Режисура в ЮЗУ или НАТФИЗ?
Здравейте!

Искам да кандидатствам "Филмова и телевизионна режисура" (магистратура) в ЮЗУ "Неофит Рилски", но имам нужда от повече информация относно нивото на преподаване и дали дипломата е международно призната? Ако някой е студент там или е завършил скоро (преди година или две) би ли споделил как стоят нещата?
За НАТФИЗ имам много лоши отзиви от няколко човека, изучавали различни специалности.

Все пак е редно да дам малко информация за себе си и защо съм се насочила натам. Завършила съм специалностите "Журналистика" и "Българска филология" в СУ "Св. Климент Охридски". Пиша докторска дисертация на самостоятелна подготовка, свързана с българския театър. С кино искам да се занимавам извън пределите на родината ни. Насочила съм вниманието си към Испания и Аржентина. И поради това ме интересува как стоят нещата с т. н. международна мобилност и дали има възможност за специализации...

Ще съм благодарна, ако се включите в разговора и споделите мнението си. Мерси!

Коментари

1.   Относно ЮЗУ - обучението в университета не е на особено високо ниво. Погледни и акредитациите. Дипломата се признава в европейските университети, понеже има трансфер на кредити. Виж тук за повече информация: http://fe.swu.bg/wp-content/uploads/2017/05/patevodilet.pdf
За специалност в областта на киното по-добре се насочи към НАТФИЗ или НБУ.

ПС: Къде ти допадна повече обучението - в специалност Журналистика или Българска филология?

2.   От личен опит мога да кажа, че много негативни отзиви на НАТФИЗ има, заради темповете на обучение там, които са твърде интензивни за повечето (говоря за бакалавър). Аз самият съм там и истината е, че е доста кофти на моменти. Иначе, режисурата има много тънкости, детайли и е най-отговорната длъжност в снимачния екип. В НАТФИЗ наблягат на тези тънкости и определено е най-доброто място в България. Режисурата е преди всичко занаят и е важно да я познаваш добре, за да я прилагаш (дипломата не е толкова от значение, колкото умението). Бонус на НАТФИЗ е, че влизаш в контакти с хора от киното, което не се случва в ЮЗУ.. Там може би ще е лесно да се мине, защото няма и поток, но качеството е спорно. Успех!

3.   Здравейте!

Благодаря за коментарите.
По отношение на коментар номер 1 мога да кажа, че и ФЖМК и ФСлФ са на доста ниско ниво. Все пак във ФЖМК можеш да научиш доста повече, а и част от преподавателите наистина обичат работата си и са вдъхновени хора.
ФСлФ категорично не го препоръчвам. Катедрите във Велико Търново и особено в Пловдив са по-качествени. Има няколко качествени преподаватели като проф. Николай Чернокожев, д-р Владимир Игнатов и други, но повечето не си заслужават. Особено катедра "Методика на преподаването" е много зле, неподготвени преподаватели с изключително високо самочувствие и бих казала ниско възпитание.