Споделена история от Здраве

Как зарибиха масово българина с цигари
Здравейте, пуша от 14 годишна, сега съм на 28. Прави ми впечатление как масово младите и малките (малки за мен вече) пушат в България. Ако можех да върна времето назад, това е най-голямата грешка в живота ми. Щях да имам дете и го изгубих заради порока си. Към всички деца на по 15-16 или колкото и да е - откажете ги, недейте, не се тровете. Един ден страшно ще съжалявате, но вече няма да може да се откажете. До всички пушачи, малки и големи, не учете хора непушачи да пушат. С мен така се случи навремето. Българите пушат масово и това е някаква пандемия тук. В чужбина не е така и е много рядко да видиш пушач някъде.

Коментари

1.   В чужбина не е така, щото цигарите са много скъпи. Не че тук са евтини, ама в общи линии българинът няма много екстри, това си му е удоволствие. За проблема с бременността ти, причината не е в цигарите, освен, ако не си дънила по кутия на ден.

2.   Обикновеният българин е много прост човек.
Пуши цигари (скъпи), търка лотарийни билетчета (с 2-3лв печалба), гледа пошли шоута и яде нездравословна храна...

От друга страна, цигарената промишленост за кого работи? Точно за тези много прости хорица, 3/4-ти от обществото ни...

4.   Вярно че в чужбина се пуши по-малко, но недей да търсиш вината в другите. Вината си е на пушачите. Порок е, но всеки е отговорен сам за себе си. Мисля че повечето хора са пробвали цигарите, но не всички стават пушачи. А има и такива които са ги отказали. Ами значи всичко е въпрос на воля и желание. Никога не е късно за да се спрат. Млада си, ако сега ги спреш организма ти по-бързо ще се възстанови от нанесените щети.

5.   "Зарибиха"?

Явно не си спомняш 70-те и 80-те. Пушеше се масово навсякъде на публични места. В университета на изпит даже, в болници, в офиси.... Българите пушат яко от много отдавна, не са го "зарибили" вчера.

6.   Пушат си и в чужбина. Но, пушача е като замаян. Смърди ужасно. Жилищата им са вмирисани. Но не го осъзнават.

7.   Това с цигарите е отвратително, а са и толкова скъпи.

8.   Зарибяват се малоумниците от цял свят, не само българите.
Аз лично виждам и много непушачи сред дечурлигата.

9.   Аз съм на 39 и ги пуша също от 14-15 годишен. До сега не съм имал здравословни проблеми, но проблемът е там, че имам вече семейство/жена и дете/ и само аз нося в къщи. Изнервя ли се, паля цигара. Стигнах до 2 кутии на ден и доста се усеща като ги направиха по 6 лв. И съм слушал " не ги почвай" и "откажи ги", никак не е лесно. На инат хвърлих кутията и едвам издържах 3 дни. Спра ли цигарите, трябва да спра и кафето. И двете са ми слабост и няма как да стане. Когато не пуша съм по раздразнителен. Ям постоянно. Не ми е проблем с теглото, но една кутия струва доста по малко от яденето което ще погълна. Около мен се случи да се забавляват деца на около 14-16 години и по едно време едно от тях дойде да ме помоли за цигара за приятелчето си. Дадох му. Слабо, високо и приятно момче. Седнах до тях и започнах да им говоря. Говорих около час. Нормално като техен приятел. Обяснявах от начало до сега как и колко ми е тежко да ги пуша, изкарвам пари за тях и как не мога да се откажа. Няколко пъти им казах, че това не е конско а начин да ме разберат и да престанат да се овличат оо цигарите. След година пак срещнах това момче. Лапнало цигарата и дори не ме поздрави. Та не виждам смисъл дори да се опитваш да им пишеш теми които дори няма и да прочетат.
Дядо Тошо

10.   Ми явно изображенията на раково болни по кутиите с цигари не са достатъчни и трябва да се слага и надпис "Силно пристрастяващо. " или " едно опитване от това - робство към него за цял живот" и то не само за нямащите си представа от нещата ученици, но и за възрастните. Без този надпис единственият начин да разберат хората, че това е така, остава като опитат от него, но тогава е вече късно. То тая зарибявка тръгва от ученическите години защото няма кой да обърне внимание на проблемът, нито в училище нито в семейството. А веднъж изтървани нещата никакви укори или ограничения не могат да решат проблемът. Зависимостта е наркотична.

11.   Не е вярно, че в чужбина не пушат. Просто имат забрани почти навсякъде. А че българина пуши много факт, и много се зарибиха по лотарийни билети