Открих биологичните си родители
Аз съм момиче на 21 години. Живея в София. Когато бях на 18 разбрах, че съм осиновена и приех нещата мъжки. Бях изключително благодарна на моите осиновители, които се погрижиха нищо да не ми липса, но още от преди да знам, аз бях чужда за това семейство. Те никога не одобряваха нещата, които ме вълнуваха. Нямахме никакви общи прилики. Не можеха да ми дадат логично обяснение как е възможно аз да съм единствената със сини очи в семейството. Радвам се, че разбрах защото тези въпроси честно казано ме измъчваха. Няма да навлизам прекалено много в подробности, но ще ви обясня накратко, че майка ми (жената, която ме отгледа) се държеше доста зле с мен когато бях малка. Търпях насилие от нейна страна, но това го включвам само за да разберете къде се къса нишката. Тя пиеше в големи количества алкохол и си изкарваше всичко на мен. За толкова крехка възраст от 21 години мога смело да твърдя, че видях доста от живота. Но въпреки това аз не я намразих. Когато научих, че съм осиновена всичко си дойде на мястото или поне някои от въпросите. Тя ми обясни, че не знае кои са биологичните ми родители. Осиновена съм на 6 месеца от дом. Нямах желание да потърся биологичните си родители, но честно казано това ме тормозеше вътрешно. Преди няколко седмици влязох в една група във фейсбук, която е свързана с биологични родители и осиновени деца. Разбрах какъв е начинът да стигна до номера на делото и след това кротко приседнах до родителите си и им обясних, че не издържам. Трябваше да знам. Благодарение на тях днес знам коя съм. Майка ми написа молба до съда, за отваряне на делото и разбрах имената. В делото пишеше и адрес на хората. Излъгах ги, че няма да ги търся, но още на следващият ден отидох с една жена от групата. Не искам да уточнявам квартал, но беше в София. Когато пристигнахме на мястото се огледах и видях, че навсякъде имаше роми. Никога не бях идвала в този квартал досега. Направихме план жената, която реши да ми помогне се качи на посоченият адрес и се направи, че търси определена жена с определена фамилия и така ако това е майката ще каже фамилията. Така и стана. Тя се качи и се върна след около 5 минути. Влезе в колата и каза "тук е". Не мога да опиша чувството, което изпитах. Беше между страх, болка, гняв... попитах я "каква е"? А тя ме погледна и каза "ами... циганка е". Не мога да ви определя как се почувствах. Отраснах в българско семейство, като християнка. Аз съм със сини очи, естествено кестенява коса, лунички и съм бяла. Никой никога не е подозирал, че е възможно да съм от ромски произход. Заболя ме, когато чух това. Но въпреки всичко исках да знам коя съм. Разплаках се в колата. Попитах жената "тя не знае, че съм тук, нали" тя каза, че не знае. Можех просто да си тръгна, но аз се предадох исках да видя. Тя ме посъветва да постоим в колата 5 минути преди да реша, но аз отказах да треперя цели 5 минути. Майната му! Казах й "извикай я долу" тя се качи и след малко слезе с някаква жена. Беше много дребна. Не я видях добре отначало защото колата беше далеч и те идваха към мен. Уточнявам, че майка ми не знаеше, че ще се срещне с мен. Жената я беше извикала за нещо уж да говорят, но без да ме споменава. Изведнъж, застанаха до колата и тя някакво ме погледна през стъклото и спря. Направо замръзна. Втренчи се в мен все едно вижда призрак. Аз направих същото. Не можех да откъсна очите си от нея. Дори не мога да ви го опиша. Изпитах много ама много силно чувство на страх, защото това, което видях ме ужаси. Тя беше циганка! Майка ми е циганка! Аз съм циганка? Изглеждаше като онези цигани, които живеят в кашоните, които плюят по улиците, които крещят по улиците "Како, дай един лев" бях поразена. Беше черна като тях и изглеждаше като тях. Очите й бяха светло сини, като моите. В този момент сякаш времето спря, сякаш загубих връзка с реалността. И дори не мога да ви опиша как, но осъзнах, че това е моята биологична майка само когато я погледнах в очите. Сега разбирам вие как се чувствате когато погледнете биологичните си