Слугиня
Здравейте! Искам да разбера как е при вас, чувствате ли се някога като слугиня на мъжа си(приятеля си)? Така при мен нещата са такива, от четири месеца ходя с едно момче за това време се случиха толкова неприятни неща за мен, и той ми беше голяма подкрепа. За това малко време разбрах, че той наистина държи на мен и аз също, но май грешката ни беше, че заживяхме прекалено рано заедно. Трябваше да напусна квартирата си и той толкова настояваше да живея при него, без това не плащам сумати пари за квартира, много се двоумях и реших да остана при него, ние без това си бяхме постоянно заедно и си помислих, че няма да има голяма разлика. Сега не мисля така, почват да ме дразня минимални неща, постоянно ми е като трън в очите все се дразня от нещо. И от горе на всичко останах без работа, по цял ден мисля какво да сготвя, да изчистя и на края той се прибере от работа, наяде се, сяда пред телевизора. Искам от него поне малко да помага в домакинските задължения, едни чинии да измие, да прибере масата, но не все се изнася. Ама аз да не съм му задължена, нито ми е мъж, нито е почнал да ме издържа финансово, по равно си делим всичко. И накрая очаква всичко да му е наготово, и като съм изнервена и му обяснявам какво ме дразни, ми излиза с обяснението, че той е изморен и като сме станели семейство с деца как съм щяла да се справям. И той си е прав, но защо все имам чувството, че съм като някаква слугиня? Споделете вие как се справяте с това положение, как си разпределяте задълженията в къщи? Дано само това не ни повлияе толкова, че да стигнем до раздяла, а пък аз си го обичам.

Коментари

1-50 от 55

1.   денят си личи от заранта...и да станете семейство,нищо няма да се промени,един човек ако не му идва отвътре да ти помогне,няма да се получи...така мисля...превъзпитай си го,ако може6....

2.   Що за глупости, че семейната/обвързана жена трябва да се грижи сама за домакинството!!! Турското робство отдавна свърши. Днес двамата партнъори си делят грижите за дома. Не се поставяй сама в ролята на слугиня! Със съпруга ми си споделяме грижите за дома. Така ефи с много други семейства/двойки.

4.   Виж мила, тези неща трябва да си ги отстояваш. Запомни, че 25-35годишните мъже да отгледани от поколението жени, които са ги направили мамини синчета. Синчето случайно да не се нацапа или преумори е научен, че нищо в къщи не трябва да пипа.
След като искаш да ти помага ще му казваш. Но според мен ти недоволстваш, че например не се сеща да прибере масата и въпреки това ставаш и я оправяш. Недей да миеш чиниите, остави ако трябва да преливат и да стигне до там, че да няма чиста чаша пък да видим тогва дали ще разбере твоите грижи…
Това, че не работиш не означава, че ще бъдеш робиня и слугиня и ако мъжа до теб те уважава не би позволил да се чувтсваш така..

5.   Няма, няма! На детето си ще слугуваш даже като се ожени, но на мъжа си-НЕ! Я се разрови тук, да видиш колко подобни теми има-за българският мъж. Оставяй го и...навън! С чужденец! Няма да се занимаваш ти-европейката, с Ганьо...

6.   Разделете си разходите по заплатата на една домашна прислужница ако не те е срам и готово. Като те мързи - стой си при мама и тати да ти под**уват.

7.   Сама си прецени..дали искаш да живееш по такъв начин....

8.   Щом не искаш да си задължена на никой ми стой си сама. Не разбирам какъв е проблема, че ще измиеш едни чинии или ще сготвиш. Това са типично женски задължения поне според мен. Приятеля ти може да помага с по-трудните за теб битови задължения, но ако и това не прави значи работата е сериозна. Той тактично ти е намекнал, че дори и да станете семейство пак всичко ще си е на твоя гръб. А и ти в какво мислиш, че се изразява семейното съжителство? Май ти самата не си готова за такова.

