Споделена история от Здраве

Контрацептиви
Здравейте, със съпруга ми имаме 2 деца и на този етап не мислим за трето. Засега го правим с кондим, докато решим кой е най-добрия и щадящ метод за предпазване. Прочетох много литература, и се обърках. Отидох и на лекар, а той ме обърка още повече. Предложи ми лепенки, ринг, спирала, даже и инжекция-тя била много на мода сега. Но докато съм в размисъл ми предписа Ясмин. Не съм ги взимала още. Чувам, че се надебелявало от противозачатъчни, а аз едва влезнах във форма след раждането. Споделете вие с какво се предпазвате, моля ви.

Коментари

1.   ами новите нискодозирани противозачатъчни не водят до напълняване, но те се предписват на момичета повече. Не пишеш за възраст и тегло.

За раждали жени, за които не е проблем и да не могат да имат повече деца, спиралата е стандарт. Не се вкарват хормони в тялото, но не всеки ги понася, защото работят като предизвикват леко възпаление.
Не почвай хапчетата, ако искаш да сложиш спирала или ше чудиш - защо не карате временно на кондоми - има едни доста изчанчени японски в секс шоповете, не са скъпи, тъкмо ще внесете някакъв цвят в секса си, има доста продукти на пазара...
Аз не съм раждала и не искам да се тъпча с хормони, не заради напълняването - моят приятел е имал такива гаджета преди мен и твърди, че им намалявало желанието с хапчетата, предпочита да я караме с години на кондоми, свикнахме вече... знам ли иначе - мои приятелки казват, че много добре понасят хапчетата. Но определено, ако бях раждала жена щях поне да пробвам със спиралата - ако не я понасям, бих мислила друго решение.

2.   Номер 1, ти майтапиш ли се за спиралата? Това е супер варварски метод! Всъщност, измислен е през Средновековието от арабите - слагали приспособлението в матките на камилите, за да не забременяват по време на път. Познавам две жени, които си сложиха спирала - едната надебеля супер много, а другата не можа да понесе спиралата и се мъкна по болници месеци наред. И до операция се стигна...

Презервативите определено са най - щадящи, но не дават 100% сигурност. Никое средство само по себе си не дава. Затова, който държи на пълната сигурност, трябва да комбинира. Най - добре е да ползваш хапчета и презервативи. Противозачатъчните ще ти ги предпише само лекар, разбира се. На всяка жена действат различно - едни напълняват, други не. Само опитът ще ти покаже. Аз лично познавам доста жени, които пият и не се оплакват.

3.   Аз като си имах сериозен приятел се предпазвах с ринг и съм много доволна, даже отслабнах още повече ;) Освен това факта, че се намира близо до матката и стои постоянно вътре е благоприятен за това, че дозата хормони е в много по-малки количества и ако случайно ти стане лошо и се наложи да повръщаш, няма защо да се притесняваш дали не си изплюла и хапчето. Ринга освен това се сменя само веднъж на месеца, т. е. поставяш го и забравяш за всичко останало, а при хапчетата трябва да помниш всеки ден да вземеш едно( мен най/много ме беше страх от това, да не забравя). Ринга също така не се усеща нито от партньора, нито от теб по време на секс, а ти напълно забравяш, че е в теб. Аз поне съм много доволна и по нататък планирам да се предпазвам така.

Лола

4.   Авторката:отговарям на номер1. 165съм висока, 54кг.
А на тебе Лола ще кажа, че ми препоръча лекаря и ринг, но ми обясни, че при най-малкото вариране на килограмите трябва да ходя при него и да замерва, защото се разширява и стеснява и влагалището. И евентуално да минем на друг номер. Не живея в България, а тука си препоръчват техните си работи. Раждалите жени най-често си биели инжекция и им спира цикълът за 3месеца, и неможе да се забременее. И после пак. и така. Ние вече свикнахме с кондомите, но цял живот така ли да го правим? Това е временно. А за противозачатъчните ми каза, че повече от 8-9 години не трябва да се пият. Аз съм на 30 г.

5.   Авторке, номер 2 съм. Какво ти пречи в презервативите? Какво лошо намираш в тях?

6.   Не се надебелява, кой знае колко. При мен например е по-скоро подуване, малко коремче и по големи гърди... по-скоро стегнати и оформени. Този метод с инжекцията найстина е все по-често ползван, но аз препочитам противозачатъчните :)

7.   Здравейте, дами - много добра тема.. аз съм 1.

Първо, номер 2 - ти майтапиш ли се с кондом и хапчета? Хапчетата са най-сигурният метод, близо 100% сигурност, е - застраховат се пройзводителите и пишат 99%, но практически няма как да забременееш с тях и ако си само с един патрньор и той с теб, кондомите са излишни.