майки. Аз никога не бях имала тази възможност. За първи път осъзнах, че това е моя биология. Тя отвори рязко вратата на колата и каза името ми (името, което ми е дала). Ококори си очите още повече и не ги откъсваше от мен. И аз седя, седя и й казах "мамо? " Как тази жена ме позна? Тя се разплака отдръпна се назад от колата и погледна към жената. Никой не говореше и жената каза "това е детето, което си изоставила преди 21 години, помниш ли го? ' Забелязвах, че беше възпитана и дружелюбна. Не беше от онези, които псуват и плюят. Говореше неправилно, но възпитано. И тогава каза името ми и ме погледна и каза "наистина си ти... " Изведнъж дойдоха някакви деца може би на около 7 или 8 години момче и момиче. Бели като сняг и със сини очи. Красиви, красиви! И викат на майка ми "мамо, навън е студено" (Мамо ли? ) Попитах я тези деца, твои ли са? И тя каза да, това са брат ти и сестра ти. Попитах я дали са полу, но тя каза, че всичките са биологични само от един мъж. Всичките??? Каза вие сте 8 деца. Моля??? Добре, знаех го. Те раждат по 50 чавета, но никога не съм си представяла, че аз ще се окаже едно от тях. Имам и братя и сестри. Попитах я "Защо ме изостави? " Каза "Нямах къде да живея, нямах никакви пари и с баща ти решихме така за твоето добро". Не я попитах, но си го помислих "щом нямаш пари, защо правиш още деца??? " Не можех повече отказах да говоря. Казах на жената да се качим. Исках да забравя всичко това. Не можех да приема факта, че съм ромка, че те са гнусни цигани! Не можех да приема факта, че са 8 деца! Майка ми ме спря и каза "моля те, прости ми... поне твоя номер ми дай, как се казваш кажи поне, къде те гледат, кой те гледа". Отказах да кажа каквото и да е било за мен, с цел да запазя самоличността си. Та те са цигани! Отказах дори да взема номера й! Просто избягах! Исках да забравя. Тя започна да тича след колата, като плаче. Разплаках се, а жената ме успокояваше. Бях в тотален шок. Прибрах се вкъщи и се разплаках пред майка си. Обясних й къде съм била и какво съм заварила. Плаках като луда. Молих я да ми прости за всички обиди, нерви.... казах й "мамо, аз съм циганка искам да умра" а тя ме прегърна каза че всичко ще бъде наред, че аз съм отраснала като българка и оставам такава завинаги. Казах й "ти ми спаси живота благодарение на теб съм жива". Ако бях отраснала с тези хора щях да съм неука, щях да живея просташки, щях да съм лишена от много неща. Въпреки, че майка ми постъпваше така с мен през годините, те ми осигуряваха всичко, което поискам. Бях презадоволена. Изучиха ме, платиха ми висшето, купиха ми кола. След този много тежък емоционален разговор обещах, че не искам да имам нищо общо с тях и наистина го мислех, но дни след това нещо ме жегна. Не можех да избия погледът на БМ (биологичната майка). Искаше да я изслушам, но аз бях толкова шокирана... намерих номера й от разни контакти и се свързах с нея след като си купих ваучер и закрих номера когато звъня. Зарадва се, че звъня. Попита как съм намерила номера. Все тая. Попитах я някои неща и нейното обяснение беше "Бяха много трудно времена ти се роди 99-та година, а аз вече имах две деца, то не пита! С баща ти нямаше къде да живеем и решихме да те дадем за малко за осиновяване и после да си те вземем" Аз да не съм бонбонки тик-так? Значи, по нейната логика (защото тя е правила така и с моята сестра) не може да се грижи за детето и го дава в дома за малко, те да го гледат. След това идва и си го взима след няколко месеца, но нещата са се объркали единствено при мен и са ме осиновили по-заможни хора с пълно осиновяване. При сестра ми е нямало проблем, но при мен са закъснели и нещата са се объркали. Идвала да ме търси, да си ме вземе??? Добре. Питам я "кога съм родена? " Не знае датата. И въпросът, който най-много не проумявам Как мамка му тя е черна като катран, а аз съм бяла и всичките сестри и братя също? Обясни, че всичките са синеоки и няма нито един българин между нас. Е как ще стане бяло? Има ли цигани със сини очи? Боже! Обясних й, че отраснах с българи и никога не