Споделена история от Здраве

Коронавирус - Резюме,превенция,митове и легенди
Здравейте читатели на сподели! Събрал съм кратка информация за коронавируса, начини за превенция, както митове и легенди около него. На 21 години съм и съм студент в медицински университет. Ползвани са само официални правителствени медицински сайтове и литература от професионалисти в сферата. Информацията е допълнително проверена за неточности и грешки от семейството ми, които са доктори и точно в този момент са в епицентъра на епидемията в инфекциозно отделение с болни от коронавирус. Дано статията ви бъде полезна. Коронавирусите са група вируси, отдавна познати на хората, които причиняват заболявания при бозайници и птици. Нов коронавирус бе идентифициран от хората на 29. 12. 2019 и точно затова името му е 2019-nCov, идващо от n – (novel-нов), CoV(Corona Virus) – Корона Вирус и 2019 - годината на идентифицирането му. Коронавирусът е с едноверижен РНК геном с протеинова обвивка (капсид), която е особено издръжлива на външни влияния. Името му "корона" идва от формата му, която на електронограма изглежда като корона. Той е от порядъка на няколко нанометра (<100 nm). Единичната вирусна частица се нарича вирион. Клиничните симптоми на коронавирус са: треска – 98%, кашлица - 76%, миалгия (болка в мускулите), умора – 44%, производство на храчки – 44%, главоболие – 8%, хемоптиза (храчене на кръв) – 5%, диария – 3%, диспнея (трудност при дишане) – 55%. Коронавирусът причинява остра респираторна инфекция – бронхопневмония или пневмония. Инкубационният период е от 2 до 14 дни, като може да стигне дори до 28 дни, през което време болният е вирулентен (т. е може да заразява хората около него, без да има симптоми). Предава се по въздушно-капков път чрез капка, съдържаща вирусна частица на (2019-nCoV), която по един или друг път достига до носната лигавица, устната кухина или очите. Кашлица или кихане са особено опасни, ако не е установено разстояние от 2 метра между болен и здрав човек. Вирусът успешно може да оцелява върху повърхности от няколко часа до 5 дни заради особено устойчивата си обвивка (капсид). Точно затова е важно и препоръчително редовно да мием ръцете си или да използваме дезинфектант на АЛКОХОЛНА основа, за да минимализираме шанса да го пренесем до лигавицата на носа, очите или носа чрез ръцете си. Изключително важно е да се спомене, че вирусът се предава успешно, за жалост, в затворени помещения без вентилация и разстояние по-малко от 2 метра между хората. Малко вероятно е да се предаде на открито, например при разходка навън(освен ако няма физически допир или контакт, по-малък от 2 метра между болно и здраво лице). Към момента - 13. 03. 2020, в световен мащаб има 134, 469 случая, 4970 починали, 68, 900 излекувани. Текущо има 60, 599 заразени пациента, като 54, 605 от които в средно тежко положение и 5994 в сериозно или критично състояние. В България са 23 случая, от които 1 починал и 1 в критично състояние. Съвети за предпазване: 1. Стойте у дома, избягвайте самолетни пътувания(именно поради факта, че въздухът в тях се вентилира въпреки антибактериалните филтри), влакове, градски транспорт или места със струпване на много хора. 2. Избягвайте гости, посетители и най-вече хора със симптоматика на болни (кашлица, температура, гадене). 3. Избягвайте болници освен ако нямате симптоми на заболяване и не се нуждаете от медицинска помощ. 4. Избягвайте да се здрависвате за поздрав с хората. 5. Избягвайте комуникацията с хора, които наскоро са пътували в друга държава и най-вече такива, които се връщат от рискови региони. 6. МОЛЯ ВИ, НЕ посещавайте кафета, ресторанти или дискотеки (там разстоянието е малко и е много вероятно да се заразите, ако има болен от Коронавирус или Грип тип Б). 7. Избягвайте да пипате лицето си и по-точно носа, очите и устата. 8. Поддържайте висока лична хигиена – мийте ръцете си редовно, но не прекалено. Желателно е да не се доверявате особено много на течни дезинфектанти за ръце. 9. Ако имате симптоми (кашлица, температура, хрема), потърсете незабавна помощ от МЕДИЦИНСКО лице! Моля ви, НЕ търсете помощ в интернет от хора без медицинско образование – това е нож с две остриета. 9. МОЛЯ ви, не посещавайте вашите възрастни роднини или приятели. Смъртността и възникването на усложнения при възрастни хора е много по-високо от тази при млади или хора на средна възраст. Много важно е да се знае, че до момента няма ваксина или медикамент против КОРОНАВИРУСА! Голям мит за коронавируса е, че медицинска маска ще ви предпази. Не е така! Единствено маски с P3 филтър са дали най-голяма вероятност за предпазване от коронавирус. Носете маска единствено и само ако имате симптоми на вирусно заболяване. Как да поставим правилно медицинска маска? 1. Преди да я поставите, измийте ръцете си с препарат на алкохолна основа или сапун с вода. 2. Покрийте устата и носа, като бъдете сигурни, че няма разстояние между лицето и маската. 3. Избягвайте да пипате маската, докато тя е на лицето ви (ако все пак се наложи, измийте ръцете си или използвайте дезинфектант на алкохолна основа). 4. Подновете маската с нова след 2 до 3 часа. Не използвайте същата маска отново (това е особено важно)! 5. След като я свалите, изхвърлете я в кош, измийте ръцете си със сапун и вода или използвайте дезинфектант на алкохолна основа. Информацията, която имаме към момента, е, че вирусът може да се разпространява във всяка среда, включително среди с горещ и влажен климат. Към днешна дата - 13. 03. 2020, няма информация вирусът да се разпространява чрез ухапване от комари. Ултравиолетовите лампи не трябва да бъдат използвани за стерилизиране на ръце или други участъци от кожата, тъй като те могат да причинят кожни раздразнения. Колко са ефективни термалните камери за контрол по летищата за превенция? Термалните скенери са ефективни при хора, които вече са с проявена температура, по-висока от нормалната, НО не могат да засекат хора, които са инфектирани, но не са все още с проявена симптоматика. Ефективно ли е пръскането на алкохол и хлор за превенция срещу новия коронавирус? Не! Пръскането с алкохол или хлор няма да убие вирусите, които вече са постъпили във вашето тяло. По-вероятно е пръскането с такива вещества да бъде вредно за вашето здраве. Могат ли ваксини против пневмония и грип като (пневмококова ваксина или haemaphulius influenzae type B)да ви предпазят от коронавирус? Не! Това е нов вирус с различен и напълно нов геном, който се нуждае от собствена ваксина. Може ли честата промивка на носа с физиологичен разтвор да предпази от коронавирус? Не! Към днешна дата - 13. 03. 2020, няма данни промивка на носната лигавица да помага срещу коронавирус (2019-nCoV). Може ли чесън да предпази от коронавирус? Чесънът е здравословна храна, която има известни антимикробни функции, но до момента няма сведения, че той помага срещу коронавируса. Помагат ли антибиотици срещу коронавируса? ТВЪРДО НЕ! Антибиотиците помагат само срещу бактерии (изписани само от МЕДИЦИНСКИ лица). Новият коронавирус е вирус и респективно антибиотиците не помагат срещу него. Въпреки че ако сте хоспитализирани в болнично заведение, вследствие на коронавирус, третиране с антибиотици е възможно, тъй като бактериална инфекция е МНОГО вероятно да се получи, вследствие на вируса. Има ли медикаменти, които могат да помогнат срещу коронавируса? Към днешна дата -13. 03. 2020, няма специфични медикаменти, които могат да помогнат срещу коронавируса. Лечението на вируса до момента е изцяло симптоматично. Как стои в статистиката спрямо (смъртност) предишни вируси 2019-nCoV : Wuhan Corona Virus (2019-nCoV) - 2 %, SARS ( Severe Acute Respiratory Syndrome) - ~9. 6 %, MERS (Middle East Respiratory Syndrome) -~34 %, Swine Flu (Свински грип) – ~0, 02 %. Смъртност, вследствие на коронавирус или усложнения от него(по възраст) към 13. 03. 2020 - 0-9 години – 0%, 10-19 години – ~0, 2 %, 20-29 години - ~0, 2 %, 30-39 години - ~0, 2 %, 40-49 години – ~0, 4 %, 50-59 години - 1, 3 %, 60-69 години – ~3, 6, 70-79 години - ~8 %, 80+ години - ~14, 8. Апел към българското общество! МОЛЯ ВИ, не посещавайте масови мероприятия, докато тече грипна епидемия от Коронавирус и Грип Тип Б! Избягвайте дискотеки, кафенета и ресторанти! Избягвайте какъвто и да е контакт с възрастни роднини и близки (особено ако сте симптоматични), защото те са най-предразположени към усложнения, вследствие на 2019-nCoV. Нека да не превръщаме България в следващата Италия или следващия Китай! Нека бъдем отговорни към собственото си здраве и това на нашите роднини, близки и приятели!