9.   "Така ефи с много други семейства/двойки. "

А превод на български език за хората, които не говорят твоя език? Щом и извънземните ще пишат тук, поне да не превеждат текста точно с Гуугълската преводачка. :D

Авторке, за съжаление нямаш големи шансове да го превъзпиташ! Винаги можеш да се опиташ, но резултатите ще са незадоволителни за теб, ако очакваш голяма промяна. Това важи и за двата пола - не се променят генерално освен в изключителни случаи (смърт на близък човек или друга силна и лична драма), но и тогава промените не винаги са към добро. Остава ни само един въпрос: обичаш ли го достатъчно, за да търпиш настоящото положение или ще се разделите? Отговорът ще дадеш ти след време с действията си.

10.   да бе да... вие жените още малко ще искате мажа като се прибере скапан от работа и да ви мете. кво толкова имаш да правиш вкъщи - има си пералня, прахосмукачки, въобще мн домакински уреди. айде тогава ти на работа той вкъщи!

11.   Ми като не ти изнася - отиваш да живееш сама и никой няма да ти е "трън в очите", нито ще си слугиня на някого. Май и на двамата ви се иска да е "хем така - хем така", т.е. всеки да има всичките позитиви от връзката ви, а всичките негативи да останат за другия (той - с издръжката, а ти - с домакинстването). Ама така не става... Трябва още бая да пораснете, докато се превърнете в отговорни хора.

12.   Дори да ти е съпруг и баща на децата ти, пак не си длъжна да поемаш цялата домакинска работа. Мислех, че по-младите поколения ще отхвърлят тия глупави схващания, а излиза, че тарикатчетата търсят безплатни слугини повече и от бащите и дядовците си. Отсега го виждаш какъв е, няма и да се промени, ако е имал пример на семейство, в което жената е слугиня и одушевен предмет.

13.   В началото на брака ни бях в същото положение, защото бях без работа и мъжът ми си мислеше, че съм му домашна памощница, обаче като почнах работа му заявих много ясно, че след като и двамата работим край със слугинажа. Или ще помага вкъщи или аз пръста си няма да мръдна! И в началото имахме разправии, това било женска работа, било не знам си какво... ама няколко пъти в събота ходих на маникюр вместо да чистя и да видиш как му дойде акъла в главата! И сега не само помага, ами даже май чисти и готви повече и от мен! Тъй де, той свършва работа 3 часа преди мен, вярно, че и отива на работа много рано, но ако не иска да седи гладен ще си сготви, че иначе докато се прибера аз от работа, докато сготвя и то ще стане 8 часа вечерта. А той се прибира в 3. Значи нищо не му пречи да си сготви, не е малко дете. И да видиш как вече си се оправя идеално. И пералнята пуска като не съм вкъщи и прахосмукачка...
Та това е решението, мила! Намираш си работа и ясно му показваш, че след като и двамата работите и изкарвате пари, и домашните задължения не са само твоя грижа. Иначе пълен бойкот! Оставяш чиниите в мивката, целия апартамент в прах... и излизаш на кафе с приятелки или на шопинг. Да, искат се здрави нерви, ама ако не го направиш ще си стъжниш живота! След работа ще тичаш да почваш с готвенето, а той ще лежи на дивана и ще чака да му донесеш бирата, защото е твърде уморен дори да иде до хладилника.

14.   В момента е нормално да е така - все пак той работи по цял ден, а ти си безработна. Но след като и ти почнеш работа ще трябва да си поделяте нещата от домакинството. Положението винаги може да се промени, от теб зависи как постявяш въпроса.

15.   Ами виж, след като той работи, а ти си по цял ден вкъщи е някак нормално ти да поемеш домакинските задължения. Не защото си жената, а просто защото имаш време за това. Аз бих се срамувала хем да не работя хем една манджа да не мога да направя. Вярно, че не си му задължена, но връзката и любовта не са по задължение. Ако знам, че моят приятел работи по 8-9 часа и се връща скапан, а аз мързелувам у нас бих се радвала поне да му е сготвено и изчистено вкъщи. Намери си работа, тогава ще можеш по-добре да се аргументираш защо ти е нужна помощта му. Или просто спри да готвиш, остави го един месец на сандвичи и с неизпрани дрехи. Ако и тогава не почне да ти помага значи вероятно просто е този тип мъже, които смятат, че домакинството е изцяло женско занимание. Дали искаш да имаш семейство с такъв си е твое решение.