съм знаела, че съм от ромски произход. За мен това е срамно и недопустимо. Нямам техния манталитет. И най-нахално ми каза "Сега имам всичко. Имам пари, имам жилище и всичките деца са при мен само ти ми липсваш, ела си у дома" Моля? Тогава разбрах, че тя просто не осъзнава. Тя си е свикнала така - дава детето и си го взима. Но не осъзнава, че при мен са минали 21 години! Та това е половината от живота ми бе! Аз имам родители, имам семейство и друг живот. За мен ти си непознат човек. Как така ще си идвам у дома? Ужас! Обясних й, че за нищо на света не бих дошла да живея с тях. И българи да бяха нямаше! Аз имам семейство! После започна да ме моли да се видим. "Добре, добре.... няма да живееш с нас щом не искаш, но ако имаш нужда от нещо аз съм тук и моля те мамо, не ме забравяй" не се спря па с това. Над 1000 пъти го повтори и започна да плаче. Въпреки всичко можех да я нараня и не го направих. Казах й, че такова нещо не се забравя. И да искам не мога да я забравя, а аз много искам. Не заслужава дори да чува гласът ми. "Може ли да се видим и да поговорим, моля те! " Абсурд няма да ходя в онзи квартал! Да съм се запознала с братята и сестрите си. Айде няма нужда да водиш цялата мАалла! :) Каза "добре, аз ще дойда където кажеш, когато кажеш и както кажеш". Казах й, че няма да разкрия самоличността си. Няма да кажа името си и къде живея. На всичко се съгласи само да се видим. Иска ми се да забравя и да не трепва нищо от вътре, но.... защо искам да се видя с нея? Боже, та тя е циганка! Толкова ме е срам дори да го напиша. Искам да се видя с циганка! Защо в мен трепна нещо, когато я чух да плаче по телефона и да ме умолява за милост и прошка? Защо ме боли само когато си помисля за тази непозната жена? Защо в момента се боря със себе си? Казах й, че ще си помисля и че ще взема сама решение - ако реша да се видя с нея ще се свържа с нея, ако ли не сбогом! Точно така й го казах и започна отново да плаче и да ме умолява. Искаше ми се да й кажа "плачи! Само това заслужаваш. Нямаш мозък! Неграмотна и необразована. Раждате по 40 чавета и ги раздавате като гевреци". Но нищо такова не направих. Изпитах съжаление, милост и болка. Осъзнах, че разговоря с жената, която ме роди. В момента в мен цари битка. Да се видя с нея или да не го правя? Тя иска да доведе и другите, но това е изключено. Ако ще се виждам ще бъде единствено с нея. От друга страна изпитвам изключително голяма вина спрямо осиновителите си. Казах им, че няма, но пак търся. Защо? Никога и за секунда не съм си помисляла да ги изоставя. Живот без тях нямам, но ми иска да се видя с нея и да поговорим. Но не мога да кажа на своите осиновители, те ще си помислят обратното. Знам какво ще ми кажете "родителите са тези, които са те отгледали". Спестете ми го. Може да съм циганка, но не съм малоумна и необразована. Наясно съм с това и никога не съм мислила обратното. АЗ НЯМА ДА ГИ ИЗОСТАВЯ! Просто се страхувам.... аз... реално не познавам тези хора. Ами, ако ме проследят след това и разберат къде живея? Въобще не им вярвям. Ако притесняват семейството ми? БМ ме увери, че това няма да се случи и че не би ми навредила, но вече не знам в какво да вярвам. Дала съм си някакво време, в което да преосмисля нещата и да взема решение. БМ също чака това решение. Цяла седмица съм затрупана от работа и съм преценила, че няма да е тази седмица, но когато имам почивен ден ще е времето, в което ще трябва да реша. Кажете ми, какво бихте направили на мое място? Как бихте постъпили? Моля ви, разберете ме! Не съм човек, който би изоставил осиновителите си, просто искам да се видя с нея, но толкова се страхувам... Мислех след срещата да хвана такси и да го накарам да кара насам натам и чак после към вкъщи. Вече не знам в какво да вярвам. Как да предпазя семейство си, но и да се видя с тази жена? Защо да го правя? Защо толкова много го искам и се страхувам едновременно...
Искам да оточня нещо преди да го видя в коментарите. Въпреки всичко това не съжалявам, че открих биологичните си родители защото поне знам коя съм :)

