Имам чувството че приятеля ми е обсебен
Здравейте, исках просто да споделя нещо, което ми тежи. От година сме заедно с приятеля ми, разбираме се, всичко е ОК, но има нещо, което ме притеснява. Семейството му ми се струват прекалено религиозни. Няма лошо в това, и аз съм вярваща, но тяхното имам чувството че е мания. Навсякъде икони, молитвеници, той има малка сестра, записаха я на неделно училище. Приятеля ми започна да служи в олтара, спазва всеки пост, във всяка свободна минута отива в църквата, когато има проблем веднага започва да се моли, вече имам чувството че се побърквам. Когато се караме твърди че дявола се е вселил в мен и това не съм аз. Много го обичам, бих дала всичко за него, не искам да се проваля нашата връзка, но не знам дали ще мога да понеса всичко това. Не ме разбирайте погрешно не съм атеистка, но всичко според мен трябва да има някаква граница.

Коментари

1.   Зарязвай го. Нормален млад човек в 21 век да вярва в богове, ангели и дяволи...... трагедия.

2.   Интересна тема.
Щом те е харесал атеистка и не се опитва да те промени( опитва ли се да те промива?) значи всичко е наред. Особено ако говорим за източно православното християнство . Надявам се нямаш предвид някоя секта ?
По същия начин и ти трябва да го приемеш такъв какъвто е .

Лошото вече е ако почне да ти набива религията си. Ей , такова вече и аз не мога да го понеса. Бегам с 300 от такива.

3.   Разкарай го веднага и не поглеждай назад ! Намери си някой нормален и с него създай семейство,но този категорично го остави ще си съсипеш живота ако останеш с него а ако имате деца и техния !Това ли искаш ? Зарязвай го докато не е станало по -зле !

4.   Обсебен от Буда.. хаха

Се тая...

5.   Браво на момчето че е толкова вярващ.

6.   Правилно мислиш. Приятеля ти не е просто религиозен. Той е фанатик и догматик, всичко което не му изнася автоматично се превръща в дяволска работа. Това е мисленето на хора които смятат себе си за винаги прави, пряко свързано с това че "изцяло отдадени" на бог, което само по себе си ги прави "безгрешни" един вид.
Намери си нормално момче, което ще те цени и обича, без да се опитва да ти се налага. Което ще проявява разбиране, без да те обвинява че си зла веднага щом направиш нещо което не му хареса.

7.   не се занимавай с такива , намери си нормален мъж

8.   той е религиозен, а ти не. дали точно това ви е проблема - не мисля. съветът ми е изчакай, с времето или и теб ще те влече, или ще скъсате.

9.   Бягай!

10.   Номер 1, за твоите вярвания даже няма и да питам. Без това вярване сега щеше да си Мохамед и да биеш жена си понеже би вярвал, че не е точно човек. Авторке, очевидно е, че той иска да живее с тази вяра. Ако не ти харесва си намери някой невеж юнак, който вярва в цветя, рози и в Грета Тунберг.

11.   Вечните малоумни съвети да го разкараш... Нищо друго не съм и очаквал. При най-малкия проблем - "разкарай го! "... Аз не съм вярващ, но смятам, че в една връзка хората трябва да уважават вярванията на другия, защото това крепи личното му светоусещане и му е необходимо, и да не се опитват да се променят един друг. Например, в семейството на Арнолд Шварценегер двамата са от различни партии, затова никога не спорят за политика! Така и при вас. Нито ти трябва да се опитваш да го преубедиш, нито той да те покръства. Щом го дразниш и ядосваш, значи прекрачваш някаква негова невидима граница, и той го възприема като посегателство към най-ценното у него - вярата му, че дяволът те подкокоросва, и може би в някакъв смисъл и да е прав. Защото си спомням един лаф, че жената е направена от опашката на дявола.... Опитай се да не го дразниш, това е вечната грешка на почти всички жени - съвършено ненужно и деконструкивно постоянно изострят обстановката, все искат нещо да докажат, все нещо протестират, все се обясняват, все дърпат дявола за опашката... Търси вината първо в себе си.

12.   Кажи му да се запише на фитнес и да спре с фанатичните изблици.

13.   Зарязвай го, намери си приличен пияница, който да те бие само веднъж в седмица или по-добре транссексуал, с който да си лакирате заедно ноктите...Не, чакай - има много свестни женкари напоследък, при които може да се наредиш между 2-ро и 3-то място. Успех, нека силата бъде с теб!

