Хипохондрията ме съсипва, нямам сили
Здравейте! На 23 години съм. Предисторията е много дълга, но всичко започна с паник атаки, които с ужас споменавам защото адът беше слязъл на земята, след прием на лекарства "се оправих" от тях, но те се превърнаха в друго зло, а именно хипохондрия, която ме убива всеки ден. Изпитвам неистов ужас и стрес от най-малкото неразположение. Събуждам се с мисълта дали ще ми стане зле, как ще ми мине деня и т. н. понякога от самите мисли, започва да ми се вие свят и да се потя обилно. Не съм спокойна да изляза да се разходя защото може да ми стане нещо, само за болести и симптоми мисля. Страх ме е от живота, страх ме е от бъдещето защото знам, че няма винаги да съм здрава и все се почувствам зле. Отслабнах много, кръвното ми пада, вие ми се свят и постоянно ми се спи. Нямам желание за нищо. Работя доста, за да не мисля за болести. Аз съм хората, които не се спират, но на дъното на съзнанието ми винаги е някоя болест или състояние. От лекарствата съм добре докато ги пия после всичко се завръща с пълна сила. Моля Ви, помогнете ми, всеки съвет ще ми е от полза, не е нормално да живея в този ад, който е само в главата ми.

Коментари

1.   Опитай се да промениш гледната си точка. Мисли за болестите като нещо, което дори да е неизбежно понякога, не е нещо, което трябва да ни плаши. А се опитай да гледаш към бъдещето като към нови възможности за по добър живот и щастие. Ако искаш дори опитай всеки ден на едно листче да изреждаш всички хубави неща, които са ти се случили днес за да започнеш да мислиш по-позитивно. Също съм чувала, че воденето на личен дневник-за мисли чувства и неща от деня, помага за подреждането на мислите и намалява стреса.

2.   Не спирай лекарствата. Просто е.

3.   Паник атаките винаги имат физическа причина. Изследвай всички хормони: полови, кортизол ритъм, пролактин, щитовидни. Аз получих дисавтономия или както го наричат тук вегетативна дистония след много тежко вирусно боледуване. Стигнах до припадъци, пулс 230 рязко, постоянно ми се вие свят, спя лошо. От лекарства за нерви ми става още по-лошо, причернява ми от ниско кръвно, нямам никакви сили. Много често тези симптоми са и от начална инсулинова резистентност или недостатъчно калории. Аз лично постоянно си пиша цял ден с хора, гледам неща, работя и като общувам постоянно с някой не се замислям и не ми става лошо. Също като увеличих протеините и калориите за сметка на въглехидратите, пия много вода, ям сол за кръвното, електролити, фрешове.

4.   Помисли малко. Ако умреш, какво ще стане? Нищо особено. Е, щом е така, какво те вълнува болна ли си или не. Не казвам да се самоубиваш, а само да се позамислиш, че не си центъра на света. Намери си някаква по-интересна тема за размисъл - обикновено безделието води до такова зацикляне и глупости.

5.   Започни да спортуваш, да мислиш позитивно, да се разхождаш сред природата.

6.   Изходът е само един: да повярваш в Бога от цялата си душа и сърце, и да се въцърковиш в Православната църква!

След това вече няма да се страхуваш от нищо в земния живот!

7.   Направи консултация с психолог, това, че си се отървала от паник атаките не означава, че нямаш тревожно разстройство.

8.   Занимание през деня и спорт. Никакви психолози и шарлатани. Доктора е в нас самите.

9.   Направи консултация с психолог. Ако имаш притеснения на живо, има и такива, дето работят онлайн.
Лятото си записвах часове за една психоложка, сега записах за друга. Може чат, разговор и видеоразговор, както ти е по-удобно. Разбира се, най-добре е на живо, но аз например имам притеснения да говоря за проблемите си и лесно се разстройвам.