Коментари

1.   Защо имаш такова лошо отношение към циганите?
Пишеш за тях сякаш не са хора.Никой не избира какъв да се роди, те са хора колкото и ти и аз и всички останали.
Гризно е да се говори така, a oще по-тъжно да се мисли.
Такива хора като теб са жалки!

2.   Ужас, полъртителна история, по-кър-ти-тел-на!!! Ей затова в такива случаи не одобрявам, когато тръгнат да си търсят биологичните родители, казвам ти го с най-добри чувства. Мисля, че човек, който е бил толкова мъничък, беззащитен и наивен, бъде изоставен и след това се намери майчица, която да се грижи за него, е един огромен късметлия. Може да не си имала най-хубавото детство, ами детството в сиропиталище? Или пък при тази “майка”? Ако питаш мен, не се занимавай. Умна си, образована си. Имай достойнство и не се занимавай. Какво общо имаш ти с тези хора? Осъзнаваш ли колко примитивни и пропаднали са? Осъзнаваш ли колко нараняваш хората, които са те отгледали? Добре, потърсила си ги, видяла си ги какви са - спри дотук!

3.   Мога само да си представям как се чувстваш след цялата тази история. Аз на твое място вероятно щях да се видя с нея поне от любопитство. Разпитай я за баща ти, как изглежда и може би ще си отговориш на много въпроси, свързани с външния ти вид. Ако е свестна жена, въпреки че е необразована циганка, можеш от време на време да се срещаш с нея. Питай я също така какви здравословни проблеми и болести имат, за да знаеш дали в бъдеще има риск и за теб от някакви наследствени синдроми и болести.
Аз също се имам за чиста българка, но преди време разбрах, че единият ми дядо вероятно е бил циганин, а баща ми може би е от помашки произход. Тези неща обаче се пазят като срамна тайна и никой не го обсъжда и не ми казва истината. Родословното дърво не ни определя като личности.
Според мен когато опознаеш БМ, ще си още по-благодарна на осиновителите за живота, който са ти осигурили. Добре си решила да се пазиш от разкриване на самоличността ти. Вземи мерки да не могат да те проследят, въпреки че едва ли БМ има задни намерения. Прости й, че е глупава и неука, това е характерно за този етнос. Въпреки това има много добродушни цигани. За мен циганията е манталитет и ти не си циганка, а умно и образовано момиче, което просто търси произхода си. Това не е предателство към осиновителите ти, а просто човешко право - да опознаеш биологичните си корени.

4.   До N:1
Ами добре, нека съм жалка. Аз отраснах с такова мислене. Не харесвам хора, които плюят по улиците, бият се и си пускат поп-фолк на колонка в автобусите. Не харесвам необразовани и нечистоплътни хора, независимо от техния произход. Псуват, бият се и т. н, а ромите 99% са точно такива. Моят 1% ще бъдат биологичните ми родители? Хм! Боли ме да ти кажа честно, не съм раситтка. Аз, циганката съм чиста расистка!

До N:2 ДА, ПО-КЪР-ТИ-ТЕЛНА история. Върни се и прочети отново всичко написано, че нещо не си разбрал/а. Не искам мнение по темата дали е правилно да ги търся. Въпреки всичко, което научих НЕ СЪМ СЪЖАЛИЛА, ЧЕ ГИ НАМЕРИХ! Защото разбрах своя биологичнен произход. Никой в този живот няма правото да ми отнеме личността!

До N:3 благодаря за твоя съвет!

5.   Номер 2 съм. Аз толкова ти съчувствах и се опитах да ти кажа, че тея хора не заслужават да се занимаваш, пък ти си се наежила като не знам какво. Като не искаш мнения, не търси такива. Пф, не знам как общуваш с хората

6.   Това, дето казваш, че си расистка всъщност е доста типично за хора, излезли по един или друг начин от средата, от която произлизат.
Съдиш биологичната ти майка от позицията на разглезено дете. Всъщност типично за бедните е да имат повече деца - това не е защото са тъпи, а е начин за оцеляване. Българите едно време като са били бедни също са имали по 7-8 деца (оцелели, защото тогава и детската смъртност е била висока).
Според мен - след като си я намерила - не спирай връзката с нея. Ще минат години, когато нея няма да я има вече, а ти ще си по-улегнала и ще мислиш по друг начин. Не е нужно да имате някаква супер връзка, но и не е нормално да нямате съвсем никаква.

7.   Пак съм номер 3: надявам се да съм ти помогнала поне малко. Не обръщай внимание на хейтърските коментари - през едното око влязло, през другото излязло. Ще се радвам да пишеш, ако има развитие, защото историята ти наистина ме впечатли. Бъди великодушна и не гледай биологичното ти семейство отвисоко. Може някой ден дори да се запознаеш и с братята и сестрите ти, но ако забележиш наченки да искат да те използват, прекрати контакт. Същото се отнася и за майка ти. Според мен обаче първо дай шанс. Каквото и да решиш, бъди горда със себе си, че въпреки произхода си, ти доказваш, че той изобщо не е от значение за възпитанието и моралните качества на един човек.

8.   Сърцето ти трепва, защото между вас има една връзка, за която няма значение нито годините, нито произхода, нито образованието. Това духовната връзка между родител и дете.
Разбирам те. Аз също научих, че мой роднина е от ромски произход, но понеже знам, че да деля хората е грях, съдя не по образование, а по дела. Виждам се с тези роднини от дъжд на вятър, чуваме се по телефона. Те са хора със сърца и чувства като всички нас.
На твое място бих си разкрила самоличността, но не бих давала пари, ако ми искат. Колкото и да не ти харесва истината, тя е твоя майка, а децата й твои братя и сестри. За грешката й не я съди - има кой да я съди.
Трябвало е да предвидиш и такава вероятност. Сега връщане назад би било погрешна стъпка.

