Преди 5 години, поставих ултиматум на мъжа ми. Все още сме женени, но се чувствам сама.
С мъжът ми сме заедно от 10 години, женени сме от 6. Имаме 2 прекрасни дечица. Принципно, всичко си вървеше нормално, но в брака ни имаше един голям проблем.

Мъжът ми имаше проблем с алкохола. Не ставаше агресивен и раздразнителен, но почваше да се лигави и да върши глупости. Просто не му отиваше на годините да държи като разглезено момченце. Неведнъж съм говорила с него. Неговият отговор все беше „Добре, добре. Няма повече! “ и после са повтори.

Преди 5 години, нервите ми вече не издържаха и му поставих ултиматум. Или ще спре пиенето, или ще се разведа с него и ще вижда детето само през уикенда. Опита се да се измъкне и този път, но след като видя, че съм напълно сериозно, прие. Тогава го бяха съкратили от работа и с помощта на неговите родители, го изпратихме в център за лечение на алкохолизъм в чужбина.

След известно време ми съобщиха, че рехабилитацията на мъжа ми е приключила и вече е готов да се върне вкъщи. Всички го чакахме с нетърпение. Исках моят мъж да се прибере вкъщи и да е до мен и детето. Исках да е здрав възможно най – дълго.
Това, което ме посрещна, обаче, накара косите ми да се изправят. Моят мъж беше отслабнал до неузнаваемост. Лицето му беше изпито, погледът – празен, фигурата – крива. Нищо общо с моят прекрасен съпруг. Приличаше на труп. Някак, успяхме да го изправим на крака и в началото всичко тръгна добре.

Забременях за втори път. Мъжът ми си намери бързо работа и започна да печели добре. Родих прекрасно момченце. Винаги съм знаела, че искам момче и момиче. Знаех и колко много значи за мъжа ми да имаме момченце. Той, обаче, не се зарадва така както очаквах аз. Да не кажа изобщо.

В момента, мъжът ми ходи на работа, прибира се вкъщи, поиграе с децата и ляга да спи. На мен почти не обръща внимание. Стана изключително мълчалив. Рядко говори с когото и да е. Това, което ми липсва най – много, е неговата усмивка. Преди, мъжът ми беше вечно усмихнат, че чак на моменти се чуди дали не взима нещо. Сега, усмивката рядко се появява на лицето му. За секс да не говорим. Миналата година – 10 пъти. По – малко от веднъж на месец. Питала съм го хиляди пъти какво не е наред, да не се притеснява от нещо, но получавам отговор „Всичко е ок“. Как ще е ок като аз виждам, че той няма грам живец в себе си? Децата постоянно ме питат „Тати да не е болен? “ и аз вече не знам какво да им обясня.

Просто не знам какво да правя. Направо започнах да съжалявам, че му поставих този глупав ултиматум. Загубих моят прекрасен съпруг. Остана ми само да си поплаквам, когато няма никой около мен.

Коментари

1.   Аз бих те посъветвал да говорите с психолог, за да разберете причината за алкохолизма му.
Той е пиел защото не му е харасвала действителноста.
Спрял е алкохола и е останал в действителноста която не му харесва.
Надявам се психолога да разбере какво не му харесва.

2.   Терапия, а? Добре са му бръкнали в мозъка! Изписахте ли вежди или сега е още по- сиво и тъжно? Нагледен пример колко не се познаваме и разчитаме друг да ни реши проблемите. А, възпитавате и деца...

3.   Еми няма какво да направиш, сама си си виновна, просто това сте вие жените, почвате да оценявате хубавите неща чак когато ги изгубите.

4.   Връзка със зависим от алкохол или нещо друго човек е мъчение, изкривява им се психиката. Пак той е направил някакъв опит да излезе от тази каша, но ето че явно си е в някакъв вид депресия след като преди питието му е опредяло съзнанието. Вие имате деца и е по-сложно, но ако имаш възможност и се чувстваш основно зле, намери сили и се раздели, това е агония. Нещата няма да станат по-добри, най-много да я кретате така.

5.   Най-просто казано, от едната крайност е отишъл в другата крайност и виновна за това си само и единствено ти. ;) Не казвам, че като е пиел постоянно е било по-добре, но сега явно и това не ти харесва!? ! Е, има една поговорка каквото сама си направиш, никой друг не може да ти го направи...

6.   Разсипала си човека. Мъжете станаха ебати масово под чехъл. Ще ме пращаш в клиника знаеш ли кога? Море ще тичаш пред мен до като езика ти стане на колумбийска вратовръзка.

Такива места смачкват и обезличават човека. Там е като затвор за малолетни. Тъпчат те насила с хапчета, които ти разсипват организма и мозъка. Държат се теб с там като с малоумно дете, и после какво самочуствие ще имаш като излезеш от там? Първо това не е проблем с алкохола. Проблем с алкохола е, ако заради него те гонят от работа или се държиш агресивно към хората или вършиш неща от, които страдат други хора. Ти просто си искала да си надвиеш на ината и заслужаваш да си сама без мъж и деца. Радвай се, че още стои при теб.