16.   Как така хем си останала без работа, хем си делите разходите???
А и ти си в неговия дом в все пак.

Щом си останала без работа и си седиш в кьщи по цял ден много ясно, че на теб се пада честта да се грижиш ти за дома.... И без това какво ще правиш по цял ден?
Не е нормално да седиш в кьщи или да се разкарваш из града и да чакаш той като се прибере вечер изморен тепьрва той да прави вечеря и измие чиниите, да чисти и т. н.
Еее, би могьл да ти помогне сьс сьбиране на масата, а понякога и с нещо друго, просто го помоли. Но не очаквай да си разделяте домакинстването по равно, при положение, че ти сега си в кьщи през деня и не се трепиш да ходиш на работа... Можеш да изискваш обаче да не разхвърля и да си пребира нещата на място.
Ако и двамата работите и се врьщате вечер-вече е друго. Тогава си рапределяйте задьлженията кой какво да свьрши, за да не се натоварва само единия.

Щом си го обичаш не го приемай това като слугуване, а като грижа, вьзможност и привилегия да сьздадеш уют и радост в дома, да подредиш всичко по твой вкус, да преготвиш хубава вечеря и да я поднесеш с желание и така няма да ти тежи. Бьди управителката на дома.... организирай нещата кое как да е. Култивирай си позитивно отношение кьм работата в кьщи, а не да ти е досадно и отекчително.

Сега като сте само двамата няма кой знае каква работа и предмети за разхвьрляне. Само като наближи да си идва -вечеря и след това оправяне. Чистенето и прането не са всеки ден.

Като дойдат децата ще стане още по-голяма хамалогия, тогава как ще се чувстваш?
Това как се чувстваш си го правиш ти самата. Ами просто не се чувствай така....

17.   И с кое е прав? Като станете семейство с деца/ако това изобщо някога се случи/ няма да е нищо по-различно. След като се чувстваш като прислуга - изнеси се от там. Или най-малкото - спри да му миеш чиниите, нека сам ги измие, когато се 'отмори'.

18.   чакай сега...защо жената трябва да чисти и да готви нима мъжете не могат,защо разчитат все на нас,щом си делите всичко значи и с другото тряба да е така.Поговорете ,кажи му какво искаш...като си слугиня поне някой да ти плаща...

19.   Недоволството последно ще напусне човека. С жена ми сме заедно от 13 години. В къщи аз готвя, слагам и вдигам масата, мия чиниите, хвърлям боклука, често минавам с прахосмукачката и мия пода с парцал. Аз мия тоалетната и банята. Жена ми се оправя с прането (имаме пералня и сушилня) и гладенето, като моите дрехи си ги гладя предимно сам. Отделно се занимавам с ремонтите и поддръжката. Въобще помагам в къщи както мога. Това не пречи на жена ми да е недоволна от мен, даже ми сложи рога, като си хвана любовник защото 'не съм и обръщал внимание'. Не е заради секса, защото винаги аз съм бил активният. Любовника между другото е пълен селяндур - невъзпитан, необразован, груб и направо нагъл. Показах и пътя - да си ходи при любовника, не ще - нямали бъдеще заедно. И пак продължава. Е, питам аз, какво искат жените?

20.   Номер 18, не скачай от седнало положение както някои други! Авторката никъде не е казала, че мъжът й я кара да работи, защото е жена. Тя е безработна, т. е. с повече свободно време от него при така създалата се ситуация. В момента е нормално да поеме повече от домашните задължения, но някои като мен се съмняват, че нещата и в бъдеще ще си останат така (е, ще видим дали съм познал или съм негативист). Тя обаче също не се проявява като ангел, защото вече недоволства от домашната работа, а реално в момента тя допринася по-малко за семейния бюджет и само така може да бъде полезна, докато няма работа. Какво се очаква? Мъжът й да работи и да се грижи за къщата, а тя да ходи на маникюр и на кафе с приятелки в МОЛ-а ли? Щом сега е така, то не я виждам след време, ако има деца! Тогава сигурно ще си пререже вените от ужас, защото едно дете често замърсява къщата и разхвърля поне 3 пъти повече от един възрастен!