9.   Защо си си го причинила, бе дете? Имала си шанса да отраснеш в семейство, представи си твоите осиновители да не те бяха взели и да те лашкат от дом в дом? Твоите истински родители са твоите осиновители-не е родител тоя, който се размножава заради нагона си, а тоя който се грижи, който те гледа болна. Не пропусна да обидиш истинската си майка, осиновителката си, че пиела алкохол и се държала зле с теб. Знаеш ли колко често и при семействата с техни си деца се случват точно такива неща? Аз на моята майка не съм и споделяла нищо-нито за първия си цикъл, нито за първата си любов, нито когато забременях. Студен човек е, или ще ме подиграе някак, или ще ми изсъска да млъквам, или ще докладва на баща ми. Какво да правя, такъв ми е бил късмета за родители, а познавам много осиновени деца за които треперят, за които се грижат много по-добре. Не се занимавай повече с тая, която те е родила-и не защото е циганка, това е най-малкото зло. А защото те е откъснала от сърцето ти и те е захвърлила на произвола на съдбата. Чак след години се сеща, че в отбора който е народила се губи някой. Обичай и уважавай твоите истинси родители-осиновителите ти, които са те изградили като човек и личност.

10.   Недей така с лошо, циганите също са различни. Освен това, ако подходиш с добро, какво губиш? Срещни се, общувай с тях. Кръвта вода не става. Вече си ги пуснала в твоя живот - какво пречи да общувате отвреме-навреме, да шокиращо е, но такъв е животът. Гледай напред.

11.   Авторке, може би знаеш следната сентенция: да не посягаш към на турчина жената, на циганина детето и на българина- имота. Казвам ти го, защото БМ няма да се спре пред нищо, за да те върне обратно или поне да те приобщи максимално към кръвните ти роднини. Пък кой знае и какви магии може да забърка. На твое място не бих я търсила повече, разбрала си каквото си искала, наистина спри дотук. Не разбирам стремежът ти да я търсиш пак, може би защото кръвта вода не става, знам ли. Даже като е станало ясно коя е БМ, не би трябвало да ѝ се разкриваш, но това вече е сторено.
И накрая един съвет- посмегчи малко тона, наистина е грозно така да се изразяваш за етноса, част от който си и ти, и двама негови представители са те довели на белия свят. Намери сили да живееш с истината и в мир със себе си и близките си. Успех!

12.   Авторката
N: 5 Не можеш да се изразяваш правилно!
До N:7Когато разговарям с нея виждам нещо, което не е лошо, усещам доброта и точно за това се съгласих да се видя с нея. Днес ще се видим. Не се вълнувам. Точно мен няма как да ме метне, просто имам акъл. Не спира да се извинява и да моли за прошка, да благодари, че й давам шанс да обясни всичко отново. И аз не знам защо го правя, просто искам да знам, че в нея има нещо човешко въпреки това, което е направила. Давам й шанс да обясни и да погледне в очите на детето, което изостави преди 20 години. Но тя въобще не ме познава, не знае какъв човек съм и че при мен номера не минават. Усетя ли, че играе игри се махам. Благодаря за коментара ти N:7

До: 8 Колкото и странно да звучи в мен има страх от тях все пак нито ги познавам, нито съм общувала с хора от ромски произход. Знам какви са. Благодаря за коментара ти, но не бих разкрила самоличността си. Страхувам се, че може да ме намерят въпреки, че БМ непрекъснато повтаря, че не би притеснявала осиновителите ми. Аз се страхувам, защото живея с тези хора. В момента трябва да пазя тях и себе си. Но аз не се притеснявам толкова за мен, колкото за тях. Точно за това крия самоличността си, мястото на което живея и т. н Точно за това след всеки разговор чупя ваучер-картата и я хвърлям. Каквото и да се случи не бих позволила осиновителите ми да пострадат за това крия самоличността си.