Коментари

1.   Самия вирус на физическо ниво е само проявление на висша сила и енергия на Вселената, която започва селективно да изтребва нисшите твари. Никаква маска няма да помогне на хората с ниско ниво на съзнание-енергията под формата на белтъчното съединение наречено вирус удря точно там. Благодатното време свърши през 2012, енергийната структура край Земята е вече друга и ще се променя и занапред с бързи темпове. Дори много се забави селективния подход. Никой еволюционно неподготвен няма да продължи напред. Все още не е късно за рефреш на процесора.

2.   Аз да попитам вярно ли е че коронавируса се разпространява повече на студ от колкото на топлина?

3.   До номер 1
Здравей!
Изявлението ти е доста интересно, и донякъде съм съгласна. Това ли е началото на 4/5 измерение? Защото там емоциите са от огромно значение...
Би ли уточнил/а какво точно имаш предвид под " еволюционно неподготвен?" Медитативни практики? Опознаване на сърцето и връзка с висшия Аз? Общуване и виждане на други същества?Луцидни сънища?
Бих се радвала ако споделиш малко повече и за въпросната "Висша сила"
Блсгодаря!

4.   Благодаря за информацията!

Знаеш ли на каква база е пресметната смъртността, на само регистрирани случаи, или върху предполагаем реален общ брой заразени със или без симптоми?