Колега от университета се влюби в мен, но аз не изпитвам същото. Как да не го нараня, като в същото време не предавам себе си?
Здравейте! Ще карам направо. Историята ми е такава, че от един месец започнах университет. Там има едно момче, което е с 2 години по-голямо от мен (той е на 22, а аз на 19). С продължение на времето, забелязах как ми хвърля погледи, копира езика на тялото ми, опитва се постоянно да ме разсмее, гледа да седне на по-предния чин до мен, защото "не виждал" и така. Днес обаче за първи път се осмели да ме викне насаме и да ми каже, че от първия миг, в който ме е видял се е влюбил в мен. Въпреки, че забелязвах някои неща, бях шокирана. Не вярвах, че в днешно време, някой все още използва този метод, за да сподели чувствата си, а не онлайн пространството. Притесних се. Ставаше ми все по-трудно да го избягвам. Цял ден ме обикаля, говорим си, смеем се, всичко вървеше добре. Не знаех, че е толкова сериозно. Но накрая пожела да излезем само двамата, защото приключихме лекции по-рано. По принцип съм много затворено и мълчаливо момиче и не съм излизала никога досега с момче сама (с компания да, но сама не) и бях много притеснена и уплашена, но приех. Реших да дам шанс както на него, така и на себе си. Исках най-накрая и аз като моите приятелки да видя какво е, да го изпитам и да знам за друг път, защото все някога трябваше да се случи да изляза с момче. Е, разхождахме се, говорихме си, беше приятно, но понеже съм доста наивна (което си го признавам и СИЛНО искам да променя), той усети зелена светлина, видя че си мълча и се усмихвам (защото не искам да съм груба, а и доста се притеснявах, не за друго) и започна да ме прегръща, дърпа към него за кръста, да ми държи ръката, да прави бъдещи планове за нас, че ще ме запознава с приятелите му и какво ли още не... И не ме разбирайте погрешно, момчето е много свестно и интелигентно, хареса ми изказа му и дълбоките теми, които засегна, но проблема е в мен. Аз самата от години имам ужасно голям страх от обвързане. Обичам аз да съм преследващата, но някой покаже ли интерес към мен, веднага се плаша и бягам. След днешната разходка и след като благодарение на нея го опознах малко повече, видях, че колкото и да е добър, колкото и мили жестове да ми прави, като да ми отваря вратата, за да се кача в колата му, да ме пита дали ми е студено и дали съм гладна (което в днешно време е рядко срещано), видях, че за мен той си остава приятел и не споделям чувствата му, просто не усетих никаква тръпка. По простата причина, че досега го възприемах само като приятел от университета, с който ни е забавно времето прекарано заедно. Сега, след като знам как се чувства, той ще продължи с тези действия и държание, а аз ще продължа да се чувствам неловко от това, защото не съм свикнала на такова държание от момче към мен. Просто съм си такава. Страх ме е. Наистина много. Не знам как да действам в такива ситуации, не знам какво да говоря, как да не позволям да се прескачат границите ми. Искам любов в живота си да, като всеки друг нормален човек, но такава която ме кара да не мога да заспя нощем, да нямам търпение да се видим, да съм лудо влюбена. Това с него липсва. Но сърце не ми дава да му кажа как се чувствам, след като знам, че ще го виждам всеки ден след това. Каза, че е сериозен и си търси приятелка. Истински кавалер е и наистина заслужава много. Но не мисля, че аз съм неговото момиче. Не усетих онова привличане, не си откликнахме. Той от друга страна обаче каза, че е влюбен и това къса сърцето ми. Разпитал е всички мои приятелки за мен. Пише ми цяла вечер. Иска да излезем на втора среща. Не заслужава да му давам празни надежди, само от жал. В същото време ме е страх, че повече момче никога няма да изпита толкова силни чувства към мен и излиза сякаш в момента не оценявам какво ми се дава и ще го изпусна. Моля ви дайте ми съвет, помогнете ми! И ще ви бъда благодарна, ако ми обясните защо съм толкова уплашена от идеята да имам връзка с някого, въпреки че съм лесно влюбчива; как да спра с глупавата наивност.. Благодаря на всеки отделил от времето си, за да прочете!

