Как да отхвърля някого, без да засегна чувствата му?
Здравейте. Нуждая се от съвет. Има няколко човека около мен, които ми правят намеци или открито ме свалят. Един от тях е особено внимателен и мил, но аз не си представям да имам нещо с него или с когото и да било от останалите ми "ухажори" (май кавичките бяха излишни), просто не са мой тип момчета. Не става дума за външен вид, а за съвсем други неща, просто не мисля, че си подхождаме.
Проблемът е, че аз не съм много опитна в тези неща, защото дълго време не съм била част от някаква социална група, а все пак едно е да отрежеш момче, което те сваля на улицата или в магазина (макар че аз и в такива случаи чувствам неудобство), а съвсем друго да отхвърлиш човек, с когото се познавате и се срещате често в университета или на работа. Преди ми се е случвало да кажа, че имам гадже, но сега това не върви, защото всички колеги знаят, че нямам, а и не върви да лъжа за това - излъжа ли един или двама, значи трябва да излъжа всички.
Другото нещо, което ме притеснява е, че едно от момчетата ме сваля откровено пред всички, а останалите използват моментите, когато останем за малко насаме или го правят във фейсбук или скайп. Т. е., знаят, че той има интерес към мен, но се "пробват" и те. Подобно поведение ми е нетипично и ме кара да се чувствам доста неудобно, особено когато са по-настоятелни. С намеците нямам проблем, приемам ги и отговарям с подходящата доза хумор.

Надявам се тези от вас, които имат опит, да ми помогнат и да ме посъветват как по възможно най-деликатния начин да отхвърлям ухажорите си, без да нараня чувствата им и без да се компроментирам по някакъв начин.
Също така се надявам да не бъда погрешно разбрана - с историята си по никакъв начин не целя да изтъквам колко съм желана и ухажвана или нещо подобно (което всъщност би било доста безсмислено, предвид, че сайтът е анонимен). Сигурна съм, че много момичета са в моето положение, но знаят как да излизат възможно най-елегантно от него, което е и моето желание.

Коментари

1.   Кажи им, че имаш спин. :) Струва ми се, че те разбират погрешно шеговитите ти откази. Нищо не им дължиш, за да са реално наранени от пряк отказ. По-добре по-рано да ги отрежеш освен, ако ти харесва да те ухажват.

