За паспорта
Привет на всички добри и свестни хора. Искам да попитам трябва ли да се заверява паспорта след като ти го дадат от паспортното или вече е заверен?! Питам, защото очаквам да заминавам за чужбина и се чудя дали трябва да се заверява специално или вече е заверен след като ти го дадат от паспортното. Благодаря.

Коментари

1.   Паспортът е личен документ, като личната карта. Някои страни изискват виза (разрешение да влезеш в дадената страна) за български граждани. В ЕС пътуваме само с лична карта (предвид обстановката от пандемията всяка страна има изисквания), Сърбия, Македония, Албания, Босна и Херцеговина също ни позволяват да влизаме в страната им само с лична карта. Турция свободно пуска наши граждани с паспорт.
Заверяват се официални документи (Диплома, Акт за раждане, Удостоверение за семейно положение, Свидетелство за съдимост и т.н.) и техните преводи на чужд език, на тях им се слага апостил от нашето
външно министерство и така стават валидни в чужди държави, иначе може въобще да не ни ги признаят. Личната карта, паспортът, книжката са лични документи, те не се заверяват, но се заверяват преводите на тези документи. Примерно кандидатстваш във чуждестранно ВУЗ, те може да изискат "нотариално заверено копие" или "нотариално заверен превод на паспортните данни"

2.   Благодаря ти за бързият отговор. Бъди жив и здрав. :)

Автора

3.   Не разбирам какво имаш предвид "заверявам".
1. За много държави не се иска паспорт изобщо,а ако влизаш с такъв само го показваш на границата и това е. (Обикновено това са Европейските държави)

2 За други държави може да влизаш с паспорт и на границата ти бият печат в паспорта на влизане и още един на излизане...може би това имаш предвид под "заверяване". В тези държави обикновено може се стои до определен период от време . Да кажем 1 -3 месеца..

3. И третия тип държави са тези, за които ти трябва виза. Визата се изважда от посолство на държавата в която отиваш. Не е задължително да е от България обаче. Например аз съм вадил виза за Беларус от Украина или за Китай от Монголия.
Визите биват много видове , но най честите са туристическа ,работна , учебна и бизнес. Тази виза се лепи на една от страниците ти в паспорта (в посолството го правят), а на обратната страна също както в т.2 ти слагат печати на влизане и излизане.

За това коя страна какви изисквания има посети сайта на Министерството на външните работи. Там постоянно актуализират изискванията за всички държави.

Надявам се да съм помогнал.

4.   От автора до 3: Става въпрос за Великобритания. Направих си статута за уседналост и ще ми важи за следващите 5 години. Наясно съм за статута, но се питах, дали когато отида на летището ще ми изискват някаква заверка на паспорта или не. Все пак благодаря и на теб, че си коментирал. :)