Как мога да разбера?
Преди няколко месеца изтеглих кредит, защото ми трябвяха спешно пари.
Проблемът е, че приятелят ми не знае (не живеем заедно и не споделяме бюджет). Той обаче работи към финансова институция и се има много с едно от момичетата, което е кредитен експерт и има достъп до централния кредитен регистър.
Усещам, че това момиче го харесва и го сваля дори на моменти,
По принцип знам, че едва ли имат нещо общо повече от приятелство и колегиално отношение, но взех да чувам разни реплики от неговата уста, които ме озадачават.
Веднъж говори с приятел негов и обсъждаха един човек, и моят приятел му каза: дай ми ЕГН, аз имам кой да го провери в ЦКР дали има кредити.
И онзи ден на мен лично ми каза: не може да нямаш кредитна карта. Аз наистина имам и тя е обвързана с кредита.
Взех да си мисля, че може би тази от работата му го омайва с подобни услуги... да проверява разни неща за него и е възможно да я е помолил да провери мен. Не искам той да знае за кредита ми, защото нито ми дава пари, нито реално го засяга.
Не искам да му задавам въпроса директно, защото ще стане скандал на мига. Мога ли да разбера дали някой ми е проверявал кредитната история?

Коментари

1.   Проблемът изобщо не е в това той какво знае. Защо е проблем да криеш от него кредита, независимо, че не го засяга? От какво те е страх? Че е голям кредитът ли или нещо друго?

2.   Не, не можеш. Но, те могат да си се забавляват преглеждайки кредитни досиета, вкл и твое.
След като не живеете заедно и нямате общи финанси, не си длъжна да се изповядаш. Но той може да го вземе много на сериозно, ако разбере, че го баламосваш.

3.   Игнорираи го, да не ти пука, вместо да ти даде заем и когато можеш да му го върнеш, като започнат да ти казват кредити да не взимаш е много смешно, кредитът е за да можеш в момент в които нямаш пари да имаш пари, цял свят живее на кредит, нормално нещо е, това с кредита е лично щом такива неща гледа, значи е човек интересуващ се от финанси, такъв не ти трябва.

4.   Той не може да гледа, но тази негова колежка може.
Проблемът е, че тя ще използва това срещу мен, понеже го харесва.
Даже не толкова, че той ще знае за кредита ми.
Просто не искам да знае всичко за мен на 100%.

5.   Не можеш. Но дори и да разбере, това си е лично твоя работа. Не сте семейство, за да му даваш отчет за всичко, което правиш, нито ти дава той пари за вноските, за да му дължиш обяснение.

6.   Не разбрах каква връзка има въпросният с твоите доходи и разходи след като не живееш с него и нямате общ бюджет? Какъв ти е той, че ще си вре носа във финансовите ти дела? Не ти е съпруг, нито годеник, просто някой си, който днес е с теб, утре- с друга. Не му дължиш никаква информация, обяснения, изобщо нищо. На твое място сериозно ще се замисля дали ми трябва връзка с подобен.

7.   За какво ти е тоя, след като си с него и ти се налага да теглиш кредит? Та чак се притесняваш че ще разбере. Нека, да види що за стока е. Ако имаше сериозни намерения нямаше да флиртува с първата срещната и нямаше да ти се налага кредити да теглиш.

8.   Няма как да разбереш дали е проверявал чрез нея (поне не съм чувала да е възможно), освен ако той не повдигне въпроса. Но тук по-любопитното е защо евентуалната му проверка те притеснява. Не е престъпно, нито срамно, ежедневно хора теглят кредити. Има нещо гнило тук, нещо спестяваш, но ти си знаеш. Моето мнение е, че това си е лично твоя работа, в която няма право да се меси никой, поне докато това не бърка в неговия собствен джоб.

9.   Гнилото е, че чувам постоянно коментари за финансовото ми състояние. Как и за какво харча.
Той е против кредитите и си мисля, че ще му падна в очите, ако разбере и най-плашещото е, че си мисли, че нямам никакви задължения понеже така съм твърдяла, а сега излиза, че го лъжа.
Проблемът е, че му казах веднъж "от теб пари няма да взема никога назаем", просто така го чувствам.

10.   А ти за какво харчиш всъщност? Ако харчиш неразумно много ясно, че ще се коментира. И какво като му паднеш в очите? Чудо голямо. Гледай да не паднеш в своите.
Ако не е тайна- за какво ти беше кредита? Не можа ли да си ги спестиш първо паричките? Финансова дисциплина май ти трябва и да се простираш според чергата.

