Споделена история от Здраве

Проблемни зъби
Здравейте, момиче на 18 съм и от малка винаги съм имала много кариеси, пулпити, зъбен камък и редовно възпалени венци. От дете ходя редовно на зъболекар, поддържам много добра устна хигиена, но резултат няма.... Проблема не е и от яденето на сладко, защото преди няколко месеца изкарах доста тежко Хепатит и шоколад, зрънчо и всякакви боклучави храни не съм яла от 5 месеца. Въпреки това за тези 5 месеца отново има натрупани за правене 4 пломби. Ще се радвам ако споделите опит или някакъв съвет как мога да намаля проблемите си със зъбите. Някой от вас ако има преки впечатления от употребата на течен емайл също ще се радвам да сподели.

Коментари

1.   Взимаш ли противозачатъчни? От тях пада нивото на витамин д и няколко други. След употреба, имах около 15 кариеса и продължават да ми се развалят зъбите. Спряла съм ги от година и половина, но още не съм ги оправила. Витамин д ми беше паднал до тежък дефицит. Взимай мултивитамини със силиции и витамин д и капки витамин д отделно - 2 - 3,защото в мултивитамините няма достатъчно. Това го прави зимата, лятото спираш.

2.   Яж повече млечни продукти.

3.   За съжаление проблемните зъби са си за цял живот. Аз, например, полагам доста повече грижи за зъбите си от брат ми, а имам вече 6 кариеса, 2 моста и 1 корона. А той няма и един кариес... Не знам на какво се дължи - вероятно съвкупност от генетично обременяване и преживяване на стрес.

6.   И аз съм като теб и не знам дали има решение честно казано . Не мога да си позволя да не отида на зъболекър повече от 6 месеца . Въпреки че си поддържам зъбите, нямам такъв на който да нямам пломба . Е добре че в днешно време има всякакви нови уреди и глупости , които могат да заличат теиз проблеми . Но все пак истинкия зъб няма как да го замениш.

7.   Май вече не вярвам, че от добрата устна хигиена зависи състоянието на зъбите. Имах възрастна колежка, с перфектни зъби обаче, която ми казваше-Все най скъпите пасти купуваш, миеш си редовно зъбите и все по зъболекари ходиш. И то не е лъжа. Тя каза, че паста и четка никога не са влизали в устата и, а си мие зъбите като потопи мокър пръст в сол и с него си изтърквала зъбите. От ген ли е, какво е-и аз нямам обяснение.

8.   Електрическа четка (ултразвукова задължително), конец след всяко хранене, вода два пъти дневно. Откъм диета - без сладко, бяло брашно, картофи, ориз. Зъбен камък се маха на 6 месеца. Ако развиваш вторични кариеси на вече работени зъби, смени зъболекаря. По-добрите са по-скъпи, правят естетични пломби и работят задължително с кофердам и микроскоп или увеличаващи очила.

9.   Не мисля, че има решение. Генетика, това е. Познавам хора мили зъбите си 2 пъти през живота си и ходят с миризлива уста, а нямат един кариес и правен зъб и други, които ежедневно си мият зъбите, ползват и вода за уста и конци, и въпреки това имат 10 пломби и 3 моста на 28-30 години.

10.   И аз имам доста пломби, ям много сладко и рядко си мия зъбите, но зъболекарката казва, че зъбите не се развалят само защото не си ги мия редовно. Аз ходя по-често на зъболекър, отколкото на гинеколог. Не си само ти.

11.   Искам да попитам как се сменя зъболекар, има ли някаква процедура с документи или направо се отива при друг специалист?

12.   Калциево-фосфорната обмяна и нивата на витамин Д и А трябва да се проверят.
Може да се направи силанизиране на кутниците против кариеси.
Скъпо, но сигурно е поставянето на корони и фасети. След затварянето на зъбите, катиеси могст да се появят само при оголване между зъба и венеца.
Консумираш ли много напитки като кока кола и кафе? Сменяш ли често топли със студени напитки или косумираш ли много кисели хрсни. Всички изброени увреждат емайла на зъбите.

13.   Зъболекарят не е личен лекар. Просто отиваш при друг и приключваш.