Споделена история от Здраве

Трудно заспиване, малко енергия денем, много нощем
Здравейте. Мъчат ме няколко проблема, за които съм пускал теми във времето, но едно от най-притеснителните неща е безсънието.

Трудно заспивам вечер, ако заспя бързо, то след това следват минимум 3-4 будения до сутринта, а понякога и повече, ако например съм играл футбол. Сутрин трябва да ставам по задължение около 7, 7:30, което буквално ме убива, а има хора и в 6 стават, но не мога и да си го представя дори.

Най-добрият ми сън е сутрин. Ако например е 7, мога да заспивам през 2 минути и да си изключва, алармата и то дълбоко заспиване. През деня също съм не достатъчно енергичен, спи ми се, мързи ме и нямам никакви сили, а вечер имам прилив на енергия и много, ама наистина много рядко може да ми се доспи, когато си легна, независимо дали ще е в 8-9-10-11-12-1-2 .. дори колкото по-късно, толкова по-трудно заспивам. Мислех си, че с времето ще свикна на режима да ставам рано, но нямам никакъв шанс ..

Дори мога да си го разваля тотално събота и неделя, когато се случва понякога да стана по-късно и да легна по-късно, след това в неделя вечер, преди тежкия работен понеделнишки ден не мога да спя, на пресекулки и 2-3- до 4 часа максимум, а ако съм ставал рано на предните дни могат да ми се съберат до 5-6 часа.

Коментари

1.   Просто има хора с по-различен биологически режим. Аз съм такъв, имах и един съученик такъв. Просто трябва да си промениш режима на сън според собствения си биологичен ритъм и според ежедневието ти. Например моят съученик спеше между 2 след обед и 10 вечерта, после цяла нощ бодърстваше и беше активен. Аз примерно се прибирам от работа около 17:30. От 19 до 22 спа 3 часа, после спа от 2 до 7 още 5 часа.

Прочети за полифазния сън. Да Винчи например е спял няколко пъти в денонощието по 15 мин. - общо 2 часа. Полифазният сън има много предимства, защото е по-ефективен от стандартния и подобрява креативното мислене. Прочети и за полифазния сън на Дубовой.

Така че изгради си някакъв по-различен режим на съня според ежедневието и ангажиментите, които имаш. Можеш примерно през нощта да спиш 4 часа, а през деня 2-3 пъти по 20-30 мин. Ще се наспиваш много по-добре и то за много по-кратко време. Неслучайно в някои държави си имат сиеста - кратка обедна дрямка. Доказано е, че тя има изключителни ползи за здравето.

2.   Абсолютно, нещо на психическа основа всичко е вътре в теб, ако не можеш да се справиш сам, потърси помощ, невролог или пп добре психолог, и за 0 време ще си пушка! , чак няма да ти се вярвя :)

3.   Би ли споделил/а какъв пол си и на колко си години?

4.   ох и при мен подобен проблем, аз винаги лягам по късно от предния ден, просто не ме хваща сън по рано или по същото време, така се получава че превъртам денонощието, един път си лягам в 22 след няколко дни 4-5 след още няколко 11-12 през деня и в един момент пак си лягам в 22, много неприятно особено когато имаш кресливи съседи които се събират пред блока и пианистка съседка

5.   oт автора - благодаря за полезните съвети, това с полифазния сън звучи интересно. През деня е трудно постижимо да мога да спя на работа, но през обедната почивка често се случва да лежа и да релаксирам, може би това са единствените моменти в цялото ежедневие, които съм освободен психически, отпуснат и не ми се прави нищо : )) иначе съм мъжки пол на 25 години! Вечер и на мен ми се спи адски точно в 19-20, а след това въобще не ми се спи. Бих опитал 19-22 - 2-7, може и при мен да се получи. Като цяло аз съм такъв човек, че ми стигат и 5 часа сън, но когато не съм се будил много. Например снощи заспах в 12, първото ми събуждане беше в 5, след това през останалите 2 часа имах може би час и половина сън и се чувствам отлично днес, но когато лежа 8-9 часа и 10 дори и се събудя 5-6 пъти, и първото ми събуждане е след 2-3 часа сън, тогава се чувствам като парцал на следващия ден. Иначе основния проблем ми е тинитус от повече от 7 години, поради застояло положение и неправилна стойка. Болест, която лекарите при мен лично не откриват причина за съществуването й, както и не намират решение за излекуването й. Започнах с едни упражнения, които видях от сайт за видео споделяне, при които пациенти е имало 76% подобрение или пълно отшумяване на проблема за 10 седмици. Като цяло имам импулсивна психика, постоянно мисля (дори и глупости), но освен през обедната почивка в друго време нямам освобождаване от мислите си, особено вечер.

6.   Авторе, номер 1 съм. И аз имам шум в ушите и също никой лекар не откри причината. Би ли споделил тези упражнения?

7.   Изпробвай трика 4-7-8