Прекалено притеснителна!
Аз съм момиче на 15г. Симпатична съм , имам добри оценки, родителите ми са много добри и разбрани. Проблемът ми е , че съм прекалено притеснителна , свита и срамежлива. Притеснявам се да говоря с повечето хора , най-вече с момчетата.Понякога ме е страх да изляза на пътя , за да не би да срещна някого и да трябва да го поздравя.Постоянно стоя вкъщи , не излизам като едно нормално момиче. Това постоянно еднообразие ми влияе на психиката, не се чувствам добре . Има къде да изляза просто говоря с много малко хора и предимно момичета и се чувствам постоянно неудобно.Искам да контактувам, да излизам , да не си стоя вкъщи просто това притеснение ме убива ! ;(

Коментари

1.   Сякаш аз съм писала това, но аз не съм много много притеснителна, само мъничко срамежлива. И аз искам да излизам. В момента много искам да намеря точното момче за мен, за да можем да излизаме заедно с него. Съветвам те и ти да си намериш някое добро момче.

2.   Това, че си осъзнала проблема си и искаш промяна е първата крачка към решението. Казваш, че говориш с някои момичета - като за начало им предложи да излизате по - често. Опитай се да се отпуснеш. Другите са обикновени хора и не те превъзхождат по нищо. Ако имаш тази нагласа ще ти е много лесно да преодолееш притеснението си, защото ще осъзнаеш, че просто няма смисъл наличието на такова. Вдигни глава и си кажи колко си прекрасна, напиши на един лист положителните си качества. Бъди уверена в себе си! Не се притеснявай да изкажеш мнението си или просто да кажеш нещо по някой въпрос. Просто го направи. По-малко мисли и разсъждавай над това какво ще си кажат другите ако направиш това или онова и повече действай. Най - важното е да се забавляваш. А това няма как да стане ако се притесняваш как другите ще възприемат постъпките ти. Животът е пред теб! Бъди смела и упоорита. Сигурна съм, че ще се справиш. Стискам ти палци. Пожелавам ти много приятни емоции. :):):):)

3.   И на мен не ми е кеф да поздравявам сульо и пульо, но е много тъпо човек да се изолира изцяло от другите. Просто се опитай да си по-спокойна и разговаряй по-често с околните. Даже може да опиташ да завържеш разговор с непознат, в твоя случай дори едно "Здрасти! " пак ще е нещо.

4.   Здравей, първото, което ще ти кажа и което би трябвало да послужи за успокоение е - но няма, е че не си сама, има доста такива хора... По същество - наистина еднообразието убива, а то самото трябва да бъде убито с разнообразие, което трябва сама да си го наложиш и да престанеш да бъдеш такава, каквато не искаш да си. Аз съм по-голям, момче и все още не ходя на дискотека, не стоя навън до късно или като цяло не правя нещата, който повечето хора правят и мен това ме потиска до известна степен (всеки ден става по-трудно), но за мен решението е да си намериш приятел/ка (нямам предвид гадже), а просто истински приятел, който да те разбира, подкрепя, да споделя с теб всичко, да се почувстваш ценена от някого, да излизате на разходка и доста други РАЗНООБРАЗНИ неща. Подкрепям тезата - по-добре с един истински приятел на пейка, отколкото с десет "приятели" на маса. Поне аз, ако намеря такъв човек, първо ще оценя това, че е с мен като истински приятел и второ - няма да допусна да си отиде завинаги. Така ще знам, че съм важен за някого и ще съм щастлив от това. А като казваш, не съм като другите момичета, не знам дали осъзнаваш какви са повечето и какво искат (не говоря за всички). Мии за мен те са долни кучки и нищо повече. Това да си срамежлив е хубаво качество (до една степен) и сам сигурен, че теб само истински хора ще съумеят да те оценят, такава каквато си - НЕ СЕ ПРОМЕНЯЙ ЗА НИКОГО!!! А спрямо момчетата - за всичко си има време и... ПРАВИЛЕН ЧОВЕК, явно просто не се е появил още ( и между другото мразя момичета на принципа проба-грешка - да легне с някого, за да го разбере какъв.... това са курвенски номера)!
Не знам дали съм помогнал, но за мен така стоят нещата! :)

5.   Направи каквото е по силите ти докато можеш. Вътрешно всеки знае какво му липсва, дори да се заблуждава. Ти сама каза - сега имаш добри, оценки, родители. Значи, общо взето си добре. Събери сили и заговори някого. Не отлагай за утре, за другата седмица, за другата година... колкото повече отлагаш толкова по-трудно. Ще се развам да пишеш, когато си си намерила компания :)

6.   Ами докато си стоиш вкъщи, няма да го преодолееш този проблем! Започни да излизаш, какво като срещнеш някой - казваш "здрасти" и толкова. Никой няма да те изяде или да те изгледа накриво, дори напротив. Имай предвид, че занапред в живота ще ти се налага да общуваш с много и различни хора, така че рано или късно трябва да го преодолееш. Ако не ти се излиза сама, съберете се 3-4 момичета и готово.

7.   начина е просто да започнеш да го правиш. Знам, че ще ти е много трудно, но нямаш вариант. От началото е много кофти, срамуваш се мислиш, че си се изложила и др. от сорта, но това е сигурния път към успеха. С времето отшумяват тези мисли и чувства. Така направих аз и знам че действа :) хайде не е толкова страшно

8.   Разбирам те напълно, но ми се струва, че малко се глезиш. И на мен ми беше трудно да общувам и нямах НИ ЕДИН ПРИЯТЕЛ, но с времето реших да се променя и започнах да излизам. Така че стига си се крила в черупката на охлюва, влез в реалния живот, мое мило момиче, преди той да е влязъл насила в теб. Сега повечето ще ме оплюят за последното изречение, което не са и разбрали.

Както и да е, надявам се съм помогнала поне мъничко! :)

№Amy

9.   Благодаря много на всички.

11.   Ела при мен аз не се срамувам.

12.   защо се притесняваш??? какво толкова??? няма нищо срамно да кажеш на някой здравей или здрасти отпусни се и толкова пък ако не стане посети психолог

**Баба Меца**

13.   Тъй и аз съм притеснителен, но хубаво е да излезеш и да се разсееш. Не поздравявай всеки както ти казват тук, а си набележи някое момче и позздрави него. По неговият отговор ще видиш дали може да стане нещо.
Излизай с приятелка, която има голяма компания. Запознай се с нови хора, направи нови връзки. Всички са хора както най-близките до теб и няма от какво да се притесняваш не си извънземно. Успех!

14.   Еднообразието убива, бавно и мъчително. Ако човек постоянно потиска емоциите си се опустошава духовно. Аз също съм много срамежлив, напълно те разбирам какво е чувството. Когато ме погледне някое момиче ме напушва на смях, знам, че звучи нелепо, но на мен не ми е забавно. Като човек в същата ситуация мога да те посъветвам да общуваш повече, въпреки срама ти. В началото ще ти е доста трудно, но в такива моменти си представи колко хубав би бил живота без гадния срам и колко свободна би била, ако него го нямаше. Успех!

Д. Г. 20