Аз лично ползвам с приятеля си от 9 години кондоми - не съм правила секс без кондоми и гинеколозите са ми казвали, че дори от човешки вирус няма как да съм се заразила... нямала съм никакви гинекологични проблеми до сега и повече като консултации протичат прегледите, които рутинно правя. Първата ми гинеколожка ми (младичка много и много загрижена) ми каза, че тя лично не препоръчва хапчетата, защото тя е с по-тъмен тен например и са и се появили пигментни петна от хормоните.... каза ми, цитирам „ха, щом твоя ползва кондоми, гледай да не го разубеждаваш - пазиш се от всичко, проблеми няма да имаш, щом си го излъгала! За жената е все едно чувството... “ Не знам за последното, не съм го правила без.

Познавам доста жени на средна възраст със спирала и са нямали оплаквания, разбира се - не е за всеки, това е вид предизвикано възпаление. На Запад ги слагат и на нераждали жени, защото там на 14 им предписват хапчетата... може би няма как иначе... и на Запад (и аз не живея в България) са ми казвали, че е най-щадящо за жената с кондоми и да съм продължавала така... Отказаха ме даже там от ваксината против човешки вирус, това е друга тема обаче.

Според мен кондомите са най-добрия метод за нераждали жени и момичета в комбинация с таблетка Ескапеле, която човек да си има винаги - на мен до сега само веднъж ми се е налагало да взимам, спуквал се е кондом (ползвам Дюрекс) за тези 9 години 4 пъти, но моят приятел усещаше винаги в самото начало и нищо не се е случвало, само веднъж взех хапчето... никога не се е стигало до еякулация със спукан презерватив.

Не знам, авротке. Дребна жена си, значи и хапчето или другите хормонални неща няма да са силно дозирани. 10 години са доста време - след това вече и шансът за забременяване намалява, а и може да измислят нещо.

Но пак. Аз бих пробвала със спиралата, ако не стане - хормоналните препарати.

Иначе - за женени, които искат да отложат просто намирам натуралните методи в комбинация със спермициди не лоши, това е добре и между две деца, когато и да забременееш не е толкова фатално.

До 6 - аз не взимам никакви хапчета и пак се надувам преди цикъл с вода. Пий повече, но като цяло - няма какво да се направи.

Няма значение кой метод избереш, не стигай до аборт - това определено е най-лошото и за мен не е метод за контрацепция, а чист акт на отчаянието...

8.   Авторке и аз не съм в България и ринга, който ползвах се наричаше нува, нямаше нито размери, нито разширяваше или нещо такова. В интернет съго няма такава информация. Какъв ринг ти предлофиха на теб? Ще се радвам да ми кажеш.
Лола

10.   Лола, аз съм 1 - нали говориш за хормонален ринг, не за нещо като дамски кондом?
Как ти действа, ако е хормонален и имаш ли база за ставнение с хапчета например? Ти сама ли си го сменяш този ринг и трудно ли е това? Забеляза ли промяна някаква физическа и психическа заради него?
Благодаря, ако имаш как да отговориш...

11.   Авторката. Предложи ми ринг, който си изпуска хормоони и един друг, който според него е по-добър и не се сменя на всеки месец но преди акта трябва да впръсна хормони във вагината си сама с дозатор. Това било по-добре за дами, които не го правят често, защото е по-щадящ от гледна точка на хормоните. Но ние със съпруга ми правим секс почти всеки ден.
На номер 2. отговарям:Не ми пречат кондомите на мен, за жената наистина е без значение, просто трябва да се свикне. Но мъжът ми изпитва дискомфорт, особено след двайстата минута вече направо полудява. Казва, че му стърже отвътре. И лубрикант слагаме, но все същото. А съм абсолютно сигурна, че не се превзема за да го махнем, или за да ме накара да взема по-бързо решение относно другите методи за предпазване. Даже и кръв е имал, толкова силно се е протърквал. Ползваме само Дюрекс, то тука май други няма, или не съм виждала. Но наистина трябва да измисля нещо, и то бързо. Вече доста време отлагам. Родила съм преди 8 месеца. А този ринг, първия път ти го поставя лекар и ти обяснява как да си го слагаш нататък. Което си е доста страшно, защото изобщо не съм сигурна, че мога да го сложа правилно. Тези лепенки са готини и не се задържа вода от тях, мои приятелки ги ползват. Но вършат работа при суха кожа. При по-мазна, или ако се потиш повече се отлепят лесно, а аз съм така.

12.   странно това с кондомите, ние ползваме точно такива от години и нямаме проблем. В която и страна иначе да живееш, ще има поне 5 марки кондоми на пазара.
В секс шоповете и повече ще са...
Както и да е.

Аз ти казах, че моят приятел го е страх, че ако почна да взимам хормони, желанието щяло да ми спадне, защото имал в миналото такива приятелки.
Вуйна ми ползва спирала и даже я забравила, че има. Други не понасят пък.