До N:9
Благодаря за коментара ти, но и ти както номер 5 нищо не си разбрала. Първо помолих подобни коментари от сорта на "Осиновителите са твоето семейство". Наистина, стига. Повтаряте едно и също нещо като развален касетофон, защото не се случва на вас. Друго е, когато се случва на друг, нали? Опитай се поне за малко да си представиш, че си на 21 години и когато си била на 18 години твоята майка (която те е малтретирала с колани, пръчки и всякакви подобни, която е пиела големи количества алкохол и е крещяла, че не ставаш за нищо) ти признае, че през цялото това време тези 18 години си била лъгана. Айде, постави се за малко на мое място. Въпреки всичко това АЗ НЕ Я НАМРАЗИХ напротив аз й простих. Но не можах да простя факта, че ме е удрял човек, който не е моя кръв и че не съм отвръщала, а съм се криела от ударите само защото знам, че е моя майка. Как да ударя майка си? Написах книга благодарение на ада, в който живях и насилието, което претърпях. В нея описвам себе си като чудовище, което се родило точно от насилието. В края на книгата обаче доказвам, че аз не съм чудовище и избирам да простя най-вече на себе си, че се подлагах сама на този тормоз. Избрах да не съм озлобена, а да съм щастлива. Никога не говори, без да знаеш историята на един човек. Аз не съм неблагодарница! Може да съм всякаква, но не и неблагодарница. Никой на мое място не би простил това, което простих аз. Говорих открито с осиновителите си, като им обясних, че каквото и да намеря аз ще се справя с него и че няма да съжалявам, че съм го направила. Така че отново и отново аз не съжалявам, не изпитвам вина и това че ви го разказвам не означава, че аз съжалявам. Напротив, аз живея в мир със себе си откакто намерих коя съм. А представяш ли си, ако седна и разкажа на БМ какво преживя нейната плът и кръв? Не мога да й кажа нито имената си, нито нищо за себе си защото ще намери книгата и ще разбере всичко, а аз отказвам да знае какво са ми причинили осиновителите, защото неблагодарницата АЗ избирам да ги защитя. Можех просто с грубо отношение да си взема делото и да не им давам никакво обяснение, но аз не го направих, аз говорих с тях обясних им, че каквото и да стане и българи и богаташи и бедни всякакви аз избирам само тях.

Защото съм неблагодарница :))

13.   Към номер 10 и 11

Може би отново ще се повторя. Аз не харесвам цигани, защото израснах в българско семейство, което мрази цигани. Още от съвсем малка виждах по улиците разни цигани, които ровят в кофите, карат каруци и оглеждат всяка жена, която мине. Баща ми винаги ми е казвал да стоя далеч от подобен тип хора. И самата аз още от малка се страхувах от цигани. Знаех, че те крадат и псуват. Знаех, че манипулират и лъжат. Знаех и къде живеят. Знаех дори, че изоставят децата си, че раждат по много деца. Израснах с нагласата и мисълта, че трябва да стоя далеч от този народ, защото те са опасни. Винаги съм била изключително предпазлива още от 14-15 годишна. И не само към цигани ами към всички. Преди няколко години пред очите ми се разигра сцена, в която пребиха почти до смърт едно момче група цигани. Естествено, ме повикаха за свидетел и когато им казах, че бяха цигани, те казаха "ОБИЧАЙНОТО".
Още тогава предупредих, че не искам да знае името ми. Винаги съм изпитала страх от ромите. Аз никога не съм имала техният манталитет. Аз имам лична хигиена, чета книги и съм образована. Аз не бих изоставила детето си ако трябва и буболечки ще ям. Аз не бих направила 1000 деца. Аз говоря изключително правилно и точно. Не знам цигански и не желая да го знам. Наречете ме расистка, окей - нека съм такава. В мен живее страх да не стана като тях или да не ми навредят. Не мога да си представя да съм част от подобна общност. Да псувам по улиците и да слушам на колонка в автобусите поп-фолк. Да не правя място на възрастите, а да ги псувам и да смърди целият автобус от мен.... НЕ. Очевидно е, че съм циганка по произход, но очевидно съм различна циганка. В мен няма този манталитет и тези мисли за кражби. Ето за това не харесвам ромите! Ако бяха чистоплътни и раждаха по най-много 3 деца, които обичат и искат да изучат - да. Ако си изкарваха парите с честен труд - да. И черни като катран бих приела тази общност, но те са мързеливи и гнусни, те нямат морални ценности, което аз не го разбирам.

14.   Отхвърляш всеки коментар, който не е на твоето мнение ;) Как все тези, които ти казват да не се занимаваш, все не са те разбрали, а на другите им благодариш?

15.   Не си задавай въпроси, следвай сърцето си. Добрата майка, като види, че детето ѝ ще мизерства, ако изобщо оцелее..., с най-голямата болка го дава на по-добри условия. Егоистично щеше да е да те задържи. Може би теб е обичала най-много, дала ти е невероятен шанс. Който другите ѝ деца не са имали. А е можела и аборт да направи...

