Излишна ми е тази любов, защо не мога да я забравя?
Здравейте! На 30 г. съм и си имам дългогодишен приятел - първият и единствен човек, с когото съм видяла общо бъдеще и който, поне засега, ме обгражда с ежедневна любов и внимание. Проблемът е, че някак си си позволих да се увлека по един колега на работа. Всичко започна преди около две години, когато той за първи път постъпи при нас. Той не е нищо особено на външен вид, но постепенно започна да ме привлича с интелекта и излъчването си. Аз трудно се сприятелявам и съм по-скоро доста затворена, притеснявам се сред хора и никога не знам за какво да поведа разговор. Приятелите ми се подиграват, че съм зубър и никой не е чувал за нещата, от които се интересувам. Някак си бях свикнала с това и го приемах за нормално, докато не се появи той. Голяма част от обучението му премина с мен и веднъж случайно открихме, че се интересуваме от еднакви неща. Работата ни е свързана с иновативни идеи и креативно мислене и в негово лице намерих истинско вдъхновение и упора. За отрицателно време той успя да ме опознае по-добре от всеки друг, на работа станахме неразделни, с него се чувствах свободна и можех да говоря за всичко, което ми дойдеше наум. Веднъж, по стечение на обстоятелствата, си бяхме пийнали сериозно и така се стигна до първата ни целувка. Не можех да повярвам, че искам и мога да вкуся от него, че чувствам тежеста му върху себе си, че кожата и косата му са като балсам за пръстите ми. И двамата сме много сериозни в работата си и не се разсейваме в лични приказки и известно време след това си мислех, че всичко е било в момент на слабост и опиянение. За съжаление, скоро след това, не знам как събрах смелост, но го целунах и на трезва глава и беше по-хубаво, отколкото си го спомнях на пияна. Не си спомням да съм била така щастлива, както през тези няколко месеца - всички ми казваха, че сияя и има някаква невероятна промяна у мен. Оттук нататък ще карам накратко - както може би се досещате, той се оказа напълно различен от това, за което се представяше. Всъщност е невероятно себичен, двуличен и притворен, на всичкото отгоре и безогледен женкар. Всички го виждат... Тъй като и двамата сме много спокойни и съсредоточени, никой на работа даже и на шега не е намеквал, че ни е заподозрял в нещо - затова много често хората ми споделят лоши наблюдения за това колко е безкрупулен и егоистичен. Съответно той постепенно се отдръпна напълно от мен, аз също се дистанцирах, защото не исках да се асоциирам с подобен натегач и мерзък тип. Единствен моят приятел веднага заподозря, че изпитвам чувства към другия. Аз не мога да скрия нищо от него и му признах, че съм била искрена в увлечението си, но той общо взето просто се е възползвал от мен във физически и професионален план. И така изминаха година и половина... Моят приятел се поуспокои - той чете в мен като отворена книга. Много ми е скъп и си го знае. Предполагам, че и фактът, че си остава ненадминат в сексуално отношение, чисто по мъжки също му вдъхва увереност. На работа нещата също са перфектни - с колегата ни се наложи да работим неотлъчно заедно за цяла година. Учудващо, но ние продължаваме да се разбираме само с поглед. Онзи ден, уж трябваше нещо на бързо да обсъдим, а се отплеснахме и говорихме цял час. Единствената разлика е, че вече нямаме абсолютно никакъв конткат, освен служебните ни задължения. Дори и нещо да се пошегуваме помежду си, е само моментно и общо взето, въпреки че продължаваме да се разбираме някак си от само себе си, като хора сме си напълно чужди. Аз не чакам нищо от него, не се ядосвам, че ме е лъгал, колкото да ме вкара в леглото или да напредне в работата. Проблемът е, че много ми липсва. Познавам някои от другите му жени и приятели - те изобщо и не подозират за нещата, които аз ценя у него. Не разбирам защо би предпочел да е с тях. Наистина не разбирам защо ще си губи времето по няколко месеца да сваля жени, които явно не значат нищо за него. Аз си страдам мълчаливо и си давам сметка, че си го заслужавам, защото явно и аз съм не по-добър човек и аз наранявам хората, които ме обичат. В момента се местя на по-висока позиция, където се надявам, че той няма да додрапа скоро и няма да го виждам. Въпреки това, колкото повече наближава този момент, толкова повече унивам. Отгоре на това си давам сметка, че са изминали почти 2 години и до болка ми е омръзнало да се кося заради него. Понякога ме налягат мисли да говоря открито с него, но никак не обичам излишни драми и знам, че няма да се трогне. През последните месеци всячески гледам да се забавлявам и да се концентрирам върху моя си живот. Успявам в повечето неща, всичко се подрежда добре, но не се чувствам щастлива, както преди. Ако някой е изпадал в подобна ситуация, където любов към разни негодяи им е развалява щастието и душевния мир, моля да ми пишат за съвет. Съще не разбирам как мога да обичам човек, който знам, че скоропостижно би ме направил нещастна, и обективно погледнато е пълна скръб в леглото. Защо не ми е достатъчно да съм с човека, който ме е карал да се чувствам щастлива години наред, който ме задоволява и ми дава любов и сигурност?

