Споделена история от Здраве

Страдам от безсъние
Здравейте, много ми е мъчно че се докарах до тук, момиче съм на 22 години. Винаги съм била много весела, с огромно чувство за хумор, уча архитектура, трета година съм, имам приятел, с който много се обичаме, но , уви, преди 5 месеца нещо се случи с мен. Моят приятел дойде в София с цел да работи и да живеем заедно, аз съм в общежитие, но това се уреди бързо с документи. Той обаче не издържа и седмица, просто не харесва този град и съжали. И двамата сме от Благоевград и аз се прибирам всяка седмица. Този негов отказ обаче ми повлия тежко, аз свикнах с мисълта че ще сме заедно и оттогава започна безсънието. Буквално за 2-3 дни не заспивах грам! На третия заспивах за 2-3 часа и дотам. След това се повтаряше. След това дойде седмица, в която спах без проблем. После всичко се повтори и се задълбочи. Коледната ваканция също спах без проблем и след това отново. Като по чудо си взех изпитите , а имах доста тежка сесия. След нея не можех да заспивам и на третия ден, докато бях на София и реших да се прибера , за да отида на лекар. През тези пет месеца пробвах какво ли не, валериан, мелатонин, чайове, и абсолютно нищо не помага. Ходих при личната лекартка, изписа ми симпатил, пих до една седмица и нищо! Преди 5 дни, когато стана много тежко се прибрах от София и взех направление за психиатър като междувременно звъннах на психолог, сесията обаче струва 50 лв. които за момента нямам, но съм категорична че в идния месец ще отида. Говорих и с нашите, баща ми ме подкрепяше почти от началото и накрая се съгласи за психиатъра, тъй като видя че положението ми се влошава. Майка ми ми викаше много и не беше съгласна, но накрая нямаше избор. И така отидох на психиатър, изписаха ми антидепресант трикито вечер, и сънотворно , което да пия 5 дни като доводите на психиатъра бяха че с времето тази тревожност ще изчезне. Тя се усилваше с всеки ден, защото се плашех дали ще заспя с идната нощ. Днес пия сънотворното пети ден и не знам как ще съм от утре. Страх ме е, ами ако не мога пак да заспивам? Дори не знам какво се случи. Единственото, което виждам като причина и това с моя приятел. затова го и споделям, но наистина няма нищо друго. Не знам как стана, може и да е натрупан стрес. Специалността наистина е много трудна, а аз съм много отдадена. Лятото и работех, не съм си почивала. Това се случи от октомври насам. Страх ме е дали ще се оправя, това е единственото от което се плаша. Възможно ли е да съм влязла в депресия? Не си обяснявам това безсъние, а в същото време толкова лесно ли се влиза в депресия, почти без причина. Моля Ви, ако някой е преминал през същото, нека сподели своя опит. Последната ми алтернатива е психолог, и в най-скоро време ще го посетя. Благодаря Ви !

Коментари

2.   Като чета тази публикация, имам чувството, че виждам себе си! Момиче на 15 години съм. Моят проблем започна, когато бях на 14. Беше последният ден от учебната година, нямах никакви притеснения и бях много щастлива, че най-после е ваканция. Легнах си и просто не можах да заспя, в 7 сунтринта се разхождах из вкъщи. Реших, че е сигурно е от жегата. На другия ден това се повтори, после се потрети. Вече ме беше страх да си легна, ходех из вкъщи като някакъв призрак. Имам огромни тъмни кръгово под очите и ако не си сложа коректор приличам на зомби. Умирам за сън, но не мога да заспя. Това продължава вече почти 11 месеца. Когато бях първа смяна не спях по цяла нощ и после директно в 7 бях на училище. Не знам как не заспивах на чина. След това трябваше да уча и беше ужасно. Реших, че поне втория срок ще ми е по-леко, но не. Не спя цяла вечер или ако заспя след 15 минути се събуждам от някой кошмар или се стряскам от нищото. След това до 19 часа съм на училище и се чувствам ужасно. Пробвах какви ли не лекарства - глог, валериана и мента, мелатонин, сладки сънища и още много. Никакъв ефект. Случвало ми се е да пия по 2-3 хапчета от тези и нищо. Вече дори кафето не ме събужда сутрин. Няма никаква причина да не спя и не знам защо това ми се случва. Надявам се да се оправиш, защото чувството е наистина ужасно! Да не можеш да правиш нещо, от което се нуждаеш и всеки умее... Късмет и ти пожелавам да оздравееш!

3.   Ох... Въпреки че при мен беше много по лека форма в сравнение в вашите аз го приемах като някакъв огромен проблем..
Всичко започна някъде 5 клас... Една вечер казах на майка ми че мога да заспя и от там започнаха мъките ми... Имаше периоди в които си заспивах, но и такива, в които се е случвало да си легна в 12 и да заспа в 5.... допълнително с това се набирах, мрънках и ревах защото не мога да заспя. Колкото повече се притеснявах че не спя в 3, толкова повече не можех да заспя в действителност.. А часовете си минават.. 1часа... 2часа... 3часа... пиех по 3 валериана и нищо... Чувството да се въртиш в леглото 5 часа с окорени очи докато всички около теб спят е ОТВРАТИТЕЛНО. А на другата сутрин бях нервна и недоспала.. Ходих не малко пъти при личната, лекарства всякакви и въпреки крехката ми възраст тя ме прати на ПСИХОЛОГ.. казаха ми тревожно и биполярно разстройство, абе с три думи че съм луда... на 13... Вярно е че винаги съм била много притеснителна и се паникьосвам за най малкото... Но чак до там.. И тогава вече бях на ръба на нервна криза. Но в последствие се оказа от пубертета. Една позната хомеопат ми предложи едно лекарство на име Седатиф. То е на билкова основа, смучи се, и не е само за безсъние, а и при стрес, емоционална нестабилност, тревожност, пубертетски кризи и др. Смучех го близо месец по 2 пъти на ден и сега вече година и половина, да чукна на дърво нямам никакви проблеми. Всвка вечер стоя на компа до макс 12 и след това почва да ми се приспива зверски без да съм приемала никакви медикаменти. Всъщност вече не го смуча поради безсъние. Смуча го заради стрес. Винаги си го нося в чантата и когато се притесня за нещо си смуча по едно. Особено преди тест в даскало :D
Държа да спомена че не правя реклама на това лекарство и не ви препоръчвам да го купувате защото едно малко билково хапченце ще бледнее пред всички силни лекарства които вие сте пробвали... Ще бъде само загуба на време и пари... Успех ви пожелавам... Дано се оправите защото знам колко е ужасно.. :(
Ж16