Споделена история от Здраве

Помощ, подут корем и постоянни газове
Здравейте. От дълги години имам следния проблем: коремът ми винаги е доста подут в долната част, макар че доста тренирам и пазя диета. Слаба съм и винаги съм била, но тоя проклет корем, направо ме съсипва. Освен това имам хроничен запек и много газове. Постоянно се оригвам. Не ям по много, даже бих казала малко. Била съм при двама гастроентеролози, ама не откриха нищо. Предписваха ми пробиотици, които бяха абсолютно безполезни. Някой да е решил такива проблеми или пък да е запознат за какво става дума? :' (

Коментари

1.   Щом се уригваш, значи поглъщаш въздух при хранене. Ако газовете се образуват в червата, няма как да ги върнеш през устата. Газовете които изпускаш, имат ли мирис или не, това е нужно да се знае? Щом имаш запек, трябва да ползваш повече вода и фибри за предизвикване на перисталтика. Ако ядеш много плодове, газовете може да се получат от ферментацията им, но не трябва да имат мирис, това всъщност е СО2, а ако ядеш много сладко, може да има развитие на кандида, която се храни с въглехидрати и тогава също се отделят газове. Щом лекарите не откриват заболяване, значи е от неправилно хранене, регулирай си храненето, говори с диетолог!

2.   Без глутенова диета, избягвай млечни продукти, а също и не повече от един плод на ден.
Всичко ще се оправи за месец два.
Диетата е трудна, но си заслужава.

3.   Аз имах подобен проблем със същите като твоите симптоми и се оправих.

Първо от пробиотиците ефект се вижда чак след редовен прием на високи дози в продължение на няколко месеца.

Грешката е в хранителните комбинации - при мен се оказа, че като спра хляба и хлебните изделия проблемът рязко намалява. Зачудих се защо е така, предвид, че не ядох някакви боклуци и готови закуски, а качествен пълнозърнест хляб и стигнах до извода, че проблема е в маята и в бактериалните култури, които се съдържат в нея. Когато ям паста, спагети, макарони итн, нещо варено, такива проблеми нямам, което потвърждава за мен, че проблема не е глутена, а маята - но хапна ли хляб или каквото и да е печиво - газове и подуване :)

Иначе гастроентеролозите ми дадоха добър съвет - за да видя, коя храна е причинител да експериментирам като изключвам за по-две три седмици определена група храни от менюто. Е, при мен се оказа, че не са млечните продукти, които са най-честите заподозрени, а тестата :)

Иначе е добре и да се запознаеш с принципите на разделното хранене и да внимаваш да не правиш твърде несъвместими комбинации особено по отношение на протеините: месо или риба млечни продукти например не е ок, а плодовете ако не ги ядеш на гладно, а след храна като десерт също винаги причиняват подуване.

Моят съвет е първо, за да облекчиш състоянието и да поизчистиш стомаха и червата, мини за ден два на билкови чайове и сладки ябълки или цитруси (примерно вода с изцеден лимон) или чай с лимон и мед.

След това пробвай да хапваш на едно ядене малка порция, не по-голяма от двете ти събрани шепи и правилно комбинирана.

Погрижи се да имаш пауза от поне 4 часа между яденетата, за да не се смесва всичко несмляно в стомаха ти и да се подуваш.

Изключи тестeните продукти временно - ако е от това още след 2-3 дни разликата е фрапираща.

Не пий течности по време на хранене и поне един час след хранене. Дневният ти прием на вода не трябва да пада под 2л.

Плодове яж само на гладно и на празен стомах преди ядене, никога вечер и никога непосредствено след хранене.

Даже само тези неща да спазваш, би трябвало скоро да усетиш голямо подобрение и лекота.

4.   Все едно аз съм го писала. Пробвах какви ли не лекарства, но нищо не помогна. За диетата - изключвах различни храни, от години не ям пържено и мазно, не пия газирано, но нищо не се променя. Докторите си знаят само пробиотиците и препаратите от типа на омепразола, но от него става още по-зле, защото храносмилането и перисталтиката ми съвсем заспиват заради ниската киселинност. Казвала съм им го, но не ми вярват. За мен не е това лечението със сигурност. И аз ям малко и се скъсвам да правя упражнения за корем, но той все си стои грозно подут в долната му половина. Не знам как да се справя с това.

5.   Тялото ти е жадно, научи се да пиеш вода правилно.

6.   Благодаря за съветите! Номер 1, усеща се миризма, когато се оригвам - на храната, която съм яла или на кафето

Авторката