Коментари

1.   Ами вие жените сте си такива, не цените това, което имате, докато не го загубите а се влюбвате само и единствено в боклуци, които ви използват.
Имаше една тема тук преди време "Защо жените харесват социопати" - от 9 дола вода докарваха дамите да обясняват как не било така, колко били честни, морални, колко било важно мъжът до тях да им бъде опора и какви ли не бабини деветини. На думи е едно, ама на действия е съвсем друго. Пък и самият факт, че си вадите оная работа там където си вадите хляба... И направо не ми го побира как твоят приятел ти го е простил това, ако беше моята отдавна да е с шут в задника и да върви при новия си. Не знам дали има по- голямо унижение за един мъж от това и по- голямо падение за една жена.

2.   Здравей и от мен!
Благодаря ти, че пусна тази тема, защото и на мен, 42 годишната жена, ми се случи почти същото.
разликите са несъществени, а приликите - доста големи. И аз имам дългогодишна връзка, но се случи да се влюбя в друг, който като твоя е женкар, двуличен и използвач. И той е доста посредствен в леглото- всъщност изобщо няма никакъв потенциал там. Но това не е страшно - лошото е, че използва жените и има резервни варианти и аз бях май един от тях. И мен още ме боли и аз не знам защо изобщо искаше и аз да съм в неговата колекция от "завоевания" - може би защото имаше нужда от помощ в онзи момент и в мое лице една потенциална "женичка". Искам да забравя всичко и да не мисля за това, но и мен ме боли. Трябва да мине време и може би времето ще ни излекува от това увлечение.

3.   Което за поредн път доказва, че сърцето си има собствени закони, неподвластни на разума, а последният просто немее пред тях и отказва да ги възприеме.
Със сигурност би предпочела да прекараш живота си в онова, щастливо, влюбено и сияещо състояние, в което си била, макар и с по-ниска заплата, макар и на по-ниска позиция, макар и с не толкова много и спъпи вещи около себе си. Това обаче е само капанчето, в стрмржа си към сиренцето на което научаваш и много нови неща по отношение на хората, чевствата, отношенията и т.н.

Какво го привлича в другите му жени, а в тебе не? Сигурно ги оценява по някаква степен на "подходящост", която за всеки човек е различна и не е задължително да съвпада с твоята... Или пък му дават нещо (самочувствие?), което ти не му даваш или поне ВЕЧЕ не му даваш, понеже си го изчерпала... Божа работа! Но ако И сърцето, И разумът ти не го възприемат едновременно - добре е да се ориентираш към някакво приключване на отношенията и завръщането към стария ти приятел (на думи е много лесно :) ).

4.   Мнението на околните не винаги е меродавно. Разбирам, че в техните очи този човек е бил безкруполен, егоист и тн., но аз искам да те попитам как той се е държал спрямо теб. Ти обективно имаш ли причина, поради която да не го харесваш. Нагрубил ли те е, подлъгал ли те е с нещо? Що се отнася до конкретната ситуация, бих те посъветвала да не се занимаваш с безперспективни отношения. Просто няма смисъл. Наистина. Няма по-хубаво от това човек да е влюбен и да сияе, но тези няколко месеца на щастие в момента ти излизат през носа. Едно, че нараняваш човека до теб, второ че нараняваш и себе си. Един съвет - влагай енергията си изцяло в настоящите ти отношения. Могат да бъдат наистина прекрасни ако повярваш в тях. Трудно е да спреш да мислиш за другия, но ако си умна ще поставиш себе си на първо място. Не искай драми и няма да ги получиш.