Коментари

1.   Искаш bad boy. Не искаш нормален, а някакъв бг вариант на Крисчън Грей, да те командва, да има пеперуди, пожари и прочие лиготии от любовните романи от типа на Петдесет нюанса, 365 дни. Мъка, пожари и садо-мазо. Искаш да преследваш някакъв студеняк, да му лазиш в краката и да се молиш. Такива отношения в реалността са токсични.
Единствено, което не ми допадна е, че явно този много избързва. С плановете, с физическия контакт. Донякъде може да се отдаде на емоции, но може и да е свалячески трик. Да ти прилага lovebombing. Да се представя като много як, нежен, направо идеален, че да хлътнеш, а после ще падне маската. Прекалено избързва и е доста настоятелен. Искал сериозна приятелка-най-разпространената лъжа в света. За него може да си лесна плячка, тихото момиче от курса. Може да те е преценил като неопитна с мъжете, лесен улов.
Такива с бързия интерес, бързо издишат. Бърза ли прекалено, има си причина. Я е сваляч, я иска да преодолее бивша. Свалянето на жени за някои е като тръпка, наркотик. Негова ли си, ще гледа как да те разкара и да гони друга. Може да те харесва външно, но за влюбване пък и любов е рано да се говори. Трябва да те познава и то добре, че да се влюби. На думи всички са влюбени, и то преди да те вкарат в леглото. Преди кревата са най-милички.
Дай му шанс, но си имай едно на ум. Неопитна си, и това е предпоставка за емоционална гавра за твоя сметка. Опознай го, преди да отсичаш, че няма да стане. Не гледай тръпки, пожари, а дали е надежден. Лъже ли, как говори за бивши. Закъснява ли, как се държи с персонал. Думите му отговарят ли на действията. Настоявай да карате по-бавно.
Ако и тогава нищо не усещаш, кажи му.

2.   Проблемът се крие в семейството ти. Имаш нужда от психотерапия. Иначе ще проваляш живота си и връзките си със свестни хора. Същевременно излизай с момчето, няма да те изяде, колеги сте, дай си право да се научиш как да общуваш с другия пол. Ако не опиташ не става. Може пък да се влюбиш и да спреш да се самосаботираш.

3.   Щом така се чувстваш - обясни му спокойно, че не го харесваш и възприемаш като мъж или гадже, а само като приятел.

И се дистанцирай от него!

Това е!

А иначе - как да се промениш - това е много сложен, труден и дълъг процес. Най-лесно и често се случва, когато срещнеш подходящия за теб човек и се влюбиш. Иначе е почти невъзможно!

4.   Най-голямата обида която може да му нанесеш в тая ситуация е да го наречеш приятел и да продължиш да го държиш на една ръка разстояние.
Със сигурност ти е приятно да ти обръща толкова много внимание, повечето жени обичат. Но не искаш да отвърнеш със същото. Така че просто прекъсни комуникацията.
Да го оставиш в тая ситуация е все едно да получаваш всичко, което можеш да получиш от една връзка, но не и да отговаряш по същия начин. Не е честно спрямо него и ако той не се усети навреме, ще му оставиш огромна горчивина от общуването с жените.
Ама какво ти говоря и аз, прави като всички жени. Остави го да те ухажва, пък върви се изчукай с някой сваляч. Тука някоя колежка ще ти обади как да се справиш с вината и да си намериш оправдание за това. Все пак не е луд тоя дето яде баницата....

5.   Искаш алфа мъжкар. Нормално е. Друго си е да има топ генетика. Остави човека и му кажи да си търси по-скромни по външност жени.

6.   Aко не желаеш да създаваш връзка или някаква форма на близко приятелство, на следващото излизане му го кажи в прав текст. Не давай обяснение, освен 1-2 изречения. Не си длъжна да го мислиш, все едно си му майка. Връзките се основават на взаимност, а не на вина.
Ако искаш да се сближаваш с него, но с по-бавно темпо, също го казваш.
Като цяло, момчето го виждам като страшна лигава лепка. На мен са ми досадни такива хора и само бих се затормозила. В същото време, неговото сервилно отношение е единствено с цел да получи секс. Мисля и до някъде е многократно пробвано върху други обекти.

