Веднага ли тръгнахте за университет?
Да ви питам, когато завършихте веднага ли, още след първото лято, ли заминахте за университет. Примерно ако не то какво правихте цяла година? Стояхте с вашите и цяла година не направихте нищо, както лятото ли беше, ходихте на работа.... схванахте мисълта ми. Ако да то защо не кандидатствахте веднага. Не ви приеха, изпуснахте срока...

И един последен въпрос, хубаво ли беше да си студент?

Коментари

1.   Аз сега ще съм студентка втори курс. Записах се за университет в същия ден, в който си взех дипломата от училище и не съжалявам за това. Тъй като имах желание това лято да си намеря някакъв стаж, най-вече за да не съм си вкъщи, след като свършиха изпитите започнах да подавам CV в най-различни фирми, които или са свързани със специалността ми, или с това, с което се занимавам в свободното си време, но реално никъде не ме взеха, защото търсят студенти 3-4 курс или сега завършили. Поне така ми обясниха на няколко места. Както и да е, мисълта ми е, че дипломата от университета отваря много врати във фирмите, които без нея дори няма да ти се обадят за интервю, освен ако нямаш стабилно портфолио зад гърба си. Това е ако желаеш да изградиш кариера в някоя сфера, иначе ако мечтите ти опират до сервитьор, крупие, охрана, шофьор и т. н. почти всичко което ти трябва са навършени 18г. - това е друга тема.

Относно това дали да е веднага след училище, отговорът според мен е ДА, тъй като: първо - вървиш си с набора, изпуснеш ли тази година, следващата 90% от хората ще са една година по-малки от теб; второ - за една година ваканция от учене отвикваш да учиш, по-добре е този цикъл да не се прекъсва, защото после е много трудно да влезеш в релси - това са ми го споделяли приятели; трето - както казах, хубавите фирми са претенциозни и няма как да работиш нещо хубаво на 18-19г., така че възможностите ти за работа се свеждат до сервитьор, чистач и гореизброените, с което единствено, което можеш да постигнеш е да си изкараш достатъчно пари за първата година в университета, за да не си в тежест на вашите, а ако вашите могат да те издържат си е пълна загуба на време; и четвърто, но не на последно място - ако имаш желание да работиш, то можеш да го правиш и по време на учебната година, но на намалено работно време - 4, 6 часов работен ден, което за студент е напълно ок.

Относно това какво е да си студент и дали е хубаво - зависи. Най-вече зависи от теб и от това до колко умееш да разговаряш с хората и да създаваш нови приятелства. Аз попаднах на весела компания от ~ 15 души и всеки ден е смях с тях, намерих си и приятел, докато има хора, които и един нормален разговор не могат да проведат със състудентите си и на тях им е подтиснато, искат да си ходят вкъщи, даже някои прекъсват, защото се чувстват не на място. Самотата, особено ако си на общежитие и имаш чувството, че всички се забавляват, а ти по цял ден лежиш с телефона в ръка, може да те срине. Така че да - както си го направиш. На едни им харесва, на други не толкова. Изпитите понякога се взимат лесно, но в повечето случаи не е така и си трябва много учене, ама тук пък вече зависи и в кой университет си.

3.   И да, и не. Останах в собствения си град, веднага записах в университета, то нямах голям избор специалноста която я уча я има само в моя град и във Велико Търново и избрах да остана в моя град, но се преместих при съпругът ми, така че не съм живяла с наще. На мен ми харесва в университета и мисля да запиша и магистър. 2 години учих и работих, но сега имам възможност да си остана вкъщи за това само уча(нямаме деца още).
Не знам каква е целта на поста ти, но.

4.   Никога не ходи в ТУ СОФИЯ!!

5.   Аз се записах в университета веднага след училище,но съжалявам понеже записах специалност ей тей. Прекъснах и сега се записах да уча нещо, което наистина ми е интересно.

6.   И като тръгнах, не се и върнах!

7.   Наборът ми беше такъв, че ако имаш отличен 6 по главен специален предмет от гимназията, влизаш в университет без изпит. Така аз влязох още същата година във ВТУ. Година след това отмениха този закон.
Един съученик, отличника на класа трябваше да се яви на изпит. Но го скъсаха, доста се беше разочаровал. Общо взето цяла година работеше и сам се подготвяше за следващите изпити, след което го приеха.
Студентските години бяха най- хубавото нещо в живота ми.
В гимназията бях аутсайдер и имах токсични родители. Заминах за Търново, отделих се от нашите, заживях на общежитие с нови хора, нова среда и тн. Всичко това беше много полезно за мен.

8.   След като завърших гимназия исках да вляза конкретна специалност, в която не ме приеха и успях да си намеря работа за няколко месеца. Едва на следващата година влязох в университет (друга специалност, която не желаех толкова много, но пак ставаше).

9.   Не съм заминавала, а постъпих и да, веднага. Изобщо не знаех какво друго да правя и ме беше страх, че ако се хвана продавачка някъде такава и ще си остана.

10.   Автора: Благодаря, Ви но аз се чудя за нещо конкретно.
Решил съм да уча в чужбина и се притеснявам да не изпусна сроковете. По- точно в Германия. Може би зависи от много неща. Но съм твърдо решен да е в чужбина понеже, аз съм от малък град и ще се местя. Щеш не щеш.

11.   Завърших тази година, но не ме приеха в специалността, която наистина желаех, още от 7 клас. Затова ми се налага да пропускам година, колкото и тъжно да звучи за нашите. Трябва и много здраво да уча за да си взема изпита успешно, но не мога да си намеря работа, защото съм от много малък град и за сервитьорка не ставам. Много съм притеснителна.