Споделена история от Здраве

Анкета относно съня
Здравейте,
понеже имам проблеми със съня искам да направя една анкета. Който желае да отговори на следните въпроси:

1. Приспива ли ви се вечер
2. В колко часа си лягате обикновено
3. Колко време горе долу ви трябва да заспите
4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви
5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта
6. Приспива ли ви се през деня
7. Какво ви помага да заспите когато не можете

Коментари

1.   Няколко месеца си лягах когато ми се приспиваше, заспивах за секунди и спях по - 7-8 часа максимум. Интересното беше, че при всяко лягане с малки изключения, но формулата беше, че всеки път часът за лягане е малко повече от 24 часа по-късно от последното ми лягане.
Ако легна в 22:00, на другия ден лягам по-късно от 22:00. Както казах, няколко месеца си лягах само когато ми се приспиваше.
Така няколко пъти превъртях денонощието в колко часа си лягам, ама винаги се наспивах, винаги заспивах веднага, винаги ставах бодър.
Не ми беше много приятно да стана и тамън да се стъмва, но пък беше забавно да се събуждам в 3 сутрин, както и да е това не е по темата за самият сън.

От мой опит, разбрах, че ако не заспиваш веднага, не си се уморил и деня ти не е свършил. Няма какво да си говориме, днешно време шанса да си лягаш като мен през тези няколко месеца не е голям. Малко сме се отдалечили от природата.

НДНВ

2.   1. Да, доспивами се вечер
2. Лягам си в 1ч., но обикновено си ровя в телефона и заспивам към 2ч.
3. Отнема ми около 5 минути да заспя.
4. Трябват ми 8-9 часа.
5. Отпочинала - понякога да, заредена-никога
6. Да, доспива ми се през деня
7. Слушането на музика ми помага да заспя.

4.   1. Приспива ли ви се вечер
- Не! Мисля за отминалия скапан ден на работа, и че утре пак трябва да преживея поредния скапан ден на същото място !

2. В колко часа си лягате обикновено
- В 23:00 ч., не ми стига времето да се съвзема след работа и да се наям като хората !

3. Колко време горе долу ви трябва да заспите
- 2 часа може би (не знам, не ги броя) !

4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви
- Сигурно спя към 5 часа, но понякога си мисля, че тъкмо когато заспя и... звънне алармата, всякаш някой премества стрелките на часовника на момента !

5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта
- Не, изобщо, проклинам сутрините, защото е като на война !

6. Приспива ли ви се през деня
- Адреналина не ми дава да ми се приспи !

7. Какво ви помага да заспите когато не можете
- И Господ не може да ми помогне да заспя в такива случаи !

Това от мен !
Лек ви ден !

5.   Нямам проблеми със заспиването. Имах проблеми с наспиването. На йогата ме посъветваха да си направя тест за типа организъм според Аюрведа. Огромен тест, пълен със странни въпроси от рода на "Какъв цвят са ноктите ви?", "Колко бързо се омазнява косата ви", "Как по скоро се държите в стая с непознати?". Аз вече не помня кой тип съм, но помня препоръките за сън - Никакво спане следобед (вярно, ставах парцал и се чудих как хората се наспиват) и ставане в 6.00 всеки ден. И да нямам работа, и да ми се спи още, вече знам, че ако искам цял ден да имам енергия трябва да стана в 6.00, иначе ставам лентай, а като обядвам и... край.
В извънредни ситуации като пътуване и изпит, или просто, когато вътрешият монолог вечер ме напряга си пускам хипноза за сън в ютуб. В един момент терапевтката казва "... А, сега възниква споменът, усещането за момент, когато мнооого ти се спяло, но не си могла да го направиш (моят е в лекция, как клюмам). Сега, можеш да го направиш" ей, като го каже това, аз заспивам, никога не съм оставала будна нататък и не знам как свършва сесията. Пробвай, дали ще ти помогне.

6.   Лягам си в 10.30 в работните дни, заспивам веднага. Спя по 9 часа. Ако се случи да спя по малко, си наваксвам. Вечер е много важно човек да не се натоварва с мисли, защото му пречат да спи спокойно. Ако съм напрегната си пускам релаксираща музика. Ако имам нужда спя и през деня, но това е само когато наистина съм недоспала с дни и заспивам неусетно. Не трябва да се яде сладко вечер, както и шоколади.

