Алкохолик ли е?
Може би е нормално мъж като се прибере от работа да си отвори една бира в жегата. Но моят мъж никога не се задоволява само с една. Ако е следобед и си е вкъщи ще изпие поне 3 кенчета до вечерта. А после на вечеря задължително си пийва и по 1-2 чашки ракия - всяка вечер! Аз не пия и не съм му компания, но това не му пречи явно.
Това до някъде го преглъщам да кажем като вечерен ритуал или само аперитив, но проблемът е като имаме повод нещо, като имаме гости или ние ходим на гости - ТОЙ НЯМА НИКАКВА МЯРКА! Никога не знае или по-скоро не може да спре да пие, докато не се пресуши бутилката! Знае, че не му понася многото алкохол - винаги след това повръща цяла нощ като натровен, после целият ден му е лошо и го прекарва в леглото... И това е всеки път при сбирка с други хора!!!! Вярно, че много рядко се събираме и той казва, че просто няма тренинг и затова така се случва. Но пък е винаги така! Колкото и да му казвам - "Хайде, стига толкова, достатъчно пи! Недей да смесваш алкохола. Трябва да си тръгваме, че стана много късно (или по-скоро рано)" - той въобще не ме чува, а си продължава да си се налива докато не се изпият всички отворени шишета!
На другия ден е едно пъшкане, охкане и едни обещания, че повече няма да пие.... Но до следващия път с приятели или до другата вечер -" Е, какво толкова, това е само една чашка, за прочистване".

Много сме се карали за тези неща, знае че ме изнервя и че не е добре, но нищо не се променя. Моля кажете какво мога да направя!? Как да му помогна?
Не сме малки, на по 40 години вече, имаме и деца....

Коментари

1.   Не бе, спортист е мъжа ти, какво друго.

2.   Баш си е алкохолик. Какво всъщност питаш като е очевадно.

3.   Поне е добре, че не буйства, не ти посяга или псува.
Да отиди на психолог. Само с твоето казване не става, трябва си професионална помощ.

4.   ко човек сам не иска да си помогне и е явно неразумен, и няма самоконтрол - как искаш да му помогнеш?

Има някакъв вариант - само ако го убедиш да не пие изобщо - щом няма мярка!

Но, след като досега не си успяла, вече е малко вероятно!

Единствено, ако му поставиш нещата ултимативно и се стресне от това, тогава има някакъв шанс, макар и неголям!

Друг начин не виждам!

5.   Битов алкохолик се води това, но не закоравял. Изглежда немалко мъже в България са така. Щом му става зле от алкохола, това поне е добре. Започне ли да не му става зле, да няма махмурлук, тогава ще отиде към закоравял алкохолик.
М31

6.   Чак сега ли го видя? Това се развива с години.

7.   Да, алкохолик е.

8.   Миличка, какво се чудиш? ! Поведението, което описваш е алкохолизъм. Няма да се оправи, ще става само по-зле.

9.   Имам своя теория, изградена през годините. Мъж който всяка вечер е свикнал така, не е мъж, не знам дали е алкохолик, не давам диагнози, но със сигурност е свикнал другите да му решават проблемите. След втора бира не може да кара кола, тоест за каквото и да е не що е да се разчита на него при нужда.
Да не говорим, че алкохола е синоним на слабост, лабилност и тн.

10.   Той и дядо ми беше същия и в момента е полу-човек от болести.. Деменция, проблеми със сърцето и други неща. Така че ако мъжът ти си цени здравето и връзката ви, по-добре да спре този безсмислен алкохол. Говори сериозно с него, наблегни на темата за здравето му и дано да се осъзнае. Успех ти пожелавам

11.   Да алкохолик е и то тежка форма в 90% от случайте ще зареже теб деца ако му мрънкаш и няма да му дреме ще си фирка щото му е кеф намирай начин да го отказваш, всичко което е над полезното пиене на вечер е алкохолизъм а то е максимум 25-50гр твърд алкохол или 200 мл лек алкохол бира или вино си е алкохолизъм и хората които не ми вярват нека проверят да накарат един човек който пие по 100 гр ракия на ден колко дни ще издържи без тях бас ловя че няма да издържи и 3 дни.

