Споделена история от Здраве

Високи нива на тестостерон
Момиче съм, на 19. Правих си хормонални изследвания главно за яйчниците. Казаха ми, че имам високи нива на тестостерон. Ето ги резултатите : TSH - 1, 128
LH 3, 4
FSH 9, 51
Естрадиол 112, 55
Пролактин 15, 73
Антимюлеров хормон 0, 93
Тестостерон 1, 03
Изследванията са правени на 4ти ден от менструацията. Интересува ме и дали това повлиява на сексуалното ми желание, или е просто от стрес? Имам приятел от 3 години, правим секс от първите три месеца на връзката ни и не съм била досега в такова състояние да нямам желание. Вярно, караме се често напоследък, дори за това, а аз се опитвам да му обясня, но всъщност не знам какво точно е? Менструацията ми в началото беше такава, че ми дойде в 7 клас, след което чак след година ми дойде и година и нещо беше през 16-17дни. След това малко по малко се регулира, но точна дата не можех да знам. Накрая започнах да ходя редовно при гинеколог и два месеца пиех противозачатъчни, но ги сорях уж заради изследванията, но все ги отлагахме. От тогава цикъла си е редовен на датата. Слаба съм, тежа 40-41 кг, не защото не се храня, мисля че е ген, висока съм 1, 54. Нямам обилно окосмяване, даже по краката и ръцете са ми супер тънки, руси и редки, подмишниците са ми тъмни, но пак редки, не като на другите момичета, а отдолу е нормално. Нямам окосмяване по лицето. Косата ми е рядка и тънка, защото съм руса, но не съм имала косопад. Има ли за какво да се притеснявам или не?
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Това в ябълки или круши е измерено?
Дай мерни единици!!!! Иначе тези числа нямат смисъл.
ng/dL?
pg/ml?
nmol/L?

Ако тестостеронът ти е мерен в ng/ml, 1. 03 е в рамките на нормалното. Освен това, няма голямо значение колко ти е тестостеронът, по-важно е колко е този, който ебиологично активен. Останалият е свързан със SBGH

2.   На този етап няма от какво да се притесняваш, не знам какви противозачатъчни си вземала, но имай предвид, че дълготрайното вземане на противозачатъчни (говоря за години) определено влияе на хормоните в тялото за цял живот, и непряко качва тестостерона.

3.   От какво са високи тия нива? Да не би мъжете, с които правиш секс, да се празнят в теб и така да те зареждат с тестостерон.

4.   Сексуалното желание и на двата пола се определя от тестостерона.

5.   Авторката
Номер 1, извинявам се, сега ще ги напиша с мерните им единици.

TSH - 1, 128 uIU/ml (тук не знам дали е микро или u, не се вижда добре
LH 3, 4 mIU/ml
FSH 9, 51 mIU/ml
Естрадиол 112, 55 pg/ml
Пролактин 15, 73 ng/ml
Антимюлеров хормон 0, 93 ng/ml
Тестостерон 1, 03 ng/ml

За тестостерона гинеколога ми каза, че е висок, защото референтните единици за жени са 0, 14-0, 76.
Пиех Ясмин два месеца само, но гинеколога ми каза, че за да съхраня яйчниковия си резерв трябва докато реша да забременея да пия противозачатъчните.
И номер 3, не знам дали изобщо трябва да ти се обяснявам, но искач само да кажа, че съм спала точно с един човек ;)

6.   Номер 3 е за изтриване, хем прост, хем се подиграва.