7.   1. Понякога да, понякога не, зависи в колко съм станала и какво съм правила през деня;

2. Лягам си обикновено към 2 часа;

3. Чета книга преди да заспя или си ровя в телефона, но обикновено за половин час. Като загася всичко и си затворя очите до 5-10 минути съм аут;

4. Средно около 7-8, понякога 9-10 часа само ако съм много уморена от работа предния ден, инак средно по 7-8 часа;

5. Ами аз ставам към обяд, така че за мен не е сутрин. Като се събудя обикновено ми се спи ужасно, но като се размърдам, отворя прозорците и подишам чист въздух се изпълвам с енергия;

6. Ако ми е много скучно ми се доспива да и то много, но ако имам работа и задачи или се налага да шофирам през целия ден се чувствам свежа и бодра като репичка :)

7. За щастие рядко се случва и когато се случи да не мога да заспя нищо не помага. Мозъка ми препуска на хиляди обороти и колкото и да му заповядвам не заспива!

8.   Хайде и аз да се включа.Жена на 23 години.

1. Приспива ли ви се вечер
Не,никога.През деня ми се дреме,но вечер съм супер активна.

2. В колко часа си лягате обикновено
към 2-3 през ноща

3. Колко време горе долу ви трябва да заспите
10 часа минимум ми трябват,иначе ако спя по-малко съм кисела,карам се с всички

4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви
ако успея да заспя към 3 и става към 13 се наспивам,но ако някой ме събуди към 11 ,определено не се наспивам

5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта
нееее,никога. едвам ставам от леглото,доста често се излежавам поне един час и накрая ставам ако съм гладна

6. Приспива ли ви се през деня
да,но не заспивам,само дремя

7. Какво ви помага да заспите когато не можете
приспивателни

9.   1. Приспива ли ви се вечер:Зависи в повечето случай не!
2. В колко часа си лягате обикновено:Между 12.30 и 1.30 но много трудно заспивам
3. Колко време горе долу ви трябва да заспите:Много някой път към час
4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви:Около 8-9 но нещо не мога да се наспя
5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта:Много рядко
6. Приспива ли ви се през деня:Да
7. Какво ви помага да заспите когато не можете:Нищо дори като пия валериян

10.   1. На мен винаги ми се спи
2. Обикновено си лягам към 3-4ч. Ученичка съм. Най-вероятно това ще ви даде обяснение, защото повечето сме така.
3. Заспивам сравнително бързо, в най-лошите случаи за 30мин.
4. Спа долу горе около 6ч и определено не са ми достатъчни, трябват ми около 9ч сън.
5. Абсолютно винаги ми се спи без значение дали ставам на обед или сутрин, но за сметка на това много бързо успявам да вляза в час и да се фокусирам. (не пия кафета)
6. Смятам, че се подразбира.
7. Преди време на шега си пуснах ASMR видео и с времето, като изгледах така повечко, взеха да ми харесват и си пускам понякога. Отпускат ме и заспивам неусетно.

11.   Преди да отговоря на анкетата, искам да поясня някои неща, за да може информацията да бъде максимално точна:
- Живея в Испания. Тук времето е с 1час напред в сравнение с астрономическото, т.е. реалното. Примерно, 22 часа през зимата всъщност е 21 часа. Лятото със смяната на часа, разликата става два часа: 22 часа е 20 часа астрономическо.
-Отговорите, които ти давам, са по-скоро валидни за периода септември - юли. Тогава работя и стресът ми пречи на съня във всяко отношение. Лятото съм на море и голяма част от проблемите изчезват или намаляват. Заспивам по-лесно и се наспивам добре в повечето случаи.
А сега, анкетата.