Чингис Хан-Скандинавеца

7.   Някои хора, които са развили алкохолна зависимост умират (в прекия смисъл) при рязко спиране - случва се нещо с хормони в мозъка.
Хора, не отивайте по такива центрове за "терапия" навън. Манталитетът там е съвсем друг от този тук... Поне да го бяхте пратили в някой център в БГ. Но на първо място, той сам трябва да го е поискал, без ултиматуми - ако сам не осъзнава, че му трябва помощ, то резултатът няма как да е друг от описания. В САЩ не случайно отпускат по $600 на месец за "качествени" наркотици (кокаин, хероин, ... ) на хора, развили зависимост към по-съвременните (примесени с упойка за коне за по-евтинджос). Ако щеш, давай му по 1 чашле на седмица да пие (ти му го сипвай за да те възприема и теб по-добре), но не се опитвайте да променяте хората на сила. А най-добре, не го докарвайте до зависимости по начало.

9.   Епа сама си си виновна. Сърбай каквото си дробила. На жените НИКОГА не им е достатъчно това което имат и за това стават дърти киселячки. А много често чак като получат това което искат осъзнават ,че има последствия.

10.   Историята на всяка жена:
- среща мъж който я кара да се чувства добре
- част от характерът му не я кара да се чувства добре
- започва да се опитва да го променя
- ако не успее - 50/50 да го зареже и ще е недоволна
- ако го промени - 100% ще го зареже и ще е недоволна
- и така до безкрайност

Принципно алкохолизмът е трудна тема, защото много хора така бягат от неудовлетвореността си от живота. Не е от нещата които се оправят с "ултиматум", изисква човек да си промени изобщо начинът на живот. Обикновено под влияние на алкохола, хората са поече себе си отколкото иначе. Държал се е като разглезено детенце... щото вероятно отвътре си е такъв. Някои пък са насилници. Други са нарциси. Особено мъжете, винаги играят роля за пред другите. Просто защото - никой не му пука за тях самите, а за ролята която играят в живота им. Но и те са хора, понякога искат да се отпуснат и бъдат себе си. Естествено когато става дума за насилие, няма кой да ги търпи. Но в някакви разумни граници...

11.   Много си доминантна.
Отнела си му личното пространство. Намирал е утеха е алкохола.
Сега като го е спрял, няма нищо което да го прави щастлив.
Случая е много подобен на моя. Жена ми не ми е поставяла ултиматум. Аз го спрях по собстарвена инициатива.
Сега съм често в депресия но не ща да почвам пак- по добре да гледам истината в лицето отколкото да живея в матрицата.
Може да го замени с нещо- хоби, спорт, някакви активности с приятели- роболов, туризъм... Смекчават депресията но не я премахват напълно. При мен секса помага срещу нея, но жена ми няма голямо желание. Уж обеща 2 пъти седмично, но като гледа средно няма и по един път. Щастието не е нещо нормално за човека. Повечето мъже са доста нещастни, дори и да не го показват.

12.   Какви малоумни коментари има по-нагоре не е истина просто! Ами кой нормален човек иска семейство с алкохолик? Алкохолът вреди на здравето, разбира се, че ще се лекува. А и имате деца все пак. Нали носите отговорност за тях. Ако бащата е пиян с децата, как ще взима решения и как ще се грижи за тях? Авторке, не ги слушай тези хора по-нагоре. Българина е любител на чашката и масово употребяват алкохол ежедневно, нямат култура и масово не се грижат за здравето си. Едно е чаша вино с вечерята, съвсем друго е напиване с твърд алкохол. Знам много добре какви стават мъжете като пийнат повече, някои ги избива на агресия, другите започват да се лигавят страшно много, бърборят глупости и не се траят. Потърси помощ от лекар, психолог, седни и поговори с мъжа си също сериозно по този въпрос. Сменете малко обстановката. Ако има кой да гледа децата ви (баба, дядо), оставете им ги за няколко дни и ако имате възможност си направете почивка някъде само двамата на чист въздух. Обгрижвай го, търси контакт. Ако трябва и на семейна терапия отидете. Похвално е, че си помогнала на мъжа ти да се справи с проблемите с алкохола. Алхокола убива човека.

13.   До 6 - Със заплахи и подбни изказвания, няма тя да те прати, а съответните власти, ще те пратя някъде... Жалко, че не практикуваме лоботомията вече... Ех, не се знае, времената се менят ;)

14.   Правилно си постъпила.
Да живееш с алкохолик не си е работа, да изпива всички пари за децата, да го гонят от работа, да прави дългове, да умре на 40 от цироза и т. н.
Очевидно човекът обаче от зависимост е изпаднал в някаква депресия - добре е да го види психиатър.

15.   Сипи му една ракия довечера. Да се отпусне малко човека.

16.   Като човек, израснал с алкохолик в семейството - браво на авторката.

Моят баща беше алкохолик и беше някакъв ужас вкъщи. Моят баща ставаше агресивен, когато пийнеше повече и започваше да хвърля чаши, чинии, столове по мен, сестра ми и майка ми. Молихме я да се разведе с него, защото мислихме, че ще ни убие някоя вечер.