6.   Браво на номер 1. Пич искам да дойда да ти стисна ръката и да те черпя една бира за този твой коментар :).

Не мъжете, мили дами и Господа - не мъжете са склонни на изневяра днешно време, а жените ;). Имал съм какви ли не случай и винаги накрая с мен си играят. Когато се държиш мило с някоя жена не я лишаваш от абсолютно нищо - на нея и писва и бяга при първия срещнат. Ето за пореден път показвате колко сте лесни с 2-3 разговора за нещо което ви интересува и вече сте 'негова'.

Относно авторката, ами какво да ви кажа г-жо - имате си един страхотен мъж които ти е простил това, а не те е изхвърлил на вън като непотребна вещ - КАКТО Е РЕДНО ДА СЕ ПРАВИ С ТАКИВА!!

Вместо да се радваш ма мъжа да себе си, да се опиташ да го опознаеш още повече, да пробвате различни неща (не говоря само в леглото, ами примерно да излизате някъде, да правите различни неща да се разнообразявате - та вие сте едва на по 30г. ) Вместо това.. ти се занимаваш с други - не мога да ви разбера вас жените ;x

7.   какви сте противни жените някой да ви каже нещо мило и хоп в леглото му защо забиваш нож на приятеля ти след като го обичаш или май само се лъжеш че го обичаш ти по-скоро не искаш да се разделиш с това което приятелят ти дава и понеже от женкара не ти хареса как прави секс с теб и нещо по-вече той нищо не ти дава и хайде пак при приятеля ти обаче твоят приятел е направил голяма грешка че ти е простил и сега сте заедно все още макар че изобщо не го заслужаваш трябвало е да ти бие шута за гнусното ти поведение докато е време докато нямате деца да си подреди живота. Искам редактора да публикува това което мисля а то е дано приятелят ти да ти изневери та да усетиш неговата болка която е душата му и ако го обичаш му прости за да видиш как се прощава. Отвращавам се от това което си направила глупаво е

8.   И аз, жена на 31 си мислех, че никога няма да се случи, но да - и аз си паднах по един колега, който е много агресивен и нагъл, и постоянно има проблеми около него. Но уви.. сърцето не пита. Иска ми се да можех да се накарам да харесвам по-спокойни момчета, но не мога да се контролирам, това е извън разума.

9.   Знаеш ли, има такива хора и такива връзки. С разума си разбираш, че човекът не си струва, но си неустоимо привлечен от него – не е физическо желание, не е приятелство, не е интелектуално партньорство, а е сбор от всичко това, умножено няколко пъти. След това, което си написала за твоя колега, ти казваш: „Проблемът е, че ми липсва! ” Да, това е проблемът! Защото вероятно става дума за кармична връзка, за спомен от минал живот или Бог знае какво, което просто трябва да се изживее.
Според мен си направила две основни грешки, но то е защото си само на 30 години. Първата ти грешка е, че си допуснала приятелят ти да разбере какво се случва. Това не засяга него, засяга теб и е трябвало да се справиш сама с проблема си, без да нараняваш човека, с когото си; без да го разстройваш и да рушиш връзката между вас. Дано наистина да ти е простил и да не ти напомни за този случай след 15-20 години, оправдавайки някоя своя изневяра в средната възраст… Знай, че такива неща не се признават никога, освен ако не си решила да приключиш с човека окончателно и да му кажеш „сбогом”. Не е въпрос на честност, откровеност и почтеност. Въпрос на коректност е, защото в този живот може да се случи всичко и е добре всеки сам да се справи със себе си, без да наранява околните.
Втората ти грешка е, че си позволила на твоя колега да си отиде от живота ти. Много рядко се среща толкова силно интелектуално сходство. Мисля, че именно интелектуалното привличане е заблудило и двама ви, че става дума и за сексуално желание. Разбрала си, че не е така. Разбрала си, че този човек не би могъл да замести приятеля ти, но той има своето място в твоя свят. Той не може да бъде твой партньор в пълния смисъл на тази дума, но негово място в твоя живот си е само негово. Затова ти липсва сега. Могла си да оставиш връзката си с него да продължи без секса, който, както сама казваш, не си струва. Този човек не е алтернатива на приятеля ти, твоите напразни очаквания са го направили такъв и са обезсмислили най-ценното във връзката ви. Аз съм сигурна, че ако беше продължила, с времето тази връзка щеше да се изчерпи или да се трансформира, но нейното съществуване или нейният край нямаше да те наранят толкова. Това, обаче, са пропуснати възможности.
Оттук нататък, според мен, имаш един единствен вариант на поведение. Трябва да направиш всичко възможно, за да възстановиш доверието и връзката си с постоянния партньор, доколкото е възможно. За съжаление, не съм оптимист… такива неща не се забравят! И категорично да прекратиш всякакви контакти с другия, дори и служебни, ако има такава опция. Нужно е да мине време и ако връзката между вас наистина е от тези, дето трябва да се изживеят, пътищата ви ще се пресекат отново. Ако не стане – значи просто не е трябвало.
И в никакъв случай не разговаряй с него за отношенията ви. Дай си сметка, че просто няма за какво – той е свободен, ти не си. Не можете да бъдете заедно, а и сама виждаш, че не се получава връзка в истинския смисъл на думата. Нещата са такива, каквито са. Другото са твоите очаквания и разочарование. И той не е отговорен за тях.
Допускам, че няма да разбереш всичко, което съм ти написала. Ще го разбереш, може би, след години, когато натрупаш достатъчно опит, въпреки, че е необходим и мозък, какъвто ти, за щастие, имаш в изобилие.
И не чети коментари № 6 и № 7. Те просто не са разбрали за какво става въпрос.