16.   Номер 8
Честно казано, разбирам защо не би разкрила самоличността си - не толкова заради осиновителите ти (какво да им направят на тях, освен да са им благодарни, че са те отгледали и изучили), колкото че се срамуваш. Срамуваш се да не разберат съседите, колегите, приятелите.
Аз имам престижна професия. Уважавана съм и никой от моите колеги не знае (или поне аз така си мисля), но ако някой някога ме види с тези роднини или ме попита, няма да скрия, защото ще е грешно да се срамувам от себе си. Грешно е да се отрека от кръвта си. Пък който иска, да се подиграва. Господ вижда всичко.
Хубавото в моя случай е, че въпросните роднини идват в града рядко, съседите може и да са ги виждали, но не ме интересува тяхното мнение. Животът си е мой и аз искам да съм честна пред съвестта си. Възпитана съм в българско семейство, омъжена съм за българин. Неотдавна казах на сина ми тийнейджър, който тежко прие новината първоначално, но след това погледна философски над ситуацията. Не е важно какви са ти роднините, а какъв си ти.
На твое място бих помогнала на братята и сестрите да се изучат, защото това е първата стъпка към излизане от гетото.
Желая ти успех.

17.   Абе моме, извинявай, ти правиш точно като циганите - увърташ - хем така, хем онака. Като мразиш циганите, слагаш една черта на миналото и продължаваш. Ако искаш - общуваш с това семейство, пускаш ги в живота си с всичките пюсове и минуси, което е неизбежно. Няма среден път. Ние какво да ти помогнем? !

18.   Авторката:

Не отхвърлям никакви съвети!!! Чета на всеки коментара и правя заключения дали ме е разбрал или не. Моля всеки, който ми казва "осиновителите са хората, които те отгледаха" ДА НЕ ГО ПИШАТ !!! Написала съм го още в историята, а не да не си казвате мненията. Както виждате чета на всеки коментара, но се ядосвам на тези, които пишат едно и също нещо, сякаш изобщо не са разбрали какво искам да кажа. Благодаря на всеки за отделеното време, аз взех решение и то е че ще общувам с тях, защото искам да помогна в изучаването на поне 1 или 2 деца. Също така се видях с БМ и с малката си сестричка, която е 5 клас. Детето е красиво и мисля, че има голям шанс. Каза, че обича да пише (като мен) и обича да чете (като мен). Въпреки всичко тя иска да ги изучи, но аз говорих с нея, че не може да ги бута до 6-7 клас, ще трябва да избутат до 12 клас и дори ще помогна за това. С каквото мога, разбира се. Малката ми сестричка с какво е виновна? Дори тези дни ще поискам от БМ да ми позволи някой път да изляза със сестра си, за да я заведа насам натам, за да прекарам малко време с нея и ще я подтикна към правият път, а именно развитието. Никога не бих я насилила да направи нещо, което не иска, но виждам, че в нея има бъдеще. Ще я заведа в книжарница ще й покажа разни книги. Естествено на нейната възраст аз обичах да чета детски книжки. Ще опитам да уча с нея когато й е трудно и ще я уча да пише и смята правилно. Надявам се БМ да се съгласи да ми я остави за 1 ден например да прекарам малко време с нея да я заведа да хапне където поиска, каквото поиска и така постепенно ще се опознаем. За другите ... не знам все още не съм готова, аз говорих с БМ че ще бъде много трудно и ще трябва да влизат 1 по 1. Баща ми мисли, че го мразя. Казах й да му каже, че не го мразя. На него мисля, че че му е най-трудно и дори не знам защо, просто така го чувствам. Говорих открито с нея, че моите осиновители не трябва да знаят на този етап, че се виждам с нея. Казах й, че ще го разберат погрешно. Директно й казах, че аз ИМАМ семейство и тя каза, че ме разбира напълно. "Въпреки, че съм неграмотна не означава, че съм глупава" и бяха думите. Обясних й, че не желая да притесняват семейството ми по никакъв начин. Каза, че никога не биха го направили и че дори баща ми е казал, че трябва да са благодарни на тези хора, че са ме отгледали и изучили. Също така й казах, че няма да ги изоставя НИКОГА. И тя каза напълно те разбирам, аз не искам нищо друго от теб, освен да позволиш да знаем как си, какво правиш и дали живееш добре. Поиска да се срещаме и да се опознаваме. Отначало мислех, че е възможно да ме тормозят за пари дори, но тя не спря да повтаря дори когато бяхме навън да ми била купила нещо за ядене или пиене. Казвам й "аз не съм дете". После вика поне да ти направя някакъв подарък. Не искам подаръци. И финала - попита дали някога бих й простила и аз й казах, че ако ги изучи до 12 клас ще й простя. И когато си тръгнаха малката ме прегърна.....и каза "Не приемаш нищо от мама, но аз ще ти направя подарък и ще ти напиша писмо ... Нали обичаме да пишем" е хора, очите ми се напълниха със сълзи .... И й казах, че този подарък го приемам.
И не към N 16 не се срамувам. Отначало естествено че ми беше шок и да, срамувах се, но вече не ... Още същият ден споделих с най-близките си приятели, които ми казаха, че ме обожават още повече. Но не мисля да го раздувам насам натам изобщо даже. Ще знаят най-близките ми хора и толкова ... Не знам дали постъпих правилно, но въпреки всичко аз запазих самоличността си в тайна и мисля завинаги да остане така. БМ ме попита как се казвам, но аз й казах "За теб съм...(името което ми е дала)" и мисля, че много добре й го казах! Нея въобще не я вълнува моя друг живот, нито другият ми живот го вълнува този живот. Вярно, единственото кофти нещо в момента (от което не знам как да се измъкна) е, че ще трябва да играя някакъв двойнствен живот.