12.   Има една бабешка приказка: Курвалъка е до време, пиенето е до гроб... Каквото са казали старите хора, всичко е вярно.

13.   Няма страшно, нормално е. Причината е скука и безебие.
И аз бях така. Спрях алкохола но като станах на 50.
И твоя пич ще спре, но по- нататък.

14.   Определено е алкохолик и ще става по-зле.

15.   Ако го сравняваш със средностатистически руски битов алкохолик - не, не е алкохолик. Но иначе си е баш алкохолик и което е по-лошото - от реакцията на организма му става ясно, че се трови, което ще го доведе до цироза и други работи вероятно. Има хора, които могат с десетилетия да пият и да не развият цироза, други за 2-3 години стават пътници. Това го знам от лекар. Така че твоят мъж май не изглежда да е от издръжливите алкохолици и съвсем скоро го очакват много лоши неща. А покрай него и теб с децата ви.

Да ходи да се изследва на доктори да му кажат обективното състояние. Ако не се стресне, по-добре мисли как ще се оправяш в бъдеще.

16.   Пияндурник е с наклон да стане затвърдена алкохолик. Имах връзка няколко месеца /докато разбера за какво става въпрос/ с един, който на 45 г. вече пие от обяд и до вечерта е омотан, Раздразнителен, цялата държава и хората са му криви, лъжи манипулации с две думи пълна лудницаче. Реши, че ще си изкарва лошото настроение върху мен, което не се получи и го зарязах. Лошото при теб е, че сте семейство, а и деца ако има е още по-тегаво. Но реагирай докато е време, че после ще е късно.

17.   Категорично.

18.   Алкохолика като заседне, откарва седмица. Ако пие и си върши работата, това е вид табиет, начин на отмор и релакс. Не трябва да те пропуска и теб. Бирата, ако е пиене и педерса е п.. ка!

19.   Очевидно е, че номер две не е наясно какво е алкохолизъм. Минал и заминал е покрай алкохолик с трите кена бира и две чашки ракия за вечеря. :) Не е хубаво да е всяка вечер и в малки количества, но ако му е по-отпуснато и не ви пречи на комуникацията, всичко е ок.

20.   Очевидно е, че не 19 е алкохолик, който дори пред себе си не признава, че е... като 99% от ашкохолиците.

21.   Да, алкохолик е, но след като не те бие, не ти посяга и тн, не виждам какъв е проблемът.. В смисъл за него от здрасловна гледна точка е много зле, но това си е негов проблем, не твой.

22.   Лошото е, че става заядлив и злобен като е в това състояние, избива го на скандали и грубост.
От начало пиеше само като сме с компания, но пак се стигаше до сегашното положение - повръщане и ужасен махмурлук 2-3 дни. С годините доста се разредиха събиранията с приятели, затова не го отразявах като голям проблем, но пък почна да си пие всяка вечер по малко. Това не би ме притеснявало, ако не ставаше толкова лош като вкара повече от поносимото му.
Проблемът е, че той не вижда никакъв проблем във всичко това, съответно няма и да промени нищо в бъдеще. Говорили сме много пъти и нищо не проумява.

Авторката

24.   На 40 годишно пиянде не можеш да помогнеш, помогни на себе си и на децата си. Какво виждат те ежедневно? Какъв пример и възпитание получават от баща си? Че почивката след работа се състои в лочене на бира и ракия? А забавлението с приятели е да се напиеш като мотика и да драйфаш? Не чакай да се оправи, възможно е да стане по-зле - и физически и психически.

