Философия в Софийския университет. Късно ли е?
Здравейте. На 19г. се записах да уча политически науки в НБУ и изкарах висшето с 300 зора. Изобщо не ми беше интересно, трудно минавах изпитите, професорите виждаха, че не ми е интересно и не си давам зор, та нарочно ме ръчкаха още повече и ме тормозеха с най-трудните задачи. общо взето го направих само заради майка ми и баща ми, за да не мрънкат, че нямам диплома.
Започнах работа, за която нямаше дори значение дали ще имам висше по политилогия или по инженерство, просто трябваше да представя диплома, която подхвърлиха по бюрото за една минута интервюиращите ме и ме наеха. Толкова ме хвана яд, че си давах зор за нищо. Можеше да запиша нещо друго, а не това, което на родителите ми им се струваше достатъчно сериозно.

Минаха вече 3 години, откакто работя и се случи така, че преди две прочетох няколко философски книги на Ницше и Кафка и оттам се започна и по-обстойно разучаване на други философски автори и книги. Оказа се, че ми е интересно. Споделих за това на работодателя си и той ме посъветва да изкарам още едно висше по философия, щом толкова ме влече. Той е човек на 60 години и много подкрепя образованието, затова и ми предложи гъвкаво работно време, за да имам време за лекции, а да не уча задочно, както аз исках.
Но ме спира това, че съм на 28. Няма ли да изглеждам странно на 28 години сред 18 годишни? А и съм чувала, че в Софийския се влиза много трудно, въпреки че имам отличен успех след девети клас. Всъщност с изпит ли се влиза, или с БАЛ? Благодаря предварително.

Коментари

1.   Запиши се, нищо не те спира. Давай смело нищо не ти пречи. Имам едно момиче сега в курса тя е на 26 и учи бакалавър за пръв път. Щом те влече.
Не знам как се влиза, но мисля че има някакъв приемен изпит дали с български или чужд език. Мисля че има възможност да учиш 2, а не 4 години ако ти се признаят общи изпити

2.   А не може ли да се запишеш в тази специалност като слушател вместо студент?

3.   Момиче, ти си на 28 г. само, има 45-годишни стари ергени, които мислят да почнат да си градят бъдещето от 50-годишна възраст нагоре, има 70-годишни дядки, и по тв са ги давали, които отишли висше да изкарат.
Затова, като ти се учи-учи си и хич не се тревожи за годините си.

4.   Момиче, ти си на 28 г. само, има 45-годишни стари ергени, които мислят да почнат да си градят бъдещето от 50-годишна възраст нагоре, има 70-годишни дядки, и по тв са ги давали, които отишли висше да изкарат.
Затова, като ти се учи-учи си и хич не се тревожи за годините си.

5.   Пич, купи си философски книги, включително такива с анализи на философски творби, защо ти е да си губиш времето с лекции?

6.   Защо да е късно. Имам познат, който на 53 години записа икономика в УНСС (задочно). Преди 2 години се дипломира, и какво като е завършил висше на почти 60. Така че смело напред, ако това е твоето, давай. Пък и сега вече работиш, голяма си и сама си изкарваш парите, така че нещата вече не се определят от родителите ти, а само и единствено от теб!
Успех!!!

7.   От авторката: благодаря на всички за съветтите, определено че окуражихте! До номер 5- просто искам да изуча философията из основи, от А до Я.

8.   Баща ми е завършил висшето си образование на 40 годишна възраст. Тази година мой приятел записа редовно магистратура на 30 години, както и моя позната записа втори бакалавър на твоята възраст.

9.   Не е късно.
Ж35

10.   Не е късно, аз кандидатствах и влязох малко по-голям от теб. И мога да ти кажа, че първо изобщо не си стара, и второ енергията на по-младите около теб ще ти повлияе положително. Успех от все сърце ти желая. :)

11.   Не е късно, но е ненужно. На лекциите, няма да чуеш нищо повече от това, което можеш да прочетеш в книгите или да питаш във форумите. Ако просто търсиш социална среда и усещането да си отново "на училище", това е съвсем друг въпрос.

Малко не се връзва това, че политологията ти е била трудна, а философията интересна, в политологията има доста застъпена философия.