Споделена история от Здраве

Нелекувана Амблиопия
Здравейте! Мъж на 30 години съм.
Още от тинейджърските си години започна да ми прави впечатление че с дясното око виждам не толкова добре колкото с лявото. С лявото око виждах перфектно и не ми правеле никакво впечатление че дясното е "болно". Така до преди една година, докато не ми се наложи да работя с компютри, приложения, смартфони на работа. Все съм си мислел, че имам перде на окото и се утешавах, пе с една операция, хубава леща и ще прогледна. Преди няколко несеца ходих на очен лекър тук и се наложи да ги посещавам повече от четири пъти за два месеца за прегледи. Разбрах че нещо не е наред. Преди два дни ми сервираха че имам Амблиопия (мързеливо око) казаха пе не може вече да се излекува, трябвало да се излекува до 6 годишна възраст. Изписаха ми очила като за болното око ще е само стъкло без диоптър ттй като не може да се коригира, а на здравото око с диоптър за да виждам с него по - добре. Четох за това заболяване доста и не видях никъде някой в напреднала възраст като мен да се е излекувал от това. Мисля след известно време да посетя и нашите лекари във Варна тъй като съм чувал доста слухове че там има доста добри лекари. Има ли тук хора, които са наясно с това заболяване, изобщо мога ли да направя нещо по въпроса? Ако не мога да се излекувам мисля че с такава работа, която натоварва очите скоро може и да ослепея. Какво мислите? Как да постъпя?

Коментари

1.   Здравейте, аз съм момиче на 20 години, също имам амблиопия. Откриха ми я, когато отидох на преглед. Очите ми се бяха възпалили, помислих че може би е алергия от опрашването, но се оказа мързеливо око. Аз виждам много добре с дясното, но с лявото око всичко ми е замъглено. Разбрах за това в шести клас, доста ме болеше главата, предписаха ми очила, когато работя с компютър и чета, с цел да не натоварвам здравото око. Не ги нося постоянно, само когато чета на компютър, но ме боли главата, когато не ги слагам, а имам за четене от компютъра. Наистина не се оправя проблема до 6 годишна възраст, няма какво да се стори освен носенето на очила, за да запазите едното око здраво. Това, е което мога да споделя!

2.   Явно така ще я караме цял живот. Мен ме притеснява, че другото ми око бързо се изморява и буквално не мога да гледам телефона повече от 10 минути, а камо ли на работа цял ден със скенери, компютри, таблети и така. Ще видя сега как ще е с очилата. А според теб някакви лещи или лъчетерапия на здравото око вместо очила?

3.   Аз, когато питах за лещи ми казаха, че съм много малка. Тогава бях 6 клас, но скоро ще навърша 21г., тъй че вече едва ли ще е проблем. Не мисля, че за Вас също ще бъде. Освен лещите и очилата нямаме друга възможност :( Пазете здравото си око, ако не можете с очила, пробвайте с лещи. Аз не нося нито едното, нито другото.... Може и да си докарам проблеми някой ден. Да Ви попитам имате ли изкривяване на окото?
Защото аз нямам!

4.   И аз нямам изкривяване. Когато казах на шефът ми той даже не повярва. Хем ми е смешно, хем ми е тъжно. Утре съм на термин при едни специалисти и ще ми кажат какво да направя. Дали лещу, дали лазерна, дали очила и така. Само един съвет - отбягвай смартфона, компютри и такива неща! Отначало и на мен не ми беше проблем, но сега едвам виждам клавиатурата на телефона. Повярвай ми не е от алкохола ( шегувам се) :))

5.   От два дни не съм използвала компютъра и нямам никакви главоболия и умора в очите, но покрай тази карантина, лекциите за огромно мое съжаление ги пиша точно от компютър и доста се товаря... Когато информацията ми е на хартиен носител, било то книга или нещо, което обичам да чета не ми е това напрежение. Де, да беше от алкохола, този проблем, можеше и да коригираме проблема си

6.   Вчера бях наблюдава офталмолог и каза да ме слагам никакви лещи, защото може да се възпали окото (малък е шанса). Най добре са си очила. Темата си я пуснах и си отговорих сам в крайна сметка. Поне с "колежката" си початихме :д

7.   Извинявай за правописните грешки

8.   Потърси в нета "vision therapy". Имам кривогледство и диплопия (двойно виждане) от малък, даже ми правиха операция, която подобри нещата, но не го оправи съвсем. Преди няколко години попаднах на това vision therapy и започнах да правя упражнения, които ми помогнаха. Не съм се оправил де, действително може би е много трудно (да не казвам невъзможно) да се оправи човек вече като е минала някаква възраст. Но определено ми е по-малка диплопията, на моменти даже сливам двата образа и виждам триизмерно.

9.   Няма проблем... Хубаво е, че си открил отговора за себе си, аз дори и не съм в процес на търсене