станеш професор, но за там освен чисто академични постижения се изискват същите качества, както и за ръководител или политик - да умееш да контактуваш с нужните хора и да ги привличаш на своя страна, защото иначе никой няма да те подкрепи и ще си останеш един технически гений в килера. Това ти го казва човек с висок интелект, който навремето също си мислеше, че с образованието си ще си осигури социално превъзходство. В последствие разбрах, че съм девета дупка на кавала. Така че съветът ми е да зарежеш предразсъдъците си и да се ориентираш колкото се може по-скоро към гаджетата.

17.   Това мама ли ти го каза?

18.   Виж простите хора какво правят - първо се женят на 18-19г. и след това каквото дойде...

19.   Когато човек е влюбен, не мисли нито на колко години е, нито дали е завършил докторантура. Чувството и щастието да си споделено влюбен е несравнимо с нищо друго на света. Това е дар от съдбата, не става по предварително изготвен план и график, нито по желание!

20.   Веднага ти отговарям защо останалите не мислят така. Защото да си професор е престижно само сред една група консервативни чичаци, които са толкова далеч от реалността, че се превръщат в тоталните антисоциални кретени, които обществото тряба да понася. Има изключение разбира се, но изключенията професори не праскат с титлата си.

Всеки има нуждата от някакъв вид идентичност. Някои гледат да си направят пефектното селфи в банята, други са метъли, четвърти се опитват да променят света, като убеждават хората във веганство... а има една порода, които учат, до живот. Имиджа е лошо нещо, особено ако е преминал екстремални граници.

Гледай да си някъде в средата и престани да си планираш живота.

22.   Не мислят така, защото като се влюбят искат да са с човека на сърцето тук и сега. Друго не е от значение. Ти явно не си се влюбвал и не си се радвал на споделена любов. Пожелавам ти я скоро

26.   Явно досега не си се влюбвал, затова си мислиш, че сам можеш да подредиш личното и професионалното. Съветвам те, появи ли се на хоризонта ти любов, да не и̒ пречиш заради философиите си, а да я оставиш да се случи. Защото една научна титла е просто куха, ако притежателят и̒ няма стойност сам по себе си. А личностните качества се развиват чрез личния живот, не професионалния.
Ранното създаване на семейство и запазването му говорят добре за личността. Неслучайно политическите кандидати са предимно "женени, с деца", което показва тяхната стабилност и здрави принципи.