25.   Ти къде блееш? Стоиш и му прислужваш ли? Отървала си го, мъжете са лабилни. Явно семейството му тежи като воденичен камък. Българакия мъж е най-добре при майка си-готви му се, пере му се. Каквото и да направи все е прав. Като се сблъска с реалността-че хората не са като мама и не са длъжни да му търпят изцепки и гнусен характер дава на късо. Затъва в пороци, светът му крив, работата го депресира, децата го депресират, жената го трови като мърмори(явно с причина). Българския мъж не може да поема отговорност, не му е по силите. Гледан до 25, 30, 35 години от мама и изведнъж трябва да скъса пъпната връв и да е глава на семейство. Очаква жената да го подкрепя безусловно-дори когато затъва и се осира(също като мама). Да остане без работа, да го мързи да гледа да се пропие жената трябва да му казва-браво. Такива плужеци да си стоят при мама, да не тровят жените и да не създават деца. Най-ресовен номер-няма свестни жени. Кое не е свяастно? Жената не пие, не ходи по мъже, работи, домакинства, гледа си децата и не е свястна. Не е, защото като види някой такъв как затъва нормално да почне да недоволства. Ще лежи и пърди и ще се депресира маминия, жената трябва да влезе в положение, да бачка като вол, да го издържа и да му сипва ракийка с усмивка. Няма такъв сценарии-само при мама. Изритвай го при мама, тя ще се радва. Българските свекърви искат синчетата за тях. Ще каже че ти си лошата, която не го подкрепя и го е пропила, ама какво ти пука, ще се отървеш. Един ден като почне да я бие може и да каже че си била права(както с моята майка и баба се случи). Леле как си го търпяла толкова години каза на майка ми.

26.   до авторката - от човекът с коментар номер 4

Прочети внимателно това което си написах в предния си коментар и се опитай да го направиш, защото това е единственият добър изход!

27.   Явно повечето от коментиращите са виждали алкохолик само по телевизията.
Съвсем нормално е мъж на тази възраст да пие ракия вечер.
Разбира се ако не се осира тотално.
Това с бирата е по просташко, защото бирата е евтино бачкаторско питие, което надува, прави шкембе и има лоша остатъчна миризма.
Винаги има възможност, човек на който се ослалажда пиенето да се превърне в алкохолик.
В случая обаче положението не е такова щом не се е влошило за толкова години.
Алкохолиците пият нон стоп. Няма сутрин няма нощ!
Раздразнителни хора с лош характер има много по свта, които даже и капка не са близвали.

28.   До н. 4 (26) - както и да му го казвам, какъвто и ултиматум да му поставя - той просто не ме отразява - както казах, за него няма никакъв проблем в пиенето. А и въобще за всичко в нашите отношения е така - той винаги си прави каквото поиска и в неговите очи винаги си е прав, а аз съм лошата.
Честно казано не виждам никакъв лъч надежда в нашите отношения. Не искам да лишавам децата от баща им, но и не искам да имат такъв лош пример пред очите си, защото вече не са толкова малки и всичко разбират. Не искам повече да живеят в среда на разправии и да гледат просташкото поведение на баща им. Доскоро живеех с надеждата, че той все някак ще се вразуми, но вече и тя се изпари.

Авторката

29.   От 5 до 27. Много добре познавам двама алкохолици. Нито един от тях не е бил такъв по рождение или откакто е започнал да пие. Процесът е постепенен, докато в един момент не започне всеки ден да пие и да не му става лошо от махмурлук. Затова казах, че мъжът споменат в историята за мен е битов алкохолик, а не закоравял. Има тенденция към това да стане закоравял, щом не може да се сдържа и пие много на събития и сред други хора, както и защото пие немалко след работа.
М31

30.   до авторката - от човекът с кометари 4 и 26

Да, неприятна и трудна ситуация, авторке!

Само Бог може да ти помогне в тази ситуация да вразуми мъжа ти! Моли се на Бога! Ако сте православни християни - минавай по-често през храма, помолвай се и там, пали свещи, поръчвай да споменават имената ви на Светата Литургия за здраве, а на мъжът ти - и за вразумление!

Вариантът да се разведеш, само заради това - не е Богоугоден! (Нямаме изневяра... ) По принцип това е част от житейския кръст на човека, който трябва да се носи и търпи!
Поговори и с опитен православен свещеник по въпроса!