10.   Номер 9 ако съпругът ти се прибере една вечер и ти заяви тези глупости които ти написа и това е оправданието му за изневярата, тогава дали ще мислиш така? Авторката, съпругът ти ще ти изневери бъди сигурна най малкото за да си го върне. Интересно ми е тогава какво ще напишеш пак в този сайт, може би нещо от сорта "изневери ми с най голямата курва от работата си която е минала всичките му колеги а болката е толкова голяма". Боже а казвате че ние мъжете мислим с оная си работа. Всъщност емоционалната изневяра наранява много повече, защото сега мъжът ти знае че веднъж вече си спряла да го обичаш. А чисто физическата изневяра може и да се преглътне по някакъв начин, искала си да опиташ нещо различно или моментна слабост, алкохол и т. н. просто "технически" подробности. Но да знаеш че партньорът ти си ляга до теб с мисълта за друг че се събужда и пак мисли за друг а ти си просто част от интериора, това нещо незнам как се прощава.

11.   Благодаря на всички за коментарите, както и на 1, 6 и 7. Личи си, че мъжете са се изказали искрено и техните коментари ми подействаха силно отрезвяващо. Благодаря много и на номер 9 - не мога да повярвам, че срещам такова разбиране и добри съвети от нейна страна. Днес напълно изненадващо шефът ни възложи един по- кратък проект точно на нас двамата - просто не разбирам как му е хрумнала тази необичайна комбинация, ние от известно време движим напълно различни неща.... Явно още не съм се поучила достатъчно и ще трябва да се примиря с неговото присъствие допоследно. Хубавата страна на нещата е, че коментарите за приятеля ми ми направиха силно впечатление, явно съм голяма щастливка и не го оценявам достатъчно. Желая всичко хубаво и късмет на всички!

12.   Според мен си подвластна на емоциите повече отколкото на разума и затова се е стигнало до този вутрешен конфликт. Разбирам добре за какво говориш. Аз съм още студентка ( също специалност, в която ключ е креативността ), и знам, че е трудно да обсъждам това, което правя с хора, които не се занимават с него. Приятелят ми учи нещо съвсем различно. Това означава че има куп други мъже колеги, с които мога да говоря по теми, по които не мога с приятеля си, но с тази разлика, че правя ясна граница между професионално и лично. Един вдъхновяващ разговор с колеги е вдъхновение за работа и дотам. Не е предпоставка за любовни чувства. Та нали ще работя това цял живот, колко ли успели, умни, красиви мъже ще говорят с мен. Но нали аз съм открила Човека. Едното е любов, другото е лично призвание.