Какво има лошо в хапчетата иначе - няма как да забравиш, ако ги сложиш до четката си за зъби да кажем. Поне тях можеш да ги спреш веднага, като ти хрумне друго решение.

13.   До Авторката: Наистина не знам какъв е този пръстен, който са ти предложили. Разпитай си гинеколога за Нува Ринк (така се казваше моя хормонален пръстен).

До Номер 1:
1. Как ти действа, ако е хормонален и имаш ли база за ставнение с хапчета например?
Действа по абсолютно същия начин както и хапчетата действат, с тази разлика, че понеже всеки ден цял ден е в теб, изпуска по малки дози хормони, а не ударната доза на хапчетата. Иначе всичко е абсолютно същото, държиш го 3седмици, после го вадиш и до 3 дни трябва да ти дойде цикъла, ако искаш да си го отложиш, можеш да го задържиш до още една седмица(т. е. общо 4седмици) и после да го смениш. Може да го извадиш нацяло или да го замениш с нов, ако искаш да трае по-дълго. Не е хубаво да се прекалява с тази опция.
2. Ти сама ли си го сменяш този ринг и трудно ли е това?
Точно за това ми страна странно, когато авторката написа, че лекар трщбвало да и сложи първия, защото при Нува ринг нямаш проблем да го сложиш сама. Просто го хващаш през средата (така че да образува 8)и го пъхаш в себе си, както се пъха тампон. Ринга си заема мястото и ти(поне при мен беше така) въобще не го усещаш.
3. Забеляза ли промяна някаква физическа и психическа заради него?
Физически отслабнах с няколко килограма, въпреки че по принцип се очаква да се качат няколко килограма, но това е индивидуално. Психически промени не усетих никакви, освен спокойствието, че можеш да планираш кога да ти дойде и кога не.

Надявам се, че съм помогнала. Ако има допълнителни въпроси, ще се радвам да ти помогна.

Лола

14.   мерси, мерси...
Смятам за сега да продължа с кондомите, докато моят още е свикнал и не протестира, но ще дойде ден и ще му писне. Както го описа, добре е това - заслужава си пробата, особено ако е по-щадящо от хаповете.
Още един въпрос - по сигурност колкото хапчетата ли е? Те са най-сигурният контрацептив все пак.
И колко струва това чудо?

15.   Точно толкова сигурно е, само че не трябва да се вади от вагината през тези три седмици по какъвто и да е било повод. Не съм сигурна дали го има в България, но за три пръстена се плащат към 50 евро и могат да се вземат само с рецепта. Мисля че има и опаковки по 6.

Лола

16.   Само да допълня: Слага се първият ден на ментруацията и след 7 ден от поставянето му си защитена.

Лола

17.   Глупости говориш Лола

18.   17 поясни ако обичаш или се разходи из интернет, за да видиш каква е информацията за Nuvaring.

Лола

19.   Авторката. Номер 17, защо да говори глупости. Точно така е. Само, че на мен ми говореха и за размери на ринговете и за вариране на килограми. То във всяка страна си е различно. И наистина всичко се издава от аптеката след рецепта за три месеца.

20.   Мерси, Лола - тук също намерих инфо http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp

това е доста нов метод и едва ли го има в бг-то. Иначе е със същите странични действия като хапчето, само не дразни стомаха и хормоните са по-ниско дозирани, защото не минават през него. Добър метод иначе, ако пак човек го понася. Според мен, всяка жена трябва сама да реши, какво за нея е най-добре, но е добре да се обменя опит, защото информацията е важна, особено за по-новите неща. Мерси за което.

21.   Здравейте момичета, аз съм авторката. Благодаря на всички за мненията и препоръките. Искам да ви кажа, че си сложих спирала. Златна, за 5 години. Чувствам се перфектно. Поставянето не боли изобщо, нито пък след това. Няма никакъв дискомфорт. А и секса се подобри значително, като махнахме кондомите.

22.   Здравейте,
и аз прочетох доста за НиваРинг и реших да си го купя. В момента пия хапчета, но мисля да ги спирам, защото не се чувствам добре с тях. След като ми дойде цикъла от последното хапче тогава ли трябва да поставя ринга? И още нещо да попитам тези които са го ползвали- съпруга ми дали ще усети присъствието му в мен по време на секс, тъй като не желая да научава за методите които използвам.
Благодаря Ви предварително

23.   22, нуваринг се поставя в първия ден на менструацията ти, за да може да развие действието си до като тя свърши. По принцип не се усеща от мъжа, така че и твоя не трябва да го усети.
Лола

24.   Лола, благодаря ти много за бързия отговор. Силно се надявам половинката ми да не го усети, тъй като ми се видя големичък този пръстен, но сигурно защото ми е за първи път.

25.   24 и на мен ми се видя огромен като го видях за първи път и аз си мислих, че няма да мога да го побера, какво остава другото. Обаче като го поставиш правилно даже и забравяш, че го имаш.
Лола