Някои хора (предимно жени) й съчувстваха по презумпция, защото са видели заглавието "Слугиня" и вече разчитат на въображението си повече отколкото на очите. Никой никого не измъчва засега! В бъдеще предстои да видим.

21.   За съжаление си е доказано, като си прекалено добър и грижовен, страдаш!

22.   Много интересно авторке, не работиш и въпреки това се оплакваш от това че шеташ по 1-2 часа дневно у дома. Не съм наясно какво означава " нито е почнал да ме издържа финансово, по равно си делим всичко. " затова го пропускам, като идея.
Ако погледнеш реално какво му шеташ ти на него, ако живееше сама щеше също да си готвиш, също да си чистиш, но тогава трябваше и на работа да ходиш, за да си плащаш квартирата. Дали си сама или не пак щеше да минеш прахосмукачка и прах по мебели. Какво шеташ сега ти повече от колкото когато живееш сама? Той цапа 1-2 чинии и 1 чаша дневно, 1 чифт дрехи /които пералнята изпира/, и реално защото си с него трудът ти у дома се увеличава с миене на 2 чинии и 1 чаша в повече и простиране и сгъване на 1 чифт дрехи, междувременно ти е спестен трудът на работно място.
Ако работеше, да, добре ще е да ти помогне с прибиране на масата или докато готвиш да нареже салата, но не преувеличавай, особенно когато не работиш. Все пак ако се наложи да боядисвате жилището той ще боядисва, не ти, или поне той ще плати на майстор да боядиса, и други ремонти по жилището и колата той ще прави, тази грижа за дома не я ли смяташ?
Все пак сте от три месеца заедно в един дом и все още дето се казва не сте се опознали изцяло като характери, като навици. Не е дошло време той да покаже как се грижи за дома.

23.   16 и 19 са извели квинтесенцията на проблема - 16 прагматично е посочила възможните варианти на съжителство а 19 вероятният проблем - вечното недоволство у човека, независимо от това, което му предоставя партньора му.
Няма какво да се добави, просто прочетете двата коментара и си направете изводите:)
М, 35

24.   Аз не бих се чувствала като слугиня, грижата е начин да покажеш обичта си към този човек за мен поне де. Но различни хора, различи идеали. Майка ми също вдигаше скандали на баща ми по този повод, не я разбирах. Но не разбирах и баща ми , ако не му се сервираше да яде от майка ми или мен нямаше да си сложи да яде. Стоял е цял ден без да яде

25.   Според мен предвид това, че ти не работиш е нормално да поемаш по-голяма част от задълженията. Едно е да работиш и да кажеш, че не ти се мият чиниите, а друго е като си седиш вкъщи. Все пак той 8 часа работи, а ти 8 часа си седиш вкъщи. Като си намериш работа е нормално да му кажеш, че и ти се изморяваш и че или ще ти помага в готвенети или ще си купувате готова храна, или ще ти помага в чистането и прането или сам ще си глади дрехите, защото просто не смогваш.
Идеята ми е да ти покажа и другата гледна точка. Ти си казваш: Ако имаме деца и имам повече задължения пак ли ще е така? А той си казва: Еми, ако имаме деца и неработи, да не вземе да каже и децата да гледам, и да я издържам и за домакинството да се грижа? За съжаление има доста жени, които си седят вкъщи докато детето не тръгне на училище евентуално - ту не ги назначавали, ту децата вечо боледували и т. н. - и нито работят, нито били домашни прислужници, нито децата били само техни.
В една връзка нещата трябва да се уравновесени. И равновесие не значи аз тая седмица ще чистя, а ти другата. За мен това значи - днес, ако аз остана без работа, той да поема по-голямата част от разходите. Утре той, ако остане без работа, аз да поемам по-голямата част. Ако двамата работим - и двамата да си помагаме вкъщи. Ама аз като не работя, защо пък да не изчистя и да не сготвя - и без това имам време. Друг път той ще е вкъщи, тогава нека той ми сготви и изчисти. Трябва да проявяваме разбираме към другия. А не - 50/50 като съквартиранти.
Ана