11.   Трябваха ми за циркониеви зъбни коронки, 8 на брой. Не са особено евтини, макар че можех да сложа от по-обикновените. Нямаше как да спестявам за това, защото имам други текущи разходи, а и не искам да се откажа от начина си на живот. Може би трябваше, но така прецених. Не е пожелал да ми помогне, но дори и да беше, нямаше да се съглася да взема парите. Той си мисли, че ги платих от спестявания, но може да се е изкушил да провери. Просто не ми е ок това.

12.   Сигурно имаш основание да криеш тайната си. Но така изграждаш у него представа за тебе, която не е вярна, само за да влезеш в профила, който той харесва. Той самият работи във финансова институция, но не одобрява кредитите. Нещо като да продаваш дрога, но да не я консумираш. Ти не си истинската него, защо?

13.   Поредния боклук, работещ във финансова институция. Те там са всичките с някакви недиагностицирани разстройства на личността, най-вече психопати, нарцисисти и подобни. Освен това за тях парите са най-важното, техният Бог един вид. Съветът ми е следващ път не се хващай с човек с такава професия, професията много говори за това какъв е един човек.

14.   Ха-ха! Циркониеви коронки? ! Май, не ти е ясно какво точно представляват. Освен това, млада жена с 8 коронки говори много зле за теб. Аз съм с толкова циркониеви коронки да не ти казвам на каква възраст.
Защо избра циркониеви коринки, вместо металокерамика?
И, да, когато лъжеш в очите някого, като нищо може да го пратиш в прегръдката на колежката.

15.   Коментарите за финансовото ти състояние не са добър индикатор, щом не живеете заедно и нямате общ бюджет.
Сега има вариант ти наистина да имаш ниска финансова култура и да харчиш безогледно, което да дразни приятеля ти. В тази посока е и детайлът, че нямаш никакви спестявания, а теглиш кредит вместо да си посвиеш малко разходите. Като човек, който работи във финансова институция, може би наистина знае повече от теб по въпроса и има какво реално да научиш. Това "не искам да се откажа от начина си на живот" не звучи много добре отстрани, може би има какво да преосмислиш.

16.   Номер 14, не съм авторката ама да ти кажа. Циркониевите коронки са по-скъпи и по-хубави. И недей да изразяваш мнение за хора, които не познаваш, по това кога са си сложили зъбна коронка, нито знаеш възрастта на авторката, нито причините, заради, които ги е сложила. Това, че ни е споделила причината за кредита, е за да разберем важността ѝ, че е било неотложно и е във връзка със здравето. А не да си правиш глупави изводи

17.   Не искаш ама той вече знае и се забавляват с мацката на твой гръб.
Може и по една пишка да са си теглили вече. Там са свободни хора.
За всеки вече се знае всичко. Ако попиташ правилните хора.
И от мен са крили разни неща но не само че намерих начин да разбера, но и лъснаха кирливите ризи и полупих в пъти повече информация.
Живеем в такива времена, в които всичко се знае за всеки!

18.   Не ми е ясно какво представляват?
Имам проблем със зъбите на горната челюст, получих много шиечни кариеси, защото работя с отрови.
Наложи се да сложа коронки, защото зъбите ми се рушат, а тези изглеждат по-естествени.

19.   Моите циркониеви коронки са избрани по причина, че съм алергична към метала в металокерамичните. Имах дългогодишна екзема на съвсем друго място. С много изследвания и пари се установи алергията ми. Първоначално идеята беше за титаниеви, но зъботехниците отказаха, заради това че са много скъпи и не правят. Циркониевите са с абсолютно същия външен вид като металокерамиката. Разликата е, че от вътре няма метал. По принцип, посещавам компетентни зъболекари, а не такива които ще си оставят ръцете. За съжаление, цените не са приятни, но съм преценила, че за зъби ща дам пари, а не за парцаляци. Въпрос на приоритети. Циркониевите коронки са много крехки. Аз си счупих единя мост дъвчейки луканка, в която имаше малко парче кост.
Така, че ако авторката мисли, че усмивката й ще светне от циркон, това няма да се случи.
Всичко това го пиша за хората, които не знаят какви са тези коронки, а не за авторката. Тя вече се е увъртяла в една лъжа, която всеки момент може да бъде разкрита. Аз, самата не знаех как изглежда циркониева коронка преди да ми направят.
Също, съжалявам и се извинявам, за коментара ми за възрастта и коронките. За съжаление, има млади хора, които подеценяват тези проблеми и са немърливи. Явно, тя не етакъв случай. Ако, имаш възможност, смени си работата, защото не ми се мисли, освен на зъбите ти, къде другаде отиват тези отрови.
Успех!