Споделена история от Здраве

Несъразмерни гърди ПОМОЩ
Здравейте на 17 години(почти на 18) съм и имам малък проблем. За възрастта ми имам нормален бюст-нито твърде голям, нито малък, но проблема ми е следният- дясната ми гърда е на половина по-малка от лявата. Когато съм със сутиен не си личи, но когато се съблека по сутиен се вижда, че лявата гърда е изпълнила изцяло чашката, докато лявата почти половината. Особено си личи когато влизам в банята и се погледна на огледалото в банята.
Може би още един лек не традиционен проблем е това че гърдите ми не се допират една до друга, а някак си напред без странично за да се допират (не знам дали ме разбрахте)
Моля ви съвет на какво може да се дължат тези неща-но най-ме интересува първото.

Коментари

1.   Здравей, относно притесненията ти, напълно те разбирам аз съм точно колкото теб и още от малка едната ми гърда е по-голяма от другата. Когато бях в 9 и 10ти клас дори бяха точно като твоите, не растяха и ми беше бая кофти, но трябва да знаеш че няма повод да се притесняваш, това е съвсем нормално, повечето момичета са така, едната винаги е по-голяма. След 1 2 години най- много ще започнат да ти се оформят и дори ще порастнат. Всичко това е напълно нормално, надявам се да съм помогнала! :)

2.   От авторката: Благодаря ти, успокои ме. :)

3.   Хм, това с визуалната разлика между двете гърди много често се дължи и на леко гръбначно изкривяване - била ли си на преглед при ортопед? Получава се подобен ефект при лека сколиоза или кифоза - много хора имат, но просто не са се преглеждали при специалист и по тази причина не са диагностицирани - най-честия пример е издаденото нагоре дясно рамо, защото само там се носи чантата - може да се противодейства с гимнастика...

4.   Няма жена с еднакви гърди, освен ако не са изкуствени.

5.   От авторката: номер 3- не съм била на лекар при ортопед, но да и наще забелязват, че леко ми е изкривен гръбнака и мисля, да се съветвам със специалист за този въпрос.

6.   Нормално е да има асиметрия между гърдите, такава асиметрия има и между много други органи в човешкото тяло - не винаги и двата крака и двете ръце, двата тестиса при мъжа и двата бъбрека са симетрични. Тази асиметрия между гърдите може да бъде едва забележима, незабележима или по-силно изразена. Важното е, да не става много голяма за много кратко време, тогава причината е сериозна. Но при теб явно ти е генетично заложено. Има вариант за корекция на асиметрията чрез пластична хирургия, за целта може да се консултираш с пластичен хирург ако те дразни или ти създава комплекс.
Аз преглеждам много гърди защото се занимавам с профилактика, диагностика и лечение на гърда и повярвай ми, при много жени има асиметрия, която е нормална.
Поздрави и слънчев вторник!
Д-р И. В.