Споделена история от Здраве

Сънна парализа, ден
Здравейте, искам да напиша за това явление или не знам и аз как да го нарека, което ми се е случвало доста често. Момче на 24 съм. По принцип за първи път съзнателно го получих на около 17 годишна възраст, първоначално даже си мислех, че е някакъв кошмар. Но след като прочетох, разбрах че не е точно просто сън.
Интересното при мен е, че никога не ми се е случвало през нощта при нормално лягане/ставане. Винаги съм го преживявал денем с някоя следобедна дрямка. Като цяло никога не ме било страх от това, но днес ми се случи нещо интересно.
Понеже бях изморен си пуснах Аржентина-Франция на компютъра онлайн и си легнах и нямах намерение да спа, но съм заспал.
И отново го преживях, първоначално просто се събудих без да мога да се движа (или може би е било просто сън). След това заспах и отново ми се яви тази ситуация, че не мога да се движа, а над мен имаше човек, който ме стискаше за гушата. Опитвах се да избистря лицето му и даже разбрах кой е.
Борих се и съвсем ясно си спомням, че паднах от леглото, даже си огледах лакътя, защото ме заболя. След това, просто се събудих в леглото без нищо да е станало.

Интересно ми е как психиката ми симулира такива ситуации, които дори и сега близо 6-7 часа след като са се случили имам чувството, че са истински. И дали тези психопатщини имат нещо общо с действителността или са просто плод на психика, мисли и буламач в главата ми.

Коментари

1.   Ako имаш апнея,за кратко спира дишането и от там притокът на кислород.Това страдание съзнанието може да го интерпретира,че те души някой.На мен също ми се е случвало при следобеден сън да не мога да се събудя ,въпреки че полусъзнателно искам да се размърдам,но не мога.Аз съм си мислила,че съм заспала дълбоко.Не съм сънувала някакви драми.
Във МА има кабинет по съня и те съветвам да си направиш консултация там.За сънна апнея преспиваш в болницата и ти следят дишането цялата нощ.Ако имаш това заболяване,трябва да спиш с апарат,който те обдишва автоматично.Проблемът е ,че струва 3000 лв.

2.   Това е духовен проблем, независимо кой какво ти казва. Призови Исус Христос и виж какво ще се случи. И аз имал подобни състояния. Опитай.

3.   Може да имаш сънна апнея. Най-добре си направи изследване, дават едни апарати, с които спиш една нощ и записват различни показатели, но най-вече кога е спирало дишането ти.

Не съм лекар и мога само да гадая, че халюцинациите са следствие от спирането на дишането. Аз често имам подобни пристъпи. При мен не е точно халюцинации, а усещане че не мога да дишам и се опитвам да се ощипя насън и в съня си мисля, че наистина съм се ощипал, а после се събуждам и разбирам, че въобще не съм се бил ощипал и въобще в един момент се размива усещането между сън и будност.

4.   Това ми се случва само денем, ако беше някакво болестно състояние предполагам, че щеше да ми се случва през останалото 99%-нтно време в което спа, а именно през нощта. А нощем си спа като къпан да чукна на дърво.

5.   Това най-често е следствие на пост-травматичен стрес. Също така, нередовен сън, стрес, емоционално и физическо претоварване, употребата на тонизиращи напитки и алкохол, допринасят за по-чести епизоди. Най-често се случва при прекъснат сън. Примерно след продължително безсъние, придружено и с физическо натоварване, лягате за няколко часа, но се налага да станете принудително, без да сте се наспали. После оставате само няколко часа буден и лягате да си доспите... обикновено при втория сън е най-вероятно да се случи. Правила съм опити да засичам времето, защото обикновено знам кога има вероятност да се случи. Приблизително след 30-40 часа без сън, лягам за около 3-6 часа, ставам и стоя будна между 2-6 часа и след това ако заспя пак е почти гарантирано. Разбира се, всичко е приблизително, защото има и други фактори, които оказват влияние.

Всичко е в главата ти, не се притеснявай излишно. По-лесно минава ако го приемаш с изследователски интерес и не се паникьосваш.

6.   Ами честито, запознал си се с душата и съзнанието си и си установил, че те са нещо отделно от физическото ти тяло. Явно физическото ти тяло има някакъв проблем и душата не може да се прибере нормално и менталното ти тяло реагира. Спри всякакви алкохоли, опиати и медикаменти. Може да се активира и от така прочутите "безвредни" фитнес добавки. Върви все пак да ти прегледат дробовете и сърдечната дейност.