Заплащането и скръндзи ли са работодателите
Идва летния сезон и масово започват да се търсят кадри за морето и т.н. във всички сфери и какво ми прави впечатление - заплащането е с 20 до 50% по-високо и все си мисля, че това трябва да са реалните заплащания. Например един барман като гледам обявите по големите градове върви между 1000-1200 лева, сега по морето под 1600 почти не се намира обява. Продавач-консултати в разни магазинчета от 800-1000 лева са на 1200 г/д и така, то няма точна сума, но процентово едни ПОНЕ 20% са нагоре и като цяло, ако питаш някой барман в момента където е на 1200 заплата, то колко иска да му се плаща, то би казал с 200-300 лева отгоре, което идва до даваните по морето. Тук идва въпроса, скръндзи ли са работодателите ? Колко от вас са смятали (които знаят разбира се) за % работят в дадена фирма ? Давам пример с моя приятел, който работеше на бензиностанция. Средния оборот за месец го слагам 110000, на 10% да работи бензиностанцията като печалба, пак са 10 бона, което е немислимо, повечето са на 20-30% ПОНЕ. Та, какво се оказва с една заплата от 800 лева (тогава), то човек работи за под 1% заплата :D За разни големи вериги магазини в моловете да не говорим при оборот от 400000 се дават едни смешни 1000 лева и като го сметнеш човек работи за 0.25% от оборота. Имам клиенти, с които така съм си говорил, които работят на % от оборота във фирмата. Не знам за какъв оборот става въпрос, но всичките карат коли по 30-40 хиляди и казват, че са добре. В този ред на мисли, смятате ли, че е по-добре човек да работи на %, отколкото на чиста заплата ? Не е ли добра идея и държава да обвърже заплатите %-во с печалбата или оборота на дадената фирма ? Така смятам, че много бързо паричките на работниците ще се вдигнат, а паричките на работодателите ще паднат. Шибни му 1% минимално възнаграждение на оборота (тоест на 100000 - 1000 лв.)

Коментари

1.   Тези обявявани заплати в повечето случаи включват и осигуровки и данъци, така че чисто човек получава значително по-малко, отколкото си мисли. Другото така или иначе никога не влиза в джоба му, а отива в държавната хазна, в периодично източван пенсионен фонд или в нечий чиновнически джоб. При заплата 1600 лева всъщност ти виждаш едва 1241,57 лева. Но даже и това не виждаш, тъй като банката ти удържа някаква сума за превода, а също и те цака с месечната такса, защото вече парите се получават по банков път. В крайна сметка излиза, че я вземеш 1200-1220 лева, я не. Като сметнеш и пътните разходи, които при повечето работещи са неизбежни, нещата съвсем не изглеждат розови.

Аз в повечето случаи, като свободнопрактикуващ, работя или срещу много високо заплащане предварително, или срещу по-малка сума плюс 3-10% дял от чистата печалба от осъществените продажби (зависи за какво се касае като единична цена и количество). Но при втория вариант има и риск, тъй като бъдещи продажби може и никога да няма, или пък да са нищожни. Досега само веднъж се е случвало така, но все пак го има като вероятност.

Съгласен съм с автора, че е по-справедливо човек да получава дял от осъществените продажби. Така работят и повечето заети служители в ресторантьорския отрасъл: имат си една основна ниска заплата и вземат дял от оборота плюс бакшишите.

- Кифлоприземител

2.   Навсякъде работника взима малко .

3.   Без да чета повече от заглавието на темата желая да попитам, това риторичен въпрос ли е?

4.   Скръндзи са, да. Предпочитат да си купят скъпа кола и вила, отколкото да плащат реални осигуровки и нормални заплати. Забележете, че казвам НОРМАЛНИ, а не високи. Ясно е, че за труд, който се води неквалифициран, тоест - не се изискват много специални знания и умения - заплащането ще е по-ниско, отколкото на труд, който изисква наличието на знания и умения, но е нужно заплатите да са достатъчни за живот (да се платят сметките, да се купува храна, да се купуват консумативи за дома и да се заделят пари за здраве), никакви излишни неща, но с минималната заплата са непосилни.

6.   Пиша ви от Бургас, в интерес на истината през 2007г в слънчев бряг вземах чисти 1600лв заплата, 2011г съседката готвач студена кухня в Сънито вземаше 1800 след данъци, а за опитен барман на плажен бар, пак Слънчака 2018г даваха кеш 3 000лв, та това с което сега залъгват хлапетата, не са пари, на тези цени на храна и питиета, не са пари. Но щом има достатъчно желаещи, защо да вдигат тарифата?

7.   А защо като много знаеш, не минеш на свободна практика, на процент (като брокер, търговски представител или нещо подобно) или не си регистрираш една фирма?