8.   Не се страхувай, отговори си на въпроса, защо не допускаш мъж да те харесва? Тук проблемът е в самооценката ти? Не мисли за страха момчето е свестно и точно това е нормална връзка. Онова дето се препъватш от влюбенсот докато ходиш и не знаеш на коя земя си, е неадекватна влюбеност, в която няма нищо дълбоко освен захласване. Ами, ако продължиш да общува с него без страх и го опознаеш и едва след това му кажеш, че не твой тип, а после изведнъж се окаже, че много ти харесва и си го приела?
Не се страхувай да излезеш още веднъж с него. Нормално е да има желание да те докосва и да е по-близо до теб( значи наистиа те харесва), ако не прекрачва границата и е внимателен, както е към момента седни и поговорете. Кажи му, че се страхуваш от подобна близост по принцип, че поведението му те трогва, но към момента си много объркана и незнаеш дали би могла да му отговориш адекватно. Незнаеш дали на този етап искаш да имаш гадже, но и че ти е много приятно да общувате и ти е леко с него.
Ситуацията не е никак лека... трябва да си много деликатна. Друг е въпроса дали това което казва номер 6 относно начина на действие за да се стигне до секс. Но вкрайна семтка, какво лошо има, ако наистина се харесвате да се любите в един момент, но само ако наистина го искате идвамата.

9.   Хич да не ти дреме, всеки е нараняван и наранява в даден период, просто е етап от живота, през който всеки минава. А другите защо плюете момичето, че иска алфа мъжкар, този пич изобщо няма подход с жените и е нормално, какво ще й се обяснява в любов, всяко момиче ще се види в неловка ситуация. Ако беше толкова добър, щеше да го изиграе по-оригинално и да му върже. Замислете се, ако всяка жена, която е отхвърляла по този начин мъж се пусне една тема, няма да смогнем да ги изчетем.

10.   Ами да, момчето се е влюбило. Явно е някакъв добряк. Личи си, че и няма особен опит в общуването с жените. Ако не си привлечена от него, по-добре му кажи, така по-малко ще бъде наранен, от колкото да го мотаеш месеци наред и на края да се хванеш с друг. Просто му го кажи най-човешки и толкова. Всеки млад мъж има такива моменти. Така човек придобива житейски опит.

11.   Ами, просто му кажи, че не го харесваш за връзка. Не е края на света - мъжете са свикнали да чуват такива неща.
Иначе си права, че си наивна и нямаш представа какви са отношенията между половете.
Излязла си на една среща и вече искаш да се чувстваш като героиня от еротичен роман :)

12.   Браво Авторке!

Много точно описваш процеса / усещанията през които минават ГОЛЯМАТА ЧАСТ от младите момичета. Пичове, учете се: НЕ БЪДЕТЕ СКУЧНИ и ПРЕДВИДИМИ. Не изливайте цялата си идентичност/история/живот пред която и да било жена.

Сега конкретно как да постъпиш и да "го зарежеш"

Първо, забрави че няма да "го нараниш". Ти обаче нямаш вината - не си отговорна за неговите чувства и емоции. Той сам ще трябва да се оправя с тях и да се научи да се контролира. И ще видиш истинската му същност когато го отхвърлиш. Много вероятно е да "изпадне в ярост" дори да те нарани, нормално това е типично за хора като него, "nice guys". Да ти прехвърля вина, да ти обяснява че ще направи всичко, ще се промени самои само за да го "заобичаш". Което допълнително ще засили презрението ти към него. Не го позволявай!

Второ, бъди честна и не го лъжи. Това съвсем не означава да му кажеш "истината". Не минавай с "ти заслужаваш много по-вече" -тип глупости. Но не му казвай и "имаш малка пиша". Кажи му следното, дума по дума:
"Пешо, това което ще ти кажа не е приятно, и може да те нарани. Ценя моето и твоето време, затова ще бъда честна. Не усещам нещата по начина по който ти си мислиш, не си типът мъж който търся".

Това е. Дума по дума. Срещата задължително на публично място (кафе примерно). След тези думи СТАВАШ и си ТРЪГВАШ. Той ще започне, ама как, аз ще се променя само ако ми кажеш какво търсиш и всякакви глупости. Трябва да си твърдя и просто не се обръщаш назад. И след това СПИРАШ всякакъв контакт с него. Не можеш да го използваш за вмнимание/услуги/приятелства след това. След подобна случка ще се разкрие ИСТИНСКИЯ характер и на него и на тебе. Ако той продължи да досажда - пълна лепка и смотаняк (психо, обсебваш и т. н. ), ако го приеме като мъж и продължи напред - има бъдеще в него, ще се научи да бъде МЪЖ.
Ако ти продължиш напред и никога повече не го потърсиш- Браво, първата крачка към израстването. Продължиш ли да го търсиш - ти си просто една attention whore. И ще се молиш никога да не ме срещаш в живота си.

Проблема общо взето е и двама ви - все още сте абсолютно незрели в емоционален план. И идея си нямате как да се справяте с емоциите си. Но това е първата стъпка да започнеш ДА ГИ КОНТРОЛИРАШ, а не да си подвластна на тях. Само така някой ден ще можеш да изграждаш нормални и здраволсовни отношения с противоположния пол.

