Приятелката ми не се чувства добре психически
Здравейте на всички, благодаря предварително на всички отделили внимание.
Разтревожен съм за приятелката си, заедно сме от година и половина, аз съм на 23, а тя на 18. От известно време се чувства адски притеснена на моменти и без причина. От скоро е шофьор и често когато направи някоя грешка на пътя това прави деня й черен... свикна с карането, но пак когато някой започне да свири с клаксон агресивно, получава като малки паник атаки, което е много лошо когато ситуацията изисква хладнокръвие и концентрация. Страх я е да си намери работа е трудно излиза от зоната си на комфорт. Обича да чете и да обикаляме нови места сред природата. От скоро групата им от момичета се е разпаднала и не общува с много хора а ние се виждаме през 2 дни защото работя. Често ми споделя как се чувства подтисната без причина. Тя самата ми споделя че нещо не е наред, но не може да определи какво е то. Опитвам да пътуваме повече за да се разсее и отпусне, така и става по 4-5 пъти в месеца, като се има в предвид че лятото ходим на море за няколко дни.. аз лично си мисля че има нужда от работа за да има повече социални контакти, пари и най-вече ангажираност, за да не си мисли глупости. Наскоро пак имаше проблем на пътя, при който се изплаши много, от тогава се чувства доста зле, въпреки че тя и колата са здрави. Имам чувството че тези паник атаки могат да й отключат нещо което не бихме искали и не зная как да я предпазя. Не казвам че само карането е виновно, по скоро в следствие твърде много свободно време, нерешителност, малко контакти, еднообразие и уплах е това поведение. Забелязал съм че влиза в конфронтация единствено с близките си, а когато някой не толкова познат е проблема, тя смекчава тона. Като се запознахме не беше толкова притеснена, по-скоро от няколко месеца я виждам в тази светлина и искам да й помогна. Впрочем секса също е на ниво, зная че някой би попитал, според мен не е причината там. Ще ми бъде интересно да прочета ваш опит и препоръки?

Коментари

1.   Такива психично нестабилни въобще не бива да карат кола.
Води я на психиатър. Също и да започва да работи нещо. Да чисти някъде или да сервира поне може.

2.   Няма как да се даде адекватен съвет, не знаем живота на приятелката ти, родители, психически травми... Но най-вероятно ще се наложи да посещава психолог.
А за да кара нормално, може би не се чувства напълно сигурна в себе си... Да се върне при инструктора си за още часове, докато се увери. Аз самата с книжка съм се връщала при моя инструктор, за да ми вдъхне увереност, да ме поправи където греша. И после практика, практика....

3.   Аз съм като приятелката ти. Започнах работа и стана в пъти по-зле. От нерви започна да ми опаса косата и получих лишеи. Добре че приятелят ми е достатъчно добър, че да ми предостави възможността да не работя, а той да се грижи за мен. Започнах да посещавам психолог и нещата се оправиха малко. От личен опит ти казам, че това не е защото има “свободно време”, а защото просто си е такава. Не я карай да започва работа, ако можеш да се грижиш за нея, това още повече ще я смути и ще я накара да се затвори в себе си, ще се почувства неразбрана. Посъветвай я да се консултира със специалист. Търпение и разбиране трябва. Ако не ги разбираш тези неща, но я обичаш, по-добре прекрати връзката с нея, защото от позицията на човек, който е изпитвал същото, мога да ти кажа, че изобщо не я разбираш, щом за теб решението е работа. Успех.

4.   До 3,

Разбирам да имаш проблем, разбирам също така, че си отишла на псхолог и нещатата са се "пооправили", но нали се сещаш, че не може цял живот да ходиш на психолог и да се "грижат" за теб... Някак си постави се на мястото на приятелят ти. Това положение най-много да докара и него до същото с множеството проблеми и лишения, които трябва да търпи.
Пак казвам разбирам да е до време и нещата да се оправят, но не и 5-10-15 години....

5.   И още сте я оставили да кара в това състояния? Ти и родителите ѝ нещо не сте редовни! Да я четете в черните хроники ли искате?

