Хлътнах по момче от нета, което е помак!
Здравейте!
Запознах се с момче от интернет, което страшно много ми допадна. В началото всичко беше само приятелска комуникация, нямах никакви намерения към него, но в последствие нещата се задълбочиха, много го харесвам, липсва ми когато го няма, непрекъснато мисля за него, въображението ми работи на макс, единственото притеснение, което имам е че той е помак, живее в родопско село, като разговарям с него виждам, че е добро и възпитано момче, не е някой див селянин, но... при мисълта за това различие между нас нещо ме кара да се замисля. Много го харесвам наистина и визуално и по характер, но това донякъде ме притеснява да се срещна с него, за да не хлътна още повече, а различията между нас да си окажат влияние и да остана наранена и разочарована. Не съм запозната по принцип що за хора са помаците, не познавам такива, ако някой може да ми даде някакво мнение.

Коментари

51-64 от 64

71.   н 70, имай в предвид, че в Родопите не всички са помаци. Има чисто помашки села, но има и чисто български, а повечето са смесени. Тази гостоприемност, която си изпитал е типична и за българи, и за помаци в нашия край, НО и за други народи, живеещи в толкова тежки природни условия - както сам писа, при нас често е въпрос на живот и смърт да те приюти някой, а когато бяхме заринати миналата пролет със сняг и цялата държава се спукахте от паника, ние си живяхме съвсем нормално. Всъщност и преди БТР-ите на Бойко се е случвало и ще се случва да сме откъснати от света и докато ни се притесняваха, ние през горските пътечки в града - я на пазар, я на зъболекар, лекар. Една родилка „спасиха“, а тя се смееше, жената - сигурно се радваше на летенето с вертолет и роди три дни по-късно. Та ние си живеем така от хилядолетия - имаме начини да се справяме, за което не се и замисляме.
Подобна гостоприемност има и в Алпите, в частност в Тирол и в Австрия. Спим там всяка година дори при едни хора за символични суми, но и така да почукаш - ще ти постелят и ще те нахранят. Ползваме дори сауната при съседите и храна никой няма да ти откаже - подават сирене домашно, разни саламчета - като в Родопите с две думи, а не са помаци и дори не са българи.
Ако си спомняте трагедията с бг. рейса в Сърбия - прибрали бяха местните всички оцелели хора и бяха спасили повечето, бяха рискували живота си - това в планински и други труднодостъпни райони от малък ти е възпитано, защото явно е единственият начин да оцелеем като „племе“.
Като местен човек обаче ти гарантирам, че нашата гостоприемност извън едната вечер си е лицемерна - търсим често контакт с хора от по-големите градове, за да ползваме пък тяхното съдействие при нужда. При тежкия живот в тежки ландшафтни условия е важна и общността - аз на теб, но знам, че утре и ти на мен. Понякога това тежи и натоварва, защото нон стоп си зает с общността - и не говоря тук само за помаците, а по принцип си е така. Помаците отделно си помагат допълнително, но има и други кЪнекшъни - например по съседски, ако си работил или учил заедно, които са по-силни от помашката връзка, а и бавно, но сигурно вече се смесиха помаците с българи от страната или с нас-местните. Аз самата съм омъжена за друг „другоземец“, което е много по-интересно, а помашко-българските сватби и бебета са ежедневие от поне 20 г. Старите свикнаха и не правят драми дори вече

72.   №71 Помаците не са "другоземци". Какво значи друг "другоземец"?

73.   Здравейте,
Какво от това, че е помак. Аз също съм такъв и съм женен за християнка. Живееме почти 40 години, разбира ме се. Родителите, Бог да ги прости, ни приеха с радост - нямахме никакви проблеми. Е, само комшиите злословеха, но промениха много бързо мнението си, тъй като се оказа, че трябва да живея при жена си. Първата работа, с която се заех, е че Започнах да копая в градината - за три дена я направих за чудо и приказ... Беше пролет...

74.   Накратко за помаците: вярно е, че са българи, но са мюсюлмани и по време на робството заедно с турците са ни клали и бесили. Отвратително е, но е факт. Такива са били времената. Като цяло не са близки нито с нас - заради вярата, нито с турците - защото са българи. А помакините масово бягат от родните си места и се омъжват за българи християни - това също е вярно. НО аз съм много против да се делим, защото сме един народ, за жалост религията явно е по-силна и все още ни разделя...

77.   Здравейте, темата е много много стара, но все пак. Така аз съм помакиня от Кърджалийско, т. е. Крумовградско и мога да ви кажа, че навсякъде е различно. Поне нашият регион такива глупости дето пишете няма! Няма срамно да работиш тютюн, та какво има да помагат на родителите си, ами айде сега като се изучим да забравим от къде сме трънали... Сега ще ви кажа г/д как стояха нещата и моля ви не съдете помаците без да знаете!!! Мъжаа ми е от селата след Аврен Крумовградско, моите родители също са от там, но аз съм израстнала в Кърджали. Вече сме женени 14г. нямаме никакви такива проблеми, та сега по темата. Когат още ходих с него всички ми казаха да го оставя... че бил селянин и т. н. И така не след дълго вдигнахме. голяма сватба. По това време техните гледаха тютюн, никога не ни даваха да пипнем нищичко мъжа ми са 5деца и 5-те снахи не ни задължаваха да правим нищичкоо, ние ходихме на нивата само по свое жаление. Майка му и баща му са с турски имена, вярват си в исляма, но никога не са си натрапвали вярата НИКОГА! Толкова мили хора, прекрасни! Имат 13 внуци и 4правнука и на тях никога не са ги карали да повярват в исляма или подобие... Единственото нещо, което им казват е Бисмилля викайте като се качвате в колата, Бог е един няма да. се отделяте на турци, българи, помаци... Не знам защо смятате помаците за чудовища.

