Варна добър град за живеене ли е за млад човек?
Здравейте! Аз съм от малък град и ми предстоят студентски години, НО за мен е изключително важна средата, затова искам да живея някъде където има повече студенти и млади хора на моята възраст и да си прекарам приятни студентски години. Като цяло се колебая между 3-те най-големи града в България София/Варна/Пловдив. Какво ви е мнението за Варна? Наясно съм че масово младите хора в България си взимат багажа и заминават в чужбина веднага след завършването на средното си образование, но какво е положението във Варна към днешна дата? Има ли млади хора, или масово напускат, съответно има ли достатъчно работни места за младите, дискотеки, забавления? Или по-скоро да се насоча към Пловдив и София? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Аз съм от Варна, след завършването на гимназията си останах тук и влязох в тукашен университет.
Ами доста млади хора има, поне аз ги виждам. Хора колкото щеш, дори ми е писнало от тях, защото се засичаме с колите.
Какво да ти кажа, нормално голям град, следователно и много хора. Лятото е пренаселено по принцип, обзема те една такава еуфория, че е толкова препълнено.
Работа също има. В мола, в кол центровете примерно.
И места достатъчно има. Няма да пиша имена, че да не става някъв вид реклама, обаче места да искаш за забавление.
И има и доста спокойни места из самия град...че и малко извън него.

2.   Аз също съм от Варна, на 37 съм, често ходя на концерти и церемонии и ги заснемам с камерата си, когато има важни културни събития, гледам да присъствам, а когато има национални празници, си нося и знамето! Но покрай този режим са отменени всички събития, дори и събитията в Радио Варна са отменени! Сградата разполага с концертно студио, два АРТ салона, в които се откриват изложби, представят се книги, провеждат се беседи и камерни концерти, на сцена "Раковина" се провеждат десетки фолклорни концерти всяко лято, както и в Летния театър, Фестивалния комплекс, както и в Двореца на културата и спорта-Варна! Отдавна завърших висшето си образование, все още не работя, защото засега е мисия невъзможна! Мога да се забавлявам и с 2 лева-е, единия лев е за отиване, другия е за връщане! Важното е, че концертите са безплатни, а на 3 март ходих и на трите церемонии, които се проведоха в Центъра, а после продължиха в Морската градина, после отидох пред Радио Варна, където се проведе щафетната обиколка! Успях да разговарям и с част от екипа на медията! Това са едни много ерудирани и точни хора за мен, истински професионалисти! Ходих и на вечерната заря-проверка, която беше много ефектна! Не те съветвам да ходиш по дискотеки-там цари дрогата, която ще ти донесе само проблеми, аз бягам от такива неща, съмнявам се и в качеството на алкохола-общо взето, нищо интересно няма там! 24 май едва ли ще се отбелязва тази година-щом учениците няма да се връщат в училище, а само за матурите, защото не чух да се споменава нищо за репетиция за 24 май, то излиза, че празникът ще бъде отменен!

3.   Варна беше хубав град до преди двайсетина години. ПРезастрояването уби красотата на града, а мизерните заплати убиват хората там.

4.   Ние сме от Варна и хубав е градът, всички пички всеки ден по нас търчат. През лятото е супер на плажа – черното море и шопите са тук и купона си тече. Пълно е навсякъде с мадами по монокини, голям кеф дава да смъкнваш техните бикини. Всички са много гот – красиви, засмени, имаш ли кинти нямаш никакви проблеми.

5.   Живял съм във Варна 4 г., не ми хареса. С няколко думи - алчност за имоти, мутри, презастрояване, пренаселеност, ниски заплати,,жените да не казвам - меркантилни на н-та степен, търсят само някой чичко-паричко. Центърът горе-долу се ядва, като изключим презастрояването, обаче почти всичко на 2 км от центъра е тип Люлин - яко олющени грозни панелки и кал. Има и квартали, които са си села, наскоро присъединени към Варна. На места няма дори асфалтови пътища. Единственото хубаво е, че има море, което ти писва на втория месец. Особено като те хване 2-3 пъти едноседмично разстройство от него.

6.   Всички във Варна са адски намусени и нелюбезни, за разлика от хората в Пловдив. Това не ми е правило само на мен впечатление, а на много хора. Карат се, тръскат се, намусени, мразят туристите и софиянците. Града е грозен, транспорта е отвратителен, лятото няма климатик и минават едни кондуктори. За рейсовете можеш да видиш на жегата на спирка и 20-30 минути.