1. Не или рядко
2. 12 или 1. Но все се мъча да успея по-рано
3. Между 40мин и 2 часа (гадно е, но такъв ми е организма)
4. Обикновено спя 7-8. Зимата са ми нужни 9,лятото 7.
5. Много трудно се разсъмвам и ми трябват час, два, за да започна да функционирам (ако съм спала добре, иначе съм парцал цял ден). Енергията ми идва след закуска.
6. Никога. Само ако съм спала недостатъчно (5 часа или по-малко).
7. Пробвала съм абсолютно всичко: мента, глог и валериан, маточина, мелатонин, капсули от макови семки, алкохол, хапчета за сън (антихистаминови, най-леките) и дори лоразепам (по-силно сънотворно действие) и клоназепам. Никалъв резултат! Най-накрая пробвах марихуана (правя си чай) и наистина доста ми помогна. Но не пия всеки ден а само понякога, ако съм била много стресирана през деня или сутринта трябва да ставам много рано или ме очаква важно събитие, където трябва да съм се наспала.
Изводът ми е следният : повечето хора сме подложени на стрес заради работата и всекидневните задължения. И това е причината като дойде време за сън, да сме неспособни да се отпуснем. Освен, че е важно да се спазва горе-долу някакъв режим на лягане и ставане, важно е следобеда да не сме претоварени с мисли и притеснения. Спортът е добър начин за изразходване на енергия и намаляване на стреса. Също така и излизането извън града на чист въздух, занимания с хоби, топъл душ/вана... СЕКС! За всеки има трик, който действа не точно успокояващо, а по-скоро отвличащо. Мозъкът оставя притесненията на заден план и се концентрира върху нова задача. Надявам се да съм ти била полезна

12.   1. Да, доспива ми се.
2. В 22, максимум в 23, много рядко.
3. 10 минути.
4. 8 или 7. Достатъчно са ми.
5. Много зависи дали съм под стрес. Обикновено се чувствам добре, но понякога се събуждам като стреснат човек, сънувам кошмари и се будя често.
7. Намаляване на кафето през деня, чай от маточина преди лягане и кисело мляко. Хубави емоции през деня.

13.   1. Приспива ли ви се вечер

Приспива ми се към 19 ч, дремвам час-два и после към 1-2 пак заспивам.

2. В колко часа си лягате обикновено

1-2.

3. Колко време горе долу ви трябва да заспите

8-9 ч.

4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви

Обикновено 6 1, но не са ми достатъчни.

5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта

Точно обратното.

6. Приспива ли ви се през деня

Да.

7. Какво ви помага да заспите когато не можете

Ровене в телефона.

14.   1. Почти винаги в късните часове
2. 12-1
3. Щом ми се приспи заспивам за 10тина мин
4. 5-6 на денонощие, понякога са ми достатъчни, понякога не. Зависи от деня))
5. Понякога да, понякога не
6. Рядко
7. Алкохола

М27

15.   1. Приспива ли ви се вечер
2. В колко часа си лягате обикновено
3. Колко време горе долу ви трябва да заспите
4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви
5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта
6. Приспива ли ви се през деня
7. Какво ви помага да заспите когато не можете

1. Понякога.
2. Около 22:00 - 23:00.
3. Не повече от 20 минути.
4. Ставам сутрин в 04:00, така че получавам около 5-6 часа сън. Понякога се чудя какво бихме постигнали ако не ни трябваше сън.
5. Не се чувствам отпочинал. Още повече съм смачкан, но имам частен бизнес и нямам търпение да започне денят, нов ден, нов шанс.
6. 9 години блъскам, за да стигна където съм, така че е смешно да се оплаквам.
7. Пия чай.

16.   1 - Не
2 - В 11 или 12
3 - 5 минути БЕЗ телефон
4 - Ставам в 7 или в 7:30 и без да е нужно
5 - Да даже не пия кафе
6 - Рядко
7 - Да си оставя телефона

17.   Жена на 29

1. Приспива ли ви се вечер - да , към 9, вече съ ок да си лягам
2. В колко часа си лягате обикновено - 10- 11, рядко 12
3. Колко време горе долу ви трябва да заспите - като затася ламрана и моментално
4. Колко часа спите и достатъчни ли са ви 8-9 , като се съсубя и съм бомба
5. Чувствате ли се отпочинали и заредени с енергия на сутринта - да
6. Приспива ли ви се през деня - след 4, или сред като попреям на обяд
7. Какво ви помага да заспите когато не можете - чета кгита, гледам 9гаг