Огромната част от жените не стават за шофьори. Не знам къде ви е акълът и какво искате да стане, за да се усетите? Може би най-лошото?

Проблемът е и във вас, щом сте до нея и не може да я предпазите от опасностите! Но такива са днешните "маже"!

6.   Нека си пусне една кръвна картина и да изследва витамини Д и Б12. При дефицит на тези витамини, често се стига до такива симптоми. Консултирайте се и с невролог, не с психиатър.

7.   Аз също съм млада жена. Преди 1-2 години някъде бях на ръба на отчаянието, често си мислех и за самоубийство, посетих психолог и психиатър без особена промяна. Сега се чувствам много по-добре и причината е че съм доста заета с работата.
Според мен това е най-добре да направиш за приятелката ти, да и намериш някаква работа, която да не е неприятна и да е доколкото може доходна.
Иначе за шофирането не виждам смисъл, спокойно може и да не шофира с този скъп бензин. На мен не ми допадна шофирането и зарязах курсовете преди време.

8.   Явно иска да я издържаш цял живот. Взела книжка, защото всичките така правят. Бъз я да работи, ама не и е неудобно, че техните я издържат. Не я е страх да обикаля страната като друг плаща. Лигава работа. Малко са я възпитавали с годините.
Мъж за женене ще се занимава с ученичка, дето още се глези. Трябва ти опора, не бъзливост и някакъв секс там. Страх я това, страх я е от всичко. В живота никой не те пита от какво те е страх.
Колко години ще я държиш за ръката? Това е лигавене, не психичен проблем.

9.   От автора: До човекът от първия коментар.. не съм съгласен с теб, тя не е луда, ти изкара половината жени шофьори на пътя нестабилни.
До коментар номер 3, с теб също не съм съгласен донякъде.. имам предвид че тя е работила за известен период, докато работеше беше малко по-добре.. човек има нужда от социални контакти, удовлетвореност, хобита и време за себе си. Какво остава иначе

10.   Четно казано, не мисля че е работа на младеж да търси решения за психиката на приятелката си. Това е продължителна работа и лекари. Първо родителите й трябва да са запознати със състоянието й и да вземат решение, имат право. Ако те са неадекватни, тогава ти. Моят съвет- ЛЛ и психиатър. Той ще прецени най-добре каква е диагнозата, дали има нужда от лекарства или психотерапия. Някои липси на витамини или нарушени хормони разбутват психиката, също. Не е зле и да се работи с психолог, но те са платени и много не вярвам в квалификацията им. Изобщо, нужен е известен житейски опит, за да помагаш. За сега, не трябва да шофира, поне от това да не се напряга.

11.   Депресиите и паник атаките са чумата на 21 век. Много млади, здрави, без финансови проблеми, с добри родители и мъже страдат от подобни състояния. Никой не знае дали утре няма да преживее същото. Какво ги отлючва знае само "болният". Може би по-нежните и чувствителни хора са по-застрашени. Честно казано не знам какво да те посъветвам. Може би повече физическа активност, спорт, йога, разходки

12.   От номер 3 до автора- Ти може и да не си съгласен, но аз казвам какво е проработило при мен, защото искаш съвет, та реших като човек, преминал през това, да ти кажа как са стояли нещата при мен. Нещата, които изброих, са факти.
До номер четири- да, разбира се, става на въпрос за периодът, в който си зле психически. Дори не говоря за години, а за месеци.

13.   Авторе, ти защо искаш съвети, като с всичко не си съгласен и си като кон с капаци? Приятелката ти може да не се нарече луда, но е психически нестабилна, което е синоним на луда. Има нужда от психолог и почивка, за да се оправи. Личи си, че не я разбираш. Остави я да се оправя сама, не разбирам защо мъчиш и двама ви. Може пък и ти да я депресираш. Щом казваш, че преди е била по-добре, а сега е по-зле. Над това не се ли замисли?

14.   Причините може да да различни: хормонален дисбаланс, липса на витамини и други вещества, липса на слънчева светлина, неосъзнати травми и страхове от детска възраст... Насърчи я да отиде на психолог най-напред. Да излиза навън на слънчева светлина (много е важна за регулирането на хормона на съня и следователно, психическото здраве). Нека се заеме малко със спорт, много ободрява. А от личния лекар да поиска да и направят кръвни изследвания за да се види дали няма някакъв проблем.