2.   Мен винаги са ме рязали и то все по различен начин. Понякога от много елегантност става най-лошото. Най-добре е да кажеш истината в прав текст - нямам интерес към теб и никога няма да бъдем заедно, а ако човека упорства да я повтаряш. Повечето от момчетата, които те свалят няма да го вземат много навътре. Голяма част са само играчи или привлечени от външността ти, но без да са станали душевно зависими от теб. Е ако се случи някой като мен какъвто бях преди, ще си пострада, но това няма как да се избегне напълно. Важното е да постъпиш честно спрямо него и той все някога ще помъдрее и ще го оцени. Аз се сърдя само на едно момиче от тези които ме отрязоха. Сърдя се е слабо казано, направо съм и бесен години след тази случка. Тя се опита да мине много елегантно. Знаеше,че съм влюбен в нея. Аз знаех, че тя няма чувства към мен. Беше ми го казала, но аз не спирах да проявявам интерес към нея, дори и да знаех, че нищо няма да се случи. Просто това не беше толкова важно за мен, бях опиянен от вълнението, което изпитвах когато я виждах всеки път и исках само да ми обърне внимание, да бъде с нещо интересен за нея. Така един път пак я попитах, дали не може да пием кафе заедно и тя се съгласи. Дотогава я бях срещал само на улицата и в автобуса. Никога не бяхме излизали заедно. Попитах къде мога да я намеря, а тя ми каза къде живее и че мога да отида директно там. И аз естествено отидох. Първият път ми каза,че в момента има много да учи и ще трябва да е друг път. Аз естествено си помислих, че бие отбой и и дадох шанс да го заяви. Питах я в прав текст, да идвам ли изобщо въобще и тя с една широка усмивка и напълно спокойно ми каза да. Тогава поисках да се уговорим конкретно точно кога, а не да се разкарвам всеки път до нея, макар че не беше далече (живеехме в общежития близо едно до друго). Просто уговорката си е уговорка, а не така внезапно да звъннеш на вратата на другия, без той да те очаква. И тогава тя ми каза следното: "когато аз правя нещо такова обичам да е спонтанно". И аз не смях да попитам повече, защото не разбрах какво значи "нещо такова". Обичах я като дете, а за пред нея казвах че може да сме само приятели, защото иначе тя нямаше да иска да ме види. Тя знаеше за това. Отидох си и тогава и се върнах след известно време. Вторият път си беше променила мнението. Беше ясно по начина на отговор, интонация, но аз просто така бях налапал въдицата, че исках да я накарам да каже да или не. А тя като почна, ами не знам, ще видим, ела пак някой път. Аз си викам на акъла, просто ми кажи да не идвам. Но тя така и не го каза, и след известно време аз отидох пак и тогава тя ми тръшна вратата под носа. Така става, когато искаш да си много елегантен и избягваш да кажеш истината, която ти звучи грубо, а всъщност е най-добрият начин да спестиш унижението на другия, като това което преживях аз. Аз не и се сърдя затова, че ме отхвърли, а заради това, че ме разигра по този начин и ме изпъди като просяк. Можеше просто да ми каже, че няма да се срещаме, да не ми казва къде живееи и т.н.
Няколко години по-късно харесвах едно друго момиче в един курс в университета. Тя май се досети, но аз не знаех какво да правя и ме беше хванал страх, че пак се побърквам заради непозната и така го отлагах до края на курса, когато вече знаех че няма нищо за губене. Ако кажеше не, просто нямаше да я видя повече, а това не променяше нищо, защото този курс беше единствената ни допирна точка. И така един ден аз изплюх камъчето и и казах в прав текст, че я харесвам. Тя само се усмихна и не каза нищо. И аз увиснах във въздуха. Просто очаквах да каже нещо. И тогава аз се оплетох, казах и с треперещ глас че искам да запазя контакт с нея и прочие и даже я поканих на кафе. В този момент тя се съгласи и се разбрахме след следващото занаятие да се уточним. Тогава говорихме около 20 минути и в автобуса бяхме заедно. Не мисля че го каза в момента, просто за да ме махне от главата си. Но на следващото занятие, аз малко закъснях и влизайки седнах на обичайното си място - до нея. Тогава ми направи впечатление езика на тялото и - тя ме отбягваше. Беше се физически барикадирала с чантата си между моето място и нейното, а на въпросите ми относно курса отговаряше много троснато. Веднага разбрах за какво става въпрос, но реших да действам докрай. Все пак формално имахме уговорка и не е мъжко да си тръгна без да я питам нищо. След края на часа я питах кога ще се видим и тя с голямо притеснение почна да мънка:
- "Ох, как най-добре да кажа това...Нямам интерес от бъдещи контакти с теб".
- Значи си размислила ?
- Да.
- Добре, че беше честна.
Последното не знам как го изстреля устата ми, а тя също въобще не го очакваше и притесненето и лице премина в изумление. Аз и обърнах гръб и си тръгнах.
Беше ми кофти една седмица, но след това я забравих. Бих реагирал съвсем нормално, ако я видя сега.
Но онази първата още ме разяжда от ярост.

3.   Вината е изцяло твоя, защото след като нямаш интерес към някого, заставаш лице в лице с него и с прям и откровен разговор му обясняваш защо нещата няма да се получат. Ти естествено няма да го направиш, защото по този начин ти чешат егото и ти "летиш" в облаците. Слез на земята, не се прави на недостъпна, а поведението ти да казва нещо противоположно. Точно поради твоето поведение спрямо тези момчета не ги спираш, а напротив, даваш им някакви надежди, а същевременно тук се правиш на "спящата" красавица. Няма да се учудя, ако след време прочета друга "жалба" от теб в смисъл: – доверих му се, а той ме използва и ме заряза. Аз като мъж обикновено давам такива уроци на такива "недостъпни" като теб и не се срамувам да го призная. След като ти се гавриш с чувствата на другите, очаквай и адекватен отговор.

4.   Искаш хем вълка да е сит, хем агнето цяло.
Прави се, че ни ги чуваш и не обръщай внимание на подмятанията им. Щом ти харесва да се шегуваш... това си е твоя работа, но за съжаление подмятанията на хората никой с нищо не ги е спрял и няма да ги спре.
Ти се отнасяй сериозно към работата си, а за такива неща не "давай ухо" - все едно че не се отнася до теб.
Откъде знаеш, маже пък някой да има сериозни намерения - живота ще ти го покаже, но ти не падай на нивото да бъдеш подлога и всеки да казва -"ей тая съм я минал".