7.   Присъединявам се към мнението на номер 5. Мутрите просто съсипаха града. Заплатите са изключително ниски, а цените на имотите и наемите - абсурдно високи. Относно младите хора е като навсякъде - има свестни, има и не толкова. Учих 4 години във Варна и го избрах главно от практична гледна точка. Университетът имаше сравнително добра репутация и ми е близо до родния град. Не го препоръчвам за живот и работа обаче. Ако разполагаш с достатъчно средства директно отивай в чужбина и не се занимавай с български университети.

8.   От номер 5 - забравих да добавя ниски заплати и скъпотия - неочаквано добра комбинация.

9.   От автора:
Благодаря много на всички за мненията, бяхте ми наистина полезни. Обаче са ми малко странни коментарите, които казват че хората там били злобни, а жените търсят парите... Смисъл не мога да си обясня как хората конкретно във Варна са такива, според мен си е до човека има добри хора и лоши. Поне това ми е правило впечатление като съм ходил на почивка, има усмихнати и такива, на които светът им е крив.

10.   За жените е ясно. Просто като отидат в големия град и видят, че със заплата 800 лв не могат да си платят и квартирата и започват да търсят чичко паричко, защото това е почти единствения им шанс да живеят нормално. Така разсъждават голяма част от жените. В София поне има някакви кариерни възможности, а във Варна и това няма (почти).

11.   До 8

Какво е неочаквано доброто на тази комбинация?

12.   11, това е лаф. Сериозно ли не схвана смисъла?

13.   До 12

Гугълнах го. От някаква 16 годишна рап песен, която е промотирала разтворимо кафе и е дори е участвал наскоро трагично загиналият Милен Цветкво. Сега вече знам.
Иначе не, не разбрах смисъла, защото не бях запознат с въпросният "лаф". С времето, дадената идеома е била полазвана в противоположния ѝ смисъл, като цели сарказъм. Не я намирам за забавна, но ще я имплементирам в репертуара си.
Благодаря!

14.   Аз пък съм си от Варна и много ми харесва града.. Изобщо не съм на мнението на номер 5. Това, че въпросният е попадал на такива хора, не значи че всички са такива ;)

15.   14, сигурно и презастрояване и тимаджии няма.

16.   Аз съм ходил във Варна само един единствен път през живота си, и впечатлението ми от там е ПЪЛЕН ОТВРАТ!!! Презастрояване, изкъртени плочки навсякъде, стръмни, тесни улички, където не могат да се разминат две коли, центъра е целият одрискан от чайките и мизизмата на говна се пропива дълбоко в дробовете ти, продънени, излющени, стари блокове, неремонтирани още от времето на комунизма, , отвратително, влажно, студено, мъгливо време, мутри, наркодилъри, проститутки, високи цени, ниски заплати... Е тва е общо взето, в общи линии.

17.   16, не че не е вярно, ама как успя да рзбереш всичко това с едно ходене? Имаше интервю за работа с мутри, които са си докарали наркодилърите и проститутките, които са ти извадили статистика на заплатите?

18.   Абе щом толкова не ви харесва Варна я предложете някои друг град които да няма тези недостатъци. Защото по-голямата част от оплакванията за именно за неща които ги има във всеки един бг град.

19.   Във Варна, както и навсякъде другаде в България цари депресията. Дори и да има млади хора те са вечно намусени. Като седят по кафетата си мълчат. Като отидат на плажа, пак си мълчат. И се показват. Много е важно в днешно време да се покажеш
Сещам се през '00-'05 имаше много готини клубове. Фейс или Копа Камбана, бяха фрашкани със студенти и купона наистина не спираше. Хората умееха да се забавляват. Сега вече е пълна пародия

Имахме навремето държава. Но вече всичко е прогресивно деградирало. Варна в момента е като Сливен, през '80те. А Сливен в момента е баси убитото село. И тн. Следвате ми мисълта надявам се.

20.   Моето наблюдение е, че Варна общо-взето става. Намира се работа. Е, не е като в София, но си има собствен чар. Живял съм и във Варна и в София.

21.   Варна е топ, първия по население град през лятото.
За жените -да на студентски празник съм виждал натруфени мацки с потни чички- факт, но аз не слагам всички под общ знаменател.

22.   Една приятелска двойка се премести от София във Варна. Изключително доволни са, казват, че е много по-интересен живота от София, да не говорим за морето. Обаче, понеже момчето е от Одеса, Украйна, който също е на Черно море, казва, че Варна ряпа да яде пред живота в Одеса. Само да не беше пустата украинска бедност...

23.   Дo номер 6:

Туристите са мизерници идват и си показват селянията тук какво има да им харесваме ? За Градския транспорт ти явно си идвал по бай Тошево на времето когато се движеха чавдарите защото сега 90% от автобусите са климатизирани, а 100 % от тролейбусите са климатизирани така че си обнови информацията ;)