15.   Да си купи на първо време няколко часа градско шофиране при добър инструктор. Инатруктора трябва да знае за паниката и при шофиране за да прецени подхода си към нея. Щом аз успях след жестока катастрофа и панически ужас с помощта на инструктор да шофирам, ще успее и тя.
Относно работа- да, определено смятам, че нещо не твърде ангажирано към момента, ще и помогне да се разсейва, набавя позитивни моменти и повечко смях. Сред колежки, момичета на около нейната възраст, може би в парфюмерия, магазин за дрехи на половин работен ден.
А може би дори и ще по- добре би и се отразил някой курс по желание.
Прекрасно е, че искаш да си част от решението на проблема и, а не както очевидно някои от коментиращите биха били- част от проблема...
Тя е само на 18, а с налице шофьори по пътищата, с всекидневно заливане на информация за катасгрофи т. н само социопат не би се страхувал и паникьосвал като млад шофьор в България.

16.   Авторе, бягай докато е време.
Ти не си психолог и не ти трябва да бъдеш. Не си губи времето с някаква откачалка (знам, тя не е такава). Много си млад/малък още за да имаш опит и трезва преценка за хората. НЕ МОЖЕШ ДА ПРОМЕНЯШ ХОРАТА. Тя ще е такава каквато иска да бъде - ти също. Разбира се че няма да го направиш, има един основен проблем - секса. Няма да си кривя душата, откачалките в леглото са фурии. Всичко е винаги като в порно филм. За съжаление подобни жени не стават за гаджета и сериозни отношения.

Ясно е че няма да разбереш и дума от написаното, ти ще направиш "правилното нещо". Ще се грижиш за нея, ще ѝ помагаш, докато в един момент тя ще те зареже.... просто защото така "ще го почуства". Ти ще се върнеш отново, ще пуснеш тема в сайта "аз направих всичко за нея, а тя ме заряза заради някакъв мухльо", без да си даваш сметка че това е филм който е игран от много мъже и имат подобен на твоя опит. Ти обаче нямаш опит, не можеш да различш качественото чукане от любовта.

Гледай сега колко лесно познавам - не използваш презерватив, а тя не използва контрацептиви. СМяташ че си най-добрия pull-out-er на света и винаги го вадиш навреме. Докато в еидн момент ще закъснееш и ти ще се окажеш вързан с откачалка и малко дете, разбит живот, мечти и амбиции. Ако не друго, поне винаги ползвай презерватив, обществото няма нужда от още деца-откчалки за които да се грижи.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

17.   Автора към 15, коментара ти ми допада, благодаря ти
До коментар номер 16, ти ми скри шапката, накара ме да се смея определено.. зарязвали са ме вече след дълга връзка и вече чак да пиша теми заради такова нещо, не бих.. всичко е възможно, просто сега съм с нея, следователно имам чувства и искам да помогна, благодаря и на теб все пак

18.   Авторе, наистина поговори с приятелката си да посети психотерапевт-психиатър. Такива неща не са за подценяване, а често го правим. И на такива специалисти не ходят само “лудички”. Имаме един такъв приятел в компанията, който ей така го е страх от всичко и се стряска, и понякога навлиза в нови епизоди и не е приятно. Тука не очаквай реални съвети от полза, защото влизат главно само тъпири на възраст без никакъв социален и житейски опит. Успех и пиши след време как са се развили нещата.
Ж23

19.   17, какво да помагаш? Да я отгледаш ли? Това е незряло момиче. Странно как не изпитва паник атаки като обикаля страната. Това е опасен шофьор и странто как изобщо няма съвест и кара.

20.   Аз също мисля, че трябва да я види специалист.
98% от пациентите на психиатрите са хора с депресия, паник атаки или генерализирана тревожност. Това са съвсем лечими състояния.
Едва 2-3% са "лудите".
Тъй че срамно няма, човек да се бори да се чувства добре.