Най-интересното е, че тези думи казани от мъж към жена имат точно обратния ефект. Те продължават да се връщат за още и още и още... мъжете и жените сме РАЗЛИЧНИ. Когато искам да скъсам с една жена "без да я нараня" винаги казвам следното "искам да се оженя за теб, но първо да те запозная с родителите ми". Тя бяга с двеста и никога не се връща.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

13.   Ми съдѝ го направо за сексуален тормоз!
Пък и гледай какви остарели методи използва...
Няма начин да е читав!
:)

14.   1, а ти от 22 годишен какво очакваш? Да има планове за следващите 30 години ли, и да я загражда постепенно през следващите 10?
Като си спомня какво сме правили на тази възраст - 2-3 излизания в рамките на месец, целувка и... вече сме двойка!

15.   Тръгвал съм с момиче (съученичка) само от уважение към чувствата ѝ... Едно време нямаше онлайн и се налагаше да се оправяме 2f2. :-)
Някакви симпатии между двама ни очевидно не липсваха, но само в рамките на хахо-хихи и доброто прекарване заедно.
При една разходка в парка, обаче, в един момент тя спря, застана пред мен, погледна ме в очите, и цялата трепереща, заеквайки от вълнение, може би страх от неизвестното, и преодолявайки себе си, сподели чувствата си. Онемях! Това беше толкова трогателно, мило и истинско, че (въпреки че не споделях чувствата ѝ), не намерих какво да направя, освен да я прегърна и успокоя...
В следващите дни непрекъснато си мислех колко е симпатинчна, добра, колко ми е хубаво в нейната компания, колко е приятен смехът ѝ, гласът ѝ... Така за няколко седмици успях да запаля пламъчето в себе си. След това бяхме 2 години заедно. Разделихме се поради несходство в характерите и най-вече, че някои от вижданията ни за живота се оказаха диаметрално противоположни, но си изкарахме романса, влюбването, събирането на опит, опознаването на другия (както и на другия пол), и в края на краищата останхаме с чудесни спомени един за друг. Към днешна дата нито аз, нито тя съжаляваме за нещо, напратив - много ни е интересно и приятно да се виждаме през 10-15 години и всеки да разкаже докъде е добутал живота си...

16.   14 от 1
Само пиша да не вярва на всичко, което някой и казва или прави. Да не се поддава на захаросани романтики и, че някой припада по нея толкова бързо. Ако е сериозен, ще си проличи. Дано не е поредният женкар.

17.   Кратко, точно и ясно му казваш нещата. Без да му губиш времето, без да се опитваш в твоите си страхове, неувереност т. н.
Много е важно да се научиш да казваш- НЕ! Иначе целият ти живот ще се завърти около това да угаждаш на желанията на другите, да бъдеш вечната емоционална патерица на някого, да подпомагаш и живееш чужди мечти, а не своите си.
В теб е решението да бъдеш или да съществуват за другите!
Също и за момчето е по- добре колкото се може по- рано да прекратиш всякаква възможност да мечтаеш и планира развитие с теб. Бъди честна с него и със себе си.
А иначе имаш и неща да си "лекуваш" явно. Недоверието в днешно време не е лошо, но контролирано от теб, не то да те контролира- емоции, без/действия...
Не се впечатлявай много от някои "мъжки" коментари. Всички, абсолютно всички искаме да си изживяваме онази изпепеляваща страст, да хвърлят искри, да не можеш да си поемеш въздух от нетърпение и... да. В това отношение мъжете си търсят основно кротичка, миличка добродушка, която да първа щастливо около него докато го обслужва по всички начини и на всички нива.
Но навън- търсят "ферари" да настъпят яко газ, да хвърчат искри т. н. ако не им се получава с този тип жени защото са грозни или просто комплексари, които не знаят как- "курва, кифла". А кротичките им и милички момичета/жени отнасят често тези им комплекси във връзката.
Опознай себе си преди да позволиш на някой друг да познава твоите слабости по- добре от теб, иначе много ще ти пати главата.

18.   Напълно споделям мнението на №6, 12, 17. Като нямаш чувства и не искаш да си с някой- режеш, не даваш никакви шансове, не флиртуваш, не обещаваш нищо, никакви приятелства, срещи, излизания, кафета. услуги, гости, возене в колата му - НИЩО! Как ще го преживява си е негов проблем, не твой. Ти не му дължиш нищо. Не бой се, няма да се гръмне, ще си търси друга наивница. Ако ти е неудобно, да му го кажеш в очите, напиши му го в нета. Той, естествено. ще ти се обяснява, ще ти обещава, ще се мазни, НЕ ВЯРВАЙ И НЕ ОТСТЪПВАЙ! Блокирай го, избягвай всякакви контакти. Поддадеш ли веднъж, ще се лепне за теб и докато не те прекара, няма да миряса.