10.   Момиче, много си млада за да си пропилаваш така живота!
И аз имах един такъв период, който започна през така наречената пандемия! Тъй като преди години имах пристъпи на задух и при цялата тази целенасочена психоза по всички медии реших, че ако се заразя, ще умра от задушаване! Два пъти изкарах така наречения вирус и нещо не ми стана, но паник атаките бяха ежедневни. То не беше мерене на температура, всеки ден бях при личния лекар и обикалях по какви ли не лекари - пулмолог, кардиолог и т. н.
Постоянно имах чувството, че не ми стига въздуха, но всеки лекар ми казваше, че ми няма нищо - здрави бели дробове, здраво сърце, добри кръвни иследвания. Накрая започнах да тествам кога и как ми се получава проблема и забелязах, че въздухът започва да не ми стига, когато се нахраня по-обилно!
Сам си поставих диагнозата - събирам въздух в диафрагмата и от там започват проблемите ми., докато въздухът не излезне! Отидох на гастроентеролог, който ми направи изследване и потвърди, че имам многа малка хеатална херния, която не подлежи на операция, но води
до описаните симптоми, които ми направиха живота черен в продължение на 2-3години. От две години през ден редувам вит. Д3, К2, вит. В комплекс, вит. С и преди лягане магнезий цитрат цинк. Като започнах с магнезия, напрежението и напрегнато ми ежедневие изчезнаха.
Сега спазвам лека диета, храня се доста здравословно и тренирам здраво - 5/6 пъти в седмицата, но с тежести, а не кардио. Паник атаките, болестите и най-важното - страхът го/ги няма!
Не ми пука от нищо, спя като къпан и не съм се разболявал от доста време. Станах най-спокойният човек, който някога съм бил :)
М49

11.   Аз съм мъж и съм в подобно положение защото пия лекарства и от тях получих страничен ефект паник атака от нищото уж с здрава психика знаещ много за страничните ефекти и това може да се случи едно нанмилион, но изведнъж всичко се преобърна и още ме държи и изпитвам все още страх и знам, че ще мине няма къде да ходи въпроса е да вярваш в това, че ще се оправиш да вярваш в бога той дава силата да знаеш, че всичко е неговите ръце а той на никогонне мисли лошото и да потърсиш ама найстина добър психолог за един два сеанса и си чук вън от тоя филм, а и не на последно тренирай до толкова че да се мориш и просто съм сигурен, че няма да има в бъдеще този проблем

12.   10,
Смени магнезиевия цитрат с бисглицинат или търси хелатна форма.
С цифрата ще разкажеш играта на стомаха. Той се приема при запек и не всеки ден.

13.   До 12
Вече близо 2 години го пия и нямам никакви проблеми, но пия доста по-малка доза от необходимото. Този е в пакет и е като ситен пясък, като в сайта на myprotein е на много изгодна цена!
Ще погледна и цитираните от теб форми на магнезий!

14.   До автора. Минах по този път и се оправих само и единствено с антидепресанти, които никога не са ми пречили и не увреждат по никакъв начин здравето! Сега всичко е минало и живота е толкова хубав и спокоен! Ако някой ми беше казал за това, щях да си спестя 7 изгубени години от живота си. Ако си от София знам кой лекар ще те спаси от това.

15.   Пробвай когнитивно поведенческа психотерапия. Гаранция ще ти помогне. Но ти трябва добър психотерапевт. Не е евтино, всеки лев си струва.

16.   Бил съм в този цикъл, точно на тези години. Спор няма, че е много тежко и си мислиш, че само ти имаш такова нещо и никой не може да ти помогне. Реално са ти дали ключовите неща и в коментарите, уверен съм, че и лекари са ти ги казали.
Съветвам те 3 прости неща, които ще усетиш, че изобщо не са прости, като започнеш да ги практикуваш:
1. За да се избавиш от паник атаките и да се нормализират нещата в мозъка ти (нивата на серотонин, допамин окситоцин и ендорфин) - Това се постига с добър СЪН рутинно ежедневние (пример, будене и заспиване в едни и същи часове, хранене, спорт, работа и други) - с изброените си нормализираш хормоните и тялото отпочива.
2. Задължително СПОРТ по възможност 3 пъти в седмица - хубаво е да е нещо, което те натоварва (например вдигане на тежести) - или лостове навън, но там трябва да е топло времето. От натоварването произвеждаш много ендорфин.
3. Психолог психотерапевт - най-добрата комбинация при подобни състояния, ако премахнеш едното - забавяш процеса. А за процеса - ще ти е нужна около година, не става с месец два :)

Ако не ти се чете всичко горе - добър сън, добра храна, спорт, психолог психотерапевт, рутинно ежедневие.

Успехи!