Него или училището?
Здравейте, на 20 години съм. Имам сериозен приятел от 2 години. Той е на 21. Обичаме се много взаимно. Проблемът е, че приятеля ми няма образование в България и сме в чужбина. Аз съм студентка 2 курс в България. Миналата година също бяхме в чужбина за 2 месеца, но се върнахме тъй като семестърът ми започваше. Приятелят ми стоя с мен докато завърша. Родителите му даваха пари. Справяхме се. След като завърши годината решихме пак да дойдем в чужбина да си пробваме късмета. Той има квалификации тук и си намери работа веднага за много добро заплащане. Аз не знам език и не можах да се приспособя така както той го направи. Вече сме тука 2-ри месец преместихме се в по-малко градче в собствен апартамент само двамата(винаги ни е било мечта да сме сами и самостоятелни). Добре сега, когато приказката ни се сбъдна, когато всичко изглежда толкова красиво, на мен ми се налага да замина за България да продължа обучението си. Трябва да съм там за месец-два. Той не може да го преживее, не иска да ме пуска, не иска да остава сам. Напълно го разбирам, обичам го прекалено много, знам, че не може без мен, както и аз не мога. Но ми каза ако се прибера в България да не се връщам повече при него, щял да си намери нова жена. Не искал да остава сам. Дори и ми посегна. Много ме заболя от думите му толкова време сме заедно и да казва, че иска нова жена. Да знам аз съм виновна седя тука толкова време без работа на неговите грижи и искам да се прибирам в България, но за мен е адски важно да завърша образованието си. Нашите и те искат да завърша, ходиха в училище разпитваха има начин да не ходя много на лекции и пак да се върна тук и да сме щастливи заедно. Но не! Той полудя. Да знам може да се изглеждам като разглезено момиченце, което не знае какво иска от живота, но аз знам не искам да загубя човека до себе си и искам да си завърша образованието. Да далече съм от родителите ми и родината ми, гадно е, но искам да мога да се справя по някакъв начин. Да тука има много повече развитие за мен, мога да дойда да уча тук, но аз съм започнала там. Искам подкрепа от него, искам да ме разбере, че ми е адски гадно така, че трябва да го оставям сам. Но той не трябваше да ми казва, че ще си намери нова жена ли и какво ли още не. И много други пъти сме се карали за дреболии и пак сме се нагрубявали, но винаги сме успявали да преодолеем нещата. Всичко си споделяме, не сме си изневерявали. Но просто това образование... Да знам, много хора ме съветват да си избера образованието, мога много други да намеря, но не аз усещам, че това е човекът. Всяка сутрин ставам да му правя храна за работа. Грижа се за него все едно като майка за детето си. Чистя, домакинствам. Слушам го за всичко. Но искам и аз да се развивам, за него има блестящо бъдеще в чужбина, но аз стоя тука като прислужница. Поне искам да се прибера да си оправя нещата с училището и пак да се върна да сме двамата. Ще си намеря някаква работа, може и да не е постоянна, но искам разбиране от него. Щом съм го оставала сам да не съм се връщала. Аз бях готова да се откажа да уча, но мисля че ще сгреша прекалено много ако го направя, затова търся начин да мога да направя и двете неща едновременно. Моля ви се дайте ми съвети какво бихте направили Вие, ако сте в моята ситуация и какво да направя да мога да уча и да остана с приятеля ми.

Коментари

1.   Аз бих си завършила образованието и бих научила език. Ако той те обича истински, ще те изчака да завършиш. За какво ти е да ставаш от сега слугиня и утре да нямаш никаква професия. Трябва да учиш и да се развиваш, за да бъдеш самостоятелна, а не да зависиш от някого. Най-ужасното е да зависиш от друг. Губиш индивидуалност и самоуважение. Млада си много и мъже има достатъчно, ако този не иска да те чака. Сега си мислиш, че не можеш да живееш без него. И аз преди 20-тина години съм си мислила така. С времето установих, че не е така. Вероятно изпитва комплекси, че ти учиш, а той не. После ще попаднеш в друга среда, а той ще си остане това, което е в момента.

2.   Мила щом ти посяга и не те подкрепя зарязвай го докато е време. После може да стане и по - лошо. Ако те обичаше нямаше да иска от теб да оставиш образованието си а щеше да те подкрепи. Зарязвай го и си учи не си заслужава да жертваш бъдещето си за един мухльо извинявай, че ти го казвам!