81.   Ако може авторката да се включи, за да се разбере дали всички тези коментари са й помогнали. Дали е взела решение. Благодаря!

83.   Имала си късмет. Мен така в Доспат ме изнасилиха трима. Отделно миришеха и ме съмнява нещо да не ми лепнаха. После пияни ми хвърлиха палатката в язовира.

84.   Номер 83, как така? Ти уведоми ли полиция? Да не ти бяха сипали нещо в питието ти?

85.   По време на турското робство, за разлика от останлите българи, помаците са предали и продали вярата си и рода си за облаги и пари от турците. С две думи те са предатели и за тях няма нищо свято. Също като циганите. В началото на 90те години всички мангали станаха евангелисти и последваха и други съмнителни секти (много от които сатанистки) за пари, храна или други облаги. Сега същите тези роми стават мюсюлмани заради парите които им дават. Циганина си остава циганин, също както и помака си остава помак. На тях такъв им е корена и кръвта - предателски.
Този помак е мюсюлманин и за него най важното е децата му да бъдат също мюсюлмани. Той може и да не те насилва и ти да си смениш религията и да станеш мюсюлманка, защото за него ти си като овца или крава - Само да му раждаш деца, нищо повече от собсвенност, без право на глас и желания. Исляма е най подтискащата спрямо жените религия.
За тебе, нормални хора няма ли? !

86.   Търси си християнин.Помаците е много трудно особено ако семейството му държи на религията да имат сериозна връзка с християнка.Както каза някой по-нагоре виж семейството.Била съм в едно училище с помаци..нямам добро мнение.И момичета и момчета бяха много лоши,простовати,надменни и алчни в същото време прикрити.Също така съм ходила и в помашко село за няколко дни при познати(християни) ами...просто няма такива луди хора особено мъжете.Жените ходят с много странни панталони(възрастните) и със забрадки.Нон стоп се ходеше при ходжа за разни магии и не знам си още какви работи страх ме е дори да си помисля.За младите нищо не мога конкретно да кажа освен,че слушат семействата си каквото каже родата-закон това е.И уважат традициите си.
Имах приятелка,която имаше гадже помак,но родителите му не удобряваха връзката,защото тя е християнка съответно се разделиха,момчето го ожениха за помакиня и вече има и дете.Просто скачаш в голям огън ако си е помак в истинския смисъл на думата,но щом казваш,че е от село,значи си е баш такъв колкото и да не си личи.По камера и разговор не можеш да опознаеш и да видиш човек.Помаците в градовете са малко по-еродирани от тези в селата..това си е лично мое наблюдение.Тези,които бяха в моето училище всички бяха от село дошли в града,за да учат и с времето като попорастнахме и поживяха в големия град се очовечиха,но пак..Внимавай и успех :)

87.   Но. 74 Казваш че помаците са българи. Аз пък ще ти кажа, че те са толкова българи, колкото циганите са германци. Я ги погледни че приличат на турци. Така е, защото през турското робство целенасочено са се смесвали с турците за разни облаги. Те имат типичен турски манталитет, много по-различен от българския. МЮСЮЛМАНИ СА!!! Това че през турското робство са се присъединявали към Башибоуците, за да потушават българските въстания е нещо, от което и до ден днешен не се срамуват. Ако те наистина се смятаха за българи, както казват сега, нямаше да се съюзяват с турците да колят и ограбват българите. Башибозуците са биле част от турската армия. Всички те са биле мюсюлмани и съставени от Турци, Сирийци, Кюрди, Иракци, Иранци, Албанци, Боснянци и Помаци.

89.   Има ли хора, които могат да споделят нещо по темата от личен опит? Например от връзки между помакиня и българин или българка и помак? Получаваха ли ви се нещата? Ами различията с възпитанието и обичаите - например при погребение при помаците се спазва мюсюлмански обичай. А не значи ли това, че едно бъдещо поколение ще е смеска и всички ще ги определят като '' мелези ''? Това ще е бич в обществото...
Моля, споделете от личен опит.

90.   Здравейте,
Имам нужда от съвет. Наскоро се запознах с едно момче. Помак е, но изповядва християнството. По нищо не можеш да разбереш, че е помак. В началото не ми каза, но след известно време ми сподели. Баща му си е християнин, майка му също, но помашките му корени са откъм нейна страна. Образовано и възпитано момче е, но ме притеснява едно, дали не се прикрива за момента, за да ме омае и после да се чудя какво да правя или няма нужда да се притеснявам толкова? Уточнение: не е родом от някое село, живее в Ябланица. Нямам нищо против помаците, просто досега не съм се сблъсквала с тяхната култура и съм малко шокирана.. А и най-вероятно се срамува от това, че е помак, щом не ми го каза още в самото начало. Ще се радвам, ако някой сподели мнение/опит от връзка/приятелство с помак/иня християнин/нка. Благодаря предварително.

91.   Какво всъщност те притеснява? Що за глупости? Помаците са българи мюсюлмани. Ако е християнин, значи е обикновен българин. И само да вметна, че съм бил в Ябланица и прилича на "град" от селски тип. Сигурно като те омае после ще те застави да гледаш турски сериали като 80% от българките и да копаш градината като други 50%.

51-64 от 64