19.   Винаги пред огромен брой момчета е стоял въпросът как да заговори, какво да каже, как да бъде интересен на едно момиче. Визирайки моите млади години, аз определено попадах в графата на свръх смотаните. За последното си имаше и обективни причини, някъде в краят на осми клас пъпчасах та така до краят на единадесети клас. За контакт с момичета и дума не можеше да става, коя ще иска да разговаря с корнишон. Тогава от сегашна гледна точка, развлечения нямаше, толкова лесно достъпни, същото се отнася и до достъпа на информация, била тя филтрирана или не.. Живота беше ритмичен, поне за мен учене, джудо, пак учене, четене, гледане на телевизия и така всеки ден. Разговор и ходене на кино с момиче, можех само със съседчето, дъщерята на генерал от службите, с която сме израснали заедно от малки. Тя ми беше като сестра. След гимназия всички момчета постъпваха в казармата, независимо дали са приети да следват или не. Лятото преди казармата съвсем случайно се запознах с едно чешко момиче, чието семейство беше в същата почивна на министерството, в което работеше баща ми. След много колебания се осмелих да я поканя външна дискотека, че в тази на полузатвореният комплекс на министерството много любопитни очи. Вечерите бяха приятни и емоционални, разговаряхме на някакъв интернационален език, но се разбирахме перфектно. Ходехме по плажа, гледахме лунната пътека, срещахме разни двойки, които определено бяха много навътре в отношенията и така вечер след вечер. Предполагам, че на момичето и омръзна и взе инициативата в свои ръце, като внезапно ме целуна в устата. Да ама като никога не си се целувал, та аз за малко щях да И избия зъбите с моите зъби. Чудя се какво толкова има когато два влажни отвора се съединят, че сърцето почва така де бие, че ще изкърти ребрата и ще пробие кожата. Какви ли нервни окончания има в тази област, че чувстваш, че изгаряш-много интересно. Защо целувката даже по вратът или гърдите има сходен ефект-загадка. Е, в такива моменти време за анализ няма. Разбира се след това е добре да се изфукаш пред другите загубеняци в квартала. Както в НШЗО, така в поделенията винаги имаше разговори за момичета, придружени със съответните фантазии. Чувал съм старшина да коментират, чене могат да се на чудят на войниците, които и след марш на скок пак говорят за момичета, а това са 16 километра, в юлска жега, в маскировъчен комбинезон, вмирисан на пот, оръжейна смазка, кожа, вакса, затоплено желязо и по теб :автомат, нож, манерка, сумка с пълнители, течаща кръв от носа, смесена с прахуляк / е не винаги/ и пак в оръжейната едвам се държим на треперещи крака , ама пак момичета в приказките и в главата. Купон е когато даваш кръв, а в казармата не даваха кръв само застъпилият наряд, а това са към 30 момчета, зависи от поделенията и също застъпващият наряд. Беше емоционална, млади лаборантки, млади сестри, ама как ги избираха, а освен това и три дни домашен отпуск, шоколади, вафли, направо мечта. След уволнението започва вечеистинската социализация, което си е направо мъка, защото и малкото, което си имал е вече изгубено. Отношенията момче -момичепо наше времебеше силно емоционален процес, апък и като си възпитан от майка си да уважаваш момичета, като в процеса на възпитание влизат и шамари, допълнително утежнява, този емоционален процес. Е, все някак си се справях, понякога по метода проба-грешка и много разочарования и неразбирания с взаимно нараняване- кога умишлено, кога -не. Установяваш, че момечетата/жените са опият, който води до пристрастяване и много трудно се овладяваш. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

20.   Казваш му го в прав текст и бъди много внимателна в изказа си да не му даваш каквато и да е надежда. Моя съвет е да го направиш в последния ден на учебната седмица, за да не трябва на следващия ден да се виждате и той да има време да го приеме, иначе ще му избие да стане още по привързан. Ама да дистанцирай се, тъпо е ама в такива ситуации не трябва да му даваш и грам надежда, че нещо може да направи за да те спечели. В началото ще му е тъпо, очаквай да има още някой друг опит, но в един момент ще се откаже.