Това е от мен. Ако имаш някави въпроси - питай! - ще поглеждам темата отвреме навреме!

31.   до авторката - от човекът с кометари 4, 26 и 30

Да допълня нещо важно!

Писах ти, че "Вариантът да се разведеш, само заради това - не е Богоугоден! " и това е така.

Но можеш да направиш нещо друго:

Да му поставиш нещата строго ултимативно, и ако не се стресне и не се промени - да се разделиш с него! Без да се развеждаш!

Защото той, явно не те взема на сериозно и смята, че няма да направиш такова нещо.

А като се разделиш с него - той ще се стресне и има вероятност да се опомни и осъзнае! Особено, ако все още те обича!

Познавам две приятелски семейства, които минаха през подобни периоди в отношенията си(а при тях дори имаше и изневяра) и се разделиха(без да се развеждат! ) - едните за няколко месеца, другите за около година.

Но после загладиха различията помежду си и се събраха отново, и повече от 20г. минаха оттогава - и са си все още заедно, и са нормални семейства!

Така, че ако нищо друго не помогне, може да опиташ подобен вариант(като крайна мярка)!

32.   Еми спирате да ходите на гости, а вкъщи му намираш много работа. Общо взето сменяш му микроклимата. Или някоя селска работа. Но това е до възможности.

33.   Не, не е алкохолик. Пълен въздържател е.

34.   Алкохолизмът е зависимост. Алкохоликът не може без алкохол. Развитието на алкохолната ависимост си има специфична картина от причини и следствия, които се развивт както на физическо, така и на психологично ниво. Твоят човек все още е в графата на системно злоупотребяващите, който етап бавно, но сигурно, с времето, прераства в етап на зависимост. Първо не съвсем ясно очертана, след това все по-явна. Някъде по тази граница се намира и периода, в който може да спре, без да има трайни психологически и физиологични последици. Нататък ще е все по-трудно.

35.   На гости не можеш да отидеш с него, гости не можеш да поканиш от срам от алкохолика. На разходка/бар/ресторант/ кино също не може, защото алкохолика трябва да пие.
Предполагам ти самата не можеш едно питие да изпием понякога защото за алкохолика това е като сигнал да се осере от пиене- нали и ти "пиеш".
Не страда алкохолика никога- страдат всички около него, най- вече съпругата ако има такава.
Имам близка, която живя с подобен около 5 г. Накрая беше съставена с поне 15 г. Толкова се беше нулирала като личност и жена, че накрая баща и с други роднини (по сигнал на съседи) изкараха насила алкохолика посред нощите от жилището и баща и остана с нея мисля, че около 2 месеца докато е сигурен, че тя се е излязла от апатията и страховете си.
Ела да я видиш сега: намерена мацка, работи си, пътува си поне два пъти в годината по чужбина, а из Бг поне веднъж в месеца, общува само със здрави хора, пази ревниво личното си пространство.
Преди беше абсурд някой да я покани където и да е заради пияндето увиснало на врата и, сега тя организира всякакви събития.
Преди не можеше на една разходка да излезе нито сама, нито с него защото пияндето има и нужда от "зрител" и обслужващ персонал.

Авторке- бий му шута и да се оправя как може! Достатъчно години от живота ти е изсмукал!

36.   Аз разбрах, че в тази тема са се събрали всички истерички- футболистки... Бий, му шута, бий, му шута. А, тя, жената търси решение на проблема без да бие каквото и да било. Като не можеш да помомогнеш- не пречи!

37.   Към 36 Е щом иска да помага на човек, който сам не вижда проблема, да се бори с вятърни мелници. Само че както се казва " спасението на давещия се е в самия давещ се". Като пита, ще трябва и да е готова да получи всякакви мнения и те неслучайно са доста еднакви в случая. То ако имаше рецепта за справяне с алкохолизъм всички да сме взели нобелова награда. Единствената рецепта в случая е да бяга с 200, всичко друго е вятър и мъгла.