27.   Айде да повторя някой коментари: Казваш Обичам го, пък не искам да го разбера че е изморен от работата, не искам да разбера, че не се отнася с мен като кралица, нали му пускам все пак и накрая има наглостта да поиска от мен какво и да е било.
Ама според мен много по - успешно той може да пусне тема, жена ми е мързелива и не иска да нищо да направи в къщи, иска само да я гледам като принцеса.
Ето един съвет и от мен. Напусни го момчето - докато е време, да му премине по - бързо и да намери достойна за него жена, която да го уважава и цени.
А ти след време се върни отново в този сайт с тема - не ми върви с мъжете.

29.   Към авторката
Госпожице, отдавна съм женен и не си спомням случаи в които да настоявам жена ми да сменя гумите на колата, да боядисва, да оправя някаква техника и разни други такива неща
За чиниите съм взел машина която ги мие, за пране машина която пере, за топлото -климтици, за студеното -парно на газ
Спинка като принцеса на ортопедичен матрак
Домакинските задължения са, да пусне прахосмукачка, да подреди чиниите в машината и евентуално да почисти баните
Колкото до готвенето, аз като мъж се сещам поне за 5-6 манджи които се правят за 20 минути и мога да ги готвя
Събота и неделя понякога готвим заедно разни вкусотии
Не казвам че има мъжка и женска работа или задължения, но при нас нещата са така - аз не я карам да пробива с бормашина, тя не ме кара да гладя

30.   Брей, много затормозена станала съвременната жена. Едно време е отглеждала по 5-6 деца и е вършела домакинската работа, а днес си мечтае дори за камериерка.
Що тогава си тръгнала да лъжеш мъжете, не е ли по-добре и за теб и за тях да си стоиш мома? Ходи си, живей си живота. Сама си се натресла, а сега ред сълзи и още един сополи. Семейния живот не нито хоби, нито експеримент, а колосална отговорност.
Пък в крайна сметка като видиш че не става се отказвай, още нямате дете.

31.   Номер 30- да, в миналото жената е била поставена в позицията на слугиня- унизена, бита, поробена и с наведена глава- с този манталитет ли трябва да се продължава?

32.   Ако ходеше на работа бих разбрала защо се оплакваш, но при положение, че и това не правиш, тогава какъв ти е проблема!? Какво искаш- да си безработна, да живееш у тях, да не пипаш нищо вкъщи, ти да си клатиш краката по цял ден, а приятелят ти да работи за да ви издържа и като се прибере да ти готви, чисти и пере :)

33.   Номер 13, подкрепям те напълно! Има една поговорка " Мъж и куче както ги научиш, жена и кола - на каквато случиш!"
Смятам, че ако един мъж няма уважение на жената до себе си и не уважава нейната домакинска работа, просто трябва да го оставиш да я свърши 1-2 пъти сам. Тя е по-лека от мъжката, но във всеки случай отнема много време, грижи и НИКОГА НЕ СВЪРШВА. Поговори с приятеля си, ако не приема гледната ти точка, винаги си има начини ( визирам номер 13) Успех в превъзпитаването на твоето мамино синче !

34.   Ох, горката тя -цял ден си стои в къщи и мислела какво да сготви и като сложи вечер в 2 чинии нещо за ядене, вече се чувствала слугиня.... Горката, колко преуморена и унизена била. Била станала СЛУГИНЯ.
Моме, ти не си готова за съвместен живот, ама изобщо. Това се казва грижа за любимия човек-ти си си по цял ден в къщи все пак и не ходиш на работа... Нито деца гледаш в къщи, нито болни родители, нито на нивата ходиш да копаш, нито двор -голяма слугиня се изкара. Мързелива си май и не си научена на труд и приятеля ти си е взел една лигла до себе си, която иска да е принцеса.

35.   Тази тема е доказателство още веднъж, че българския Мачо съществува в много мъже.

Как много от българските мъже третират половинките си? Пърдят, уригват се, изневеряват и на всичкото отгоре карат жените си/приятелките си да чистят, готвят, перат жълтите му гащи, търпят злобната му майка-хейтър, вземат децата от детската градина, работят, грижат се мъжа да е задоволен сексуално, емоционално, всякак.