3.   Мога да ти кажа какво направих аз-избрах приятеля. След което 22 години душата ми се изнури да страдам от неудовлетворение, неоценен и неуважителен тежък труд. Не използвах ума си за нищо, освен за да измисля какво да сготвя. Бях нещастна, ама истински и дълбоко нещастна. станах алкохоличка, защото не можех да приема действителността, че от отличната ученичка, каквато бях, не излезе нищо. Започнах да обвинявам него, защото той също като твоя приятел имаше блестящо образование, а аз трябваше да съм съществото, което се грижи за него. Толкова нещастен е бил животът ми, че с думи не мога да го опиша. Това не е любов, това е егоизъм. Приятелят ти иска той да е добре, да му е сготвено и т. н., а за теб просто не му пука. Дали ще си ти или друга, за него явно няма голямо значение, важно е да има кой да го обслужва. Духовните ти стремежи и мечти също не го интересуват. И не се грижи за него като майка, защото ще започне да вижда само майката в теб. Нищо не казваш той как се грижи за теб. Добрата връзка е това-всеки да иска на другия да му е добре, дори да се налагат жертви. след няколко години приятелят ти дори ще спре да те забелязва-ще се среща в службата с интересни жени, а като се прибира в къщи, ти ще си му обслужващия персонал. Просто бягай от този докато е време. Аз сега съм на 42 и съм студентка. Уча с 22-23 годишни деца, но няма значение, щастлива съм, че макар и едва сега, но все пак завършвам образованието си. Но изминалите години не могат да се върнат, това, което не си го получил навреме, не ти носи пълно щастие. Затова, мило дете, не разочаровай родителите си и себе си, ами си завърши образованието, защото без него ще си много нещастна като мен, не ти го пожелавам. А мъже-бол.

4.   цитирам те: " Не искал да остава сам.", " Всяка сутрин ставам да му правя храна за работа. Грижа се за него все едно като майка за детето си. Чистя, домакинствам. Слушам го за всичко."
от написаното си правя извода, че за него е важно да има жена, която да домакинства и с която да прави секс, а коя точно - не е толкова важно. искането му е крайно егостично и не показва да те уважава и обича, поне не колкото ти него.
не оставай там, завърши си образованието, това е инвестиция за цял живот. ако те обича и държи на теб, ще те разбере, още повече че сте много млади, има време да сте заедно, а и ти си намерила компромисен вариант (и тук и там). струва ми се, че ако останеш с него, ще си напълно зависима (не работиш, не знаеш език) и постепенно може да видиш и друга негова страна (ограничения, ревност, налагане на мнение, посягане). историята познава не една и две любови, свършили не по щастлив начин. направи това, което е важно за теб.
Ж44

5.   След 10 години кое ще ти е по-полезно в живота? Гаджето или образованието?

6.   здравей,
с този човек не те чака нищо добро.
Как може да каже, че ще си намери друга жена, след като те обича?
Дори да не го мисли - пак не звучи добре от устата на мъж. Не може да имаш доверие на мъж който не може да изтрае един месец без теб...
За него не е важно твоето развитие. Това се нарича егоизъм. Според мен задължително трябва да продължиш образованието си! освен това, то ще е един тест колко силна е вашата връзка. По-натам в живота ще имате къде къде по-трудни решения за вземане, сега ако не може да се прибереш за един месец лекции - какво остава за теб - само чистене и готвене ли??!?

7.   Училището категорично. Казваш, че ти е и посегнал, ами после когато си му жена какво ще последва? Да те утрепе от бой! Момиче, това не е твоята любов. Връщай се в Бг, завърши си и може пък да срещнеш голямата любов, млада си. Любовта не е да ограничаваме другия, а да му даваме свобода и избор, сам да прецени, сам да реши, да го подкрепяме. А за прислужницата нека си намери нова жена, така говори за да те дразни. Едва ли ще го вземе някоя с този чепат характер, ама пък всяко гърне си има похлупак, но ти не си похлупакът точно за това гърне. Завърши си образованието, после свят широк! Това е моят съвет към теб. Успех

8.   Образованието ще ти е за цял живот, а този като гледам просто не иска да е сам и която и да е до него ще му е добре, което значи, че не му пука за теб. Продължи си образованието!

9.   Нали се сещаш че утре няма да ти даде и да работиш? ! Ще иска само да му прислугваш, а той ще се развява наляво-надясно. Е честито!

10.   Не може и двете-трябва да избереш. Аз бих избрала ученето и ще ти кажа защо, все пак има ред причини...
Защото на приятеля ти, който се мисли за твой господар(само вметвам…), може да му омръзнеш и няма да му е никакъв проблем да те зареже да се оправяш сама и да си хване някоя друга. На всички мъже рано или късно им омръзва да са с една жена. Това е факт. И ти ще се прецакаш жестоко ако избереш да си с него вместо да завършиш образованието си!

Аз бих се прибрала в България, бих си завършила училище, започнала работа, нещо стабилно и тогава бих мислила за дълготрайни и сериозни връзки. Ще ти кажа защо-защото няма да завися от никоги за нищо, ще разчитам сама на себе си и няма да се страхувам от нищо и никого!

Посегнал ти казваш.... Хмммм.? !? !?? !!! И твърдиш че това е "човека"? !? ! За Бога не! Не се залъгвай така! Има много други мъже, много по-достойни за теб! Но този определено не е човека!

Помисли малко. Просто седни и се съсредоточи. Представи си се след 5 години примерно. Как се виждаш? Къде се виждаш? Слаба и смачкана от приятеля си, без образование, без работа, без бъдеще? ИЛИ Силна, устремена, улегнала, работеща, можеща, стабилна, независима жена? Помисли. Избора е твой-ти решаваш! Ще захвърлиш ли живота си за своята "любов" или ще живееш по своите правила!

Животът е в твоите ръце. Не се страхувай, бъди силна и продължавай напред! :)

:) :) :) Постъпи разумно!