Влюбен съм в чужденка!
Много я обичам, но тя живее в чужбина (Чехия) запознахме се чрез интернет преди половин година. Не знам ако това между нас стане много сериозно (а то вече е) и се снигне до брак трябва ли някой от нас да си смени религията, защото, както знаете, чехите са католици?

Родителите ми са православни, но аз не съм кръстен, тоест нямам вяра и мога да приема всяка, докато тя си е кръстена. Другото, от което ме е страх е да не ми се подиграват в България, че не съм си взел нашенка ("от нашето по-убаво няма"). А тя е много красиво и нежно същество и не бих искал този негативизъм, който го има в БГ към чужденците да я застигне. Как да се преборя с ксенофобията в България?

Коментари

1.   Щом се обичате, не го мисли, стига и тя да те обича всичко е наред. И тя и ти сте славяни, какво като си от православно семейство, да не е някаква секта, даже мисля, че Чехите знаят за Кирил и Методи. Не мисли какво ще кажат другите. За католическите обичаи не мога да ти кажа, потърси из интернет, до там да се стигне. А щом е красива и се обичате, могат само да ти завиждат.

Нас

2.   Приятел, ти в кое село живееш? !
Пирво, относно религията - тя поискала ли е от теб да ставаш католик? Защото, ако не е, то какъв ти е проблема да сключиш граждански брак с нея. Ако тя те обича, ще те приеме и без да си вярващ.
Относно ксенофобията - аз не виждам място за този термин в историята ти. Все едно, някой от северозападна България да се ожени за жена от югозападния край и понеже нямат еднаква реч и семейни обичаи, дай да се притесняваме, че ще бъдат анатемосани.
Приземи се, човече!

3.   2, аз самия искам да приема католицизма, още преди да се запозня с нея. Считам, че той е много по-добра форма на християнството от пустото православие!

4.   Не се притеснявай, чехите не са религиозни и 99 % не държат на такива неща. Освен това не са католици, ами протестанти. Предполагам си чувал за Ян Хус.

А за останалите, които щели да ти се подиграват - изобщо не ги мисли. Няма те да живеят твоя живот. Прави само това, което теб ще направи щастлив.

5.   Щом се обичате, всичко друго остава на заден план, а и не мисля, че има нещо лошо в това, да се ожениш за чужденка. Казвам го то опит аз съм омъжена за кипърец и съм много щастлива.
Успех!

6.   А примерно след като поддържате вече дълго време връзка никой не знае за това? Ако кажеш на родителите си и на приятелите си за нея, може би ще разбереш наистина мнението им. То пък от своя страна не бива да има голяма тежест върху теб, тъй като след като смяташ за брак, явно си достатъчно голям и мъдър човек! А защо не заложиш на това, че след брака родителите остават по-настрана, а средата се променя изцяло? Относно религията.. католицизмът и православието не са толкова далечни религии, колкото примерно с мюсюлманството.. Така че сподели с обкръжението си и съм убедена, че няма да срещнеш този негативизъм, който очакваш... Успех!!

7.   Приятел, само глупаците биха ти казали такова нещо. Един интелигентен човек ще те разбере, за интелигентния човек няма раси, няма религии... обичай си момичето и да не ти пука ако всичко ви е наред!