А мъжа-мачо просто си гледа тъпа телевизия, порно, приятелите си, мазната манджа и ракията, и не му пука, че жената му е слугиня.

Слугиня, мебел, дупка, тъпа крава, грозотия, кучка - ето как третират повечето български мъже жените си. Де да беше само слугиня! И като казвам това имам предвид мъжете на почти всичките ми приятелки, аз ходя с чужденец и ми и мн добре, пожелавам на всички слугини да си намерят мил, възпитан, чувствителен и силен психически мъж-чужденец който да ви уважава, цени, грижи се за вас и ви обича независимо дали сте напълняла или уморена или имате пъпка на челото.

36.   Номер 31, в кое точно минало е ставало това???

37.   Казваш, че вече не работиш, но също така "нито е почнал да ме издържа финансово, по равно си делим всичко". Т. е. не схващам, откъде имаш толкова пари, колкото неговата заплата. Или той си харчи по-голямата част от заплатата за себе си, а теб те издържат родителите. Така ли е?

Иначе не се заблуждавай. Щом те тормози домашната работата за любимия човек - значи изобщо не го обичаш. Направо го напускай. И казваш, че "като съм изнервена и му обяснявам какво ме дразни, ми излиза с обяснението, че той е изморен". Е, това явно показва, че и той толкова те обича. Обичта между двама ви не е истинска, а не някакво взаимно внушение. Защото човек все се надява да срещне любовта на живота си и в един момент започва да се заблуждава, че е успял.

На 19 ще кажа, че има такива жени паразити.

На 31 ще повторя същото. В миналото жената е била слугиня, а в момента жените са пълни паразити. Такива ли трябва да са? Само за СОБСТВЕНИЯ си кеф мислят и дотам.

38.   Ами като не ти харесва се изнасяш... не си длъжна да му слугуваш... ама и не е честно само той да работи.. а ти по цял ден вкъщи... като си намериш работа, ако той продължи да не си върши домакинската работа го разказваш и толкова... живеем в 20 век... правата на мъжете и жените са равни! ... тоз като не го разбира негов проблем.. НЕ ТВОЙ

MJ

39.   Ех, защо всички приемат домакинската работа като обидна...
Ами недей готви и стои гладна, стой си и на мръсно и си почивай.
Някъде по горе беше казано, че жената създава уюта в дома, тя радва семейството си с топла примамлива храна, тя създава приятната атмосфера. Не е случайна и поговорката, , на мъжът любовта минава през стомаха'". Не казвам, че всичко ти трябва да вършиш, нека и той да ти помага. Но говориме за конкретния случай - не работиш, той работи, ти пък допренеси с една хубава гозба нали... вкрайна сметка няма да яде от нея само той, а и ти... момиче създай уюта от сега. Повярвай ми имам големи наблюдения върху семейство, в което мъжът е по главен в кухнята от жената и там нещата не са кои знае колко цветущи.
И друго наблюдение в което жената е с главно Ж, мъжът се вкл да помага и там нещата са по-добре отстрани погледнато.
Изводът от всичко, което написах е че моето мнение е че сега не работиш казхаа ти го нямам как да чакаш от него погрижи се за готвене, чистене и т. н Като почнеш работа пак ги върши, но му подксазвай от време на време да се вкл - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ГО КАРАЙ ДА ГИ ВЪРШИ НА СИЛА И НЕ МУ КРЕЩИ. ТИ СИ ЖЕНА И САМА ЩЕ СЕ СЕТИШ КАК ДА МУ ПОДСКАЖЕШ С ВРЕМЕТО И КАК ДА СТИГНЕТЕ ДО КОМПРОМИСЕН ВАРИАНТ. ЩОМ ГО ОБИЧАШ ЩЕ УСПЕЕШ.... УСПЕХ!