19.   Някой си прави ташаци с чувствата на хората и това е авторът на написаното.

Преди време писах, че има едно руско предаване ДНК се казва, там истории от до.
Явно авторът се е впечатлив и е написал тая история, която извинявай, ама бялата кожа не може да прикрие циганските черти.

Освен жената да не е циганка.
изобщо, много ме е яд на самозвани писатели

И не ме убеждавайте в обратното.
В цялото писание няма грам чувство, ама грам!

20.   Номер 19

Ти не си добре. Ще седя и ще пиша че съм циганка, прегледай се честно .... И на мен не ми се вярва но е истина бяла съм вероятно повече от вас българите, но съм циганка това е положението и ще трябва както аз да го приема, така и вие.
Въобще не разбрах за какъв автор говориш честно казано.
Половината от думите ти не ги разбрах. И жената си е циганка Бъди сигурен в това направо си е черна!

21.   От номер 3 и 7: много се радвам за развоя на събитията. Надявам се намеренията на тази жена да са чисти, а ти да успееш да помогнеш на братята и сестрите си да получат образование и да се стремят към по-добър живот. Ти си умно момиче и ще откриеш правилния път да ги мотивираш. По-натам може да споделиш и с осиновителите си, че понякога се виждаш с тях и опитваш да им помогнеш някак. Дори само на това момиченце да подадеш ръка, пак е много благородно. Казваш, че приятелите ти са оценили постъпката ти, родителите ти също ще го направят, ако наистина те обичат. И не казвай повече, че си циганка, защото ти нямаш нищо общо с този манталитет. България има нужда от повече достойни българи като теб - интелигентни, великодушни и целеустремени.

22.   На прав път си - желая ти успех. Ще направиш благородно село, ако помогнеш на децата да се изучат.
Колкото до осиновителите - в много семейства биологичните родители също се държат отвратително с децата си. Бият ги, тормозят ги, унижават ги. Просто не всеки е роден да бъде добър родител. И биологично дете да им беше, пак щяха да се държат така с теб.
Желая ти много любов около и в теб.

23.   Благодаря N22 чувствам се много добре и общувам с биологичните си родители, които се оказаха може би добри хора. Запознах се със сестрите си и се чувствам добре. Благодаря за подкрепата!

25.   Доста правилно написана история от авторката, включително и коментарите ѝ. Щом можеш така да разсъждаваш и да се изразяваш, значи си на прав път да осъзнаваш какво става около теб, с миналото ти, с родителите ти, с приятелите ти и на практика нямаш нужда от много съвети. Изглеждаш, като честен и чист човек, а вътрешното изграждане е резултат от начина по който ти сама си изживяла детството и настоящето си и си използвала възможностите, които са ти дали близките ти - родители, приятели, учители и достиженията на човешкият напредък в широк смисъл. Историята е интересна за самоопределянето на човека, за мястото на биологичния произход и на родителските грижи. За начина по който гледаме на себе си и това което сме ние. Критиката за циганията не е към хората, а към манталитета. И аз съм ги питал и съм им казвал като нямате пари хора, цигани или роми защо раждате по толкова много деца. Вчера говорих е една от Айтоските села с пет деца, а безработна, чакала на помощите за детските. Друга една Мета от Поморийските села безработна а с 14 деца. Всичките ѝ ги взели социалните, защото едното изчезнало и имали съмнения за трафик на хора или за продажба за органи, но не се откри и не се доказа. Българките пък масово раждат по едно, по две деца, а някои и по едно нямат. Забързан живот, работа, очакване на подходящият момент... Много причини за отлагане, но за генофонда това е е добре. Ако ти си толкова бяла и чистоплътна, колкото казваш, значи и биологично си имаш такива светли гени. Разбира се по-важно е как човек постъпва и какво е изградил от себе си. Споделям мнението ти и възгледите ти за нещата и начина по който си ги описала и те подкрепям.

26.   Само не разбрах как откри биологичните си родители, защото в България това е тайна и няма как при искане от осиновения или от осиновителите да се разкрие тайната и да се види кой кой е?