Споделена история от Здраве

Кривогледството ми съсипва живота.
Ще бъда кратка. Като малка носих очила заради този проблем, но бях тормозена в детската и в училище. Мама откри упражнения за очите ми и се оправих. Но преди 2 години проблемът ми се върна. Защо? Защото съм постоянно на телефона. Нямам ли приятели които да ме разсейват? Не. имам две но те са постоянно на село, то било за Байрями или сватби. Защо не си намеря приятели? Срамежлива съм, а и не мога да гледам хората в очите заради това. А и си мислят че имам аутизъм. Сега след карантината искам поне да си говоря със съучениците си. Чувствам се по-малко срамежлива, но това ми е най-голямата несигурност(добре че е маската че да крие и другата ми несигурност).

Имам въпрос към вас. Как да скрия този проблем? Страх ме е от подигравки. Съучениците ми ще намерят още кусури за да говорят зад гърба ми. Има ли начин? Поне докато си купя очила. За операция не ми говорете. Не сме в добро финансово положение, а и ме е стах

Коментари

1.   Мила, съжалявам да го прочета. Знай, че докато не започнеш да уважаш и държиш на себе си - никой друг няма да го направи. Трябва да се отървеш от това притеснение.

2.   От авторката: Като излизам с приятелките си не съм на телефона. Така в училище ако си говоря с някого няма да съм на телефона. Бих искала да изляза сама наоколо(покрай блоковете наблизо или парка), но нашите не ме пускат сама. Само с приятели. Разбирам ги. Вече в училище ще се опитам да не съм на телефона.

3.   Също съм кривоглед и за жалост, ако не може да променим очите си, променяме начина, по който се възприемаме. Разбра се ще имаш проблеми, но нямаш друг избор.

5.   Съвсем нормално е да се чувстваш по този начин и те разбирам напълно, това оказва отрицателно влияние на самочувствието ти. Може би сега няма да разбереш напълно, но повярвай ми, всеки човек има поне едно нещо във външния им вид, което ги притеснява - дали е акне, крив нос, прическа, бенки, тегло и т.н. Всичко това няма значение! Фокусирай се върху позитивните ти черти!

За съжаление, много ученици биват тормозени в училище. Да, ужасно е. Опитвай се да игнорираш негативните коментари и се съсредоточи върху себе си. Аз след като завърших вече даже не си и спомням голяма част от съучениците ми.

Как да си помогнеш? Намали времето пред екрана. Започни да правиш същите упражнения, които са ти помогнали преди. Консултирай се с очен лекар, попитай какви алтернативни методи има. Относно финансиране на операция, още си малка, когато започнеш да работиш, ще можеш да намериш начин да се подложиш на такава операция. Алтернативно има сайтове за набиране на средства за различни каузи.

В момента може да ти се струва голям проблем, но след няколко години ще осъзнаеш, че притесненията ти са били напразно. Радвай се на живота, че си жива и здрава. Всичко друго ще си дойде на мястото. Късмет!

6.   Не знам кой клас си, но не се притеснявай, след училище в университета и нагоре хората стават сериозни и доста по-тактични и толерантни към другите, просто в живота да се подиграваш на някой не върви, а и най-много да ядеш бой. Имахме в университета едно момиче, беше много срамежлива и свита, защото имаше същия проблем и крив зъб, но беше симпатична, според мен, обличаше се добре, беше възпитана и всъщност никой не и казваше нищо. Докато се формираха някакви лагери тя оставаше встрани, както и едно момче, което имаше двигателни проблеми - разбирай, беше с патерица, защото единия крак не му беше ок. Всичко обаче си дойде на мястото на първия 8 декември, студентския празник, някак всички дойдоха и се сприятелихме, оказа се интересно и умно момче. Момичето дойде също и имахме 3 дни цялата група да се опознаем, да се повеселим и дори не съм очаквал от съкурсниците ми и мен самия да интегрираме толкова добре двамата, извинявам се, различни - но тук беше разликата с училището, в реалния живот няма такива гаври или подигравки, които вероятно те са изпитвали.
Мога да ти кажа един много интересен факт, момчето с патерицата най много се сприятели с най-неочаквания човек, колегата, който беше запален фитнес маняк и футболен фен, абе нацепен, татуиран, всеки би си казал, че точно такъв би се гаврил с него, но не - намериха общи теми за футбол, дори след това той му помагаше да ходят заедно на фитнес и до сега са си добри приятели. Малко кривогледото момиче също се оказа готина и забавна, после 4 години още бяхме много сплотени всички, а тя си сложи шини и си оправи зъбите и всъщност никой дори не забелязваше някаква такава дреболия. Така, че просто избутай училището и не се сдухвай, в живота всички ще те приемат както си ;)
Това с подигравките и тн е вродено на най-глупавите и ограничени хора, които никога не са пътували, аз бях на много места по света, но най-много ми хареса в Сингапур и Дубай, супер мултикултурно общество и никой не те гледа какъв си, от къде си, може да си с чалма, да си черен, да си беден, да си всякакъв и на никой не му прави ни най-малко впечатление

7.   От авторката до номер 3: Явно трябва да търпя докато си купя очила. Не мога да се приема. Вкъщи нямам проблем с това, но навън ще имам чувството че ми се смеят.

8.   И с очилата пак свикваш да те гледат хората с любопитство и леко странно. Да се научиш да живееш така. Когато операция не може да помогне това е трудно, но но нямаш друг избор. Продължаваш напред. Не се отчайва. Внимавай да не си създаваш проблеми с някой в училище ще е гадно за теб. Друго неприятно нещо е, че че когато говориш с някого и го гледаш в очите винаги го гледаш встрани.

9.   Не разбрах. Имала си кривогледство, но си правила упражнения и си се оправила. После е минало време и пак се е върнало кривогледството? Така ли е? Ако е така, то помисли пак за упражнения.

Аз също съм кривоглед и с помощта на упражнения пооправям положението. Като малък много ми се подиграваха, сега като по-възрастен вече не, но то и не ми личи. Повечето хора не разбират, че ми има нещо на очите. Има само някои много крайни ситуации, примерно ако се взирам в нещо в крайно дясно, при които си личи, но като цяло просто съм развил инстинкт като има нещо в крайно дясно да си местя главата така че очите ми да не се напрягат. А това, че виждам двойно (диплопия) е страничен ефект, към който съм се приспособил успешно за щастие.