40.   Хахаха, при цял ден стоене вкъщи, жената я мързи да сготви едно ядене и малко да изчисти. Този мъж, една настинка да го хване и мадамата си е била камшика. Обичаш ли даден човек, грижите за него просто ти идват отвътре. Останалото са тъпотии от рода на: "тая седмица 3 пъти хвърлих боклука, а ти само 2". Интересно, че напоследък сред жените стана много модерно, да не могат, да си отрежат хляб. Преди няколко години за кратко имах приятелка, която още в началото, без да съм я питал, с гордост ми заяви, че не можела и яйца да си опържи и нямала никакво намерение да се научава.

41.   Номер 39, не намираме домакинската работа за обидна.
Намираме за обидно мъжкото отношение когато ни се обяснява, че това не е работа, вършела се за 2 минути, всичко било много лесно, но той няма да пипне нищо.
Мъжът не е повече от жената, че да е принудена тя всичко да върши, докато той си драпа макарите, както правят повечето български мъже.
Била съм с мъж, който въпреки че не работеше, а аз го издържах и му изплащах заемите отказваше да пипне домакинство.
Било моя работа.
Че и се цупеше като няма напазарувано или чисти дрехи.
Сегашният ми също не пипа домакинство.
Оправдавам го, защото работи повече от мен, но въпреки това понякога се дразня.
Особено се дразня, когато моята работа стане много натоварена (има и такива моменти), а той мрънка, че не му е сервирано на масата примерно.
Наистина мисля, че е време да се отървем от подобни средновековни разбирания, как жената е длъжна, пък ако си отвори устата значи е мързел и негодна.
А мъжете не са ли масово мързели? Или за тях тези критерии не важат?

42.   Ха! Че да не те е накарал на сила да живееш при него?
Все нещо не ви достига на вас.
Като не те кефи - недей да готвиш и да чистиш.
Излез, разходи се, подишай чист Софийски въздух ... чети книжка, прибери се, пръдни два пъти на дивана и изгледай един сериал.
И така постепенно ще се разбере за какво иде реч.

43.   Аз съм М29 и баща, с жена ми си делим задълженията, аз чиста банята, с мопа апартамента, сменям водата на рибите, гладя си сам ризите, сам си сервирам, като резултат не ме оценява, а секса е два пъти в месеца. Мечтая си да съм като повечето мъже, мързели и непукисти.

44.   Според мен, ако мъжът ти те издържа и по цял ден е на работа, а ти си безработна или не работиш, не си слугиня, ако вършиш домакинската работа - той нали те храни, плаща ти сметки и така нататък - просто работиш за него един вид.
Ако двамата работят, да - тогава се делят задълженията.
Аз в момента съм в отпуск по майчинство и изобщо не ми е обидно да си свърша домакинската работа, защото какво да правя по цял ден иначе? Дори работя по половин ден от вкъщи (ръководя малка фирма) и пак не ми тежи. Мъжът ми работи по 12 ч. дневно и изобщо не е възможно дори да се включи в задачите. Връща се в 20 ч. някъде от работа, а често и по-късно и какво - да го хвана за ушите да си глади ризите ли?
Аз бих искала да имаше повечко време просто за децата ни.
Няма нищо унизително в домакинската работа, просто трябва да се разпредели според конкретните условия и конкретната ситуация.

45.   От авторката! Здравейте! Сетих за темата днес и реших да я потърся, да ви споделя как се разви връзката ни. Някой мнения са толкова верни, някой пък ме критикуват прекалено много. Истината е, че аз бях без работа за 2 месеца, преглътнах това, че той си държеше неговите пари за него и даже не се е сещал да ме пита дали имам нужда. Аз пазарих храна за вкъщи, също и той, не сме имали общ бюджет. Връзката ни продължи година и половина, заминахме за чужбина, работата ми беше доста тежка, също и неговата, но промяна нямаше пак аз вършех всичко в къщи. Пак се примирих, когато човек е влюбен понякога е доста заблуден! Като трябва да си свърши мъжките задължения, като боядисване, купуване на мебели, пренасяне всичко беше с молби, увъртания, стигала съм до плач и накрая с триста зора свършваше нещо. Колко пъти сме говорили, че задълженията ни трябва да са по-равно, че аз не насмогвам след работа да изчистя и да сготвя и др.. Не просто си беше такъв, свикнал от малък, мама всичко на готово да му поднася и се инатеше че жената му е длъжна. Накрая аз му казах, че съм нещастна с него и искам да се разделим. Той пак не проумя какво толкова е направил. Раздялата ни беше ужасна, той се озлоби срещу мен, обвиняваше ме, че не знам какво искам, той нито изневерявал, не ме биел хаха какво ми липсвало толкова. Не ми даде целия дял от парите, които бяхме събрали, с мотива, че ако не бил той аз нямало да стъпя в чужбина, всичко беше с натякване, психически тормоз. Той беше такъв манипулатор и лъжец, така се прикриваше, накараме да му имам пълно доверие. Сватба щяхме да правим, деца да имаме, радвам се колкото и да бях заблудена се отървах на време. И извода е че трябва да си прецениш човека на време, това ще е обица на ухото ми, човек се учи от грешките си. Някой мъже имам чувството, че си търсят заместничка на майка им. Егоисти.. Че така писна от това разбиране, типично българско мислене, че жената е слугиня, майка, и да бъхти като магаре, и накрая да не си оценен. Но има такива жени които си търпят, и даже продължават да възпитават момченцата си така. Всичко добро ви желая :)