5.   Казваш им го по същия интелигентен начин, както го описа тук на нас! Ето пример: "Момчета, много мило че имате такъв интерес към мен, но не обичам да ме свалят. Ако имам интерес към някого, аз щях да му го кажа. Така че, ако обичате, спрете вече да досаждате!"

Ако някой се засегне - негова си работа, ти не можеш да отговаряш за чуждите реакции. На този по-учтивия младеж му го кажи лично, не пред другите. Просто му обясни, че няма привличане за теб и колкото по-рано спре със свалките, толкова по-добре за него.

Като мъж, мога да ти кажа че е по-добре отрано да отрежеш някой към когото нямаш привличане, отколкото да го оставяш да хлътва по тебе безнадеждно и после става мазало. Аз не обичам увъртанията и искам честно да ми се казват нещата!

6.   "Как да отхвърля някого, без да засегна чувствата му? "Само заглавието ти ми говори че си един добър човек, а такива не са останали много без значение мъж или жена! Браво!

7.   Разбирам те, често се случва, ако отрежеш някой, макар и деликатно, да те намрази, никой не обича да бъде отхвърлен. Най-лесно е да се разбереш с някой познат да ти е гадже за прикритие, държите се за ръка само пред другите :)

8.   Номер 3, нищо не си разбрал. Тя не се гаври с никой, просто опитва да излезе от ситуация за която не е виновна.

9.   Бъди директна. Колкото по-деликатна си по време на разговора, толкова повече възможности да те разберат погрешно и да останат с впечатлението, че има надежда или че проблема е другаде.

Аз така веднъж от усилие да скъсам деликатно и да не нараня човека се въвляках в двучасови обяснения и убеждаване, че не е в него проблема, че накрая той не само не разбра, че сме скъсали, ами реши че сме обсъдили проблем във връзката и се надъха да го решава. Като си мека само отлагаш нещата и влошаваш ситуацията и за двамата. Колкото по-бързо и директно скъсаш, по-добре.

10.   Най-деликатния начин да се отървеш от ухажори е като ги поканиш(го поканиш) на селото на баба ти да и разкопаят градината и да насекат дърва и от всичко, което баба ти има нужда. Ако нямаш баба, уговори се с някоя приятелка която живее в къща(тя и семейството й)
Ако някой от тях е искрен ще разбереш на момента, но първо да поработят после почерпката(не става дума за интимност).
Ако се дръпнат, дърпаш се и ти.
И вълка сит и агнето цяло(усмивка).

11.   Авторке, и аз съм в същото положение, а не се обличам предизвикателно, не се контоствам, не се гримирам, само поддържам добра хигиена, обличам се прилично. И като съм на работа и като съм сред познати излязла никога не пускам мръсни шеги, говоря само за общи неща, е то не може само да мълча, а и не искам, а и да мълча само (пробвала съм) пак се превръщам в мишена на някакъв. Даже мислех тези дни да пускам тука такава тема, но ти ме изпревари.
Наистина ми става гадно за тези мъже, като ги режа, но всякаш някои от тях усещат чувството ми на вина към тях и продължават да се навиват. Много се натоварвам психически, искам да не ми дреме, но не става.
И да си имах приятел не мисля, че ще си гарантирам спасението от разни такива, дето все се пробват.
Сега видях някакво момиче е пуснало това "Преподавателят ми в университета ме ухажва" - тези възрастните пък са ми направо плашещи, ужасни са, отвратителни.
Тя пише, че му е отказала и казва, че "по изражението му се показа някак си злоба.. " - ей това ми се е случвало и на мен и страшно много се стресирам, направо е много, ама много гадно.

12.   Н 10, :))) не е сигурно, че ще избягa, aвторкaтa искa съвет кaк дa ги отблъсне, a не кaк дa ги провери. Имaх един тaкъв случaй, зaпознa се през глaвaтa ми с родителите ми, зaкaрaл ги е един петък при бaбa, остaнaл до неделя вечертa, не сaмо окопaл грaдинaтa, aми и животни хрaнил, че и с тaтко по мъжки излизaли. До неделя вечертa родителите и бaбa бяхa влюбени в него, но aз- не.