14.   Е, то Господ също има нужда от малко почивка, някак си не е красиво приятелят ти да го окупира само със себе си. И така като го държи, из късо, как очаква и тебе да защитава от гявола. Пък може и молитвите му нещо да куцат... Знам ли

15.   Както казва номер6 намери си някой, който ще те обича такава каквато си. Сегашният ти просто използва религията като инструмент, чрез който да те "дресира" и "възпитава". Вероятно и родителите му са постъпвали така с него години наред, а може би и още продължават.
Бягай, за да си запазиш психиката.

16.   №11 - понеже твоя съвет да се самообвинява авторката и цял живот да живее на тръни е адски по-смисления. Факт е че между нея и нейния приятел има несъвместимост. Не е нужно да се карат постоянно хората, за да бъде ясно че няма да им се получи. Нормално е двама човека да имат различия, не е нормално при всяко от тях да я обвинява и нарича обсебена от дявола - то е чисто и просто грозно. Това не е поведение, което някой проявява към човек когото обича.
Вие с автора търсите нещо конкретно - жена която обича да я контролират и доминират. Нормалните хора търсят взаимственост и разбиране, не обвинения. Ако пък ще опираме до лафове, ето ти един - погледни себе си преди да започнеш да съдиш някой. Личи ти отдалеч че си женомразец просто.

17.   Към номер 11 :Какво я съветваш ти да не му противоречи и да търпи да я тормози? Няма лошо в това човек да е религиозен стига да не използва религията като средство за манипулиране на околните както прави този човек. Имах гадже, което много обичаше да натяква, да ми вменява чувство за вина, да се цупи ако не искам нонстоп да прекарване време заедно (не бях се виждала с приятели почти половин година докато бях с него), да ми иска за всяко нещо отчет. Резултатът беше раздяла сега ми е много по - добре без него. Няма как да се получи ако при двама души има разлика в ценностите системи. Ясно е, че този обича да се налага и използва религията за това. За мен си е чист психически тормоз, който утре като нищо може да прерасне и във физически. Една религиозна фанатичка преди 2 г. стигна до там да убие баща си, заедно с лудия си съпруг, защото човекът се опита да спаси внучките си децата от години живеели в изолация от света и не ходили на училище.

18.   Аз мисля, авторке, че си намерила прекрасен човек и дано не го пропилееш този шанс. Видно е обаче, че те дразни вярата, която има този човек. Няма прекаленост във вярата, в никакъв случай не е на място да се говори за обсебване. От всичко написано за човека, единствено това, че говори за вселяване и т. н. не ми допада, но дори не значи, че не е истина. Но не забравяй, че и приятеля ти е човек и може да сгреши в преценки и реакции, но в крайна сметка изглежда като прекрасен човек. Жалко, че теб те огорчава нуждата му да е близо до Бог, надявам се да намериш мир в живота си, но реално не виждам проблем. Само едно несъответствие във вярата ви, но защо мислиш, че твоя начин на вяра е по-правилен и "нормален"?

Не са един и двама, които са пропилели прекрасен човек в живота си, не мисля, че ще ти е добре, ако и ти станеш от тях.

Бъдете щастливи и толерантни един към друг.
И в Химна на любовта пише точно каква трябва да е тя...

justaman

19.   Номер 15, ти си ненормален. Какво дресиране, какъв инструмент. Жал ми е за такива като теб честно. Момчето просто е намерил някакъв стимул да бъде по-добър. Някаква идеология, не всички искат да живеят по "течението", търси си своята истина това момче и я е намерило във вярата. Въпроса е ако авторката има чак такъв проблем, защо като нормален човек не го остави, а пише подобни простотии за него.

20.   №19 ако тесногръдие и догматизъм са ти разбиранията за доброта, направо те съжалявам. Постоянно се пръкват такива като теб в коментарите, дето са точно като приятеля на авторката. Щом става въпрос за религия значи всичко автоматично е добро. Но ако става въпрос за религия различна от тяхната - идва от сатаната. Лицемерието ви е потресаващо и отвратително.
Ако човек има нужда от стимул за да бъде добър, то тоя човек си е абсолютен лицемер и по-добре да се избягват подобни. Предпочитам честен боклук, пред прикрит и манипулативен такъв. А най-шокиращото е че хора като вас си вярват и се вземат насериозно.