46.   Добре си се отървала.
Какво семейство и деца с този, пази боже.
И си много права, че така ги възпитават... в семейството на моите родители го нямаше това, напротив - всеки гледаше да се нагърби с повече работа, за да остане за другия по-малко. А жени, които хем са си патили цял живот от такова отношение на мъжете си, хем по същия начин учат синчетата си, не ги разбирам.

47.   Е па стани принцеса 20 души да ти тичат по гъза и тогава най-накрая няма да се чувстваш слугиня!

48.   Добре е, че си решила проблема. Само дето с тая тема даде отново повод на такива като 35, да кажат отново колко гаден е българския мъж и колко велика е българската жена. И разбира се да вметнат, че не са толкова тъпи, за да не си решат проблема чрез връзка със заветният чужденец. Като забравят, разбира се, че цяла тема тук беше заключена точно заради такива изказвания.

49.   Мила,аз съм на 31,мъжа ми на 36 години,той ходи на работа и по-трудните неща вкъщи.Никога не би почнал да ми мие чиниите!Пък и според ме мъжа си има за задължение да носи пари,не да мие чиниите.Като се прибере се навечерва,аз си свършвам работата,нося му каквото иска и така.Той си е мъж на място и много мрази да му се лигавят,примерно да му кажа измии чиниите!

50.   А ти, ходиш ли на работа, 49, или не?
Мисълта ми е, че ако не работиш и си седиш в къщи, е ок. това. Ако обаче работиш, не е никакъв мъж на място.

51.   Номер 50, да разбираме ли тогава, че всички мъже, чиито жени работят са "не на място"?
А това мислене на 49, че мъжът бил да изкарва парите е също толкова наивно и остаряло, колкото схващането, че жената става само, за да чисти, мие, готви и ражда деца... Но вие си живейте в 70-те години, ваш си проблем. :)

52.   Аз затова още от самото начало му казах на моя ясно, че не съм слугиня и нямам и намерение да ставам. Не знам дали е за момента, но колкото пъти сме били заедно за седмица-две, винаги сме си поделяли задълженията - готвил е, подреждал е стаята. Понякога и чиниите е миел, винаги ми е помагал ужасно много. Разбира се, на първо място трябва да има разбирателство - ако му е зле, или пък учи за изпит, естествено, че всичко аз ще правя, както и той помага, когато аз съм натоварена. Ако ми беше заявил още в началото, че всичко аз ще правя, щях да му бия шута! Естествено, неща като миене на чинии и миене на пода, аз предпочитам да го правя, тъй като мъжете са малко мърлячета и предпочитам тия неща аз да си ги върша, по-сигурно ми е :D

Момичета, не правете грешката да седите вкъщи - намирайте си работа, бъдете независими и си поделяйте задълженията! Живеем вече в 21-ви век, уважавайте се!

53.   51, ако в едно семейство и двамата работят, мъжът е на място, когато си поема своята част от домашните задължения. Ако очаква жена му, която също като него работи, да върши къщната работа сама, не е мъж на място.

1-50 от 55