Сега, понеже е целият изгнил отвътре, не пие, но просто няма връщане назад. Нито аз, нито сестра ми комуникираме с него. Нямам желание да се занимавам с пияницата, който разби детството ми. Той не присъства на сватбата ми, нито на тази на сестра ми. Майка ми дойде, но я виждах, че ѝ е мъчно за баща ми.

Заради примера, който имах като малък, не пия алкохол. Не желея връзка с човек, който пие алкохол и категорично ще съм против детето ми да пие алкохол. Само заради майка ми, баща ми детето, но съм предупредил, че ако усетя дъх на алкохол около него, няма да видят сина ми никога повече.

Коментарите по - горе са от хора, които или не познават алкохолици, или не са живяли с такъв. Гаранция, че ако бяхте израснали с алкохолик за родител, друга песен щяхте да пеете.

17.   Лигавел се, викаш? Не му отивало на годините? Ами радвай се на новата му "подобрена" версия. "Ходи на работа, прибира се вкъщи, поиграе с децата и ляга да спи" - нали това е тчно каквото му викат "сериозен и улегнал мъж". Да ти е честит!

18.   Колко прекрасен да е бил един алкохолик? Направо ме изумяват някои коментари по-горе: едва ли не нищо му нямало на човека, но ти си го развалила.
Алкохолизмът е болест и правилно си му дала ултиматум. Проблемът е, че е отишъл в другата крайност и е изпаднал в депресия. Това също е болест и е добре да го прегледа психиатър, сам трудно ще излезе от дупката.

19.   Тука гледам коментари че, било добре да го види психиатър... Заведи го и ще го загубиш завинаги... Аман от разбирачи.

20.   Има биохимични промени в мозъка. Могат да се регулират с растителни добавки и храни, вдигащи серотонина като ягоди и шоколад, жълт кантарион, златен корен/родиола/. Има определени гени, които предразполагат към алкохолизъм.
Мисля, че е пиел, защото е открил начин да си оправя настроението.
Може би консултация с биолог, който се занимава с такива изследвания ще доведе до насоки с какво може да се регулира серотонина. Има прекурсори на серотонина, които са на билкова основа. Ако заведеш мъжа си на психиатър, вероятно ще му предпишат лекарства, които съвсем ще го направят парцал.

21.   Провокативна тема без грам смисъл. Всички, които са се сблъсквали реално с алкохолизма сред близки, могат да го потвърдят, че темата е фейк. Ако все пак не е, най–вероятно мъжът ти пие тайно и се крие добре. От 1 път терапийка в клиника не се спира алкохолът.

22.   Човекът е със смазана психика. Как са го "лекували" там, той си знае. На негово място щях да ви тегля една майна на всичките и да се махна по-далеч, но той няма сили за това. Сега живей с нещото, в което си го превърнала. И го мъкни при следващите да му "бъркат в мозъка" и да му връщат фабричните настройки като на счупена машина.

23.   Вземи ваучер за почивка за двама за 3-4 дни, даже можеш да помолиш някой Ваш близък да Ви го "подари". Намерете кой да гледа децата и заминете само двамата. Отидете на спа, прави му масажи, целувай го, прави му френска, възбуди му интереса към теб. Разхождайте се, хващай го за ръка. Играйте някаква игра дори заедно. Ние с моя мъж си купихме топка и всеки ден при хубаво време ходим да играем баскетбол, въпреки че сме на по 30г. Обикаляйте някакви забележителности.... Търси близост с мъжа ти и си искай вниманието, но и ти го обгрижвай.

24.   Дай му да кърка пак и ше се оправи.

26.   Питието определя съзнанието, уви лошо е когато някой се закачи за алкохола. Много хора пият, но не всички са алкохолици. Чувала съм, че това е най-трудната за отказване зависимост. Влиза бавно, постепенно и коварно в живота ти и накрая докато си се усетил вече е късно. Малцина успяват и на тях даже им казват " сухи алкохолици", организмът помни на какво е бил подложен и дори след години въздържание, ако изпиеш една чаша се връщаш директно там откъдето си приключил.

27.   Българинът владее простотията до съвършенство! А бе аланкоолу! Нали ако алкохоликът не се лекува ще умре преждевременно? Защо й е на авторката мъж и баща на 45-50 г. на ония свят? Как ще се грижи за децата оттам? Ще пуска пари от небето на края на всеки месец? То бива тъпотия, бива, ама Ганьо не знае къде се намира.

Авторке, започни да търсиш добър психотерапевт, психиатър, психолог. Без тези няма как да мине. Повече активности извън дома. Екскурзии в планината. Купете си някаква къщичка на село да ходите редовно и да вършите нещо по градината, лозя, да засадите нещо, зеленчуци, да ремонтирате. Животът е дейност!

28.   И ние какво да направиме? Сигурно си е пийвал по 50 грама на вечер, ама тия па чак в клиника го пратили.
Що не отиде ти в клиника да си лекуваш нервите?
Тв ти са мъж