Споделена история от Здраве

Лекарство за тревожност?
Здравейте. Имам депресия и тревожност от две години. Имах мисли за самоубийство и ужасно подтиснато настроение, което успях да оправя след посещение при психиатър и прием на ципралекс. Само че не мога да се оправя с тревожността, получавам сърцебиене, задух и почервенявам цялата, разтрепервам се в случай че трябва да изляза от дома си и да отида някъде. Само мисълта че трябва да го направя ме вкарва в това състояние на тревожност. Уж Ципралекс-а лекува и подобни състояния, но при мен не действа. Пробвах и Флуанксол и разни билкови, но не ми помогнаха. Някой с подобен проблем да е намерил решение с лекарство? По възможност да е без зелена рецепта, за да мога да си го взема. Не ми се ходи пак на психиатър, а и в моя град няма и сега с това извънредно положение е още по-зле. Благодаря предварително, моля ви пишете.

Коментари

1.   Това, което описваш, всъщност са паник атаки.
Тревожността не се лекува само с лекарства. Лекарствата потискат симптомите и ти дават прозорец от време, в който спокойно да работиш върху проблемите, които са провокирали нервните състояния при теб. Казано по-друг начин, психиатърът улеснява максимално работата на психолога. Само с лекарства не се получава, а само с терапия и без лекарства се получава, но по-бавно. Какво ще правиш зависи само и единствено от теб. Не съществува лекарство, което да премахне всички тревожни състояния завинаги и като с вълшебна пръчица.
Предвид извънредната ситуация, точно в момента няма как да противодействаш. Иначе най-добрият ти вариант е да излизаш всеки ден, безцелно за разходка, независимо, че ти е лошо и в пика на нервност да си вземеш Валидол. Така постепенно мозъкът ти ще свикне с идеята, че разходката сред хора не е опасна ситуация и тялото ти ще спре да реагира по този начин.

2.   Пробвай с психолог или психотерапевт. Лекарствата са само патерица. Разчитай на характера си. Няма да сгрешиш с ходене на терапия.

3.   Забрави за лекарствата! Да, трябва да отидеш на психолог, чети литература по въпроса, с хапчета няма да стане!

4.   От авторката: Пробвала съм Валидол, нямаше никакъв ефект. Може би наистина трябва да пробвам с психолог, само че сега не може да се пътува, а вероятно често ще трябва да ходя. Но май и намирането на добър не е лесна работа, повечето само гледат да ти вземат парите и не ги интересуваш особено. Чета добри отзиви за Ксанакс, но е със зелена рецепта. Не знам ако отида на личната дали ще поиска да ми даде такава. :(

5.   Пробвай ривотрил,100%Ще ти помогне но е с рецепта от личния лекар.

6.   Не е задължително да пътуваш. Психологът може да те консултира и онлайн. Има доста добри психолози. Орлин Баев, Андрей Ганев и Даниел Троев. Всеки един от тях има и много безплатни материали в интернет, така че може да потърсиш и прочетеш на първо място. Мога да препоръчам и сайта Себепознание на Росица Вакъвчиева. Междувременно е хубаво да си обърнеш внимание на режима: здравословна и лека храна, лягане преди 22ч и ставане рано. Това също оказва влияние на цялостната физиология и на психиката. Успех!

7.   Абе, момиче, ти не разбираш ли, че няма хапче за тревожност?! Имаш проблеми, реши си ги без хапчета! За какъв ксанакс говориш въобще, даваш ли си сметка какво ще си причиниш?! Я виж какво са писали хората тук, в този раздел, за въпросните лекарства,, поне от техния опит се учи. Не прави глупости, информирай се, все бързото и лесното гледате, но така ще се съсипеш тотално! Твоето здраве е в твоите ръце, не в някакво си хапче!

8.   Моля те, съвсем искрено да не започваш с Ксанакс!
Аз пробвах какво ли не, само тревата ми помогна, лично на мен.

9.   До авторката, Огнян Димов психотерапевт.

10.   През зимата се отключват най много такива състояния, зарази липсата на слънце. То е необходимо за да се отдели повече серотонин в мозъка. Липсата на серотонин потиска настроението на човек и той изпада в депресия. Най лекият антидепресант е Деанксит-а. Малкото розово хапче на щастието. Всеки невролог може да го изпише, дори и личният лекар, няма нужда от психолози и психиатри. Аз лично с това хапче излязох от дълбока пропаст, бях стигнал да лоши мисли, но невролог ми го изписа и в рамките на два месеца всичко се регулира. После дойде пролетта и лятото и всичко е ОК. Има тънкост, че даже и да се чувстваш вече добре, трябва да го спираш постепенно, всеки ден да се намалява дозата, а накрая да се пие през ден, после през два и т.н, иначе тревожността отново се връща. Лекарят ще каже как да се ползва, аз го ползвах -сутрин едно, обед едно, вечер почивка. Сигурен съм, че ще помогне, а и не ми пречеше на работата, шофирах и работех с токове.

11.   Ксанакс работи, НО бързо ставаш зависим - 1 месец - и действа за кратко - 4-6 часа в зависимост тежестта на симптомите. Всички зелени рецепти имат горните минуси. Излизай и спортувай - фитнес, танци, и др. Аз успях да сведа нещата до минимум, но има още много работа. Имам и семейство и работя та затова по-бавно става. Ако имаш вредни навици, ги махай. Оправи хранителния режим и пий течности. Успехи

12.   Аз развих такава тревожност от една от местоработите ми, дори месеци след като я напуснах продължи сърцебиенето и тревожността. Преодолях я като известно време не работех, почнах всеки ден да излизам на разходки, изминавах на ден от 5 до 10 километра, спрях комукациите с хора, които ме натоварват, на роднините казах че не съм кошче за душевни отпадъци и да не ме натоварват с техните проблеми и така постепенно ми се възвърна спокойствието, но вече нямам и много приятели и познати, но това не ме притеснява особено.

13.   Да не би да имаш и агорафобия? Това е страх, изпитван при преминаване през големи открити пространства. Страхът може да се проявява при напускане на дома, преминаването през обществени места, смесване с тълпи и при пътуване сам.

14.   до 5 : ривотрил май отдавна не се внася в България.
Деанксит съм пила, в началото имаше някакъв ефект, но само след около 10 дни спря да ми действа, пих го още 3 седмици и го отказах, защото станах даже по-зле.

Иначе, и аз искам без хапчета, но да не мислите че е лесно? На никой не пожелавам да изпада в такова положение. Мечтата ми е един ден да мога да изляза навън, да се разходя, да се срещна с хора, без този страх, сърцебиене, потене, изчервяване и т.н.

15.   Ами излез- въпреки сърцебиенето и потенето, за да видиш, че страховете са ти безпочвени и нищо не те застрашава. Полза от криене вкъщи няма. Бъди смела и действай!

16.   Деанксит с 2 ръце препоръчвам!

17.   И Деанксит съм пила, даде ми много енергия през първата седмица, но след това се почувствах много зле и влоши депресията ми.

18.   Самолечениет е вредно за теб.