Споделена история от Здраве

Вреден навик
Здравйте, ами не знам от колко години вече си гриза ноктите. Знам, че е вредно но просто доста често дори не се осещам, че го правя, а когато осъзная вече е тврде късно. Ами пробвала съм горчив лак, да си играя със стотинка дори пробвах и си направих маникюр, но той замина на другия ден. Ако някой може да ми даде съвет как да откажа този лош навик ще съм много благодарна.

Коментари

1.   Трябва да потърсиш услугите на психоаналитик. Тук никой не може да ти помогне, защото имаш някакъв вид психоза.

2.   Аз лично ще ти кажа как се справих с моята психика - всеки път, тръгвайки да го правя пак и пак, просто си погледнах ноктите и си казах, че не искам да понасям последствията, които може да станат и си отдръпвах ръката настрани. Направи така, че сама да не проявяваш желание да го правиш. Започни постепенно и малко ;)!

3.   Не си дете, просто спираш да го правиш и това е. Ръцете ти да не би сами да отиват към устата.

А освен вреден, този навик е най-вече гнусен. Стегни се и спирай да го правиш.
Безделието също помага за развитието на такива навици. Ако ръцете ти бяха заети да миеш чинии, садиш цветя, бършеш прах, шиеш, рисуваш или свириш на някой инструмент и т. н. и да искаш нямаше да можеш да ги гризеш.

4.   Когато човек е слаб никой не може да му помогне. Все чакате някой друг да ви реши неприятностите, без да полагате усилия, без да търпите лишения.

5.   Сякаш прочетох нещо написано от самата мен! И ако ти кажа, че си гризях ноктите и с горчивия лак и най-накрая дори ми беше вкусен...
На 14 години съм, не знам ти на колко си и от колко време си ядеш ноктите, но аз лично ги ям от шест годишна. Тоест вече осем години! Знам колко отвратителен навик е и колко е вредно, но....
Ще следя темата с ОГРОМЕН интерес!!

6.   Аз съм същата. При мен е през училищно време и предполагам, че е заради стреса. Вреден навик е, но има много хора го правят. Винаги кокогато приятелките ми говореха за маникюр аз съжалявах, че не мога да говоря за това с тях.
Съвет не мога да ти дам, но знай че не си единствена. Ако успееш да намериш начин за спиране сподели го моля те!!!

7.   Ооо, колко ми е познато бях по абсолютно същия начин до преди 5-6 месеца. На мен ми помогна една приятелка, която ми направи наистина хубав маникюр и после на мен сърце не ми даваше да го разваля и така въпросния маникур стоя 1 седмица и после аз почнах да си правя и престанах да си гриза ноктите.

8.   Когато отново започнеш да си гризеш ноктите, пъхай ръцете в джобовете си. Постепенно ще отвикнеш. Навика ти е условен рефлекс затова трябва да го замениш с друг условен рефлекс. Можеш и да си записваш за деня колко пъти си гризела ноктите си. В края на седмицата виж резултата от записването. Този подход не съм го измислил аз и е проверен от практиката. Успех! И пиши как се справяш.

9.   Слагай си изкуствени нокти :)

10.   Отрежи си пръстите и проблема е ок. :)

11.   В интерес на истината на мен ми помогна да нося изкуствени нокти, известно време носех и хем не ме беше срам да си покажа ръцете хем се отучих да ги гриза. Да! Вредно е за ноктите заради лепилото, но помага. Даже имах много хубав маникюр до скоро и всички ме питаха дали не е гел, но два от ноктите ми се счупиха и то много ниско и трябваше да изрежа и другите. Цял живот съм си гризала ноктите, спрях чак на 20 години.